Čaga sibiřská je medicinální houba, která svými zdravotními přínosy může pomoci posílit imunitu, nervový systém, játra, podpořit trávení, zdraví srdce či kůže. Víte ale, jak ji správně užívat, jaké je správné dávkování čagy, abyste eliminovali nežádoucí účinky a dosáhli očekávaných výsledků?
Tipy a rady jak správně užívat čagu + dávkování
I přestože není přesně specifikovaná doporučená denní dávka čagy sibiřské, doporučení se obvykle pohybují v rozpětí mezi 500 mg až 2 g v závislosti na formě a koncentraci houby.
Formy čagy a užívání:
- Čaj ze sušené houby – 1 až 2 gramysušené houby zalijte vodou o 90 °C a nechte alespoň 15 minut luhovat. Denně si můžete dopřát až 3 šálky tohoto nápoje. V případě konzumace přímo sušené houby není koncentrace účinných látek tak silná jako u jiných extraktů a proto je možné přijímat množství vyšší než výše uvedené 2 gramy. Výhodou čaje je možnost užívání jej dlouhodobě.
- Prášek – u práškové formy je doporučované množství ½ – 1 kávová lžička denně rozmíchaná v nápoji, smoothie nebo ranní kaši.
- Tinktura – 1 až 2 ml tinktury (což odpovídá zhruba 20 až 40 kapkám) denně pod jazyk nebo do nápoje. Jako šetrnější se nám jeví bezalkoholová varianta, kterou najdete i v našem eshopu.
- Kapsle/tablety – obvykle se užívají 1 až 2 kapsle/tablety v závislosti na koncentraci účinné látky a doporučení výrobce. Většinou se setkáte s doporučením užívat kapsle současně s jídlem.
- Extrakt – koncentrovanější forma, užívá se 1–2 ml tekutého nebo 0,5–1 g práškového extraktu za den.
V momentě, kdy se rozhodnete užívat čagu, nebo chcete li rezavec šikmý, mějte na paměti, že v případě, že se již léčíte s nějakým onemocněním nebo užíváte léky, je na místě vhodnost užívání čagy konzultovat s vaším lékařem.
Čagu začněte užívat v nižších dávkách a postupně navyšujte až na doporučené množství, nikdy nezačínejte hned vysokou dávkou. Postupným navýšením zjistíte snáz, jak bude vaše tělo reagovat a částečně eliminujete riziko rozvoje nežádoucích účinků.
Více o účincích této houby najdete v předchozím článku ZDE.
Je lepší užívat čagu před jídlem nebo po jídle?
Z dostupných zdrojů nemáme jasné jednotné doporučení, mělo by tedy být jedno, zda čagu užijete na lačno, před nebo po jídle. Za nás se přikláníme k variantě před jídlem, neboť užití čagy před konzumací může pomoci optimalizovat trávení a vstřebávání živin.
Kdy užívat čagu?
Co se týče užívání a denní doby, rezavec šikmý můžete užívat v různých denních dobách, v závislosti na vašich potřebách a preferencích:
- Ranní užívání: Čaga má adaptogenní a energizující vlastnosti, které mohou podpořit vitalitu a koncentraci během dne. Houba tak může být součástí ranního rituálu, například přidáním prášku do smoothies, čaje nebo kávy.
- Odpolední užívání: Pokud cítíte únavu po obědě, čaga může pomoci zlepšit soustředění a dodat energii i bez kofeinu. Užívejte rezavec ve formě kapslí, tinktury nebo jako odpolední čaj.
- Večerní užívání: Někteří lidé užívají čagu večer kvůli jejím relaxačním a protizánětlivým účinkům, které mohou podpořit klidný spánek. Před spaním si tak můžete připravit šálek čajového odvaru z čagy nebo přidat prášek do teplého rostlinného mléka nebo bylinného čaje.
- Po fyzické aktivitě: Čaga může pomoci urychlit regeneraci a snížit zánětlivost po fyzické námaze. Užívejte ji po tréninku ve formě prášku přidaného do proteinového nebo jiného nápoje.
U adaptogenních hub obecně platí, že nejlepších výsledků dosáhneme při delším, pravidelném užívání. Abyste eliminovali vznik rezistence, je dobré užívání houby vždy po 6 týdnech na 2 týdny přerušit a poté v kúře pokračovat.
První výsledky můžete zaznamenat zhruba po měsíci užívání.
I přes zdánlivě skvělé benefity nemusí tato houba vyhovovat každému a pro některé může být její užití nevhodné.
Kdo by čagu měl/neměl užívat?
Jakýkoliv přírodní produkt, byť se pyšní samými superlativy, není vhodný pro každého. Zejména opatrní bychom měli být u dětí, těhotných a kojících žen.
Konkrétně u těchto skupin se užívání čagy nedoporučuje z důvodu nedostatku výzkumů, které by potvrdily nezávadnost houby pro užívání v těchto životních obdobích.
Pokud byste se i přesto s čagou setkali v produktech pro tyto skupiny, mělo by být její užití nezávadné. Adaptogenní houby bývají přítomny například v dětských produktech na imunitu.
Zvláštní pozornost si zaslouží některá onemocnění, jejichž léčba může být v souvislosti s čagou kontraproduktivní. Pozor by si měli dát především lidé, kteří se léčí s:
- Autoimunitními onemocněními – čaga může stimulovat imunitní systém, což může být problematické pro osoby, které trpí například lupusem, revmatoidní artritidou nebo roztroušenou sklerózou. U autoimunitních pacientů by mohla čaga zhoršit příznaky tím, že zesílí imunitní reakci těla.
- Diabetem – čaga může snižovat hladinu cukru v krvi, což může být problematické při užívání inzulínu nebo antidiabetik. Užívání houby může zvýšit riziko hypoglykémie (příliš nízké hladiny cukru v krvi).
- Problémy se srážlivostí krve – čaga obsahuje látky, které mohou zpomalit srážlivost krve a tím zvyšovat riziko krvácení u lidí s krvácivými poruchami nebo u těch, kteří užívají antikoagulanty (léky na ředění krve).
- Onemocněním ledvin– houba obsahuje oxaláty, což jsou krystaly tvořené špatně rozpustným šťavelanem vápenatým, které mohou přispívat k tvorbě ledvinových kamenů, zejména u osob s predispozicí k tomuto stavu. Zvýšený příjem oxalátů může zhoršit stav u lidí s chronickým onemocněním ledvin.
- Alergiemi – ačkoli jsou alergické reakce na čagu vzácné, mohou se vyskytnout. U citlivých osob může dojít k alergickým reakcím, jako je vyrážka, svědění nebo otoky.
V případě výše uvedených onemocnění konzultujte vhodnost užívání čagy se svým lékařem vždy, stejně tak i v případě jakýchkoliv pochybností.
Naopak užívání čagy sibiřské je vhodné pro osoby, které hledají přírodní způsoby, jak podpořit své zdraví. Čaga může být přínosná pro:
- lidi s oslabenou imunitou,
- osoby trpící chronickými zánětlivými onemocněními jako jsou artritida, ekzémy nebo zánětlivá střevní onemocnění,
- jedince hledající větší přísun antioxidantů kvůli ochraně buněk před oxidačním stresem a stárnutím,
- lidi s problémy s hladinou krevního cukru, podle studií může být užívání čagy prospěšné pro diabetiky 2. typu,
- osoby hledající přírodní podporu pro zdraví jater a detoxikaci,
- lidi se zájmem o celkové zlepšení zdraví a vitality.
Doplňky stravy s čagou sibířskou
Čagu sibiřskou nejčastěji zakoupíte v podobě sušeného prášku, alkoholové nebo bezalkoholové tinktury, kapslí, tablet či čaje.
Každá z těchto forem má svá pro a proti. Co se týče kvality, nehraje typ doplňku zas takovou roli, nejdůležitější je vybírat pečlivě dodavatele. Mezi tabletami, kapslemi, tinkturami, čaji či práškem najdete na trhu výrobky kvalitní i nekvalitní s příměsemi.
Pokud nevíte, jakou formu zvolit, vybírejte podle toho, co je vám pohodlné. Rádi užíváte doplňky v jednoduché formě a bez přemýšlení nad tím, zda přijmete dostatečnou dávku? Zvolte kapsle nebo tablety. Chcete doplněk stravy zakomponovat do jídel nebo rozmíchávat v nápojích? Vyberte prášek,tekutou tinkturu či extrakt. Chcete si dopřát pohodový relax s čajem? Uvařte si jej ze sušené houby.
Jak připravit čaj z čagy?
Příprava čaje z čagy sibiřské je poměrně jednoduchá, ale vyžaduje trochu času, protože houba potřebuje delší dobu na to, aby uvolnila účinné látky.
Na 1 litr čaje si připravte 1 litr vody a 1 až 2 gramy sušené čagy, buď ve formě prášku nebo malých kousků. Pokud nemáte práškovou verzi, je lepší si větší kousky předem nadrtit, což následně urychlí extrakci účinných látek.
I přesto, že stačí čagu zalít vroucí vodou a nechat luhovat, pro vyšší koncentraci účinných látek a silnější odvar doporučujeme čagu vhodit do vroucí vody a nechat na mírném ohni vařit 30 až 60 minut.
Výsledkem bude tmavý, téměř černý nápoj, což je známkou toho, že čaga uvolnila účinné látky do vody.
Takto připravený výluh přeceďte a můžete podávat. Chuť můžete vylepšit přidáním citronu, libovolného sladidla, zázvoru nebo skořice. Dá se pít jak teplý, tak vychlazený z lednice.
Pokud vám samotný odvar z čagy nechutná, můžete ji kombinovat s jinými bylinami pro lepší chuť i lepší zdravotní přínos.
Obecně se nedoporučuje kombinovat čagu s bylinami, které mohou mít podobné účinky, neboť by si mohly vzájemně konkurovat a vzájemně ovlivňovat působení v těle. Patří sem například:
- byliny s možnými antikoagulačními účinky (ginkgo biloba, česnek),
- byliny snižující krevní cukr (pískavice řecké seno, skořice),
- imunostimulační byliny (echinacea, astragalus),
- protizánětlivé byliny (kadidlo, vilín),
- byliny s vysokým obsahem antioxidantů (zelený čaj, schizandra).
Naopak můžete chagu kombinovat s:
- houbou reishi,
- ashwagandhou,
- lékořicí,
- šípkem,
- zázvorem, kurkumou,
- macou,
- heřmánkem,
- ženšenem sibiřským.
Takto připravený čaj z čagy můžete pít pravidelně, ale je důležité sledovat, jak vaše tělo na čagu reaguje a podle potřeby přizpůsobujte dávkování čagy.
Na našem e-shopu můžete vybírat z vysoce kvalitních doplňků stravy, kde dbáme na výběr dodavatelů, abyste vy dostali nejlepší kvalitu za slušné ceny. Připravili jsme pro vás také samostatný článek s recenzemi přípravků s čagou, který si můžete přečíst ZDE. Věříme, že vám usnadní vybírání.
Závěr
Správné užívání čagy sibiřské vyžaduje dodržování doporučeného dávkování a pravidelnost. Čagu lze užívat ve formě čaje, prášku, kapslí nebo tinktury, přičemž denní dávka se obvykle pohybuje mezi 500 mg až 2 g. Začněte s nižší dávkou a sledujte, jak vaše tělo reaguje. Při jakýchkoliv zdravotních problémech, užívání léků nebo během těhotenství a kojení konzultujte užívání čagy s lékařem. Tímto způsobem lze maximalizovat zdravotní přínosy houby a minimalizovat případné riziko nežádoucích účinků.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.forij.co/blogs/mushrooms/chaga-mushroom-dosage
- https://birchmoon.ca/blogs/news/how-much-chaga-should-you-drink-chaga-dosage-recommendations
- https://vidaoptimacbd.com/blogs/news/chaga-dosage
- https://www.naturesrise.com/blogs/brainfood/chaga-dosage
- https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chaga-tea
- https://www.earthfoodandfire.com/brewing-chaga-tea/
- https://www.realmushrooms.com/how-to-make-chaga-tea/
- https://ommushrooms.com/blogs/blog/chaga-mushroom-dosage-m2
- https://examine.com/supplements/chaga/
- https://www.annandachaga.com/pages/usage-dosage-chaga
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1474/chaga
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10728660/