Křeče v nohou jsou během těhotenství častým problémem, který trápí mnoho budoucích maminek. Mohou být způsobeny různými faktory, které ovlivňují jejich výskyt a intenzitu. Nemusíte se však obávat. Na následujících řádcích se dozvíte, jak tyto nepříjemné stavy zmírnit.
Příčiny vzniku svalových křečí
Křeče nejčastěji zasahují nohy (lýtka, zadní nebo přední část stehen), ruce nebo břicho. Jedná se o nedobrovolnou kontrakci (stažení) svalu, která se objeví náhle a vede k lokální bolesti. Mohou trvat několik vteřin až minut.
Ke kontrakci svalů dochází na základě nervového impulsu. Ten je vyslán do mozku prostřednictvím neurotransmiterů. Po jeho zpracování pak mozek vyšle do svalu zpětnou vazbu, čímž dojde buď k jeho stažení nebo uvolnění. Pokud však dochází k nadměrnému přenášení nervových impulsů, může dojít k poruše přenosu informací a správné funkce svalů. Důsledkem toho jsou svalové křeče.
Dalšími příčinami mohou být nerovnováha elektrolytů (sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor a chlorid), přetížení nebo namáhání svalu, nedostatečné prokrvení, dehydratace či nesprávná poloha těla.
Křeče v nohou
Křeče v nohou obecně zasahují lýtka, stehna nebo chodidla.
Rozlišujeme tzv. primární křeče (s neznámou příčinou) a sekundární křeče (s jasnou příčinou). Tyto křeče se nejčastěji objevují v lýtkách nebo přední i zadní část stehen.
Primární tzv. idiopatické svalové křeče
Idiopatické křeče mohou být způsobeny abnormální aktivitou svalů během spánku, nadměrným namáháním svalů (například během cvičení) nebo náhlým omezením přívodu krve do svalů.
Sekundární svalové křeče
Jedná se o křeče, u kterých lze pojmenovat příčinu vzniku. Nejčastěji je způsobují:
- Těhotenství – váha zatěžuje svaly nohou, které jsou náchylnější ke vzniku křečí.
- Nadměrná fyzická aktivita – křeče v nohou se často vyskytují při odpočinku po cvičení.
- Neurologické poruchy – onemocnění motorických neuronů nebo periferní neuropatie (porucha nervů mimo centrální nervový systém).
- Onemocnění jater – při snížené funkci jater se mohou toxiny hromadit v krvi.
- Tetanus – vysoké hladiny toxických látek, jako je olovo nebo rtuť, mohou způsobit křeče.
- Dehydratace – málo vody v těle může vést k poklesu hladiny solí, což vyvolá křeče.
Příčiny křečí v nohou v těhotenství
Svalové křeče v nohou jsou běžným problémem a vyskytují se hlavně ve druhém a třetím trimestru. Často se objevují v noci a způsobuje je zvýšená zátěž, změny v hladinách minerálů, jako jsou vápník a hořčík, nebo nedostatečné prokrvení dolních končetin. Pokud jsou křeče časté nebo velmi bolestivé, je třeba to konzultovat s lékařem.
Křeče v lýtkách mohou být problémem během celých devíti měsíců. Podle odborníků trápí křeče až 26,7 % žen v prvním trimestru. Jejich četnost s nástupem druhého trimestru narůstá a objevují se až u 47,8 % těhotných. Ve třetím trimestru trápí křeče v nohou až 64,6 % budoucích maminek. Častěji se objevují během noci, což patří k příčinám nespavosti během těhotenství.
Mezi nejčastější příčiny patří:
Změny v krevním oběhu
Během těhotenství dochází v oběhovém systému ke změnám, které ovlivňují průtok krve. Patří sem například zvýšený objem krve, zpomalení krevního oběhu a zvýšení srdeční frekvence o 10 % (to představuje 7 – 8 krát více úderů za minutu) ve 40. týdnu. Jedním z faktorů, který ovlivňuje průtok krve v těle, je rostoucí děloha. V poloze na zádech děloha tlačí na dolní dutou žílu, což má za následek změny v krevním oběhu. V některých případech tak dochází ke snížení prokrvení dolních končetin, což může vést ke vzniku křečí v nohou v těhotenství i v noci.
Dehydratace
Křeče v nohou během těhotenství jsou běžným projevem dehydratace. Voda udržuje organismus hydratovaný, což je nezbytné pro transport kyslíku ze srdce do okolních orgánů a svalů. Dostatek tekutin rovněž napomáhá relaxaci svalů.Při dehydrataci dochází k jejich podráždění, které způsobuje nepříjemnou bolest.
Nárůst hmotnosti
Přibírání je sice neodmyslitelnou součástí těhotenství, ale zvýšení hmotnosti může zároveň vést ke vzniku svalových křečí v nohou. Doposud není přesně popsán mechanismus vzniku křečí v důsledku rostoucí hmotnosti, ale předpokládá se, že dítě v děloze vyvíjí tlak na periferní nervy a krevní cévy vedoucí do dolních končetin. V důsledku toho může dojít k omezení průtoku krve, který způsobuje křeče.
Únava
Těhotenství představuje pro ženské tělo zvýšenou fyzickou zátěž, kvůli čemuž může být vznik křečí v nohou úzce spojen s únavou. Svalová únava vzniká při nadměrném zatížení svalů, které v těhotenství způsobuje rostoucí váha. Unavené nohy jsou náchylnější ke křečím, zejména v noci, kdy se tělo pokouší o regeneraci. Kromě toho může vést únava i k nedostatku energie potřebné k uvolnění svalů po kontrakci, čímž se zvyšuje riziko vzniku křečí.
Mnoho budoucích maminek má potíže se spánkem nebo trpí nespavostí a nedostatek kvalitního spánku může přispět ke vzniku křečí v nohou. Únava také ovlivňuje nerovnováhu elektrolytů nezbytných pro správnou funkci svalů, mezi něž patří vápník, hořčík a draslík.
Nerovnováha elektrolytů
Jednou z příčin může být nerovnováha mezi příjmem a výdejem sérových elektrolytů. Elektrolyty jsou minerály, které se nacházejí v tělních tekutinách – v moči nebo potu. Když se tyto minerály rozpustí v tělní tekutině, tvoří kladné nebo záporné ionty, které jsou důležitou součástí metabolických procesů. Nedostatečný příjem minerálů hořčíku, vápníku a draslíku) může přispět ke vzniku křečí v nohou během těhotenství. Tyto minerály jsou důležité pro regulaci svalových kontrakcí.
Vápník
Vápník je nezbytný pro udržení správné funkce svalů a nervů. Podílí se na regulaci kontrakcí svalových buněk. Ve svalech se váže na bílkoviny troponin C a myosin. Tímto procesem se mění tvar proteinů a vzniká kontrakce. Nedostatek vápníku v organismu může způsobit, že po kontrakci (stažení) svalů nedojde k úplné relaxaci, což vede ke vzniku křečí v nohou.
Hořčík
I hořčík v těhotenství hraje roli při regulaci svalových kontrakcí. V organismu hořčík působí jako antagonista vápníku. Znamená to, že ruší funkci vápníku, resp. jeho vstřebávání. Tím pomáhá udržovat rovnováhu mezi svalovým stahem a svalovou relaxací. Nízký obsah hořčíku způsobuje zvýšenou stimulaci svalů a jejich sníženou schopnost relaxace, což vede ke svalovým křečím.
Draslík
Draslík působí jako neurotransmiter (chemická látka, která přenáší informace) a zajišťuje transport nervových impulzů mezi svaly a nervovým systémem. Pokud je hladina draslíku nízká, komunikace mezi soustavami se přeruší, což může způsobit prudkou kontrakci, kterou můžete pociťovat jako křeč.
V těhotenství se zvyšují nároky těla na dostatečný příjem těchto minerálů, protože je tělo potřebuje pro růst a vývoj plodu. Nízké hladiny hořčíku, draslíku a vápníku mohou vést k nerovnováze, která ovlivňuje funkce svalů a zvyšuje riziko vzniku křečí během těhotenství.
Co může zmírnit křeče v nohou v těhotenství?
Ke zmírnění výskytu křečí v nohou mohou pomoci tyto tipy:
Strečink před spaním
Strečink představuje cílené protahování jednotlivých svalů a může pomoci i při křečích v nohou během těhotenství. Jak na to?
- Postavte se na délku paží od stěny.
- Ruce položte před sebe a pravou nohu přesuňte za levou.
- Levou nohu přesuňte dopředu a pomalu ohněte v koleni, přičemž koleno a patu pravé nohy držte na podlaze.
- V této poloze vydržte 30 sekund.
- Záda mějte natažená a boky vpředu.
- Nohy vystřídejte a postup zopakujte.
Pokud vám to situace dovoluje, zařaďte strečink před spaním několikrát do týdne. Zlepší prokrvení končetin a podpoří kontrakce svalů, což může snížit výskyt křečí během noci.
Pravidelná fyzická aktivita
Pohyb může zmírnit výskyt křečí v nohou a zlepšit krevní oběh. Dobrým tipem je například již zmiňovaný strečink, chůze nebo prenatální jóga. Podle studie z roku 2023 může prenatální jóga zmírnit negativní pocity a obavy související s těhotenstvím a porodem. Výzkum analyzoval 70 budoucích maminek, které během 4 týdnů zařadily do své rutiny prenatální jógu po dobu 60 minut denně. Bylo zaznamenáno zlepšení respiračních, trávicích a duševních symptomů u těhotných žen, takže fyzická aktivita určitě stojí za vyzkoušení.
Pitný režim
O tom, že je hydratace přímo spojena se vznikem křečí v lýtkách v těhotenství, jsme již psali v odstavci výše. Chcete-li je zmírnit, denně byste si měli dopřát alespoň 1,5 – 2 litry tekutin. Pitný režim by měl obsahovat pitnou vodu, případně balenou stolní nebo kojeneckou vodu. Občas si ho můžete zpestřit ovocnými džusy nebo limonádami, ale vyhněte se těm s přidaným cukrem.
Zdravá a vyvážená strava
Dopřejte si nutričně vyváženou stravu bohatou na makroživiny (bílkoviny, tuky, sacharidy) a mikroživiny (vitamíny a minerály). Vhodné je do stravy zařadit potraviny s obsahem hořčíku (např. avokádo, špenát, dýňová semínka), vápníku (např. jogurty, tofu, mandle) a draslíku (např. červená řepa, brambory, fazole). Naopak se vyhněte mastným a kořeněným jídlům, zpracovaným potravinám a vysokému příjmu soli a cukrů. Doporučuje se omezit příjem kofeinu na maximálně 200 mg denně, což odpovídá maximálně dvěma šálkům espressa.
Prenatální vitamíny
Pokud nedokážete přijmout dostatek důležitých minerálů pouze ze stravy, je třeba je doplnit výživovými doplňky. Prenatální vitamíny obsahují doporučené dávky esenciálních vitamínů a minerálů, včetně hořčíku, vápníku a draslíku.
Teplá sprcha nebo koupel
Teplá sprcha nebo koupel má uklidňující účinek na celé tělo, ale mohou být prospěšné i pro zmírnění svalových křečí. Teplá voda působí jako přirozený svalový relaxant a zlepšuje prokrvení knčetin, což pomáhá zmírnit vznik křečí v nohou.
Masáž nohou
Masírování nohou může pomoci zlepšit prokrvení a zmírnit napětí a únavu svalů. Masáž uvolní svaly a navodí příjemný pocit relaxace. Je však důležité používat jemné techniky, abyste se vyhnuli nadměrnému tlaku na citlivé oblasti. Také můžete použít masážní oleje nebo Magnesiové krémy, které mohou zvýšit komfort a účinnost masáže.
První pomoc při křečích v nohou během těhotenství
- Opatrně uvolněte bolestivý sval tak, že špičku natáhnete směrem od těla a patu táhnete směrem k tělu.
- Palce na nohou tlačte směrem k chodidlu.
- Sval jemně promasírujte.
- Aplikujte teplý suchý obklad.
- Jakmile křeč částečně ustoupí, nohu si podložte polštářem.
- Sval můžete pomalu uvolnit lehkou chůzí.
Vitamíny a minerály, které pomáhají uvolnit svaly
Některé vitamíny a minerály mohou pomoci zmírnit výskyt křečí v nohou během těhotenství, protože podporují správnou funkci svalů, nervů a elektrolytů v těle.
Magnesium
Hořčík přispívá ke správné funkci svalů a nervů, pomáhá předcházet svalovým křečím a podporuje zdravý vývoj plodu. Studie z roku 2015 zkoumala terapeutickou účinnost perorálního podání magnesia u těhotných žen. Zúčastnilo se jí 86 žen ve 14 – 34. týdnu těhotenství, u kterých se vyskytovaly křeče v nohou ve frekvenci minimálně dvakrát týdně.
Celý výzkum trval 4 týdny, během kterých jim bylo podáváno 300 mg chelátu bisglycinátu hořečnatého. Jedná se o organickou formu hořčíku, která má nejlepší vstřebatelnost, biologickou dostupnost a je šetrná k trávicímu traktu. Frekvence svalových křečí nohou byla zaznamenána před a po ukončení studie.
Zjistilo se, že suplementace hořčíku pomohla snížit intenzitu křečí nohou o 50 %, přičemž došlo i ke snížení jejich frekvence. Tyto výsledky poukazují na to, že doplňky stravy s obsahem magnézia mohou pomoci zmírnit intenzitu křečí v nohou během těhotenství. Doporučená denní dávka hořčíku pro těhotné ženy představuje 350 – 400 mg.
Adelle Davis hořčík (magnesium) 200 mg a vitamin B6 40 mg, 100 kapslí
Vápník
Vápník podporuje správnou kontrakci a relaxaci svalů. Starší výzkum realizovaný v roce 2011 a kontrolovaný placebem zkoumal vliv suplementace vápníku na intenzitu a výskyt křečí v nohou u 60 těhotných žen ve třetím trimestru.Výsledkem bylo snížení jejich počtu, avšak intenzita bolesti se výrazně nezměnila.
Přesto se předpokládá, že dostatečný příjem vápníku může během těhotenství pomoci snížit frekvenci křečí v nohou.
Odborníci doporučují těhotným ženám přijmout 1200 mg vápníku denně. Nejlepší je jej získat ze stravy. Ke zdrojům vápníku patří například ořechy, brokolice, fíky nebo tofu. Pokud nedokážete přijmout dostatečné množství vápníku jen ze stravy, je důležité ho doplnit výživovými doplňky.
Adelle Davis vápník (glukonán vápenatý) v prášku, 300 g
Vitamín B
Vitamíny skupiny B ovlivňují správnou funkci nervů a svalů. Vědci zkoumali účinek vitamínů B na svalové křeče u těhotných žen. Z 84 budoucích maminek užívala jedna skupina kombinaci vitamínu B1 (thiamin) v dávce 100 mg a vitamínu B6 (pyridoxin) v množství 40 mg jednou denně po dobu čtyř týdnů. Výsledkem byl 7,5krát nižší výskyt křečí. Autoři dospěli k závěru, že suplementace vitamínů skupiny B může být účinná při zlepšování stavu v důsledku svalových křečí během těhotenství.
Doporučená denní dávka vitamínu B1 je 1,4 mg denně a u vitamínu B6 je to 1,9 mg. Komplex vitamínů skupiny B naleznete také v prenatálních vitamínech. Obecně však platí, že vstřebatelnost vitamínů skupiny B z doplňků stravy je nižší, a proto je v doplňcích najdete ve vyšším procentu referenční hodnoty příjmu (RHP).
Je to proto, aby se zajistil dostatečný příjem vitamínů i přes nižší vstřebatelnost. Výjimkou jsou například lipozomální vitamíny, které speciální technologií zvyšují vstřebatelnost účinných látek.
BetterYou Vitamin B12 300µg ve spreji (Methylcobalamin) 25ml
Závěr
Křeče v nohou v těhotenství jsou sice nepříjemným problémem, ale mají řešení. Dodržováním správných návyků, jako je pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatek důležitých vitamínů či minerálů, můžete snížit jejich výskyt a zlepšit komfort během těhotenství.
Autor: Mgr. Petronela Misárová - bioložka
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25642349/
- https://www.pregnancybirthbaby.org.au/leg-cramps-during-pregnancy
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/leg-cramps-during-pregnancy/faq-20057766
- https://unmhealth.org/stories/2021/06/leg-cramps-during-pregnancy.html
- https://www2.hse.ie/conditions/leg-cramps-pregnancy/
- https://www.webmd.com/baby/leg-cramps
- https://ogcg.com.au/leg-cramps-in-pregnancy/
- https://www.thebump.com/a/leg-cramps-during-pregnancy
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8094374/
- https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/muscle-cramps-during-pregnancy/
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/leg-cramps-pregnancy#home-remedies
- https://www.toplinemd.com/trogolo-obstetrics-and-gynecology/leg-cramps-during-pregnancy-what-should-you-do/
- https://naturemed.org/natural-remedies-for-leg-cramps-in-pregnancy/
- https://karger.com/cmr/article/30/3/195/836078/The-Effect-of-Prenatal-Yoga-on-Pregnancy-Related
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0266613809000096?via%3Dihub
- https://www.vinmec.com/eng/article/how-to-treat-and-prevent-cramps-during-pregnancy-en
- https://www.nct.org.uk/pregnancy/worries-and-discomforts/common-discomforts/leg-cramps-during-pregnancy-how-avoid-them
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/muscle-spasms-muscle-cramps
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499895/
- https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases-- conditions / muscle-cramps
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820
- https://link.springer.com/article/10.1007/s40279-019-01162-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK376/
- https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/muscle-cramp
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32459412/
- https://léky24.cz/magazin/svaly/co-způsobuje-svalově-krce-a-jak-se-proti-tomu-branit?srsltid=AfmBOoo91OW6385z4eIfEWgq5J4SUt-gcxzPYlH76IMG
- https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/muscle-bone-and-joints/conditions/leg-cramps/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5868937/
- https://www.uptodate.com/contents/maternal-adaptations-to-pregnancy-cardiovascular-and-hemodynamic-changes
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8094374/
- https://www.omargailani.com.au/blog/can-magnesium-reduce-cramps-during-pregnancy-12217/
- https://www.healthline.com/nutrition/what-does-magnesium-do#other-benefits
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/where-not-to-massage-a-pregnant-woman
- https://www.nivea.sk/tipy-rady/péče-o-babatko/local/sk/krce-v-těhotenství
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14170-leg-cramps
- https://www.brainpedia.sk/bisglycinat-horecnaty-1231
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6860204/
- https://www.osteoporosis.foundation/educational-hub/topic/calcium/calcium-recommendations
- https://journals.lww.com/obstetricanesthesia/citation/2007/12000/vitamin_b_supplementation_for_leg_cramps_during.78.aspx
- https://www.obstetricgynecoljournal.com/articles/cjog-aid1137.php
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5668469/
- https://www.dovepress.com/prevalence-and-predictors-of-leg-cramps-in-the-third-trimester-of-preg-peer-reviewed-fulltext-article-IJWH#cit0006
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9785327/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907778/
- https://journals.lww.com/orthopaedicnursing/abstract/1994/09000/electrolytes_and_their_relationship_to_normal_and.8.aspx