Náměsíčnost netrápí jen děti, ale i dospělé. Co se za ní skrývá a jak ji lze efektivně řešit?

Náměsíčnost netrápí jen děti, ale i dospělé. Co se za ní skrývá a jak ji lze efektivně řešit?

Stav spánku při pohybu, chůzi, mluvení a dokonce i při různých činnostech je opředen různými mýty. Nemá nic společného s fázemi měsíce a netýká se jen dětí. Podle zdrojů může náměsíčnost alespoň jednou za život postihnout asi 7 % běžné populace. Jaké jsou příčiny a jak se s tímto stavem můžete vypořádat, se dozvíte v našem článku.

V tomto článku se dozvíte

Co je to náměsíčnost a jaké jsou její příznaky

Náměsíčnost (odborně nazývaná somnambulismus) je porucha spánku, která patří do skupiny tzv. parasomnií. Jedná se o stav, kdy člověk ve spánku vykonává různé činnosti a po probuzení si je obvykle nepamatuje. Vyskytuje se nejčastěji během hlubokého spánku (non-REM fáze), obvykle v první třetině noci.

Ačkoli je náměsíčnost u dětí, které jsme se věnovali v samostatném článku, podstatně častější, nevyhýbá se ani dospělým. Je samozřejmě obtížné odhadnout přesný výskyt, protože samotní pacienti si své epizody obvykle nepamatují. Vědci však odhadují, že se vyskytuje asi u 4 % dospělých.

Obvykle se objevuje v dospělosti u lidí, kteří ji měli i v dětství. Někdy se však poprvé objeví až v dospělosti, přičemž studie naznačujíže se objeví asi u 13 % dospělých náměsíčných. Takový jev může souviset s užíváním léků nebo neurodegenerativními onemocněními.

Tento stav má následující projevy a příznaky:
 

  • Fyzická aktivita během spánku ‒ člověk se prochází po místnosti nebo po celé domácnosti. Může otevírat dveře, přemisťovat předměty, dokonce vykonávat složitější činnosti.
  • Mluvení ze spaní ‒ člověk mumlá a jeho slova často nedávají smysl.
  • Nereaguje na okolí ‒ osoba často nereaguje na otázky nebo pokusy o komunikaci.
  • Může mít otevřené oči ‒ má prázdný pohled nebo vypadá dezorientovaně.
  • Rizikové chování ‒ mohou se pokoušet opustit dům, otevírat okna nebo dokonce provádět nebezpečné činnosti, například používat ostré předměty.
  • Neschopnost se probudit ‒ pokud se někdo pokusí o probuzení, je to často velmi obtížné, případně osoba reaguje agresivně či zmateně.
  • Amnézie po probuzení ‒ po takové příhodě si člověk obvykle nepamatuje, co se stalo.

Při tomto onemocnění mohou být pohyby člověka pomalé a nekoordinované. Dalšími příznaky indikujícími tento problém mohou být dlouhodobé spánkové komplikace, které jsou důsledkem tohoto jevu.

Liší se náměsíčnost u dětí a dospělých?

Kromě výskytu se může průběh tohoto jevu u dospělých a dětí lišit i v některých příznacích. Například u dětí se může vyskytovat noční pomočování nebo noční můry. Epizody mohou mít kratší trvání a riziko, že si děti ublíží, je nižší. Děti často z náměsíčnosti snadno vyrostou.

Rozdíly jsou však především v příčinách. Podívejme se proto na hlavní příčiny náměsíčnosti u dospělých.

 

Jaké jsou příčiny náměsíčnosti

Odborníci se domnívají, že k náměsíčnosti obvykle dochází, když se člověk nachází ve fázi hlubokého spánku a částečně se probudí způsobem, který vyvolá fyzickou aktivitu, zatímco prakticky spí. Pravděpodobnost výskytu takového probuzení je ovlivněna následujícími faktory:

Genetické predispozice

Náměsíčnost se v rodinách často dědí. Podle zjištění odborníků je zde asi 47% riziko, že pokud ji měl jeden z rodičů, dítě bude mít stejný problém. Pokud ji měli oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na 61 %.

Stres a psychická zátěž

Stresové situace, jako jsou problémy v práci, finanční potíže nebo konflikty ve vztahu, mohouzpůsobit fragmentaci spánku a narušení jeho hlubokých fází. Stres a pocity nepohody mohou vyvolat také různé změny, například nové prostředí po přestěhování nebo při cestování, přepracování nebo velké změny v denním režimu.

Nedostatek spánku a  nepravidelný spánek

Snížená kvalita a kvantita spánku může narušit přirozené fáze spánku. Mnoho lidí zažívá přerušovaný spánek nebo trpí nespavostí. Dlouhodobá spánková deprivace má na organismus negativní vliv, protože se může prodloužit doba strávená ve fázi hlubokého spánku, ve které dochází k náměsíčnosti.

Další problémy se spánkem

Existují poruchy spánku, které mohou narušit hluboký spánek a vést k náměsíčnosti.

Příkladem je spánková apnoe (přerušované dýchání během spánku), zejména obstrukčního typu, kdy dochází k zablokování dýchacích cest. Další častou poruchou je syndrom neklidných nohou, který způsobuje silné nutkání pohybovat končetinami, zejména nohama, když člověk leží. To může způsobit přerušení spánku, kvůli němuž se pak tělo člověka může dostat do epizody náměsíčnosti.

Alkohol, užívání psychoaktivních látek nebo léků

Alkohol nebo drogy mohou ovlivnit hluboký spánek a vyvolat epizody náměsíčnosti. Některé léky, například sedativa, hypnotika nebo antidepresiva, mohou rovněž ovlivnit hluboký spánek a vyvolat náměsíčnost.

Horečka nebo nemoc

Vysoké teploty nebo infekce mohou být spouštěčem náměsíčnosti nejen u dětí, ale i u dospělých.

Rizika náměsíčnosti

Ačkoli většina epizod náměsíčnosti není nebezpečná, některé mohou vést ke zranění nebo ohrozit člověka či jeho okolí. Pokud se tento stav často opakuje nebo je spojen s rizikovým chováním, je vhodné vyhledat lékaře, nejlépe specialistu na spánkovou medicínu.

Tento stav může takésnížit celkovou kvalitu života a dlouhodobě zhoršit zdraví. Lidé mohou mít častěji denní spavost, únavu, nespavost, depresivní a úzkostné příznaky a další příznaky.

Proč nebudit náměsíčného?

Jedním z mýtů, které o tomto stavu kolují, je, že náměsíčný člověk nesmí být probuzen. Pravdou však je, že nepředstavuje žádnou hrozbu. Pokud má náš blízký takovou epizodu, můžeme se ho pokusit probudit. To se však nemusí podařit a je pravděpodobné, že bude po probuzení zmatený, dezorientovaný nebo bude reagovat podrážděně.

Odborníci na spánek proto doporučujíaby jste se snažili náměsíčného spíše jemně a citlivě navést zpět do postele a nebudili ho.

 

Co se s ním dá dělat?

Nespavost není jednoznačně léčitelná, spíše ji lze regulovat různými opatřeními ke zlepšení spánku a režimu. Pokud víte, že ji máte, a dokonce při ní chodíte a zvedáte předměty, je vhodné zabezpečit domácnost tak, aby potenciálně nebezpečné věci, například nože, byly mimo dosah, případně je vhodné dobře zamykat a zavírat okna.

Další opatření a možnosti jsou:

Zlepšení spánkové hygieny

Špatná spánková hygiena, jako je nepravidelný spánek nebo pití kofeinu či alkoholu před spaním, může přispívat k problémům se spánkem a způsobovat jeho nedostatek. Zlepšení spánkové hygienypodporuje stabilnější a spolehlivější spánek a snižuje tak riziko spánkové deprivace, která může vyvolat náměsíčnost. S tím souvisí i snížení stresu, pokud je to možné.

Odborníci doporučují dospělým spát 7 až 9 hodin. Pro zlepšení spánkového režimu je důležité chodit spát ve stejnou dobu, ideálně před půlnocí. Měli byste si dopřát dostatek času na odpočinek, omezit v této době ostré nízkofrekvenční světlo (hovorově nazývané modré světlo), nepoužívat elektronická zařízení a nezabývat se pracovními záležitostmi. Večer nepijte alkohol ani povzbuzující látky, protože mohou mít negativní vliv na kvalitu spánku.

Naopak vhodná je teplá relaxační koupel, četba knih nebo meditace. V ložnici zatáhněte závěsy, nastavte teplotu o několik stupňů nižší než ve zbytku domácnosti a odstraňte všechny blikající přístroje, které by vás mohly rušit.

Doplňky stravy na podporu spánku

Procesy v těle, včetně spánku, ovlivňuje také to, jak se stravujeme a zda máme dostatek živin. Pokud tělu něco chybí, může to ovlivnit řadu reakcí, například fungování nervového systému nebo správný metabolismus živin. Pokud tedy nejsme schopni tělu dodávat určité vitamíny a minerály prostřednictvím pestré a vyvážené stravy, je vhodné je doplnit ve formě doplňků stravy.

B-complete - Vitamin B complex ve spreji 25 ml
371 Kč
Zůstává 3 ks

B-complete - Vitamin B complex ve spreji 25 ml

Z těch, které by mohly souviset s podporou spánku, stojí za zmínku komplex vitamínů skupiny B. Přispívají ke správnému fungování nervového systému, ke správné látkové výměně důležité pro tvorbu energie, mají vliv na správnou funkci psychiky a mohou také přispívat ke snížení vyčerpání a únavy.

Jednotlivé vitamíny této skupiny, jako je pyridoxin(B6) nebo kobalamin(B12), lze užívat v různých formách, a to i v kombinaci s minerálními látkami, jako je hořčík a zejména vitamín B6.

Hořčík se často používá na podporu spánku, protože podporuje funkci nervů a může také pomoci snížit únavu a vyčerpání. Vhodnými formami hořčíku na podporu spánku jsou bisglycinát hořečnatý nebo malát hořečnatý.

Jednou z možností je užívání melatoninu, hormonu, který reguluje spánkový cyklus a můžepotenciálně zlepšit příznaky parasomnie, včetně somnambulismu. Nejpraktičtější k užívání jsou melatoninové kapky, které můžete mít po ruce v ložnici, kdykoli se z nějakého důvodu probudíte a potřebujete rychle znovu usnout.


Další možností, jak zlepšit spánek, jsou aminokyseliny. Z nich může mít účinek podporující spánek prekurzor melatoninu a serotoninu, tryptofan

GABA, kyselina gama-aminomáselná, je neurotransmiter v těle, který je zodpovědný za tlumení nervového systému, což má vliv na navození spánku. Na trhu jsou k dispozici doplňky stravy obsahující GABA. Užívání podobných doplňků může podle některých studiíurychlit nástup spánku. Výzkum jeho vlivu je však zatím nedostatečný a stále probíhá.

Pozitivní vliv na kvalitu spánkumohou mít také některé byliny nebo výtažky z nich, například kozlík lékařský, levandule, chmel nebo heřmánek. Jejich účinky jsou stále předmětem výzkumu, ale před spaním si můžete dát čaj obsahující byliny, které mohou mít potenciálně uklidňující účinek. Vhodná je také meduňka.

Můžete také vyzkoušet kombinované přípravky z aminokyselin, neurotransmiterů a bylin, jako je například Večerní rituál s GABA, kozlíkem lékařským, chmelem a L-tryptofanem. Pokud máte vážné problémy se spánkem, vždy se o užívání těchto doplňků předem poraďte se svým lékařem.

 

Psychoterapie

Psychoterapie může mít pozitivní vliv na snížení výskytu epizod náměsíčnosti tím, že pomáhá řešit psychologické spouštěče, jako je stres, úzkost nebo trauma, které mohou narušovat hluboký spánek. Techniky, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), umožňují identifikovat a zvládat stresory, zatímco relaxační metody, jako je mindfulness nebo progresivní svalová relaxace, podporují klidnější spánek. Pravidelná psychoterapie může také pomoci regulovat emoce a zlepšit celkovou kvalitu spánku, což snižuje pravděpodobnost náměsíčnosti.

 

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud víte, že se u vás tento stav vyskytuje často, a děláte věci, které mohou ohrozit vás nebo ostatní, je lepší svěřit se do rukou lékařů. Ti mohou díky různým vyšetřením (např. díky polysomnografii‒ analýze spánku) vyloučit onemocnění spojená s epizodami náměsíčnosti. Naopak pokud zjistí například spánkovou apnoi nebo syndrom neklidných nohou, mohou se zaměřit na řešení těchto diagnóz, což jim může pomoci i při řešení náměsíčnosti.

Ve vysoce rizikových případech, kdy jiná opatření nezabírají, mohou lékaři předepsat léky obsahující benzodiazepiny nebo antidepresiva. Tyto léky působí na nervový systém a zklidňují ho, čímž také eliminují výskyt poruch spánku.

 

Závěr

Náměsíčnost je porucha spánku z kategorie parasomnií. Člověk při ní vykonává pohyby nebo činnosti, případně mluví, a může mít i ve spánku otevřené oči. Je častější u dětí, ale může se vyskytnout i u mnoha dospělých. Je dědičná, ale způsobují ji také některé léky, stres nebo špatná spánková hygiena.

Zlepšení režimu a spánku může pomoci zmírnit příznaky. Je dobré zařídit domácnost tak, aby se náměsíčník nezranil. K dobrému spánku mohou přispět doplňky stravy, jako jsou vitamíny skupiny B, hořčík, L-tryptofan nebo některé bylinky.

 

Redakce Vegmart

Zdroje:

  1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5104520/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559001/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22585435/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29073634/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17923637/
  6. https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/sleep-walking
  7. https://www.sleepfoundation.org/parasomnias/sleepwalking
  8. https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2281574
  9. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15402002.2013.845783
  10. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3571741/
  11. https://uamshealth.com/medical-myths/is-it-dangerous-to-wake-a-sleepwalker/
  12. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4434546/
  13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29753639/
  14. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-15630-9_10
  15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30263304/
  16. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7191368/
  17. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4458546/
  18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31277862/