Nevolnosti v těhotenství nejsou ničím příjemným, ale přesto k němu patří. Dají se zmírnit nebo se jich lze zbavit i úplně? A jak zjistit, kdy jsou normální a kdy je nutné kontaktovat svého lékaře? V tomto článku získáte odpovědi na všechny důležité otázky, které byste o těhotenských nevolnostech měli vědět.
Kdy se objevují nevolnosti v těhotenství?
Těhotenské nevolnosti se vyskytují u 70 – 80 % všech těhotných žen. Projevují se hlavně v prvním trimestru, během druhého trimestru jsou vzácné a jen malé procento žen jimi trpí až do porodu.
Ranní nevolnosti v těhotenství se obvykle objeví kolem 5. – 6. týdne těhotenství, přičemž přestat by měly mezi 16. – 20. týdnem. Přesto podle odborníků 10 % těhotných žen pociťuje nevolnosti až do porodu.
Nevolnost však nepřichází jen ráno, některé ženy jí naneštěstí trpí i během celého dne či v noci. Hlavně během prvního trimestru se mohou vyskytnout také večerní či noční nevolnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Ranní nevolnost v těhotenství
Budoucí maminky mohou potrápit ranní nevolnosti, nadýmání, zvracení či pálení žáhy obzvláště v prvních týdnech těhotenství. V případě neplánovaného těhotenství mohou být prvotním projevem ještě před potvrzením pozitivním těhotenským testem.
Ranní nevolnosti ve své podstatě znamenají nevolnosti během rána, což můžete pociťovat jako nepříjemný pocit na žaludku, který může vyvolat zvracení. Měly by se však vyskytnout maximálně jednou denně. Nevolnosti spojené se zvracením, které se vyskytují častěji, jsou již vážnější.
Celodenní nevolnost v těhotenství
V případě, že vás nevolnosti a pocity na zvracení v těhotenství trápí více než třikrát nebo čtyřikrát denně a máte pocit, že je vám nevolno v podstatě neustále, může jít o vážnější stav, jako je „hyperemesis gravidarum“. Jedná se o zdravotní problém, který se vyznačuje nevolnostmi a zvracením v těhotenství několikrát během dne. Ve vážnějších případech může podle odborníků způsobit až 5% ztrátu hmotnosti a dehydrataci v důsledku neschopnosti udržení potravy a tekutin v žaludku, což znemožňuje mít dostatek živin. K příznakům se mohou přidat i závratě či točení hlavy.
Hyperemesis gravidarum se vyskytuje kolem 9. – 13. týdne těhotenství a po tomto období by mělo vymizet. Pokud tomu tak není, je třeba poradit se s ošetřujícím lékařem, který nastaví vhodnou léčbu nevolnosti v těhotenství.
Příznaky nevolnosti v těhotenství
Nevolnost v těhotenství může mít několik příznaků. Nejčastěji se popisuje jako nepříjemný pocit na žaludku, který hraničí se zvracením, které se však může, ale i nemusí dostavit. Těhotné ženy mají také citlivější čich a mohou být více náchylné k pachům, které vyvolávají zvracení. K příznakům nevolnosti a zvracení v těhotenství také patří:
- ztráta chuti k jídlu,
- pálení žáhy,
- reflux,
- zvýšená tvorba slin,
- návaly hladu.
Nevolnost a zvracení se může častěji vyskytovat i po konzumaci kořeněných jídel.
Proč vznikají těhotenské nevolnosti?
Hlavní příčinou je zvyšující se hladina hormonů – konkrétně hCG a estrogenu.
Lidský choriový gonadotropin (hCG) je klíčovým hormonem během celého těhotenství. Je znám také jako těhotenský hormon a nachází se v krvi a moči těhotné ženy již od 10. – 11. dne od oplodnění. Hladina hormonu hCG prudce roste po početí a do 10. týdne těhotenství nadále stoupá.
Hormon hCG je produkován placentou a aktivuje produkci dalších hormonů, konkrétně estrogenu a progesteronu. Tyto hormony se následně podílejí na ztluštění výstelky dělohy, která je potřebná pro vyvíjející se embryo a současně na zastavení menstruace. Zvýšená hladina hormonu hCG poukazuje na vývoj placenty a správný průběh těhotenství.
Nevolnost a zvracení během časného těhotenství mohou signalizovat nárůst hormonů v těle, což je důležitým ukazatelem zdravého těhotenství. Jinak řečeno, vysoká hladina hormonu hCG je spojena také s prudšími hormonálními změnami, čehož důsledkem jsou časté těhotenské nevolnosti. Podle odborníků mohou být nevolnosti na začátku těhotenství dobrým znamením. Studie naznačuje, že těhotné ženy trpící ranními nevolnostmi nebo zvracením během prvního trimestru mají nižší riziko potratu než ženy bez těchto příznaků.
Pokud se však u vás těhotenské nevolnosti nevyskytují ani v prvním trimestru, není důvod k obavám. Pokud je z lékařského hlediska vše v pořádku, patříte k těm šťastným budoucím maminkám, které těhotenské nevolnosti vůbec netrápí.
Rizikové faktory, které ovlivňují vznik nevolnosti v těhotenství
Přestože jsou těhotenské nevolnosti běžným projevem, existuje několik specifik, které mohou jejich pravděpodobnost výskytu ještě zvýšit. Mezi nejčastěji patří:
- první těhotenství,
- zvýšená citlivost na pachy,
- změny v trávicím systému,
- stres a únava spojené s těhotenstvím,
- vícečetné těhotenství,
- časté nevolnosti a zvracení během předchozího těhotenství,
- náchylnost k nevolnosti (například při cestování),
- migréna,
- obezita (BMI vyšší než 30).
Co pomáhá zmírnit těhotenské nevolnosti?
Těhotenské nevolnosti jsou nepříjemné, avšak lze je zmírnit. Řešení nevolnosti závisí na příčině, ale i závažnosti. Nejdůležitější je dbát zejména na pestrou a vyváženou stravu, vyhýbat se kořeněným a mastným jídlům, která by mohla podráždit žaludek. Co ještě může pomoci přinejmenším částečně zmírnit nevolnosti během těhotenství?
Důkladná ústní hygiena
Trápí-li vás těhotenské nevolnosti, měli byste o zdraví své ústní hygieny dbát dvojnásob. Nadměrná tvorba slin totiž může zvýšit pravděpodobnost nevolnosti a zvracení, proto je vhodné častější čištění zubů a vyplachování úst.
Suché pečivo
I když to nezní lákavě, na těhotenské nevolnosti to může opravdu pomoci. Hlavně v případě, pokud trpíte ranními nevolnostmi a máloco dokážete sníst. Suché pečivo ve formě krekrů nebo sušenek jako pomoc při těhotenských nevolnostech doporučují i odborníci. Jezte suché toasty a sušenky ráno předtím, než vstanete z postele, abyste se vyhnuli pohybu s prázdným žaludkem. Je však důležité sledovat v nich obsah sodíku. Jeho doporučené množství by nemělo přesáhnout 2300 mg denně.
Dostatek tekutin
Při častých nevolnostech je důležité pravidelné doplňování tekutin, jinak může dojít k dehydrataci. V těhotenství byste se měla snažit vypít alespoň 2 litry tekutin denně. Při pocitech nevolnosti je lepší pít po malých doušcích a pravidelně. Dobrým tipem jsou také bylinkové čaje (mátový, heřmánkový), které jsou vhodné pro těhotné ženy.
Zázvor
Zázvor může být dobrým pomocníkem i při těhotenských nevolnostech. Jeho účinky na výskyt nevolností a zvracení zkoumalo několik výzkumů, které zjistily, že má velký potenciál. Podle studie až 28 % žen uvedlo, že během těhotenství užívá bylinné přípravky. Ze 134 různých bylin, které účastnice užívaly, byl zázvor nejvíce používán, přičemž jej užívala téměř čtvrtina žen.
Studie zahrnuté do výzkumu uvedly, že užívání zázvoru bylo při snižování intenzity nevolností účinnější než placebo a přibližně polovina studií uvedla, že zázvor byl účinný i při snižování frekvencí zvracení.
Zázvor představuje účinnou a navíc přírodní cestu pro zmírnění ranních nevolností. Pokud vám vaše těhotenské chutě nedovolí k úlevě od nevolnosti konzumovat čerstvý zázvor, dobrou alternativou jsou i zázvorová lízátka, nachází se i v nealkoholickém zázvorovém pivu, čaji nebo je dostupný v pastilkách. Pokud vám chuť zázvoru nevyhovuje, dobrou alternativou je vitamín B6. Podle vědců pomáhá zmírnit těhotenské nevolnosti podobně jako zázvor. Během těhotenství se doporučuje konzumovat maximálně 1000 mg zázvoru denně. To odpovídá čtyřem šálkům (950 ml) baleného zázvorového čaje nebo jedné čajové lžičce strouhaného kořene zázvoru.
Vitamín B6
Vitamín B6 patří k vitamínům ze skupiny B a podle odborníků může pomoci zmírnit nevolnost a zvracení. Několik studií prokázalo, že užívání vitamínu B6 zmírňuje výskyt nevolnosti a zvracení během těhotenství. Výsledky užívání vitamínu B6 (40 mg dvakrát denně) a zázvoru (250 mg čtyřikrát denně) byly srovnatelné a v obou případech se podařilo zmírnit těhotenské nevolnosti. Šlo však jen o krátkodobé užívání, při delším užívání se vždy poraďte se svým lékařem, který vám doporučí bezpečnou denní dávku.
V některých případech se pyridoxin používá v kombinaci s doxylaminem – antihistaminikem, což je účinná kombinace schválená k léčbě ranní nevolnosti. Tato kombinace je dostupná jako lék na předpis pod různými obchodními názvy. V České a Slovenské republice je znám pod názvem Xonvea.
Prenatální vitamíny
Během těhotenství se rozhodně nedoporučují různé experimenty v podobě diet či dělené stravy. Dieta je v těhotenství nevhodná, neboť je důležité zajistit optimální přísun všech živin, zejména vitamínů a minerálů. Získávat byste je měli především ze zdravé a vyvážené stravy, avšak doporučená množství získáte hlavně prostřednictvím výživových doplňků. V prvním trimestru je velmi důležitý přísun kyseliny listové, která se podílí na správném vývoji miminka.
Alternativou jsou i prenatální multivitamíny, v prvním trimestru však vybírejte ty bez obsahu železa. Podle odborníků může železo hlavně v prvním trimestru způsobit podráždění žaludku a zhoršit nevolnosti či zvracení. Počkejte několik týdnů a později, pokud těhotenské nevolnosti ustoupí, můžete sáhnout i po komplexnějších multivitaminech s obsahem železa. Pokud budete během těhotenství železo užívat správně, můžete zmírnit nevolnosti a zároveň dítěti dodat všechny potřebné vitamíny a minerály.
Co zhoršuje nevolnosti v těhotenství?
Pokud vás trápí těhotenské nevolnosti, určitě svůj stav nezhoršujte tím, že budete konzumovat jídla, která mohou vyvolat nevolnost, zvracení či jiné žaludeční problémy, včetně pálení žáhy. Čemu byste se tedy měli vyhnout?
- mastným, zpracovaným a těžko stravitelným jídlům,
- kořeněným jídlům,
- syceným nápojům s obsahem oxidu uhličitého,
- citrusovým plodům.
Kdy jsou těhotenské nevolnosti vážné?
Zpozornět byste měli v případě, že se nevolnosti a zvracení projevují třikrát nebo čtyřikrát denně, přičemž se k častému zvracení mohou přidat i jiné příznaky. Mezi nebezpečné patří:
- neschopnost udržet potravu a tekutiny po dobu 24 hodin,
- tmavě zbarvená moč v důsledku nedostatečného množství tekutin,
- pocity slabosti a závratě,
- bolesti v podbřišku,
- vysoká tělesná teplota,
- ztráta hmotnosti,
- zvracení s příměsí krve.
Pokud se u vás vyskytne jeden nebo více výše zmíněných příznaků v souvislosti s těhotenskými nevolnostmi či zvracením, nečekejte a okamžitě kontaktujte svého lékaře, protože se může jednat o vážný stav, který může ohrozit vás i dítě.
Pokud si nejste jistá, jestli vás v těhotenství trápí jen běžná ranní nevolnost nebo může jít o něco vážnějšího, pozorujte své tělo. Zaměřte se hlavně na frekvenci zvracení a v případě, že se objevuje vícekrát za den nebo si všimnete některého z výše popsaných příznaků, je nutné kontaktovat vašeho lékaře.
Léky proti zvracení v těhotenství pouze po konzultaci s lékařem
Pokud projevy nevolnosti během těhotenství výrazně omezují váš každodenní život, používají se k léčbě antacida, tedy léky, které pomáhají zastavit zvracení. Většinou se jedná o kombinaci více složek, jako jsou vápenaté, hořečnaté a hliníkové soli, které pomáhají neutralizovat žaludeční kyselinu a předcházet zvracení. Alternativou je kombinace vitamínu B6 s antihistaminikem – doxylaminem v přípravku Xonvea. Užívání jakéhokoli léku však vždy konzultujte s lékařem.
Závěr
I když se nevolností v těhotenství nedá stoprocentně zbavit, existují dostupné metody, které vám mohou alespoň částečně ulevit od obtíží. Zaměřte se hlavně na přírodní doplňky výživy, které jsou prospěšné pro vás i děťátko, a vyhýbejte se mastným jídlům, která zhoršují nevolnosti. A ani se nenadějete a těhotenské nevolnosti budou pryč.
Autor: Autor: Mgr. Petronela Misárová - bioložka
Zdroje:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12232-hyperemesis-gravidarum
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22489-human-chorionic-gonadotropin
- https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/complications/severe-vomiting/
- https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vomiting-and-morning-sickness/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3676933/
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/nausea-during-pregnancy/faq-20057917
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/vomiting-in-pregnancy#causes
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/vomit-during-pregnancy#when-to-call-a-doctor
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/when-does-morning-sickness-start#when-it-starts
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5107351/
- https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/symptoms-during-pregnancy/nausea-and-vomiting-during-early-pregnancy
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8785858/
- https://www.parents.com/pregnancy/my-body/morning-sickness/when-does-morning-sickness-start/
- https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=morning-sickness-1-2080
- https://www.forbes.com/health/womens-health/pregnancy/best-morning-sickness-remedies/#footnote_1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231543/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-can-i-take-for-heartburn-while-pregnant-besides-tums
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/morning-sickness/symptoms-causes/syc-20375254
- https://www.webmd.com/baby/morning-sickness-pregnant
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22489-human-chorionic-gonadotropin
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191846/
- https://www.frontiersin.org/journals/medicine/articles/10.3389/fmed.2021.809270/full ľ
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5374189/
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-961/ginger
- https://www.themotherbabycenter.org/blog/2022/08/foods-that-fight-nausea-during-pregnancy/
- https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-13-355
- https://journals.sagepub.com/doi/10.4137/IMI.S36273
- https://www.mdpi.com/2304-8158/7/4/50
- https://www.acog.org/womens-health/faqs/morning-sickness-nausea-and-vomiting-of-pregnancy
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14767058.2017.1344965
- https://www.vinmec.com/eng/article/can-pregnant-women-eat-ginger-en
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00404-023-06925-w
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/xonvea-20-mg-20-mg-155788.html
- https://utswmed.org/medblog/iron-supplements-pregnancy/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819920/