Víte, co je to bromelain? Poznejte jeho účinky nejen při hubnutí

Víte, co je to bromelain? Poznejte jeho účinky nejen při hubnutí

Bromelain, enzym populární díky ananasové dietě, je mnohými chybně považován za látku, která štěpí tuk. Pojďte se s tímto enzymem seznámit blíže a zajisté budete překvapeni, stejně jako my, jaké přínosy má pro naše zdraví. Věděli jste také, že bromelain je považován za silné přírodní antihistaminikum?


Co je to bromelain a na co je dobrý?

Bromelain je enzym štěpící bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny. Patří do skupiny trávicích, tzv. proteolytických enzymů, ale je známý pro širokou škálu zdraví prospěšných účinků, ať už se jedná o podporu hubnutí a trávení, usnadnění rekonvalescence sportovců, protizánětlivý efekt nebo o jeho pozitivní vliv na imunitu. 

Naše tělo si tento enzym v malém množství tvoří i samo, aby opravoval a regeneroval poškozené tkáně, můžeme jej však přijímat i stravou. Mezi potravinové zdroje bromelainu patří ananas a ananasový meloun. 


7 potencionálních účinků bromelainu

Nyní se pojďte seznámit s nejznámějšími účinky bromelainu a jeho vlivem na naše zdraví. Upozorňujeme, že všechny uvedené účinky jsou stále součástí vědeckých výzkumů a podle nařízení Evropské unie můžeme o bromelainu a jeho zdravotních účincích prohlásit jen toto:

  • podporuje správnou funkci imunitního systému,
  • napomáhá normálnímu trávení,
  • pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost.

V zahraničních zdrojích se však vyskytují i tyto zmínky potencionálních zdravotních benefitů:


Účinný při léčbě alergií

Podle studie z roku 2000 je bromelain účinnou pomocí při léčbě respiračních a zánětlivých potížích spojených s alergiemi. Účinky bychom měli zaznamenat při užívání 400–500 mg podávaných 3x denně

Najdeme jej i jako součást doplňků stravy pro podporu trávení při potravinových intolerancích a alergiích, například u histaminové intolerance či celiakie.


Pomocník při hubnutí

Bromelain nerozpouští tuky, jak některé „ananasové“ diety předkládají, nýbrž pomáhá s rozkladem bílkovin. Vliv na hubnutí je tedy druhotným efektem, neboť tělo díky bromelainu snáze vstřebává živiny, harmonizuje organismus, pomáhá s regenerací, záněty, rovněž má vliv na správné pH žaludku a tenkého střeva a imunitu obecně. 


Podporuje normální funkci horních cest dýchacích

Prokázalo se, že bromelain může mít pozitivní vliv na délku onemocnění horních cest dýchacích a pomoci redukovat zánět nosohltanu. Z výsledků studií vyplývá, že užívání bromelainu současně s léky na onemocnění horních cest dýchacích urychluje proces hojení. 


Pozitivní vliv na srdečně-cévní onemocnění

Bromelain a jeho pravidelné užívání se ukázalo jako dobrý preventivní přírodní prostředek ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění jako je mrtvice, srdeční infarkt, vysoký krevní tlak. Umí zároveň potlačovat shlukování krevních destiček, čímž pomáhá snižovat riziko tvorby krevních sraženin a tím i kardiovaskulárních příhod.


Účinně bojuje s otoky, zarudnutím a popáleninami

Pro svůj protizánětlivý vliv se osvědčil i jako doplněk léčby otoků, zarudnutí kůže a popálenin. Bromelain se tak často přidává do léčivých mastí a krémů, které napomáhají regenerovat kůži a snižovat otoky, včetně pooperačních edémů. 


Pozitivní vliv na osteoartritidu

Podle studie bylo prokázáno, že bromelain vykazuje protizánětlivé a analgetické vlastnosti a může poskytnout bezpečnější alternativu nebo doplňkovou léčbu osteoartrózy. Dosavadní výzkumy se však různí v tom, zda osteoartritidu zlepšuje přímo bromelain anebo jeho kombinace a synergický efekt s jinými látkami.


Urychluje rekonvalescenci při sportu

V současnosti se bromelain užívá v doplňcích, které pomáhají s léčbou akutních zánětů a při sportovních úrazech. Jeho analgetické a protizánětlivé vlastnosti urychlují rekonvalescenci. 


Potravinové zdroje bromelainu

Hlavním zdrojem bromelainu je ananas. Kromě něj tento enzym najdeme i v ananasovém melounu. 

Bromelain najdeme v ananasové šťávě a dužině. Šťáva by měla obsahovat zhruba 0,43 g bromelainu na 100 g potraviny. Množství se však může lišit podle toho, zda se jedná o šťávu, dužinu či stonek, ale také stupněm zralosti a skladbou půdy na které ananas vyrostl. 

Bromelain je nejlepší konzumovat v syrové podobě, pokud chcete tělu dodávat tento enzym z potravy, nejlepší je dopřávat si 3-4 kousky ananasu denně po jídle jako dezert. 

Bromelain je do cca 60 °C stabilní a k jeho ztrátám dochází až při vyšších teplotách. Je tedy možné jej šetrně tepelně upravovat či konzervovat. 

Pokud nemáte k dispozici čerstvé, zralé ananasy, jsou vhodnou cestou RAW sušené ananasové kroužky, které jsou delikátní. Pozor, oproti tomu běžně prodávaný sušený ananas není vhodný, neboť se suší při vyšších teplotách a často bývá doslazovaný, tudíž je vším jiným, jen ne zdravou pochoutkou.


Jak užívat bromelain?

Denní dávka bromelainu není přesně stanovená, ale vyskytují se názory, že 12 g bromelainu denně je považováno za adekvátní a bezpečné množství. Vždy je lepší se řídit konkrétním doporučením výrobce a držet se dávkování.

S jeho užíváním je spojeno jen velmi málo vedlejších účinků, pozor by si měli dát lidé s alergií nebo citlivostí na ananas. Mezi nežádoucí účinky bromelainu patří žaludeční nevolnost, zvýšený tep a menstruační problémy.

Užívání bromelainu by mohlo pomoci seniorům, lidem s problémy s trávením, jako doplněk léčby při zánětlivých onemocněních střev, při osteoartróze a jiných chronických zánětlivých onemocněních a rovněž při potížích horních cest dýchacích a s krvetvorbou.

Opět se většina výrobců chrání z důvodů nedostatků studií a nedoporučují svoje produkty s bromelainem dětem, těhotným a kojícím ženám. 

Na bromelain by si měli dát pozor i lidé užívající léky na ředění krve pro jeho možné antikoagulační účinky. Raději jeho vhodnost konzultujte se svým lékařem.


Jak vybrat kvalitní výživový doplněk s bromelainem?

Bromelain můžete koupit samostatně anebo v kombinacích s dalšími látkami. Nejčastěji jej potkáte právě ve směsích s dalšími trávicími enzymy na celkovou podporu trávení. 

Na českém trhu jsme zaznamenali bromelain jen ve formách kapslí nebo tablet a jako součást sypkých směsí. 

Při výběru ideálního doplňku se řiďte vašimi individuálními potřebami a doporučujeme volit spíše komplexní přípravek, kde je látek více, neboť jsou tyto směsi často tvořeny tak, aby efekt byl synergický a obsažené látky se vzájemně podporovaly a zesilovaly účinnost preparátu. 

Jako příklad můžeme uvést Quercetin plus, přípravek kombinující kvercetin, bromelain, vitamín C a výtažky ze semen kopřivy, kde bromelain slouží právě jako podpůrce účinnosti kvercetinu a jedná se o silný přírodní doplněk na podporu imunitního systému, dýchací soustavy a trávení.

Dalším synergickým přípravkem je Cyto-zyme, který je kombinací 8 různých trávicích enzymů, které přispívají ke správnému trávení nejen bílkovin, ale i dalších makroživin jako jsou sacharidy a tuky. 

Jako poslední přípravek z naší nabídky jsme vybrali Prospěšný enzym, který slouží k podpoře, regeneraci a rekonvalescenci zánětlivých onemocnění nejen trávicího traktu. Je kombinací bromelainu, papainu, rutinu a selenu, což jsou látky které usnadňují trávení, podporují zdraví cév, přispívají ke správnému fungování imunitního systému a udržují zdravý stav vlasů, nehtů a pokožky.


Závěr

Bromelain má silný potenciál pomáhat u velké škály zdravotních potíží. Velký potenciál v něm vidíme zejména u sportovců jako podpůrný prostředek při regeneraci či u lidí s častými trávicími potížemi. A pokud máte v plánu hned utíkat do obchodu a zásobit se ananasem, věřte, že pro stabilnější přísun bromelainu je lepší sáhnout po kvalitním výživovém doplňku.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8067380/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-895/bromelain
  4. https://www.nccih.nih.gov/health/bromelain
  5. https://www.healthline.com/health/bromelain
  6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323783
  7. https://www.medicinenet.com/what_is_bromelain_good_for/article.htm
  8. https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-bromelain-bromelin
  9. https://www.health.com/bromelain-benefits-7501168
  10. https://www.verywellhealth.com/bromelain-what-should-you-know-about-it-88318
  11. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/bromelain
  12. https://www.drugs.com/medical-answers/bromelain-3568993/
  13. https://sk.iherb.com/blog/bromelain/1561
  14. https://www.drugs.com/npc/bromelain.html