Zdravé střevo je základem celkového zdraví. Střeva jsou nejdelším úsekem trávicího traktu. Jsou přizpůsobena trávení a vstřebávání potravy. Střeva nám zajišťují příjem důležitých živin z potravy. Střeva dělíme na 2 části:
- tenké střevo;
- tlusté střevo.
Tenké střevo navazuje na žaludek. Natrávená potrava ze žaludku putuje do tenkého střeva, kde je dále štěpí trávicí enzymy a mísí se se žlučí. V této části střeva dochází ke vstřebávání živin z potravy pomocí klků (výběžků) tenkého střeva.
Tlusté střevo je pokračováním tenkého střeva. Tlusté střevo neprodukuje žádné trávicí šťávy. V tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody, vitamínů a solí. Přicházejí sem nestrávené zbytky potravy, voda, žlučová barviva. Obsah tlustého střeva se působením kvasných a hnilobných bakterií rozkládá.
Co je střevní mikroflóra?
V našich střevech existuje velmi komplexní mikrobiota - mikroflóra. Tvoří ji bakterie ve střevech - je to soubor zdraví prospěšných, čili dobrých, ale i špatných bakterií. Pro zdraví člověka je důležitá rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Střevní mikroflóra ovlivňuje trávení, imunitní systém, kardiovaskulární zdraví a dokonce i naše chování.
Tenké střevo a související problémy
Když je narušena střevní mikroflóra, při nevhodné stravě, při nedostatku nebo naopak nadbytku vlákniny ve stravě dochází k zažívacím obtížím jako:
- špatné trávení,
- bolesti břicha, bolest střev nebo křeče ve střevech
- nevolnost,
- nadýmání,
- průjem,
- zácpa, neprůchodnost střev
- pocit plnosti.
Při pocitu plnosti nebo dietní chybě (přejídání) pomohou střevům trávicí enzymy, které účinně a rychle uleví od příznaků.
Mezi další problémy patří:
- líné tenké střevo,
- syndrom dráždivého tračníku,
- zánět tenkého střeva, který způsobují viry, bakterie, chlamydie,
- neinfekční záněty jako Crohnova choroba,
- celiakie,
- histaminová intolerance, potravinové alergie,
- rakovina tenkého střeva.
Jak uzdravit střeva a nastartovat trávení?
Nastartovat trávení nám mohou pomoci tyto doplňky stravy:
- probiotika a prebiotika,
- trávicí enzymy,
- vláknina,
- quercetin,
- rostlinné přípravky obsahující hořčiny (Benedikt lekářský),
- L-glutamin.
Co je syndrom dráždivého tračníku?
Trápí vás častý průjem nebo zácpa? Trpíte na plynatost nebo nadýmání? Možná je za tím syndrom dráždivého tračníku, který patří mezi nejčastější onemocnění střev. Syndrom dráždivého tračníku je funkční porucha trávicího traktu s chronickými obtížemi. Častými příznaky jsou bolesti břicha, bolest střev, pocit plnosti, nadýmání, nepravidelné pohyby střevní svaloviny (střídání průjmu a zácpy). Příznaky se stupňují během dne, v noci a po vyprázdnění následně ustupují. Příčinami může být stres, diety, užívání antibiotik, infekce či podvýživa.
Jak léčit syndrom dráždivého tračníku?
Syndrom dráždivého tračníku je chronické onemocnění, které bohužel nelze vyléčit. Je však možné zmírňovat příznaky. Důležitá je postupná úprava stravovacích návyků, medikamentózní léčba a psychoterapie. Přičemž medikamentózní léčba zahrnuje hlavně probiotika.
Syndrom dráždivého tračníku a prevence
Při prevenci je důležité:
- vyhýbání se stresovým situacím;
- věnovat svůj volný čas pohybovým aktivitám a relaxačním cvičením.
Z naší nabídky si zákazníci nejčastěji kupují na zdravá střeva a pročištění střev následující produkty:
- Benedikt lékařský 60 kapslí (500 mg) - vhodný i pro kojící ženy,
- Quercetin Plus - Kvercetin, Bromelain, vitamín C, extrakt z kopřivy, 90 kapslí
- Viridian Synerbio Daily probiotika a prebiotika, 90 kapslí - speciálně vhodný i pro lidi s histaminovou intolerancí