Proč je kojení dítěte důležité?
Význam kojení a přijímání mateřského mléka je během celého období trvání pro dítě nepostradatelný. Složení mateřského mléka a umělého mléka, které se většinou vyrábí z kravského mléka, je nesrovnatelné. Vícero studií dokazuje, že kojené děti mají díky mateřskému mléku zvýšenou ochranu před infekcemi a mají lepší možnost bojovat proti patogenům a udržet si tak zdraví.
Zásady správného kojení
Kojení je biologická funkce těla, je to souhra biologických zákonitostí a jejich respektování je mimořádně důležitou prevencí proti problémům s kojením. Mezi tyto zákonitosti patří:
- bezprostřední blízkost matky a dítěte kontaktem kůže na kůži,
- možnost přisávat se na prs podle zájmu miminka,
- kojení přímo z prsu (bez matoucích zásahů používáním umělých náhrad prsu),
- časté a vydatné noční kojení, a to již od prvních okamžiků po narození. V případě narušení těchto procesů dochází k problémům s kojením.
Možné příčiny, proč je tvorba mateřského mléka nedostatečná
Nejčastější příčinou, která způsobuje, že tvorba mateřského mléka je nedostatečná, je nesprávný začátek kojení a následné nesprávné postupy při řešení nedostatečného příjmu mateřského mléka pro miminko.
Mezi další příčiny, jimiž bývá ovlivněna tvorba mateřského mléka, patří:
- nesprávné přisátí děťátka,
- přirostlá uzdička pod jazykem miminka,
- používání dudlíku nebo láhve, používání kloboučků,
- dlouhé pravidelné odloučení od miminka během dne
- příliš velká část dne, kdy o miminko pečuje někdo jiný než vy
- pokud nespíte společně s miminkem
- miminko přespává celou noc, případně ho učíte přespat noc
- užívání hormonální antikoncepce, a to i jednosložkové
- používání nitroděložního tělíska
- užívání některých typů léků
Podpora kojení a laktace
Jako podpora kojení a laktace se v každé kultuře odnepaměti zvykly používat určité potraviny či bylinné prostředky. Existují však faktory, které jsou důležitější, než je podpora tvorby mléka potravinami a stravou.
Například je mnohem podstatnější, aby miminko na prsu skutečně pilo a aby bylo správně přisáté. Mnohdy samotná úprava polohy a přisátí poslouží jako účinná podpora kojení a dokážou vyřešit problémy s kojením.
Jak zvýšit tvorbu mléka v prsou?
Kojení má tedy nenahraditelnou úlohu při vývoji děťátka, jeho zdraví a zároveň i při budování vztahu mezi matkou a dítětem.
Pokud je to nutné, existuje několik postupů ke zvýšení tvorby mateřského mléka. Více informací si můžete přečíst v našem článku Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka a podpořit laktaci? (kompletní průvodce).
Pokud máte pochybnosti o správném fungování kojení a tvorbě mateřského mléka, doporučujeme vyhledat certifikovanou poradkyni u kojení.
Co podporuje tvorbu mléka?
Pomoci může i podpora tvorby mléka bylinkami. Bylinky jako pískavice řecké seno a benedikt lékařský, podobně jako mnohé jiné bylinky, představují potenciál jak zvýšit tvorbu mléka v prsou. Dokáží pomoci zlepšit tok mléka, často s účinkem již do 24 - 48 hodin od začátku užívání.
Různé studie dokazují, že pískavice řecké seno či benedikt lékařský mohou sloužit jako podpora tvorby mléka tím, že zvyšují jeho tvorbu v prsou. Dodává to naději více ženám, že sníženou tvorbu mateřského mléka lze upravit.
Podpora tvorby mléka bylinnými výživovými doplňky a jejich dávkování
Výše zmíněné bylinky, které se používají k podpoře tvorby mléka, u nás najdete ve formě kapslí veganské kvality. Kapsle obsahují v případě benediktu lékařského jeho sušenou nadzemní část a v případě pískavice řecké seno její sušené mleté semeno.
Aby byla tvorba mateřského mléka zvýšená, doporučuje se následující dávkování zmíněných bylinných výživových doplňků:
- benedikt lékařský: 3 kapsle 3krát denně
- pískavice řecké seno: 3 kapsle 3krát denně
Je důležité, aby podpora tvorby mléka výživovými doplňky byla jen doplňkovým řešením.
Nejoblíbenějšími produkty na podporu tvorby mateřského mléka jsou u našich zákaznic dvojbalení Benedikt lékařský + Pískavice řecké seno, 60 +60 kapslí a specializovaný produkt TrioHerb, 60 kapslí.