Co je vitamin D?
Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a pomáhá udržovat přiměřené hladiny fosforu v krvi. Tím má v organismu důležitou funkci, zejména pro zdraví kostí a zubů. Dále má vitamín D protizánětlivý efekt, čímž zajišťuje posílení imunity, pomáhá snižovat zánět v těle, podílí se na regulaci buněčného růstu a činnosti svalů.
Co obsahuje vitamin D?
Vitamin D v potravinách se ve významném množství téměř nevyskytuje. Výjimku tvoří obohacené potraviny, rybí olej a houby, které byly cíleně ozářeny UV-B zářením.
Kde se nachádzí vitamín D?
Jelikož potravinové zdroje vitamínu D jsou prakticky omezené a minimální, ideální zdroj vitamínu D je vlastní syntéza v pokožce. Pod vlivem slunečních UV-B paprsků se v pokožce přítomen derivát cholesterolu mění na vitamín D3 (cholekalciferol).
Vystavení paží a obličeje slunečnímu záření na patnáct až třicet minut v době mezi 10:00 a 15:00 hod. je podle výzkumů většinou dostatečné pro udržení opitmálnej hladiny vitaminu D. Ve střední Evropě je však možné získat dostatek vitaminu D ze slunečního záření pouze v období od dubna do konce září. UV-B záření blokují také mraky, oblečení, sklo, opalovací krémy a kožní pigment.
Vitamín D jak doplnit?
Nejspolehlivější způsob jak doplnit vitamin D jsou výživové doplňky.
Oblíbené výživové doplňky, které také najdete v kategorií vitamínu D jsou: Vitashine Vitamin D3 ve spreji 1000iu, 20ml, Vitamin D3 + K2 MK7 kapky, 1020 kapek, 30 ml, Vitashine Vitamin D3 v tabletách 2500 60 tablet také Liposomální vitamín D3+K2, 200 ml
Denní dávka vitamínu D
Aktuální výzkum v oblasti vitaminu D naznačuje, že oficiální doporučení pro příjem vitamínu D (200 - 600 IU) jsou nedostatečné pro optimální zdraví člověka a že horní tolerovaná hranice je také významně vyšší.
Denní dávka vitamínu D v množství 2000 IU denně pro dospělé lidi je konzervativní a bezpečnou hodnotou, založenou na dosavadních vědeckých poznatcích. Podle věkových kategorií se doporučuje následující dávkování vitamínu D:
- Děti od 0-11 měs .: 10 μg/ 400 IU denně
- Děti od 1-17 let: 15 μg/ 600 IU denně
- Osoby starší než 18 let: 50 μg/ 2000 IU denně
- Těhotné a kojící ženy: 50 μg/ 2000 IU denně
Detailně rozepsané doporučené denní dávky a horní limity vitamínu D naleznete ZDE v článku.
Jak vybrat vitamín D?
Vitamín D se v přírodě vyskytuje ve dvou formách - vitamín D3 (cholekalciferol) a vitamín D2 (ergokalciferol).
Vitamín D3 se zpravidla získává ze živočišných tuků, avšak na trhu jsou už i veganské varianty vitamínu D3, které pocházejí ze speciálně pěstovaných lišejníků. V našem e-shopu máte záruku, že každý výrobek, a tedy i vitamín D3, je veganské kvality. Vegan vitamín D3 u nás najdete ve více formách: jako vitamín D3 tabletky a kapsle, vitamín D3 kapkya vitamín D3 ve spreji, který se těší velké oblibě, kvůli praktickému způsobu užívání a dobré vstřebatelnosti.
Stejně tak najdete u nás vitamín D3 K2 kapky- tato kombinace společně přispívá ke správnému využití vápníku a fosforu a tím zajišťuje zdravý stav kostí, zubů a imunitního systému.
Vitamín D2 je v přírodě obecně výhradně rostlinného původu. Najdete ho u nás v kombinaci s vitamínem D3 jako Vitamín D komplex.
Účinnost obou forem, vitamínu D2 a vitamínu D3, byla opakovaně potvrzena a obě formy jsou účinné pro správný metabolismus vápníku a zdraví kostí. Ve studiích o vlivu vitaminu D na specifické onemocnění a délku dožití prokázal však vyšší potenciál vitamín D3.
Kdy užívat vitamín D?
Doporučujeme užívat vitamín D hlavně v zimním období, od poloviny září do začátku dubna, kdy ho naše tělo ze slunečního záření nezíská. Obecně však doporučujeme užívat vitamín Dceloročně, hlavně pokud se slunečnímu záření cíleně vyhýbáte a víte, že máte nedostatek vitamínu D ze slunečního záření. Během letního období můžete užívat vitamín D v menších dávkách a s nástupem zimního období dávky vitaminu D zvýšit.
Vitamin D, imunita, koronavirus a COVID-19
Výzkumy potvrzují, že doplňování vitaminu D je účinným preventivním prostředkem proti akutním onemocněním dýchacích cest, mezi které patří například chřipka. Vitamin D sám o sobě není lékem, ale dostatek vitaminu D je důležitým předpokladem pro správné fungování imunitního systému.
Vitamín D například v sliznicích dýchacích cest aktivuje produkci látek se schopností ničit bakterie a viry, včetně viru SARS-CoV-2, původce onemocnění COVID-19. Podle nejnovějších výzkumů, u lidí s dostatečnou hladinou vitaminu D v krvi je výrazně nižší riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19, a také nižší riziko úmrtí na toto onemocnění.
Nedostatek vitamínu D
Nedostatek vitamínu D je v populaci poměrně častý (přibližně u 40% lidí). Oslabená imunita, snížená schopnost v boji s infekcemi, zhoršený průběh zánětlivých onemocnění trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) a některých dalších autoimunitních onemocnění jsou příznaky jak se projevuje nedostatek vitamínu D.
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D se projevuje poruchami vývinu kostí - u dětí formou rachitidy (deformace tenkých a křehkých kostí) a u dospělých měknutím kostí - osteomalácii.
Přebytek vitamínu D
Při příjmu vitamínu Dze slunečního záření vám nadbytek vitamínu D nehrozí.
Jako škodlivé se pro dospělé lidi ukázaly dlouhodobě užívané dávky vitamínu D od 10 000 IU denně. Bezpečná horní hranice příjmu vitamínu D byla stanovena podstatně nižší, na 4000 IU denně. Nadměrný příjem může způsobovat poruchy srdečního rytmu, nadměrné močení, anorexii a extrémní hubnutí. Dlouhodobý nadměrný příjem vitamínu D způsobuje ukládání vápníku ve svalech, cévách, srdci a ledvinách.
Pokud při užívání výživových doplňků budete dodržovat doporučené denní dávky vitamínu D, případně váš denní příjem vitamínu D z dlouhodobého hlediska nebude překračovat hranici 4000 IU denně, k nadbytku vitamínu D u vás nedojde.
Rozšířené informace k vitamínu D naleznete ZDE V ČLÁNKU.