ČVS - Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy, papírová verze
Obrázek produktu není dostupný

ČVS - Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy, papírová verze

Dostupnost: Dočasně nedostupné
Kód produktu: 112cz001/pap
Produkt není aktuálně dostupný a není možné jej zakoupit.

ČVS - Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy

ČVS - Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy, brožura

Těhotenství, období kojení a dětství jsou obzvláště citlivá období, která představují pro stravování všech velkou výzvu. Jak děti rostou, potřebují dostatečný přísun energie. Důležitá je vysoká koncentrace živin, vitamínů a minerálních látek. Čistě rostlinná strava těmto požadavkům vyhovuje.

Pro děti platí stejně jako pro dospělé, že čerstvá zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, oříšky, semínka a kvalitní oleje vytváří základ zdravého, plnohodnotného jídelníčku. Podstatná je přitom pestrost. Ta je klíčem ke zdravé stravě. K dobře plánované veganské stravě patří ale bezpodmínečně také vitamín B12. Při veganském stravování se tento vitamín musí užívat prostřednictvím potravinových doplňků nebo potravin, které jím jsou obohacené.

Zatímco světově uznávané výživové společnosti, jako je např. americká Academy of Nutrition and Dietetics (předtím známá jako Americká dietetická asociace), doporučují vegan­skou stravu neomezeně pro každou životní fázi,1, 2 je na ní v České republice zvláště v případě dětí ještě stále nahlíženo kriticky. Nezřídka se vyskytují obavy, že se při vegan­ském stravování mohou projevit nějaké nedostatky. Silné výhrady k veganské stravě existují obzvláště co se týče vitamínu B12, ale také vápníku a železa. Faktem však je, že potřebné živiny mohou být v zásadě pokryty pestrou stravou, a potřebný vita­mín B12 jde snadno doplnit vitamínovým preparátem. Řada lidí považuje tento doplňkový přísun ­vitamínu B12 za nepřirozený. Přitom se ale přehlíží to, že dnes jsou k doplňování doporučovány také jiné doplňky stravy jako např. jód a vitamín D, a to nezávisle na způsobu stravování.

Obecně je tedy nutno dbát na základní pravidlo, kterým je vyvážená plnohodnotná strava doplněná o vitamín B12. Potom nebude nic stát v cestě zdravému veganskému způsobu života, a to dokonce ani u kojících a těhotných žen a dětí.

1 – Craig WJ, Mangels AR. Position of the American Dietetic Association: Vegetarian Diets. Journal of the American Dietetic Association, 2009; 109: 1266 – 1282.

2 – 5th Edition of the Pediatric Nutrition Handbook. Chapter 12: Nutrition Aspects of Vegetarian Diets, 2004; 194.

Jazyk: čeština

Počet stran: 32

Česká veganská společnost


Česká veganská společnost je nezisková organizace, jejímž cílem je zlepšovat a usnadňovat
život lidem, kteří z různých důvodů chtějí snížit
svoji spotřebu živočišných produktů nebo je
úplně vyloučit. Tohoto cíle chceme dosáhnout
vzděláváním a poskytováním informací nejenom široké veřejnosti, ale také lidem a institucím
z různých oblastí života jako je zdravotnictví,
školství, gastronomie, potravinářství, oděvní nebo
kosmetický průmysl apod.

Hodnocení


Tento produkt zatím nikdo nehodnotil. Buďte první a podělte se o vaše zkušenosti.


Hodnotit produkt mohou pouze přihlášení uživatelé.

Položit dotaz k produktu

Zákazníci dále kupují