Co je cholesterol a jaká je jeho zdravá hladina v krvi? + Rozdíly mezi LDL a HDL cholesterolem

Co je cholesterol a jaká je jeho zdravá hladina v krvi? + Rozdíly mezi LDL a HDL cholesterolem

Cholesterol, strašák všech milovníků tučných lahůdek z masa, sýrů a dalších živočišných lahůdek. Je všechen cholesterol špatný? Jak se v něm vyznat! Je možné si jeho hladinu otestovat a jaké jsou jeho optimální hodnoty (norma cholesterolu)? Je možné cholesterol nějak efektivně zredukovat i bez možnosti léků na předpis? Na tyto otázky se společně podíváme v tomto článku.


Co je to cholesterol?

Na úvod si pojďme říct něco o tom, co to vlastně ten cholesterol vůbec je. Cholesterol je tedy látka strukturou podobná velmi hustému oleji (můžeme jej připodobnit k margarínu), kterou naše tělo potřebuje ke stavbě buněk a výrobě vitamínů a hormonů.

Vaše tělo si dokáže vyrobit veškerý cholesterol, který potřebuje, v játrech. Cholesterol ale můžeme a často získáváme i z potravin, které jíme. Mezi hlavními potravinovými zdroji cholesterolu jsou živočišné potraviny, především pak:

  • červené maso,
  • plnotučné mléčné výrobky,
  • drůbež.

Tyto potraviny mají zpravidla vysoký obsah nasycených tuků (to jsou ty tuky, kterým bychom se měli v rámci stravy spíše vyhýbat) a tzv. trans-tuků. I některé rostlinné potraviny jako je palmový olej a kokosový olej obsahují nasycené tuky, které mohou také zvyšovat onen „špatný“ cholesterol.

Pro některé lidi představují tyto potraviny hlavní důvod zvýšeného cholesterolu v krvi, protože typická západní kuchyně, ale i česká nebo slovenská kuchyně jsou založeny na potravinách živočišného původu a rostlinné potraviny často tvoří spíše přílohu nebo doplněk.

Ačkoli někteří odborníci zpochybňují přímou souvislost mezi vysokou hladinou cholesterolu v krvi a kardiovaskulárními onemocněními, hlavní organizace jako National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) tvrdí, že vysoké hladiny cholesterolu v krvi hrají roli při rozvoji onemocnění, jako je např. ateroskleróza, onemocnění karotických tepen, onemocnění koronárních tepen, srdeční záchvat, mrtvice, onemocnění periferních tepen a náhlá srdeční zástava.


Druhy cholesterolu a jak fungují v našem těle

Cholesterol je přenášen oběhovým systémem na dvou lipoproteinech, částicích tvořených tukem a bílkovinami, které přenášejí cholesterol z krevního řečiště do buněk. Patří sem lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL), neboli „dobrý“ cholesterol, a lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), nazývané také „špatný“ cholesterol.


Co je to HDL cholesterol?

HDL cholesterol lze považovat za „dobrý“ cholesterol, protože jeho zdravá hladina může chránit před infarktem a mrtvicí.

HDL přenáší LDL (špatný) cholesterol pryč z tepen a zpět do jater. V játrech se LDL cholesterol může přeměnit zpět na volný cholesterol a být použit pro tvorbu žlučových kyselin, které jsou důležité pro trávení tuků. Alternativně může být vyloučen z těla v podobě cholesterolu, který je vylučován stolicí.

HDL cholesterol však LDL cholesterol zcela neodstraní. Pouze ¼ – ⅓ cholesterolu v krvi je přenášena HDL.


Co je to LDL cholesterol?

LDL se nazývá „špatný“ cholesterol, protože když ho v krvi koluje příliš mnoho (více, než dokážou lapače HDL nabrat a odvézt pryč), může se nakonec usadit ve formě plaku na stěnách našich tepen. Tomuto jevu se při zvýšené míře říká ateroskleróza. Výzkumný přehled publikovaný v časopise Cell uvádí, že ateroskleróza začíná akumulací LDL a některých lipoproteinů bohatých na triglyceridy v nejvnitřnější vrstvě tepny. Postupem času tak zužuje tepny a zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a onemocnění periferních tepen.


Co jsou to triglyceridy

Triglyceridy se podílejí na hladině celkového cholesterolu v naší krvi. Přenášejí tuky z potravy a zároveň slouží jako zdroj energie. Vysoká hladina triglyceridů, tedy nejběžnějšího typu tuku v našem těle, může také vést k nahromadění tuku v našich tepnách a zvýšit riziko srdečního infarktu a mrtvice, pokud je kombinována s vysokými hladinami LDL nebo nízkými hladinami HDL cholesterolu.


Jaké jsou optimální hladiny cholesterolu a jak se testuje?

Možná by vás zajímalo, jak na tom s cholesterolem jste, zda by bylo dobré udělat nějaké změny ve stravování či zda vám nehrozí nějaké riziko spojené s vysokým cholesterolem. Jednoduše se můžete nechat na cholesterol otestovat, abyste měli jasno.


Optimální hladiny HDL a LDL cholesterolu

Optimální hladina LDL (toho “špatného” cholesterolu) je pro každého člověka individuální a závislá na míře zdravotních rizik, kterým čelí. Obecně platí, že čím nižší číslo, tím lépe. Pokud již máte kardiovaskulární onemocnění nebo jste vystaveni vysokému riziku, optimální hodnoty LDL cholesterolu by měly být nižší než 70 miligramů na decilitr (mg/dl). Pro lidi s průměrným zdravotním stavem je optimální dosažení hladiny nižší než 100 mg/dl. 

Vzhledem k tomu, že HDL cholesterol je považován za ten “dobrý“ cholesterol, dávalo by smysl, že čím více jej máme, tím lépe. Výzkum však zjistil, že to nemusí být nutně pravda a že hladiny HDL nad 80 mg/dl nenabízejí další výhody.

Vyšší HDL nemusí být vždy efektivní, protože ke své práci potřebuje pomoc. Výzkumy však naznačují, že ochranná role HDL cholesterolu je částečně závislá na hladinách LDL cholesterolu a triglyceridů a pro optimální ochranu před kardiovaskulárním onemocněním je potřeba mít zdravé hladiny u všech 3 (LDL, HDL i triglyceridů).


Ideální hladina cholesterolu vzhledem k věku a pohlaví

Níže uvedená tabulka ukazuje normální hladinu cholesterolu u průměrného zdravého člověka, který netrpí žádnými chorobami. Všechny jednotky v tabulce níže jsou mg/dl.

Věk

Celkový cholesterol

LDL cholesterol

HDL cholesterol

mladší 19 let

do 170

do 110

nad 45

muži 20+

125 – 200

do 100

40 a více

ženy 20+

125 – 200

do 100

50 a více

Zdroj tabulky: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11920-cholesterol-numbers-what-do-they-mean 


Jak probíhá testování na cholesterol?

Hladinu cholesterolu si můžete nechat otestovat pomocí krevního testu nazývaného lipidový panel (nebo lipidový profil). Zdravotník odebere krev z žíly na vaší paži a odešle krev do laboratoře k analýze. Před samotným testem je potřeba dodržet určitá pravidla, většinou to bývá potřeba 12h před odběrem nekonzumovat žádné potraviny a pít dostatek čisté vody.

Cholesterol se ve světě zpravidla měří v miligramech cholesterolu na decilitr krve, ve zkratce mg/dl. Stejná jednotka se využívá i při měření triglyceridů. V Čechách a na Slovensku se však můžete setkat i s jednotkou ze zkratkou mmol/l (milimol na litr). Převod mezi těmito jednotkami je následující:

  • mg/dl = 18 × mmol/l
  • mmol/l = mg/dl / 18


Příznaky zvýšeného cholesterolu

Lidé vůbec nemá šanci poznat, že maji vysoký cholesterol, dokud si nenechají udělat krevní test na hladinu cholesterolu. Není totiž běžné mít příznaky, pokud již nemáte cholesterolu opravdu velmi vysokou hladinu. Příznaky poté zahrnují tukové hrbolky na kůži, nejčastěji na loktech, kloubech, rukou, nohou nebo hýždích, a šedobílé kroužky kolem očních rohovek. Tyto příznaky se podle NHLBI obvykle vyskytují u pacientů s rodinnou anamnézou vysokého cholesterolu.


Jak snížit cholesterol?

Dobrou zprávou je, že určité změny životního stylu jsou ve snaze o snížení hladiny cholesterolu účinné. Jsou také poměrně jednoduché a lze je provádět v jakémkoli věku a v jakýchkoliv podmínkách.

  1. Cvičte, pokud můžete. Fyzická aktivita vám může pomoci zhubnout a zvýšit hladinu HDL cholesterolu. 
  2. Jezte více vlákniny.
  3. Vyzkoušejte přírodní doplňky stravy na podporu snížení hladiny cholesterolu
  4. Jezte zdravé rostlinné tuky.
  5. Omezte příjem nasycených tuků (sýry, plnotučné mléko a vysoce tučné červené maso).
  6. Omezte červené a zpracované maso, sodík a potraviny slazené cukrem.
  7. Přestaňte konečně kouřit. Kouření snižuje HDL cholesterol.
  8. Omezte příjem alkoholu. 
  9. V případě nadváhy či obezity svou váhu zredukujte.

Více informací o možnostech snížení cholesterolu přirozenou cestou najdete v tomto článku.


Závěr

Cholesterol je důležitou látkou, kterou naše tělo potřebuje pro určité klíčové funkce v těle, ale zároveň může přinášet zdravotní rizika, pokud je jeho hladina příliš vysoká. Důležité je rozlišovat mezi "dobrým" (HDL) a "špatným" (LDL) cholesterolem, protože každý má jiný vliv na naše zdraví. Je klíčové udržovat optimální hladiny cholesterolu, které lze zjistit pomocí krevního testu, který vám provede lékař. Vzhledem k různým individuálním faktorům, jako je věk, pohlaví a zdravotní stav, se optimální hladiny mohou lišit, ale v zásadě je dobré se snažit snížit hladinu "špatného" cholesterolu (LDL) a zvýšit hladinu "dobrého" cholesterolu (HDL).

Dobrou zprávou je, že určité změny životního stylu, jako je pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a ukončení kouření apod., mohou efektivně pomoci trvale snížit hladinu cholesterolu. Tímto způsobem můžeme snižovat riziko srdečních onemocnění a dalších kardiovaskulárních problémů. 


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy

Zdroje informací:

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11920-cholesterol-numbers-what-do-they-mean
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867422004007
  3. https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/hdl-good-ldl-bad-cholesterol-and-triglycerides
  4. https://www.nhlbi.nih.gov/health/blood-cholesterol
  5. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/a-closer-look-at-good-cholesterol