Pálení žáhy a reflux, nepříjemnosti, které nám dokážou zkazit dny. Co je způsobuje, jak vznikají a především, jak pálení žáhy a reflux řešit se dozvíte v následujícím článku. Neléčený reflux může vést k dalším chronickým a závažným onemocněním, proto je dobré nebrat ho na lehkou váhu.
Co je to reflux?
Jícnový reflux patří mezi poměrně časté poruchy trávení. Kruhový sval mezi jícnem a žaludkem nefunguje tak, jak by měl nebo je ochablý a dochází k úniku žaludečních kyselin a natráveného jídla zpět do jícnu.
Jak reflux vzniká, jak se projevuje a jaké jsou jeho příznaky?
Reflux je nejčastěji spojován s těmito potížemi:
- pálení žáhy,
- nepříjemný pocit v ústech,
- nevolnost a pocit na zvracení,
- nakyslý zápach z úst,
- těžkost při polykání,
- obtížné dýchání,
- bolest na hrudníku,
- pocit knedlíku v krku.
Neléčený reflux může vést k chronickým onemocněním jako jsou např. kašel, astma, problémy se spánkem či zánět hrtanu.
Co způsobuje reflux?
S občasným pocitem pálení žáhy se setká většina lidí, může jej způsobit přejedení, konzumace alkoholu, kouření, nadměrný příjem tučných potravin, pití sycených nápojů, přejídání, jedení na noc, ale i užívání některých léků, nedostatek pohybu či nadváha a obezita. S pálením žáhy se rovněž setkávají těhotné ženy.
Problém nastává, pokud se reflux objevuje pravidelně v koncentraci 2 – 3 x týdně nebo častěji. V tomto okamžiku je nezbytné navštívit lékaře a zdravotní problém řešit.
Jaké jsou typy refluxu?
Druhy refluxu jsme rozdělili podle věkových skupin, protože každé období je něčím specifické. U kojených dětí a těhotných je reflux častou komplikací, která ale obvykle časem sama odezní. U dětí díky vývinu trávicí soustavy a u těhotných porodem.
Reflux u novorozenců a dětí
S refluxem se mnoho maminek potýká u svých kojených dětí, neboť ty mají velmi malý žaludek a těžko snáší pocit plnosti. Může u nich docházet k vracení obsahu zpět, odborně se tomuto jevu říká gastroezofageální reflux.
U kojenců můžete zmírnit projevy refluxu/pálení žáhy tak, že:
- dítě budete kojit v kratších intervalech,
- hlavičku a trup budete pokládat do vyvýšené polohy,
- necháte ho během a po kojení odříhnout,
- pomůžete dítěti snížit plynatost (například masážemi bříška, správnou technikou kojení, popíjením čajů na podporu trávení),
- manipulovat s ním budete během přebalování velmi opatrně.
Důležitým faktorem je váhový přírůstek. Pokud dítě prospívá, nebývá blinkání obvykle problém a samo odezní s vývinem trávicího traktu. Ale v momentě, kdy bude dítko strádat, nepřibírat nebo hubnout je nutné to okamžitě řešit.
V každém případě kdykoli, kdy si nejste jistí zdravotním stavem nejen vašeho dítěte, poraďte se se svým lékařem. Při trávicích potížích dětí zvažte pravidelné užívání kvalitních probiotik.
Reflux u dospělých
Reflux u dospělých, pokud není vedlejším průvodcem jiného onemocnění je spojován se špatnými stravovacími návyky, nadváhou či obezitou, dlouhodobým stresem, nedostatkem pohybu nebo brániční kýlou.
Kromě výše uvedeného se lidé často setkávají s pálením žáhy jako nežádoucím účinkem při užívání některých léků, mezi které patří například hormonální antikoncepce, léky na onemocnění oběhové soustavy, astma, vředy, vysoký krevní tlak a onkologické léky.
Reflux u těhotných žen
Pálení žáhy i reflux bývá běžnou těhotenskou zdravotní obtíží, se kterou mají zkušenost téměř dvě třetiny žen. Situace nastává díky hormonálním i fyziologickým změnám, kdy děloha tlačí na žaludek. Reflux obvykle s koncem těhotenství sám odezní.
Pozor, ne všechny běžně dostupné prostředky na pálení žáhy jsou v těhotenství vhodné.
Platí opět jako prevence i podpora léčby:
- jedení menších porcí v pravidelných intervalech,
- dostatečný příjem tekutin,
- vyhýbání se kořeněným, tučným a kyselým jídlům, kofeinu a syceným nápojům,
- nošení volnějšího oblečení,
- spaní s vyvýšenou hlavou,
- dostatek pohybu.
Těhotným ženám doporučujeme preventivní užívání kvalitních probiotik, jejichž užívání snižuje výskyt trávicích potíží včetně pálení žáhy.
Reflux a pálení žáhy – jedná se o to stejné a jaké jsou projevy pálení žáhy?
Pálení žáhy (pyróza) je častým projevem refluxní choroby jícnu (GERD) a charakterizuje jej nepříjemné pálení v dolní části za hrudní kostí, které může být doprovázeno pocitem na zvracení, nevolnostmi, říháním, nadýmáním, hořkokyselým pocitem v ústech, pocitem horka. Dochází k ní během refluxu, kterým je označováno, kdy jícnový svěrač nefunguje tak, jak by měl a natrávené jídlo spolu s žaludeční kyselinou se vrací z žaludku do jícnu.
Rozdíl mezi GER a GERD
U tohoto onemocnění se setkáte s označením GER a GERD. Jaký je mezi nimi rozdíl?
GER = reflux jícnu
- GER tzv. gastroezofageální reflux pod kterým si můžete představit, že klapka mezi žaludkem a jícnem vrací tráveninu a žaludeční kyselinu zpět do jícnu.
- K tomuto může docházet zcela fyziologicky v důsledku přejedení, pití sycených nápojů, jako sekundární projev např. žaludeční virózy.
- Tento jev se může vyskytovat u všech věkových kategorií v průběhu celého dne.
GERD = onemocnění vzniklé z refluxu jícnu
Pokud se však začnou přidávat další symptomy a reflux je častý, je diagnostikován jako GERD neboli onemocnění z gastroezofageálního refluxu.
GERD diagnostikuje lékař na základě důkladné anamnézy, sonografie, 24 hodinové pH-metrie či endoskopie jícnu s biopsií, jícnové manometrie a jiných metod.
Jak se GERD léčí?
Gerd se léčí nefarmakologicky a farmakologicky.
Do nefarmakologické léčby patří zejména úbytek hmotnosti, změna jídelníčku a životního stylu (omezení kouření, abstinence), pravidelný příjem jídla v malých porcích, vyvýšená poloha hlavy na spaní nebo spaní na boku, nejíst krátce před usnutím.
Farmakologická léčba obsahuje individuální léčivo, případně chirurgické řešení v závislosti na závažnosti a druhu refluxu – zda se jedná např. o reflux s anatomickou anomálií nebo když je stav natolik závažný a rozšířený mimo jícen. Chirurgické zákroky se praktikují pouze pokud konzervativní léčba nezabrala.
Na reflux jícnu a s ním spojené pálení žáhy zabírají i mnohé přírodní doplňky a „babské“ rady se kterými vás seznámíme níže.
Proč je důležité léčit reflux? Co může neléčení způsobit?
V případě GERDu je nezbytné reflux léčit neboť neléčený reflux může vést k chronickým a závažným potížím. Mezi ty nejčastější patří astma, chronický zánět hrtanu, poruchy spánku, záněty plic, středního ucha a dutin, vředy, Barrettův jícen (přednádorový stav změny sliznice jícnu) až po, naštěstí ne moc častou, rakovinu jícnu.
Kdy si mohu pomoci doma a jak poznat, kdy zajít k lékaři?
Z výše uvedeného textu je patrné, že pomoci si doma bez dohledu lékaře můžeme při občasném refluxu, v případě častějších a pravidelných potíží je rozumnější hledat cestu pod lékařským dohledem.
Co pomáhá na reflux a co je dobré na pálení žáhy u dospělých?
- Úprava stravy – úprava stravy zahrnuje omezení nebo vynechání tučných a kořeněných jídel. Kromě těchto jasných změn se doporučuje omezit čokoláda a sladkosti, citrusové ovoce, rajčata, česnek, máta a jiné.
Mimo samotných změn v obsahu jídelníčku je doporučováno jíst pravidelně menší porce, nejíst krátce před spaním, jídlo jíst v klidu, ne ve stresu.
- Změna životního stylu – úprava váhy a zhubnutí při obezitě vede k zlepšení refluxu.
- Zákaz kouření – kouření, zejména ihned po jídle uvolňuje jícen a v případě refluxu zhoršuje stav.
- Zákaz pití alkoholu – alkohol má podobný vliv jako tučná a kořeněná jídla, nadměrná konzumace není vhodná.
- Těsné oblečení – i těsné oblečení v oblasti břicha může zhoršovat pálení žáhy. Volte proto oblečení volné, pohodlné, které vás nebude tlačit.
- Stres – stres je faktor, který má negativní vliv na fyzické i psychické zdraví. Při jakémkoliv onemocnění snížení stresu přispěje ke zlepšení zdravotního stavu.
„Babské“ rady, co pomáhá na pálení žáhy podle rad našich babiček?
Naše babičky měly vždy na vše zaručené rady a ne jinak je tomu i u pálení žáhy. Mezi nejčastěji doporučované patří:
- jedlá soda (rozmíchat čtvrt lžičky ve sklenici vody a vypít),
- jablko (stačí sníst kousek jablka),
- mandle (nebo jiné zdravé tuky, které můžete přijmout i v podobě rostlinného “mléka” pomůžou neutralizovat kyselý žaludek),
- kyselá okurka,
- zázvorový čaj (zklidňuje žaludek, jako alternativa můžou posloužit i zázvorová lízátka, kandovaný zázvor nebo pokousat kolečko čerstvého zázvoru),
- šťáva ze syrových brambor (pozor, tato varianta nemusí být pro každého, některým jedincům může šťáva ze syrových brambor vyvolat nevolnost),
- lžička jablečného octa ve vodě,
- také se doporučuje neležet (poloha vleže je velmi problematická při pálení žáhy, raději si dopřejte krátkou procházku nebo alespoň polohu vzpřímenou).
Pozor například nejčastěji doporučovaná JEDLÁ soda není vhodná pro každého a rozhodně není dobrá k častému užívání, mohla by natropit více škody než užitku.
Jaké léky jsou používány na reflux a jaké jsou jejich vedlejší účinky?
Léky na reflux jícnu se dělí do čtyř skupin na antacida, inhibitory protonové pumpy, H2 blokátory a prokinetika.
Antacida jsou léky snižující kyselost vnitřku žaludku, které jsou obvykle volně prodejné. Umí neutralizovat kyseliny a uleví od pálení žáhy. Jsou vhodné jen při občasných problémech, kdy není poškozená sliznice. Jejich výhodou je, že dokáží poskytnout téměř okamžitou úlevu od pálení.
Druhým typem léků jsou inhibitory protonové pumpy, které umí snížit produkci kyseliny v žaludku. Používají se u dlouhodobých problémů. U inhibitorů je nutné počítat s dlouhodobějším užíváním a účinek se dostavuje až po zhruba hodině po požití.
Tomuto typu léků jsou připisovány nežádoucí účinky jako snížení schopnosti vstřebávání železa, vitamínu B12, zhoršení vstřebávání bílkovin, změna skladby střevního mikrobiomu a další.
Třetím typem jsou H2 blokátory, které aktivně tlumí produkci žaludeční kyseliny.
Posledním čtvrtým typem jsou prokinetika. Ta zas snižují návrat žaludeční kyseliny.
Bylinky a výživové doplňky jako pomocníci v boji proti pálení žáhy
V alternativní medicíně máme široké spektrum bylin a přírodních nefarmakologických prostředků vhodných v boji proti refluxu jícnu.
Mezi ty nejúčinnější se řadí:
- heřmánek (pomáhá vyrovnávat žaludeční kyseliny),
- smetanka lékařská (pampeliška, můžete užít při akutních stavech přímo stonek či list rostliny, rychle uleví),
- zázvor (uleví přímo od pálení, ale slouží i jako prevence, stačí si dopřát trochu zázvorové šťávy rozmíchané ve vodě ke každému tučnějšímu nebo kořenějšímu jídlu),
- fenykl (snižuje plynatost v žaludku),
- kurkuma (urychluje proces trávení, pomáhá obnovovat sliznici jícnu, podobný vliv má i skořice),
- aloe vera,
- bazalka, oregáno, tymián, rozmarýn (všechny bylinky přidané do jídel snižují výskyt pálení žáhy),
- laktobacily (volit spíše varianty bez laktózy, dávají do rovnováhy trávicí trakt),
- kombinace bromelainu, quercetinu a vitamínu C,
- vitamín U, který má příznivý vliv při nadměrné produkci žaludečních šťáv a při refluxu.
Za nás doporučujeme mít doma v lékárničce BioCare Quercetin Plus a účinný komplex Gastro AD, který je přímo koncipován na problémy s pálením žáhy a žaludeční potíže.
Na rychlou úlevu při překyselení žaludku můžete vyzkoušet rozpustný Acidofit, který obsahuje aloe vera, má rehydratační účinek a podporuje detoxikaci a odkyselení celého organizmu.
Závěr
Nejlepším lékem na reflux jícnu je prevence, která zahrnuje vyváženou pestrou stravu, zdravou váhu, dostatek pohybu, odpočinku, kvalitní spánek a umění zvládat stres. V případě, kdy vás reflux trápí, zkuste nejprve upravit životní styl a podpořit svou duševní pohodu. Na pomoc si můžete přizvat bylinky nebo kvalitní výživové doplňky, které vám pomohou získat rovnováhu pro vaše trávení.
Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/gerd/heartburn-relief
- https://www.everydayhealth.com/gerd/top-15-heartburn-remedies/
- https://www.webmd.com/heartburn-gerd/heartburn-relief-tips
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
- https://www.webmd.com/heartburn-gerd/reflux-disease-gerd-1