Dračí krev, neboli Sangre de Drago, je hustou mízou ze stromu rostoucího v Amazonii, která je vyhledávána pro své příznivé účinky. Mnohými bývá opěvována jako zázračná, jak je to s ní doopravdy? Opravdu je tomu tak nebo jde jen o prodejní trik? Komu pomůže a kdo by si na tuto jihoamerickou pryskyřici měl dát pozor? Všechno důležité se dozvíte v článku.
Co to je dračí krev?
Dračí krví se označuje míza ze stromů skupin Croton, Dracaena, Daemonorops a Pterocarpus, která je typická svou tmavě červenou barvou. Pokud tedy naříznete jejich kůru, začne z nich vytékat míza a stromy pak vypadají, že krvácí, odtud pochází i pojmenování této tekutiny.Kromě mízy se ještě využívá kůra z těchto stromů.
Dračí krev je vysoce ceněná pro své antibiotické a antibakteriální účinky a mezi domorodci se používá po dlouhá tisíciletí na mnoho zdravotních potíží ať už zevně, například na štípance od hmyzu přes kožní potíže, ale také vnitřně na léčení silných zánětů, žaludečních potíží a jiných.
V některých kulturách se používá i pro duchovní účely, například jako kadidlo či vykuřovadlo během rituálů.
Jaké účinné látky obsahuje dračí krev?
Nejprve je nutné uvést, že obsah látek v dračí krvi se může lišit v závislosti na zdroji, odkud pochází. Jak jsme uvedli, dračí krev se získává z několika druhů rostlin a tak ani její obsah nemůže být totožný. Obecně se ale dračí krev považuje za silný antioxidant, podle stupnice ORAC (celková antioxidační kapacita, která je laboratorně měřená) patří dokonce s naměřenou hodnotou 2 897 110 ORAC k plodinám s nejvyššími hodnotami.
Konkrétně dračí krev obsahuje:
- flavonoidy – organické sloučeniny chránící tělo před volnými radikály, které posilují imunitu,
- alkaloidy – jsou organické sloučeniny, které vytváří zejména rostliny a v malém množství mají hojivé účinky na lidské tělo,
- lignany – jedná se o polyfenoly, které chrání tělo před volnými radikály,
- taniny – neboli třísloviny jsou látky, které dávají dračí krvi charakteristickou trpkou chuť a mají silné protizánětlivé účinky,
- a éterické oleje.
Kombinace těchto látek přispívá k silným antioxidačním, hojivým, protizánětlivým, antibakteriálním a imunitu posilujícím účinkům.
Účinky dračí krve
Domorodci v Amazonii používají dračí krev vnitřně i zvnějšku.
Vnější užití:
- k ošetření pokožky v případech onemocnění kůže, jako například ekzémy, akné, bércové vředy, ale i hemeroidy či při potřebě hojení ran,
- k desinfekci a podporě hojení v případě štípnutí hmyzem či uštknutí hadem,
- pozitivní účinky má dračí krev i při kloktání na záněty dásní a dutiny ústní.
Vnitřní užití:
- na podporu imunitního systému,
- na trávicí potíže, zejména na vředy a střevní potíže,
- na hladinu krevního cukru,
- všude tam, kde by moderní lékařství použilo antivirotika a antibakteriální léky.
Naše legislativa povoluje uvádět v souvislosti s dračí krví jen tato zdravotní tvrzení:
- podporuje normální stav pokožky a vlasů,
- aplikuje se v případě přítomnosti hmyzího jedu,
- podporuje žaludek, játra a střeva,
- přispívá k normální funkci imunitního systému a k ochraně buněk,
- využívá se k udržení normální hladiny krevního cukru,
- podporuje obnovu energie a životních sil,
- využívá se pro podporu správné funkce kostí a kloubů.
Nežádoucí účinky dračí krve
Jako každý produkt i dračí krev nese některá rizika. Jako nejdůležitější bychom zmínili to, že dračí krev je silný prostředek a není vhodný na dlouhodobé používání. Pokud se jej rozhodnete vyzkoušet, přistupujte k němu jako k léku – dávkování praktikujte podle doporučení výrobce a užívejte jen tehdy, kdy vás sužují problémy. Dá se užívat i preventivně, například v době viróz, ale i preventivní podání má svá pravidla, které si přečtěte v sekci věnované dávkování.
Pozor na užívání by si měli dát:
- těhotné a kojící ženy a rovněž malé děti, neboť zatím nemáme dostatek výzkumů, prokazující bezpečnost pro tyto skupiny,
- lidé s onemocněním ledvin a jater,
- také ti, kteří užívají léky na ředění krve.
Toto se týká především vnitřního užívání, vnější užití by nemělo být problematické ani u těchto uživatelů.
Vnitřní užívání je považováno jako bezpečné u dospělé populace s tím, že se můžou vyskytnout tyto vedlejší účinky:
- zácpa,
- oběhové potíže jako je arytmie, bušení srdce,
- bolesti hlavy a žaludku,
- nespavost,
- bolesti bederní páteře a zubů.
Proto je nezbytné dávkovat podle doporučení výrobce a nepřekračovat doporučenou dávku.
Jak užívat dračí krev + dávkování
Dávkování dračí krve se velmi liší v závislosti na výrobci a síle konkrétního extraktu, proto se prosím řiďte především tím.
Někteří výrobci, uvádí dávkování vyšší než je běžné u jiných prodejců a obhajují to tím, že další prodejci se pravděpodobně řídí doporučením ze zahraničních serverů, které je ale určeno pro jiný typ dračí krve, který není v Česku dostupný.
Při kožních problémech, nebo štípnutí hmyzu můžete aplikovat neředěný koncentrát přímo.
Pokud chcete dračí krev kloktat, je nutné ji naředit. Do 100 ml vody nakapejte 30 kapek extraktu a kloktejte 3 ⎼ 5x denně dle potíží. V případě angíny nebo zánětů dásní můžete namočit vatovou tyčinku do neředěného roztoku a potírat mandle či dáseň přímo. Nebo můžete pro tyto účely využít dračí krve ve spreji.
Pro vnitřní užití používejte 15 kapek rozmíchaných ve 100 ml vody třikrát denně. Ale je nezbytné začít s nižší koncentrací a postupně navyšovat až na uváděných 15 kapek.
U preventivního podávání můžete navyšovat mírnějším tempem. První den zkuste 2 kapky, další den zvyšujte o několik kapek. Nezapomeňte, že je nutné po 3 týdnech užívání dopřát tělu minimálně týdenní pauzu.
U akutních stavů tempo navyšování můžete zrychlit, ale i v těchto případech nezačínejte hned maximální dávkou a dejte tělu aspoň 2 dny čas na přivyknutí. Doporučujeme například 5 ⎼ 10 ⎼ 15.
V případě pochybností, zda je na váš problém dračí krev vhodná, doporučujeme poradit se s lékařem nebo fytoterapeutem (odborníkem na byliny).
Výživové doplňky s dračí krví
Doplňky s dračí krví existují i v jiných formách, než je čistý koncentrát. Záleží na vás, jaká forma je pro vás nejvhodnější – kapky, kapsle, sprej, čaj, tinktura či sušený extrakt, ale můžete vyzkoušet i dračí krev přidanou do kosmetiky jako například hojivé balzámy, mýdla, pleťové masky, séra a další.
Tip od ekzematika: „Dračí krev nakapu do bambuckého másla a důkladně promíchám a problémová místa potírám tímto balzámem. Mám vyzkoušený poměr 50 kapek do 50 ml bambuckého másla. Tato směs vydrží dlouhou dobu, nekazí se, neboť dračí krev je antibakteriální sama o sobě.“
Dračí krev a péče o zvířata
Dračí krev může sloužit jako účinná desinfekce ran i pro zvířata – škrábance, kousance, štípance či kožní neduhy, ale dá se využít i při opakovaných zánětech dásní či trávicích potížích. Pokud se jedná o vnitřní užití, je nezbytná konzultace s veterinářem. Některé zdroje uvádí i možnost pozitivního vlivu při léčbě nádorových onemocnění u psů. Vše je ale pouze v začátcích výzkumů.
Závěr
Pokud se rozhodnete vyzkoušet sílu dračí krve, rozhodně doporučujeme začít s pozvolným dávkováním. Ačkoliv s jejím použitím máme skvělé osobní zkušenosti – zejména co se týče zánětů dásní, doplňku při léčbě angíny či kožních potížích, každý jsme jedinečný a k tomuto silnému preparátu je dobré přistupovat opatrně a s rozvahou.
Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/dragons-blood#researched-benefits
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270834/
- https://uptodog.com/is-dragons-blood-safe-for-dogs
- https://www.salviaparadise.cz/peruansanske-byliny-draci-krev-sangre-de-drago-c-160_2ke-byliny-draci-krev
- https://www.researchgate.net/publication/368371
- https://superfoodly.com/orac-values/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814610008605