Jakými účinky nám dokáže prospět Ginkgo biloba a kdo by jej měl užívat?

Jakými účinky nám dokáže prospět Ginkgo biloba a kdo by jej měl užívat?

O čem jsme vám chtěli napsat další článek? Nemůžeme si vzpomenout. Článek měl být o bylině. Jak jen se jmenuje? Prý je dobrá na to, abychom nezapomínali. Ano, už asi víte, tento text bude věnován ginkgo bilobě, majestátnímu stromu z nádherně tvarovanými listy, který je oblíben pro svou schopnost zlepšovat prokrvení, paměť, koncentraci, pozornost a duševní rovnováhu. 


Co je to Ginkgo biloba (česky jinan dvoulaločný)?

Ginkgo biloba je opadavý strom, který je znám svou mimořádnou odolností ke klimatickým změnám a patří k nejstarším stromům na naší planetě – přírodovědci se domnívají, že rostl na planetě už před 270-300 miliony let

V Číně se jinan těší velké oblibě, dokonce je vyhlášený národním stromem. Oblibu si získal nejen za svůj majestátný vzhled, ale rovněž pro své léčivé účinky. Tradiční čínská medicína již po tisíciletí využívá jeho blahodárných vlivů a moderní medicína je mu již také nakloněna a jeho popularita roste. 

Mezi nejsilnější benefity ginkga patří pozitivní vliv na prokrvení cév, čehož se využívá u lidí, kteří trpí na chladné končetiny, vliv na paměť, koncentraci a je oblíbenou doplňkovou léčbou při Alzheimerově chorobě.


Ginkgo a jeho účinné látky

Jinan dvoulaločný obsahuje pestrou paletu bioaktivních látek, jako jsou například flavanoidy a terpenoidy s pozitivním vlivem na lidské zdraví. Pojďme se nyní na ty nejdůležitější podívat podrobněji.

V ginkgu najdete přes 40 účinných látek jako jsou například terpenoidy, mezi kterými vyzdvihněme ginkgolid, bilobalid či trilakton a flavanoidy z nichž můžeme jmenovat například kvercetin, kaempferol či rutin.

Terpenoidy podporují rozšiřování cév a zlepšují prokrvování tkání v těle. Zároveň buňky i chrání, zejména ty nervové.

Kvercetin díky svým silným antioxidačním vlastnostem pomáhá tělu tlumit zánětlivé reakce, mírnit alergické projevy a snižovat krevní tlak. 

Kaempferol je rovněž velmi silným antioxidantem, který kromě pomoci v boji s oxidačním stresem má podobný účinek jako antidepresiva, zároveň zlepšuje metabolismus a působí i jako fytoestrogen, který reguluje hladinu tělesného estrogenu. 

Rutin pomáhá zpevňovat a posilovat cévy, čímž zlepšuje krevní oběh. Pomáhá tělu lépe využívat vitamín C a tím podporuje tvorbu kolagenu a má vliv i na hladinu cholesterolu.


5 hlavních zdravotních účinků Ginkga biloby

I přesto, že ginkgu bývá přiřazována celá řada zdravotních účinků, my jsme vybrali pět nejčastěji zmiňovaných a za nás nejpodstatnějších a nejprobádanějších. Věděli jste, že při léčbě Alzheimerovy choroby medikamenty jsou časté vedlejší účinky a omezená účinnost, přičemž podle studií přínos ginkga by mohl být stejně efektivní bez negativních účinků?


Podpora nervové soustavy, paměti a koncentrace

Ginkgo je nejvíce skloňované právě v případě zlepšování kondice naší nervové soustavy. Ať už se jedná o prokrvování při syndromu studených rukou a nohou nebo o zlepšení paměti či zkvalitnění psychického rozpoložení, je vidět že jeho spektrum ovlivňuje mnoho funkcí nervového systému. 

Užívání ginkga by podle výzkumů mělo zlepšovat rovněž i úzkostné a depresivní stavy, být nápomocné při léčbě dalších psychických poruch a dokonce se o účincích ginkga mluví i ve spojitosti s možným zlepšením při onemocnění demencí nebo Alzheimerovou chorobou


Pozitivní vliv na krevní oběh a zdraví srdce

Ve spojitosti s vlivem na lepší prokrvování tkání ginkgo ovlivňuje i transport krve v těle a tím posiluje cévy a srdce. Kromě zlepšení průtoku krve ovlivňuje zdraví i protizánětlivý účinek ginkga, který se osvědčil jako prevence mrtvice a jiných srdečně-cévních onemocnění. 

Díky těmto vlastnostem může mít užívání ginkga pozitivní vliv i při migrénách a premenstruačním syndromu. 


Může zlepšit příznaky astmatu a jiných chronických dýchacích potíží

Díky schopnosti snižovat zánětlivost organismu může docházet při užívání ginkga ke zlepšení dýchacích potíží a k navýšení kapacity plic. Při výzkumu byl pozorován i tlumivý efekt při kašli a bronchitidě.


Může podporovat léčbu zraku a ozdraví čí

I přestože výzkumů na toto téma ještě neproběhlo mnoho, i u onemocnění očí se prokazuje, že vlastnost ginkga zvyšovat průtok cév může pozitivně ovlivnit léčbu glaukomu či makulární degenerace (stárnutí oka a zhoršování vidění související s věkem). 


Podpora léčby při sexuálních dysfunkcích

Zlepšení krevního oběhu a zvýšení průtoku krve může mít pozitivní efekt při nízkém libidu, kdy dochází k výraznějšímu prokrvování intimních partií, tak při erektilní dysfunkci. 

Všechny uvedené účinky jsou stále součástí výzkumu.


Nežádoucí účinky ginkga – kdo by si měl na užívání dát pozor?

I přesto, že je ginkgo dospělými obvykle dobře snášeno, pro jeho silné účinky se jeho užívání nedoporučuje lidem užívajícím léky na ředění krve, antidepresiva a léky obsahující ibuprofen a naproxon. 

Dále je dobré konzultovat vhodnost užívání v případě, že se chystáte otěhotnět nebo jste těhotná, máte před chirurgickým zákrokem, při epilepsii a diabetu. 

U dětí by mělo být krátkodobé užívání malých dávek bezpečné. Vždy se však řiďte doporučením výrobce nebo se poraďte s lékařem!

Pozor, nikdy nekonzumujte syrová semena ginkga, jsou jedovatá.

U citlivých jedinců se mohou při užívání ginkga vyskytnout tyto nežádoucí účinky: 

  • nevolnost, 
  • průjem, 
  • bolest břicha, 
  • závratě, 
  • bolesti hlavy, 
  • vyrážka či alergická reakce. 


Jak užívat a dávkovat ginkgo?

Při užívání ginkga při konkrétních potížích je dobré využít posilujícího efektu kombinací s dalšími vhodnými látkami: 

Za bezpečnou denní dávku je považováno množství 120–160 mg rozdělené do několika dávek během dne. 

Maximální dávka není stanovena, ale u většiny výzkumů se nevyskytují dávky vyšší než 600 mg, proto bychom tuto hodnotu neměli překračovat. 

Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu věkovou skupinu, pro kterou bývá užívání ginkga nejčastěji doporučováno, jsou to senioři. Podpora paměti, koncentrace a zlepšení prokrvení tkání bývá pro seniory velmi přínosné.

V případě, že se rozhodnete zlepšovat svůj zdravotní stav pomocí užívání ginkga, raději sáhněte po certifikovaných produktech a v případě vlastních příprav volte jen sušené listy na čaj. V případě domácích tinktur není možné kontrolovat sílu výsledného preparátu a mohlo by dojít k předávkování. 


Výživové doplňky s ginkgem

Nejčastěji se setkáte s ginkgem v podobě čaje ze sušených listů, tinktury, kapslí, tablet či jako přídavek v kosmetických přípravcích

Sušené listy mívají nižší koncentraci ginkga a je proto bezpečné je užívat i dlouhodobě jako prevenci. Za nás je tato podoba skvělou volbou pro seniory, kteří se cítí psychicky zdraví, ale rádi by preventivně pomáhaly svému tělu.

U tinktury máte téměř vždy jistotu, že půjde o kvalitní preparát bez přidaných aditiv. V naší nabídce máme bezalkoholovou verzi, která je šetrnější a mohou ji tak užívat i nezletilí nebo abstinenti. 

V případě kapslí či tablet za hlavní klad považujeme jednoduché dávkování. Tablety či kapsle bývají často v kombinaci s jinými látkami a záleží tak na vás pro jaké účely produkt hledáte. 

V naší nabídce máme výjimečný přípravek Cytoplan buněčně-aktivní gluthathion s výtažky z ginkgo biloby, který byl seskládán z vysoce účinných antioxidantů a aminokyselin, které podporují zdravý proces stárnutí a normální fungování srdce, což z tohoto přípravku dělá ideálního pomocníka pro naše prarodiče.


Závěr

Bylo by škoda si myslet, že Ginkgo biloba se hodí jen na podporu paměti, když má tak širokou paletu potenciálních účinků. Připomeňme si s jakou odolností vůči klimatickým podmínkám, škůdcům či chorobám na planetě jinan už miliony let roste a můžeme si jen přát, aby i naše těla byla stejně odolná a silná. 


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-333/ginkgo
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541024/
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/263105
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14602503/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30278520/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29206653/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23440785/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29168225/
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28931444/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26268332/
  12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17828490/
  13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18446847/
  14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26059355/
  15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3698174/
  16. https://www.researchgate.net/publication/379760058_Ginkgo_biloba_A_Leaf_of_Hope_in_the_Fight_Against_Alzheimer%27s_Dementia_Clinical_Trial_Systematic_Review#:~:text=Alzheimer%E2%80%99s%20disease%20treatments%20often%20have%20limited%20efficacy%20and,with%20most%20indicating%20GB%E2%80%99s%20benefits%20in%20dementia%20care.