Hořčík na křeče v nohou a uvolnění svalstva - funguje to?

Hořčík na křeče v nohou a uvolnění svalstva - funguje to?

Magnesium na křeče v nohou a uvolnění svalstva? Jelikož se jedná o jednoho z nejspolehlivějších známých pomocníků v boji s křečemi a ztuhlým svalstvem, tak jednoznačně ano! Magnesium, také známe jako hořčík, totiž dokáže vašemu tělu opravdu pomoci v úlevě od svalových a kloubních bolestí. Je toho však podstatně víc, co se vyplatí o tomto životně důležitém minerálu vědět.


Co je to magnesium?

Magnesium neboli hořčík je jedním ze 7 základních makrominerálů, které lidé potřebují konzumovat v poměrně velkém množství ve srovnání s ostatními minerály – nejméně 100 miligramů denně

Nachází se v celém lidském těle a je součástí každé jedné buňky. Jeho největší podíl, zhruba 70 %, je přítomen v kostech. Zbytek je rozložen mezi svaly, tkáně a tělesné tekutiny.


Jaké jsou účinky magnesia na lidské tělo?

Magnesium je životně důležité pro mnohé tělesné funkce. Jeho dostatek v lidském těle a také jeho pravidelný příjem může vést k předcházení nebo podpoře léčby chronických onemocnění – například Alzheimerovy choroby, diabetu 2. typu, migrény nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Co se týče konkrétních účinků hořčíku na lidské tělo, nesmíme opomenout, že hořčík může:

 • udržovat zdravou mozkovou činnost;
 • udržovat zdravý srdeční tep;
 • regulovat činnost svalů;
 • snižovat krevní tlak;
 • snižovat riziko srdečních chorob;
 • zlepšovat kontrolu hladiny cukru v krvi;
 • zlepšovat kvalitu spánku;
 • podporovat zdraví kostí;
 • působit protizánětlivě;
 • zvyšovat výkon při sportovních aktivitách;
 • pomáhat v boji s migrénou;
 • zmírňovat příznaky PMS (předmenstruačního syndromu), úzkosti a deprese.


Magnesium na křeče v nohou a uvolnění svalstva

Mezi obecně nejznámější účinky hořčíku patří ty na křeče v nohou a uvolnění svalstva. Hořčík je naprosto nezbytný pro správné fungování svalů lidského těla. Spolupracuje totiž s dalšími minerály a vitamíny v organismu (např. vápník, zinek a vitamín D), aby svaly zůstaly volné a pružné. 

Když cvičíte nebo vykonáváte nějakou fyzickou aktivitu, hořčík uvolňuje svaly. Pomáhá také snižovat hromadění kyseliny mléčné, která může způsobit svalové napětí. Díky tomu zůstanou svaly dostatečně okysličené.

Nedostatek hořčíku ve vašem těle se může v souvislosti se svaly projevit například:

 • svalovými křečemi;
 • napětím ve svalech;
 • bolestí svalů;
 • svalovou únavou.

Naštěstí se dá i s těmito nechtěnými stavy účinně bojovat. Dokonce jim můžete v rámci prevence i úspěšně předcházet. Nápomocnými umí být osvědčené doplňky s magnesiem.


Tipy na osvědčené doplňky stravy s magnesiem

Máme-li vybrat to nejlepší magnesium proti křečím, určitě mezi doporučené produkty patří jeho olejová a gelová forma. Výborným zkušenostem se však těší také magnesiové vločky do koupele. Výhodou těchto doplňků s hořčíkem je, že se nemusí konzumovat a obcházejí tak trávicí systém. Jednoduše se aplikují na pokožku a v krátké době zajistí vysoký příjem magnesia i pro osoby, které mají problém s jeho vstřebáváním – což je i vědecky prokázáno

Magnesiový olej – tělový sprej

Magnesiový olej ve formě tělového spreje představuje vůbec nejlepší způsob, jak doplnit hořčík. Dokonce jde o vědecky ověřenou metodu jeho suplementace. Postačí 5 až 10 stříknutí na pokožku těla, dobré vmasírování a účinek se dostaví v krátké době. Magnesiový olej se sice může používat kdykoliv, ale nejúčinnějším je po horké sprše nebo koupeli, kdy jsou póry pokožky vlivem horké vody rozšířené.


Magnesiový gel pro klouby a svaly

V souvislosti s magnesiovým gelem pro klouby a svaly se vyplatí zmínit, že je ideální pro použití během cvičení i po něm. V tomto případě se totiž magnesium vstřebává do těla postupně, přičemž podporuje uvolňování svalů. Požadovaný účinek vyžaduje cílenou aplikaci na dané místo namáhaného či bolavého kloubu nebo svalu a následné vmasírování magnesiového gelu.


Magnesiové vločky do koupele

Pokud hledáte magnesium na křeče v nohou a uvolnění svalstva, pozornost si zaslouží i magnesiové vločky do koupele. Jedná se o vysoce koncentrovanou formu přírodního hořčíku – chloridu hořečnatého. Magnesiové vločky se po přidání do horké vody rozpustí, a hořčík se následně přes pokožku vstřebává do těla. Jejich hlavní výhodou je schopnost uvolnit a uklidnit unavené a bolavé svaly.


Autor článku: Redakce Vegmart

Zdroje informací:

 1. https://betteryou.com/blogs/health-hub/how-magnesium-supplements-can-relieve-muscle-tension
 2. https://betteryou.com/blogs/health-hub/magnesium-flakes-what-they-are-and-how-they-can-help-you
 3. https://journals.lww.com/nsca-scj/fulltext/2010/02000/magnesium_and_implications_on_muscle_function.7.aspx
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7286246/
 5. https://www.britannica.com/science/human-nutrition/Vitamins
 6. https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-benefits
 7. https://www.healthline.com/nutrition/what-does-magnesium-do
 8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/286839#benefits
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586582/