O lecitinu jste už určitě slyšeli v souvislosti s pamětí, věděli jste ale, že je pro naše tělo nezbytný a jeho spotřeba roste úměrně s psychickým a fyzickým vyčerpáním? Problematický může být i pro vegany, neboť jeho potřeba roste s nárůstem deficitu vitamínu B12. Více si o něm přečtěte v tomto článku.
Co je to lecitin a na co je dobrý?
Lecitinu se říká také „potrava pro mozek“ a jedná se o tuk, který je tvořen z mastných kyselin, kyseliny fosforečné, glycerolu, cholinu a inositolu. Nachází se v nervových tkáních, svalech, srdci, plicích, játrech, vlastně ve všech tělesných tkáních a taktéž v mateřském mléku. Naše tělo si jej dokáže částečně vyrábět samo, ale ne v dostatečném množství, a proto je nezbytné lecitin přijímat i stravou.
Lecitin byl objeven již na začátku 19. století a roku 1850 Nicolas-Theodore Gobley jej pojmenoval podle barvy připomínající žloutek, který se v řečtině nazývá lekithos. Lecitin je důležitou složkou v potravinářství, kosmetice, lékařství, farmaceutickém průmyslu, při výrobě krmiv a při ošetřování krmiv.
V současnosti se nejvíce získává ze sójových bobů a slunečnicových semen. Používá se jako antioxidant, emulgátor a aditivum pro zlepšení jakosti výrobků. V potravinách jej najdete pod označením E322 a jedná se o bezpečnou látku s možným živočišným původem, ale dnes se již téměř výhradně používá lecitin rostlinný (sójový, slunečnicový) a od živočišné formy se upouští.
Účinky lecitinu – proč je pro tělo tak důležitý?
Jak už jsme si řekli výše, lecitin je součástí tkání a membrán buněk, podílí se na mnoha nervových a mentálních procesech.
Mezi nejdůležitější účinky lecitinu patří:
- zlepšování kognitivních funkcí mozku a zároveň slouží jako ochrana neuronů,
- napomáhá regeneraci svalů po sportovních výkonech,
- zlepšuje metabolismus, trávení a pohyb střev,
- podporuje spalování tuků a zmírňuje ukládání tuků v rizikových partiích (hýždě, boky, stehna),
- zmírňuje kožní neduhy a vypadávání vlasů,
- zlepšuje stav a kvalitu vlasů, pokožky, kůže a nehtů,
- snižuje toxicitu alkoholu, chrání a podporuje normální činnost jater,
- je to silný antioxidant a podporuje naši imunitu,
- zlepšuje zdraví a snižuje riziko srdečně–cévních onemocnění,
- harmonizuje hladinu cholesterolu v krvi,
- dokáže snižovat hladinu estrogenu v těle.
Nyní si k pár bodům řekneme víc:
Lecitin a sportovci
Lecitin se těší velké oblibě u sportovců, zejména v oblasti fitness a v kulturistice. Nejen, že napomáhá rychlejší regeneraci svalů, ale také podporuje hubnutí a pomáhá s vyrýsováním svalů. Ve fitness světě není vůbec neobvyklé užívání vyšších dávek lecitinu před soutěžemi, aby byl výsledek dřiny efektivnější.
Lecitin jako silný antioxidant
Lecitin, který nakombinujete ideálně s vitamínem E, podporuje detoxikační procesy. Hodí se tedy na jarní i podzimní období, kdy mnoho z nás jede na očistné vlně. Jeho navýšení může podpořit hubnutí, formování postavy, ale také zlepšit stav kůže, zlepšit metabolismus a pomoci k normálnímu stavu jater.
Lecitin jako pomocník pro seniory
Lecitin zlepšuje kognitivní funkce, a zároveň chrání mozkové buňky, což je jeden z hlavních důvodů, proč je obsažen v mnoha doplňcích určených seniorům. Nedostatek kvalitní stravy v seniorském věku vede k nárůstu nemocí a poklesu tzv. věku dožití ve zdraví. Zatímco průměrný věk je v Česku u žen 81 a u mužů 76 let, věk dožití ve zdraví je u žen 62 a u mužů 61 let. Z toho vyplývá, že závěr našich životů se nevyvíjí moc slibně a je dobré dbát na prevenci a zdravý životní styl, u seniorů obzvlášť.
Lecitin je v tomto ohledu jednou z mnoha berliček, které mohou pomoci zlepšit kvalitu života nejen seniorů. Kromě pozitivního vlivu na kognitivní funkce může mít lecitin dobrý dopad i na lepší trávení, zdravější pokožku, silnější imunitu, zdravější játra, udržovat zdravou hladinu krevního cukru a snížit riziko srdečně–cévních onemocnění, které mají smutné prvenství v počtu nejčastějších příčin úmrtí v Česku.
Lecitin se rovněž používá při léčbě Alzheimerovy, Parkinsonovy choroby a jiných neurodegenerativních onemocnění.
Lecitin pro zdravá játra
Lecitin se rovněž používá jako podpůrný prostředek při alkoholismu nebo onemocnění jater. Pomáhá totiž nejen játrům, ale i žlučníku s metabolismem tuků a snižuje toxicitu alkoholu. Je tak skvělou volbou i pro ty z nás, kteří žijí nebo žili divočejším životem a rádi by svým játrům nyní pomohli k získání či posílení zdraví.
Lecitin a účinky na pleť
Velká část kosmetických či farmaceutických produktů určených pro zdravou pleť obsahuje právě lecitin, který nejen, že plní emulgační funkci a zvyšuje kvalitu produktů, ale také podporuje zdraví pokožky, zabraňuje vysychání pokožky, zvyšuje její hydrataci a slouží jako ochranná bariéra. Lecitin si oblíbí i milovnice a milovníci krásné a pevné pokožky, protože stimuluje tvorbu elastických a kolagenních vláken.
Kde se nachází lecitin ve stravě?
Nejvíce lecitinu z rostlinných zdrojů najdete v sójových bobech, slunečnicových semínkách, červených fazolích, kukuřici, čočce, ovsu, ořeších, semenech, quinoe, zelenině jako je květák, kapusta, zelí, rajčata či brambory, v kvasnicích a za studena lisovaných olejích.
Jak již víte, sójový a slunečnicový lecitin je běžnou součástí mnoha potravinářských produktů a najdete je například v rostlinných nápojích, rostlinných alternativách jogurtů, pečivu, cereáliích, čokoládě, bonbonech a dalších.
Jak správně užívat lecitin?
Doporučená denní dávka lecitinu jsou přibližně 3 gramy, u aktivních lidí může být potřeba vyšší. Pokud jíte pestře, výživně, tak potřebu lecitinu pokryjete stravou. V případě doplňování lecitinu skrz doplňky stravy se doporučuje denní dávku rozdělit do 3 dávek za den, tudíž po 1 gramu.
Lecitin je považován za bezpečný i pro děti, těhotné i kojící ženy. Přesto se u mnoha výrobců objevuje, že jejich konkrétní doplněk stravy s lecitinem není vhodný pro děti mladší 3 let, těhotné a kojící. Pokud hledáte lecitin pro tyto kategorie lidí, volte takové, které jsou pro ně určené anebo se poraďte s gynekologem či pediatrem.
Vyšší spotřeba lecitinu je možná u psychického a fyzického vypětí, dlouhodobé únavy, nedostatečném příjmu vitamínů B12 a B9, při chronických onemocněních, zvýšené hladině cholesterolu, vyšší konzumaci alkoholu, problémech se střevy a v seniorském věku.
Pokud máte pocit, že je něco z výše uvedeného i váš problém, zvažte navýšení příjmu lecitinu. V případě, že se rozhodnete o doplňování skrze doplňky stravy, dbejte na kvalitu produktu. U nás na Vegmartu máte jistotu, že nabízený lecitin je čistě rostlinný.
Jak se projevuje nedostatek lecitinu v těle?
Nedostatek lecitinu se projevuje zhoršenou kondicí nervové soustavy. Můžeme pociťovat nervozitu, vyčerpání, únavu, špatnou soustředěnost.
Kromě toho může jeho nedostatek zhoršit nebo zrychlit průběh některých onemocnění jako například zhoršení stavu kůže u lupénky nebo jiných ekzematických onemocněních či neurodegenerativních nemocí.
Nevýhodou je, že v případě, kdy tělu chybí lecitin, je pravděpodobné, že jsou v nedostatku i jiné potřebné minerály a vitamíny a diagnostika pak závisí na přezkoumání celkového zdravotního stavu jedince.
Můžu se lecitinem předávkovat?
Pokud přijímáte lecitin pouze ze stravy, není možné se jím předávkovat. Předávkování je možné pouze tehdy, pokud dlouhodobě přijímáte nadbytek lecitinu skrze výživové doplňky. Museli byste ovšem přijímat množství vyšší než 15 g lecitinu za den. V ten moment se nadbytečný lecitin ve střevech přeměňuje na odpadní produkty, které mohou vyvolat pocit na zvracení, průjem, nadýmání, pocení, nevolnost a tzv. rybí zápach z úst.
Lecitin ve formě výživových doplňků
Na našem trhu najdete lecitin v mnoha formách – práškový, granulovaný, tekutý či v kapslích a tabletách. Při výběru vhodného lecitinu se rozhodujte podle toho, zda chcete lecitin v čisté podobě anebo v kombinaci s dalšími podpůrnými látkami. To v jaké formě si jej dopřáváte nehraje zásadní roli, záleží, jaká forma vám nejvíce vyhovuje.
Někteří jedinci si rádi dopřávají doplňky v sypké či tekuté formě a přimíchávají si takto denní dávku do vody, smoothie, rostlinné alternativy jogurtu či ranní kaše, naopak jiní zas preferují kapsle či tablety, které si zapijí vodou a nemusí nic jiného řešit.
Mnohem důležitější než forma je kvalita produktu a zda je produkt čistě rostlinný. Někteří výrobci sice nabízí lecitin rostlinného původu, ale mají jej v želatinových kapslích. U nás na Vegmartu najdete jak kvalitu, tak i záruku, že je produkt veganský.
Závěr
Lecitin se jeví jako skvělý podpůrný prostředek pro zkvalitnění kognitivních funkcí nejen v seniorském věku ale své oblíbence si najde i u všech žen toužících po kráse a štíhlém pase a u sportovců. Velkou výhodou je jeho bezpečnost u všech věkových kategorií. Nedostatek lecitinu může napravit pestrá a vyvážená strava bohatá na slunečnicová semínka, sójové boby, ořechy a luštěniny anebo kvalitní výživové doplňky.
Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/lecithin-benefits
- https://www.healthline.com/health/lecithin-weight-loss
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E322
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-966/lecithin
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/319260
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-lecithin
- https://www.verywellhealth.com/lecithin-benefits-and-nutrition-4771091
- https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/lecithin
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252552/
- https://karger.com/ddi/article-abstract/31/3-4/388/95972/Lecithin-as-a-Therapeutic-Agent-in-Ulcerative?redirectedFrom=fulltext
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1997116/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409663
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23618963/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4096089/