Nespavost nebo špatná kvalita spánku trápí velké množství lidí a tento problém má tendenci se s věkem zhoršovat. Patříte mezi ty, kteří mají téměř vždy problém usnout, hlavu máte plnou myšlenek a pokud usnete, o kvalitním spánku se mluvit nedá? Příčinou může být i nedostatek melatoninu, hormonu zodpovědného za navození spánku. Produkce melatoninu v těle postupně léty klesá. Ke zlepšení spánku může pomoci změna životního stylu a režimová opatření. V neposlední řadě je zde syntetický melatonin ve formě výživových doplňků. V následujícím článku si vysvětlíme, na co je melatonin dobrý, jaké má účinky a jak jej bezpečně užívat.
Co je melatonin
Je to jeden z důležitých hormonů, který vzniká ve žláze mezimozku, zvané epifýza. Vytváří se z hormonu serotoninu zejména během nočních hodin a jeho hlavní funkcí je regulace spánkového rytmu. Proto ho nazýváme také hormon spánku. To ovšem není jeho jediný benefit.
Jak funguje melatonin v těle člověka?
Melatonin se v těle člověka vyplavuje v závislosti na střídání dne a noci. Tělo postupně začíná s produkcí vždy po setmění. Přesný okamžik závisí na vnitřních hodinách, které má člověk geneticky nastaveny. Znamená to, že některým lidem se melatonin přirozeně vyplavuje spíše po setmění a jiným později. Je to v pořádku, dokud tento cirkadiánní rytmus funguje a dostatek melatoninu zajistí plynulý přechod k dobrému spánku.
Pokud je melatoninu v organismu nedostatek, člověk může trpět poruchami spánku. Na produkci melatoninu ve večerních hodinách může negativně působit:
- modré světlo (z mobilních zařízení a počítačů),
- užívání alkoholu,
- pití povzbuzujících nápojů,
- umělé osvětlení atp.
Melatonin účinky
Při problémech se spánkem lidé užívají melatonin ve formě doplňků stravy. Správná hladina melatotinu v těle:
Pomáhá při nespavosti a regulaci spánkového rytmu.
Mnoho studií s dospělými a dětmi trpícími různými formami nespavosti potvrdilo, že užívání melatoninu v doplňcích stravy urychluje usínání. Zvyšuje také celkovou dobu spánku a jeho kvalitu. Pomáhá tak regulovat spánkový rytmus u lidí s posunutou dobou spánku a pomáhá zvládat cestovatelskou nespavost, takzvaný „jet lag“.
Působí jako antioxidant
Melatonin má schopnost pohlcovat škodlivé volné radikály, které se přirozeně tvoří při látkové výměně v našem organismu a všude kolem. Tím ochraňuje buňky, opravuje je a pomáhá vylučovat volné radikály z těla.
Pomáhá regulovat hladinu kortizolu
Kortizol řídí imunitní funkce a reguluje krevní tlak, je však také zodpovědný za stres a je-li ho příliš mnoho, může způsobovat chronická onemocnění. Melatonin pomáhá vyrovnávat hladinu kortizolu v těle.
Podporuje zdravou sítnici oka
Některé studie naznačují, že melatonin díky antioxidačním účinkům pomáhá při léčbě glaukomu a věkem podmíněné degeneraci oční sítnice. Je však zapotřebí více důkazů, v této oblasti ještě probíhají výzkumy.
S čím vám melatonin zřejmě nepomůže
Přestože je melatonin velmi prospěšný, lidé mu často přisuzují i účinky, které nemá. Toto jsou věci, se kterými vám samotný melatonin vysoce pravděpodobně nepomůže.
Melatonin na vlasy? Účinek není dostatečně ověřen.
Zejména ženy si od melatoninu slibují, že jim pomůže díky svým antioxidačním účinkům zlepšit kvalitu vlasů. Měl by totiž regenerovat vlasové folikuly a tak podporovat růst a kvalitu vlasů. Existují studie, během kterých ženy s androgenní alopecií zkoušely melatonin aplikovaný přímo na vlasovou pokožku. Výsledky jsou slibné, ale zatím není dostatek vědeckých důkazů, aby se dal melatonin považovat za jednoznačné řešení problémů s vlasy. Výzkumy však pokračují a tento fakt se může změnit. Zatím je však pro člověka s vlasovými problémy jistější sázet na ověřené vitamíny na vlasy.
Při práci na noční změny melatonin na spaní nestačí
Mnozí očekávají, že jim melatonin navodí spánek na počkání kdykoli. Tak to bohužel nefunguje. Práce na směny má úskalí v tom, že narušuje přirozený biorytmus těla a doplňky stravy s obsahem melatoninu jsou na tento případ krátké. Melatonin nenahradí přirozený spánkový režim.
Může melatonin užívat kdokoli?
Podle výzkumů je melatonin nenávykový a bezpečný doplněk stravy pro dospělé i pro děti. Účinky melatoninu u dětí byly však zkoumány pouze při krátkodobém užívání. Doporučujeme se o užívání melatoninu u dětí poradit s dětským lékařem.
Totéž platí pro těhotné ženy. Jen velmi málo studií zkoumalo účinky melatoninu ve výživových doplňcích u těhotných, proto se obecně nedoporučuje jej v tomto období užívat.
Lidé s určitými zdravotními diagnózami, u kterých by mohlo docházet k interakci s užívanými léky, by se o užívání melatoninu měli také poradit s lékařem. Zejména pacienti, kteří užívají léky na diabetes, vysoký krevní tlak, imunosupresiva, léky tlumící centrální nervový systém, ale také ženy užívající antikoncepci. Melatonin by neměli užívat pacienti s autoimunitními onemocněními.
Jak dávkovat melatonin
Pokud se rozhodnete užívat melatonin, na výběr máte kapsle, pastilky, ale také tekuté formy. Můžete si zvolit i výživové doplňky obsahující kromě melatoninu různé bylinné výtažky vhodné ke spaní, například kozlík nebo meduňku.
Začněte postupnými dávkami melatoninu: nejprve dávku ve výši 0,5 mg, kterou užijete asi 30 minut před plánovaným časem spánku. Pokud problémy se spánkem přetrvávají, je lepší se o řešení nespavosti poradit s lékařem a s užíváním melatoninu to nepřehánět.
Jak si můžeme zvýšit melatonin přirozenou cestou
Produkci melatoninu si můžeme zvýšit konzumací určitých potravin, nejlepším zdrojem jsou višně. Dále jsou to jahody, maliny, banány, rajčata, hroznové víno, pšeničné klíčky, ovesné vločky a goji (kustovnice čínská).
Spánkové problémy jsou nepříjemné, ideální je však nejprve vyloučit vše, co může na náš spánek negativně ovlivňovat. Snažte se alespoň dvě hodiny před spaním nepoužívat mobil ani počítač, ztlumit světla v pokoji, chodit spát po celý týden ve stejnou dobu. V ložnici byste měli udržovat nižší teplotu než ve zbytku domácnosti, spát při zatemněných oknech a odstranit vše, co by vás během noci mohlo rušit.
Redakce Vegmart
Zdroje k článku:
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-melatonin/art-20363071
- https://zdravi.euro.cz/leky/melatonin-ucinky-uzivani/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5405617/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973490/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3656905/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16399908/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17266777/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23730172/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3001213/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22038497/