Není přírodní kosmetika jako kosmetika. Která je opravdu kvalitní?

Není přírodní kosmetika jako kosmetika. Která je opravdu kvalitní?

V tomto článku se společně podíváme na stále více oblíbené téma, kterým je přírodní kosmetika. Nyní se nacházíme v době, kdy je chemický průmysl na velmi vysoké úrovni. Umíme vyrobit látky a složky, o kterých se nám před několika lety ani nesnilo. Oblibě se však stále více těší kvalitní přírodní kosmetika.

Proč tomu tak je? Proč raději nevyužíváme nejmodernějších vynálezy a pokrokové technologie, které kosmetický průmysl nabízí? 

Jednoduše proto, že člověk jako takový pochází z přírody. Naše tělo je od pradávna zvyklé na přírodní produkty jako jsou voda, olej, jíl, bylinné a květinové výluhy a podobné látky. 

Dalo by se říci, že čím více známe, víme a umíme, tím více si začínáme znovu vážit přírodních produktů a jejich kvality, a to platí nejen v kosmetice, ale také v potravinách


Jaké výhody nám nejlepší přírodní kosmetika nabízí?

Zde je několik výhod, které nám přírodní kosmetika přináší a které rozhodně stojí za zvážení při výběru vhodných produktů pro vaši pleť:


1. Je pro nás přirozená

V první řadě je to fakt, že je pro nás a naše tělo i pokožku co nejvíce přirozená. Kvalitní bio kosmetika by neměla obsahovat umělá aromata, barviva, parabeny, ropné deriváty, ale ani složky s názvem SLS a SLES. 


2. Menší pravděpodobnost alergické reakce

Přírodní kosmetika přináší mnohem menší riziko alergické či intolerantní reakce, než kosmetika s chemickými a umělými složkami. Chemické složky kosmetiky prochází celou řadou testování za účelem prokázání nezávadnosti a snášenlivosti. Každý člověk je však jiný a pravděpodobnost reakce na uměle vytvořenou složku, která se v přírodě nenachází je daleko vyšší.

Pozor! I v případě přírodní kosmetiky může dojít k alergickéreakci, pokud jste na některou z obsažených složek alergičtí, či na ni máte intoleranci. Pokud o nějaké takové složce víte, buďte při výběru opatrní


3. Je šetrnější k životnímu prostředí

Výroba přírodní kosmetiky je podstatně jednodušší a ve většině případů méně nákladná, než výroba chemické kosmetiky. Pokud se zaměříme na odpad z výroby, přírodní bio kosmetika je jednoznačně nejméně zatěžující pro přírodu.


4. Její efekt je dlouhodobý

Ačkoliv kvalitní přírodní kosmetika často nezaručí zázraky na počkání nebo do druhého dne, při pravidelném používání je její efekt dlouhodobý a trvalý. Je zde také velmi malá pravděpodobnost, že se časem objeví nějaké vedlejší účinky způsobené dlouhodobým používáním.

Výhod bychom určitě našli ještě daleko více, ale pojďme se podívat na pojmy přírodní kosmetika vs. bio kosmetika vs. vegan kosmetika.


Tip: Zajímá vás téma přírodní kosmetiky? Doporučujeme Vám přečíst si také tento článek!


Přírodní či bio nebo dokonce vegan kosmetika? Jak se v tom vyznat?

Možná se Vám už z té změti názvů, označení a certifikátů motá hlava, tak si pojďme vysvětlit, co se ve skutečnosti pod jednotlivými pojmy skrývá! Bohužel však pojmy „bio“, „přírodní“ ani „eko“ nejsou pojmy jasně definované, neupravuje je legislativa a proto bývají tyto názvy hojně využívané a zneužívané za účelem zisku.


Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetikou se rozumí takové produkty, které obsahují převážně složky a ingredience přírodního původu (opět bohužel zde není definováno přesné minimální % obsahu přírodních složek), tedy takové, které lze vyrobit s minimem zásahu z rostlinných či živočišných zdrojů. Přírodní kosmetika nemusí být v bio kvalitě a stejně tak může obsahovat ingredience živočišného původu.


Bio kosmetika

Bio kosmetikou se rozumí takové produkty, které jsou převážně přírodního původu, ale toto označení bohužel můžete najít i u produktů s nízkých obsahem přírodních složek. Určitá část použitých přírodních ingrediencí by měla být v bio kvalitě. Pokud hledáme Bio kosmetiku, měli bychom vždy pátrat po certifikátech, které nám doloží nějaký konkrétní standard výrobku.

Mezi nejpřísnější certifikace pak patří např. DEMETER, mezi dalšími pak najdeme CPK, CPK BIO, NATRUE, ECOCERT a jiné.


Vegan kosmetika

Vegan kosmetikou se rozumí taková kosmetika, při jejímž procesu od výroby, přes ingredience po testování nebyla žádným způsobem využita zvířata. Označení Vegan však nemusí nutně znamenat, že produkt skutečně nebyl testován na zvířatech, jelikož takto označený produkt může být i takový, kde mezi ingrediencemi nenajdeme žádnou složku živočišného původu, ale produkt byl na zvířatech testován.

Bohužel označení “vegan” není nijak jasně definováno ani legislativně upraveno, proto je stejně jako označení, která jsme si vysvětlovali výše, hojně zneužívané k manipulaci se zákazníkem za účelem prodeje.

Pokud si chceme být jisti, že produkt, který si kupujeme, je skutečně veganský, měli bychom hledat certifikáty HCS (Leaping Bunny), PETA, Vegan (certifikát s kytičkou) nebo V-Label, který však najdeme většinou u potravin. 


5 kritérií, podle kterých vybírat kvalitní přírodní kosmetiku

Při rozhodování je tedy dobré se zamyslet nad těmito pěti body:


1. Složení produktu

Při výběru přírodní kosmetiky byste měli zkontrolovat složení produktu a vyhýbat se produktům obsahujícím syntetické chemikálie jako jsou parabeny, ftaláty, ropné deriváty a umělá barviva. Místo toho by měl být produkt vyroben z přírodních ingrediencí, jako jsou rostlinné extrakty, éterické oleje a přírodní konzervační látky.


2. Certifikace

Výrobci kvalitní přírodní kosmetiky by měli kvalitu doložit certifikáty od nezávislých certifikačních organizací, jako je například ECOCERT, COSMOS, NaTrue nebo USDA Organic. Tyto certifikáty garantují, že produkt splňuje určité standardy kvality a že byl vyroben bez použití škodlivých chemikálií.


3. Etická výroba 

Kvalitní přírodní kosmetika by měla být vyrobena s ohledem na lidská práva, životní prostředí a zvířata. Etická výroba zahrnuje například používání fair trade ingrediencí, recyklaci obalů, využívání obnovitelných zdrojů energie a zákaz testování na zvířatech, který lze doložit průkaznými certifikacemi. (HCS – Leaping Bunny, PETA a jiné.)


4. Účinnost

Kvalitní přírodní kosmetika by měla být účinná a poskytovat viditelnévýsledky. Výrobci by měli u svých produktů uvádět klinické studie a reálné recenze zákazníků, aby mohli potvrditúčinnost svých produktů. Doporučujeme tedy číst recenze, ideálně i z různých a jiných zdrojů, než pouze z webových stránek či e-shopu výrobce. (Například na e-shopu, který prodává více značek přírodní kosmetiky a je tedy nestranný.)


5. Bezpečnost

Přírodní kosmetika by měla být bezpečná pro použití a neměla by způsobovat žádné nežádoucí účinky. Výrobci by měli provádět dermatologické a bezpečnostní testy na svých produktech a měli by uvádět varování o případných alergiích na určité suroviny, které jednotlivé produkty obsahují.


10 značek přírodní kosmetiky, které stojí za vyzkoušení

Teď, když už je jasné, jak se v kvalitní přírodní, bio či vegan kosmetice zorientovat, pojďme se podívat na značky přírodní kosmetiky, které podle nás rozhodně stojí za zmínku!


Nejlepší přírodní kosmetika recenze

V této části se podíváme na konkrétní výrobce přírodní kosmetiky z České a Slovenské republiky.


1. Tierra Verde

Filosofií značky Tierra Verde je jednoznačně ekologie a udržitelnost. Výsledkem je 200 produktů téměř 100% rozložitelných v přírodě, jejichž prostřednictvím nám Tierra Verde pomáhá žít ohleduplněji, šetrněji a udržitelněji.

Značka se specializuje na účinné prostředky pro celou domácnost, od praní, mytí nádobí, přes úklid všech částí domu či bytu až po ekologickou a šetrnou kosmetiku, v rámci které využívá i sílu aromaterapie ve spolupráci s aromaterapeutkou.

Tierra Verde klade důraz na minimalizaci dopadu člověka na životní prostředí, to je jeden z důvodů, proč vyrábí své produkty ve vysoce koncentrované a mimořádně dobře odbouratelné formě. Velká část výroby zde probíhá stále ručně a každý produkt projde rukama hned několika zaměstnanců. 

Značka Tierra Verde a její produkty získaly certifikáty ECOGARANTIE (produkty s nejnižší ekologickou stopou vyrobené z rostlinných surovin v bio kvalitě), PEFC (certifikace udržitelného lesního hospodářství) a GOTS (nejpřísnější mezinárodní certifikát biotextilu, vyrobeného udržitelně a férově).


2. Soaphoria

Slovenská Soaphoria je výrobcem čerstvé přírodní kosmetiky, která klade důraz na použití kvalitních surovin, minimální dopad na životní prostředí, ale i ochranu zvířat. Značka do svých produktů používá vlastnoručně vypěstované bylinky a co nezvládnou vypěstovat sami shání u místníchdodavatelů

V produktech značky Soaphorianenajdeme ropné deriváty, silikony, syntetická barviva a vůně, nedovolené konzervační látky, a dokonce ani palmový olej. Firma nepoužívá žádné složky živočišného původu, stejně tak nenakupuje testované složky ani netestuje své produkty na zvířatech, což dokládá nejpřísnější mezinárodní certifikací o netestování produktů na zvířatech HCS (Leaping Bunny), který také dokládá fakt, že na výrobu nebyly použity žádné ingredience na zvířatech testované.

Tato značka také vyvinula recyklační program, v rámci kterého přijímá zpět obaly od svých produktů v síti kamenných prodejen, za které může zákazník získat slevu na další nákup. Firma tak pěkným způsobem motivuje své zákazníky nad zbytkovým obalovým materiálem více přemýšlet.


3. Kvitok

Kvitok je značka přírodní slovenské kosmetiky, která se aktivně kromě samotné výroby zabývá i výzkumem kvalitní přírodní kosmetiky a jejích účinků. V týmu Kvitku najdete mnoho odborníků, kteří zkoumají účinky přírodních složek mimo jiné i na základě léty přověřených poznatků našich předků. U svých produktů dávají důraz kromě funkčnosti, ekologie a udržitelnosti i na blahodárné účinky aromaterapie.

Značka pro své produkty volí co nejvíce ekologické a recyklovatelné výrobky, mnoho z nich proto najdete ve skleněných obalech, které jsou 100% recyklovatelné, či v papírovém obalu, jako například jejich oblíbené tuhé šampony a kondicionéry. Mezi produkty této firmy najdeme i luxusní řadu kosmetiky pro ty nejnáročnější zákazníky.

Kvitok je jedná z mála českých a slovenských značek, která může nabídnout HCS certifikaci, která je nejprůkaznějším dokladem o tom, že značka nepoužívá testované složky na zvířatech a sama na zvířatech své produkty netestuje


4. Ponio

Ponio je slovenská přírodní ručně vyráběná zero-waste kosmetika, která si získala oblibu díky svým šampuchům®, což jsou poctivé tuhé šampony bez obsahu SLS, parabenů a silikonů. Všechny produkty jsou vyráběny v malém množství, jsou ručně dělané, proto vždy dostane zákazník 100% čerstvý a kvalitní výrobek.

Kromě tuhých šamponů vyrábí značka Ponio i řadu dalších produktů, mezi které patří třeba masážní kostky s obsahem kakaového a bambuckého másla, které jsou skvělou alternativou pro běžná tělová mléka. Velkou výhodou jejich používání je fakt, že je využijete beze zbytku a nevytvoříte odpad, čehož lze bohužel mnohdy u běžně balených tělových mlék s pumpičkou dosáhnout jen velmi těžko.

Všechny produkty této značky se balí do recyklovatelných obalů bez plastu, kterým se snaží firma úplně vyhnout. Pro své produkty získala společnost certifikát VEGAN od The Vegan Society, což dokládá fakt, že všechny produkty a jejich složky byly zkontrolovány a prověřeny celosvětově uznávanou kontrolní společností.


5. Naturetics

Česká kosmetická značka Naturetics je jedinou společností na světě, která vyrábí kosmetické produkty z použitého rostlinného oleje metodou Hydal, která mění použitý olej na přírodní polymer. Přírodní polymer je skvělou alternativou k chemickým látkám, které se hojně v kosmetickém průmyslu používají, ačkoliv jsou pro lidský organismus zatěžující. Naturetics tedy mění odpad na funkční produkty! Není to úžasné?

Firma jako jedna z prvních svého druhu pochopila, že klíč k udržitelnosti je v cirkulaci ingrediencí. Jedině tak je možné minimalizovat dopad na životní prostředí na minimum

Značka balí své produkty do udržitelných obalů, jelikož si moc dobře uvědomuje, že přírodní zdroje naší planety nejsou neomezené

Značka má vizi, že do roku 2030 by chtěla zpracovat 50 000 000 kg odpadního oleje, a planetě tak ušetřit neskutečných 300 000 000 kg CO2. Mezi nejprodávanější produkty Naturetics patří nepochybně přírodní deodoranty a produkty na opalování. Všechny jejich produkty jsou samozřejmě složením vhodné pro vegany a stejně tak nejsou testované na zvířatech.


6. Feel Eco

Feel Eco je česká značka, kterou před časem založil táta, který potřeboval pro svou malou dceru a její velmi citlivou pokožku šetrnou přírodní kosmetiku. Jelikož na trhu nenašel nic, co by splňovalo jeho náročné požadavky, rozhodl se, že zkusí sám vhodnou kosmetiku vyrobit. Tak se začala psát historie značky Feel Eco.

Značka od svého začátku cílí primárně na rodiny s dětmi, proto se snaží vyrábět produkty nejvyšší kvality, které však budou i cenově dostupné. Produkty pro děti a kojence neobsahují vůbec žádné parfemace, alergenní složky či konzervanty. Kromě přírodní a hypoalergenní kosmetiky firma vyrábí i řadu čistících prostředků pro celou domácnost, ale i výrobky na praní, které jsou vhodné pro praní prádla kojenců, dětí, alergiků i osob s vysoce citlivou pokožkou.

Všechny produkty značky Feel Eco jsou dermatologicky testovány, jsou snadno biologicky odbouratelné a balené do plně recyklovatelných obalů. Většinu produktů můžete koupit i ve velkoobjemových baleních, která jsou pro rodinu cenově výhodnější a šetří množství obalového materiálu. Složky ani samotná kosmetika této firmy a další výrobky nejsou testovány na zvířatech.

Náš tip: Vyzkoušejte Přírodní regenerační tekuté mýdlo na ruce s panthenolem od Feel Eco s přírodním složením obohaceným o panthenol, pro každodenní mytí rukou. Díky výjimečně šetrnému složení je vhodné pro alergiky a na důkladné umytí rukou vystačí velmi malá dávka.


7. Saloos

Saloos je česká značka přírodní bio kosmetiky, pro kterou je harmonie, soulad s přírodou a poctivost hlavní prioritou. Značka přináší celou řadu kvalitních výrobků, které obsahují léty prověřené a účinné přírodní složky

Od roku 2007 se mohou pyšnit certifikací CPK BIO, což je certifikát dokládající vysoký obsah a kvalitu přírodních složek.


8. Purity Vision

Firma Purity Vision se pyšní svým úzkým vztahem k přírodě, zájmem o ekologii a péčí o každý krok výroby. Od začátku své působnosti využívá recyklovatelné obaly, stejně tak jako energii z obnovitelných zdrojů ve své výrobě i logistice. Jako první firma v ČR i SK získali přísnou certifikaci Fair for life. Mezi dalšími certifikáty Purity Vision najdeme CPK, CPK BIO, FAIRTSA nebo BIO.

Kromě ekologie a čistého složení se firma zajímá i o zvířata, proto potvrzuje, že jejich produkty nejsou a nikdy nebyly testovány na zvířatech, stejně tak neobsahují žádné živočišné složky. Své tvrzení dokládá certifikací PETA.


9. Havlíkova Apotéka

Havlíkova Apotéka ve svých produktech spojuje moderní vědecké poznatky s nekompromisní kvalitou organických složek a recepturami prověřenými časem a dávnou historií používání léčivých bylin. Použité bylinky si pěstuje sama s důrazem na kvalitní péči o samotnou bylinu, ale i vhodný čas pro její zpracování.

Značka vyrábí bohatou škálu kosmetiky pro nejrůznější potřeby žen, mužů, ale i dětí. Mezi jejich produkty najdeme i výrobky s obsahem CBD nebo produkty na opalování. Tato značka však nenabízí u všech produktů čistě rostlinné složení.


10. Nobilis Tilia

Značka Nobilis Tilia se snaží již od roku 1994 vyrábět přírodní produkty nejvyšší kvality založené na příznivých účincích aromaterapie. Kromě kosmetických produktů tak vyrábí i aromaterapeutické výrobky. Značka se mimo jiné zaměřuje i na děti a jejich první týdny a měsíce života, kdy je pokožka miminka velmi citlivá a vyžaduje opravdu velmi šetrnou péči. 

Značka se snaží ulehčit svým zákazníkům posuzování kvality, proto nabízí u svých produktů certifikaci CPK a CPK BIO. Většina produktů značky Nobilis Tilia je veganských, ale v některých produktech značka využívá včelí vosk, med či propolis, což jsou dle jejich slov nenahraditelné složky co se účinků týče. 


Naše tipy a recenze přírodní kosmetiky

Zde je několik tipů na konkrétní produkty pěti výše zmíněných výrobcůkvalitní přírodní kosmetiky z České a Slovenské republiky.


Tierra Verde

Jak již bylo zmíněno, značka Tierra Verde vyrábí celou škálu ekologických, snadno biologicky odbouratelných a primárně funkčních produktů do domácnosti, ale i pro péči o tělo.

Vybrali jsme pro Vás 4 produkty, které podle našeho názoru rozhodně stojí za vyzkoušení!

Šampon na posílení vlasů - kaštan a pomeranč

Podle zpětné vazby našich zákazníků víme, že slabé, lámavé, suché nebo vypadávající vlasy trápí celou řadu lidí. Na vině může být mnoho faktorů od špatných stravovacích návyků, nedostatku spánku, hydratace nebo nadbytek stresu. Tyto faktory bychom určitě měli vzít v potaz a mimo ně také zvolit vhodný produkt k péči u naši korunu krásy.

Tento šampon je přímo určen k podpoře zdraví a posílení unavených a namáhaných vlasů. Nevysušuje vlasy ani pokožku a obsahuje řadu cenných přírodních složek pro jejich šetrné, ale kvalitní umytí.

Výrobek je zabalen do krásné skleněné, plně recyklovatelné lahvičky a papírového obalu, který působí dárkovým dojmem a je tak přímo vhodný jako dárek pro někoho blízkého, o kom víme, že se s kvalitou vlasů trápí

Bohužel přesto, že je obal opravdu krásný, není příliš praktický v případě, že domácnost sdílíte s malými dětmi. Hrozí zde riziko rozbití lahvičky a v horším případě i pořezání. Pokud však máte velkou rodinu, rozhodně můžeme doporučit si tento šampon pořídit ve větším ekonomickém balení a využít vlastní menší dávkovač či lahvičku.


Tekuté mýdlo na ruce rozmarýn

Máte z běžných komerčních mýdel na ruce suché ruce? Musíte si ruce po umytí vždy namazat, protože se vám pokožka pne? Potýkáte se s popraskanou kůží na rukou? Jste ekzematik a mytí rukou mýdlem je vaše noční můra?

Pak jste právě objevili mýdlo, které by vám mohlo skvěle vyhovovat!

Tekuté mýdlo na ruce rozmarýn je mýdlo vhodné na velmi časté používání, je tedy skvělé například do práce, kde je potřeba si ruce mýt častěji, než je obvyklé. Mýdlo nevysušuje, nedráždí ani nenarušuje pokožku, jelikož je vyrobeno na bázi mýdlových ořechů. Je tedy přímo vhodné i pro alergiky a ekzematiky.

Mýdlo je zabaleno v krásném esteticky decentním skleněném obalu, který je plně recyklovaný. Je tedy vhodné i jako dárek, jen doporučujeme dbát opatrnosti v domácnosti s dětmi, jelikož je zde riziko rozbití a poranění.

Pozor! Vůně rozmarýnu nemusí vyhovovat citlivějším osobám a dětem, jelikož je velmi specifická a výrazná.


Aleppské přírodní mýdlo s 5% vavřínovým olejem

Hledáte univerzální produkt na celé tělo? Jste muž, co si nepotrpí na speciální lahvičku na každou část těla? Snažíte se eliminovat odpad a mýdla nebo sprchové gely v plastu se vám příčí? Pak jistě oceníte přírodní Aleppské mýdlo, které má velmi hluboké kořeny v naší historii. Aleppští mydláři jej vyrábějí tradiční ruční metodou z olivového a vavřínového oleje již téměř ohromujících 4000 let!

Toto mýdlo je vhodné na celé tělo včetně vlasové pokožky, ale i intimních partií. Vavřínový olej v mýdle obsažený je znám svými blahodárnými hojivými účinky na problematickou pokožku, kožní onemocnění nebo třeba i dětské opruzeniny, které se u dětí objevují poměrně často. Díky svému čistě přírodnímu složení je tedy vhodné i pro malé děti

Ačkoliv obecně platí, že čím většíobsah vavřínového oleje, tím lepší hojivé a zklidňující účinky, je dobré mýdlo nejprve vyzkoušet v menší koncentraci. Tím předejdete horší alergické reakci. 


Hygienický gel na ruce levandule

V posledních letech se na veřejnosti i v pracovním prostředí vžilo pravidlo, že hygieny není nikdy dost. Možná i vy s sebou v kabelce či batohu nosíte hygienický gel na ruce pro pocit čistoty, ale nejste příliš spokojeni s jeho agresivní hořkou vůní a lepivou konzistencí. Nebo možná přemýšlíte, jaký produkt příště objednat do své provozovny pro zákazníky, jelikož jim poskytujete možnost dezinfekce rukou

Hygienický gel na ruce levandule od Tierra Verde je skvělý v tom, že se opravdu rychle vstřebává, nelepí a nezanechává žádný nepříjemný film na rukou, což určitě v minulosti zažil každý z nás. Ačkoliv gel obsahuje alkohol, který obecně vysušuje, výrobce gel doplnil o panthenol a glycerin, což jsou látky, které pomáhají dehydrataci pokožky a jejímu následnému praskání předcházet

Ačkoliv je produkt praktický a hodí se v mnoha situacích, obsahuje vůni levandule, která je velmi intenzivní a specifická a některým lidem nevyhovuje. Gel je hořlavý, proto je určitě vhodné jej držet mimo dosah dětí, zdroje tepla či ohne


Od Tierra Verde bychom mimo výše zmíněné produkty doporučili vyzkoušet i:


Soaphoria

Slovenská značka Soaphoria nabízí celou řadu voňavých produktů, které si zamilujete. Z naší nabídky bychom vám doporučili následující produkty:

Přírodní opalovací balzám na tělo a pleť SPF 30

Možná jste již v minulosti zaznamenali informaci, že ne všechny produkty určené k ochraně před slunečním zářením jsou pro naši pokožku neškodné, nemluvě o tom, jaké toxické látky se z produktů na opalování mohou uvolňovat do vody při koupání.

Soaphoria se rozhodla vyrobit přírodní opalovací balzám, který je založen na bázi minerálních UV filtrů bez nanočástic a panenských rostlinných olejů, s vysokým stupněm ochrany SPF 30. SPF 30 je obecně dostačující ochrana pro většinu lidí, kteří nemají žádná kožní onemocnění. 

Tento produkt využijete nejen na tělo, ale také na obličej, což z něho dělá opravdu skvělou univerzální volbu. Navíc je jeho složení bezpečné nejen pro tělo, ale i pro mořské či sladkovodní živočichy.


BIO Šumivá bomba do koupele - ovocný sad

Rádi si napustíte vanu a relaxujete? Máte rádi příjemné vůně? Chcete vymyslet pro své děti něco zábavného? Pak rozhodně vyzkoušejte některou z šumivých bomb do koupele značky Soaphoria! My Vám můžeme doporučit sladkou vůni ovocného sadu, která se skvěle hodí na romantický večer, ale i pro zábavnou dětskou koupel.

Šumivá bomba neobsahuje žádné chemické látky a je skutečně vhodná pro všechny věkové kategorie. Nemusíte se tak bát, že by byla pro vaše děti toxická. Bomby obsahují směs přírodních olejů, které zároveň jemně pečují o pokožku

Tato bomba je skvělým dárkem, který je cenově dostupný, ale skutečně potěší, protože s sebou nese atmosféru příjemného zážitku. Můžete ji využít na koupel, ale třeba i do lavoru jako lázeň pro unavená chodidla nebo přepracované ruce.


BIO Masážní a koupelový olej na dobrou noc pro děti a batolata

Olejíček značky Soaphoria je velmi praktickým čistě přírodním a hypoalergenním produktem pro děti. Využijete jej na masáž a péči o jemnou dětskou pokožku, která je po příchodu na svět vystavena mnohým nepříznivým vnějším vlivům. Pro lepší vstřebání jej doporučujeme použít po koupeli, kdy je pokožka miminka ještě vlhká

Dále pak můžete olejíček přidat do vaničky, je vhodný i na jemné mytí citlivé dětské pokožky. Olejíček obsahuje extrakty z měsíčku, heřmánku a levandule, takže pomůže navodit příjemnou uvolňující atmosféru před spaním. 


Bylinná směs na barvení vlasů - černá

Barvíte si vlasy na černo, ale nechcete je nadále zatěžovat toxickými barvami plnými chemie? Vyzkoušejte barvící směs na vlasy čistě přírodního původu. Směs se vyrábí z prášku sušených listů indigovníku barvířského, které dovedou vlasy zbarvit do krásných černých, havraních až modro-černých odlesků

Narozdíl od běžných komerčních barev na vlasy umí tato směs dodat vlasům skutečný lesk a sílupřirozeně, aniž by je zatěžovala. Je tak vhodná k pravidelnému opakovanému barvení. 

Výrobce nabízí dva způsoby použití, prvním z nich je barvení formou oplachovacíhoroztoku a druhá možnost je zábal/maska. Vzhledem k tomu, že se jedná o práškovou formu, můžete si zvolit takový způsob, jaký vám bude nejlépe vyhovovat


Od Soaphoria bychom mimo výše zmíněné produkty doporučili vyzkoušet i:


Kvitok

Slovenská značka Kvitok má v nabídce opravdu širokou škálu produktů pro nejrůznějšípotřeby svých zákazníků. Nabízí standardní kosmetiku vysoké kvality a také luxusnější prémiovou řadu s názvem Solution. My jsme pro Vás vybrali tyto 4 oblíbené produkty:

Tuhý Šampon s Kondicionérem - Maca (proti vypadávání vlasů)

Tento tuhý šampon s kondicionérem je mezi našimi zákazníky velmi oblíbený a není se čemu divit. Jedná se o univerzální produkt, který v sobě kombinuje funkci šamponu i kondicionéru a je velmi skladný. Doplněný o např. nerezovou krabičku je tedy velmi praktickou volbou na cestování, do bazénu a všude tam, kde si šampon a kondicionér berete s sebou.

Varianta tohoto produktu s maca kořenem stimuluje růst vlasů tím, že zvyšuje množení buněk ve vlasových folikulech. Posiluje vlasy a zvyšuje jejich odolnost vůči stresovým vnějším faktorům. To z něj dělá vhodnou volbu v péči o vlasy zatížené hormonálními změnami po porodu či jiných obdobích a situacích, kdy se vyskytne problém s nadměrným vypadáváním vlasů.

Všechny tuhé šampony výrobce vyrábí ve 2 gramážích – 25g a 50g. Pokud si tedy nejste jisti, zda vám bude šampon vyhovovat, můžete napoprvé vyzkoušet menší cenově dostupnější balení.


Anti-Aging Balíček Péči o ZRALOU Pleť

Nechce se Vám přemýšlet nad tím, co všechno do péče o pleť zahrnout, hledat jednotlivé produkty a nejraději byste dostali kompletní balíček, který obsahuje vše, co budete pro základní péči o pleť potřebovat? Nechce se vám utratit velké množství peněz za velká balení produktů, které neznáte? Pak si můžete vybrat jeden z testovacích balíčků, které značka Kvitok poskládala na míru nejčastějším typům pleti.

My jsme vybrali balíček pro zralou pleť, který je dostupný ve variantě 30+, 40+ a 50+. Balíček obsahuje 4 produkty v testovacím balení, které bohatě postačí pro základní péči o pleť. V balíčku najdete čistící olej Čistá pleť, organickou květinovou vodu Růže skalní, anti-aging denní krém a anti-aging noční krém.

Obsah jednotlivých lahviček v tomto balíčku vydrží zhruba na 20-35 dní, podle použitého množství, což je dostatečně dlouhá doba na to, abyste se mohli s produkty seznámit a posoudit jejich účinky.


Tuhý Deodorant Ranní Rosa

Přírodní deodorant se 100% čistým složením, který je skutečně účinný a nelepí? To zní opravdu skvěle, nemyslíte? Kvítok vytvořil skutečně výjimečný deodorant, jehož účinky lze doložit klinickou studií a tzv. „sniff“ testem. Deodorant také neobsahuje žádné látky, které by bránily přirozenému odstraňování odpadních látek z těla ven.

Pokud již máte s některým z přírodních deodorantů zkušenost, ale setkali jste se s podrážděním a nepříjemnou reakcí, je možné, že deodorant obsahoval jedlou sodu, která je pro některé osoby dráždivá. Tento deodorant neobsahuje žádné dráždivésložky, které by mohly způsobit podobně nepříjemnou zkušenost.


Přírodní balzám na rty - Sladký Polibek

Tento balzám na rty s názvem "Sladký polibek" je vhodný pro každodenní použití. Obsahuje vysoce kvalitní přírodní ingredience, jako je mandlový olej, kokosový olej a rostlinný vosk, které účinně hydratují a chrání rty před suchostí a praskáním

Tento balzám má příjemnou sladkou vůni a jemnou texturu, která se snadno nanáší na rty a rychle se vstřebává. Tento balzám je vhodné používat pravidelně, zejména v období chladného a větrného počasí, kdy jsou rty náchylnější k vysušování. Balzám lze používat samostatně nebo jako podklad pod rtěnku pro větší hydrataci a ochranu rtů.


Od Kvitku bychom mimo výše zmíněné produkty doporučili vyzkoušet i:


Ponio

Značka Ponio se, jak už bylo řešeno, specializuje na zero-waste kosmetiku a jejich tuhéprodukty jsou proto baleny úplně bez plastu. Jejich nejznámějším produktem je tzv. šampúch® (tuhý šampon). Zde je několik produktů, které se těší oblibě našich zákazníků, a které vám můžeme doporučit:

Šampúch s Ichtamolem pro problematickou pokožku

Tento šampon s ichtamolem je určen pro problematickou pokožku hlavy (seborea, ekzém, psoriáza, dermatitidy.) Obsahuje přírodní ingredience, jako je ichtamol, který má protizánětlivé a antiseptické účinky, a extrakt z kopřivy, který podporuje růst vlasů a pomáhá regenerovat pokožku hlavy. 

Šampon účinně odstraňuje nadměrné množství mazu a odumřelé kožní buňky, což pomáhá prevenci vzniku lupů a svědění pokožky hlavy. 

Jednou z možných nevýhod, navzdory pozitivním účinkům tohoto šamponu, může být jeho specifická vůně, která nemusí každému vyhovovat. Tato vůně pochází z obsaženého ichtamolu a připomíná spálený asfalt, proto se některým uživatelům může zdát silná nebo nepříjemná. Dále je třeba brát v úvahu, že tento šampon je určený pro problematickou pokožku hlavy a nemusí být vhodný pro každodenní použití, pokud se s uvedenými potížemi nepotýkáte.


Dvojitá levandule - masážní kostka

Lze vyrobit masážní produkt, který by nepotřeboval lahvičku či jinou skleněnou nebo plastovou nádobu? Tato otázka inspirovala Ponio k vytvoření unikátního produktumasážní kostky. Jak se tato kostka používá a k čemu všemu ji lze využít?

Kostka obsahuje ideální poměr kakaového a bambuckého másla, aby se rozpouštěla v té správné chvíli na pokožce. Kostku tedy nejprve lehce zahřejte rukama a poté kostkou jemně přejíždějte po pokožce, dokud se nerozpustí požadované množství produktu. Následně už jen stačí rozpuštěné máslo vmasírovat do pokožky. Kostka je tedy vhodná na masáž, ale i jako hydratační a pečující produkt o pokožku celého těla.

Výrobce masážní kostku vyrábí ve dvou velikostech. 50g balení v designové krabičce a 100g balení zabalené v hedvábném fialovém papíře, tato verze je cenově výhodnější a neobsahuje na povrchu zalité květy, které mohou být trochu nepraktické při nanášení, ale vypadají na povrchu produktu nádherně, proto je menší verze krásným, voňavým, ale i praktickým dárkem.


Vanilka a kokos - pleťový krém

Hledáte lehký jemný krém s příjemnou vanilkovou vůní, který bude univerzální pro použití ráno i večer, jako základ pod make-up a nebude obsahovat žádné umělé látky? Pak doporučujeme tento pleťový krém od Ponio.

Svým přírodním a jednoduchým složením je vhodnou volbou i pro mladé slečny, které se chtějí začít starat o svou pleť. Mezi hlavní ingredience v krému patří olej z japonské kamélie, extrakt guggul, panenský kokosový olej, panthenol, vitamin E a v neposlední řadě i vanilkový extrakt, který si Ponio vyrábí vlastní.

Ačkoliv je obecně vůně vanilky a kokosu velmi oblíbená, nemusí vyhovovat úplně každému a doporučujeme si před darováním tohoto produktu zjistit, zda obdarovaná osoba ráda vanilkové a kokosové vůně. 


Bambucké jemné mýdlo

Máte rádi produkty s co nejkratším čistým a jasným složením? Hledáte mýdlo, které nebudete muset každý týden dokupovat a opravdu vydrží? Pak doporučujeme jemné bambucké mýdlo značky Ponio, která se kromě jiných tuhých kosmetických produktů zabývá i výrobou kvalitních přírodních mýdel

Možná vás překvapí, že bambucké mýdlo nepění tak, jako běžná komerční mýdla, ale o jeho mycí schopnosti se nemusíte obávat. Toto mýdlo obsahuje 80% bambuckého másla a je vhodné pro velmi citlivou pokožku, včetně té dětské. Mýdlo pokožku nevysušuje a nedráždí, proto je univerzální volbou pro celou rodinu


Od Ponio bychom mimo výše zmíněné produkty doporučili vyzkoušet i:


Naturetics

Jak už bylo řečeno, značka Naturetics vyrábí své produkty z použitého rostlinného oleje, což z ní dělá opravdu unikátní společnost na světové úrovni. Produkty této značky jsou výjimečně vhodné pro osoby, které řeší ekologii a recyklaci v každém ohledu svého života.
Zde jsme vybrali 4 produkty značky Naturetics:

Tuhý přírodní deodorant Sea Salt & Lemon

Tento tuhý deodorant je skvělou volbou pro každého, kdo chce přírodnínetoxickouformou potlačit nepříjemný pach spojený s pocením v oblasti podpaží. Deodorant kromě přírodních složek obsahuje také mořskou sůl a citronový olej, které poskytují příjemnou vůni a antibakteriální účinky. Vůně je univerzální a vyhovuje velkému množství uživatelů.

Nevýhodou tohoto deodorantu může být jeho netradiční měkčí konzistence, která může být pro některé uživatele nezvyklá a méně komfortní na aplikaci. Nicméně, tato nevýhoda je kompenzována jeho přírodním složením, etickým pozadím a účinností při potlačování zápachu.


100% Přírodní opalovací máslo SPF 20

Hledáte 100% přírodní produkt na opalování, který bude neškodný nejen pro vaše tělo, ale také pro organismy ve vodě, do které se produkty na opalování při koupání často uvolňují? Vyzkoušejte 100% přírodní opalovací máslo od Naturetics s ochranným faktorem 20.

Produkt využívá cirkulární minerály, které jsou vyrobeny recyklací odpadních materiálů, ze kterých se stávají nové, bezpečné a netoxické ingredience. Máslo nezanechává žádné bílé stopy na pokožce, snadno se roztírá a je voděodolné, což oceníte na každé letní dovolené

Toto opalovací máslo je 100% bezpečné, jelikož neproniká přes pokožku a nemá tak vliv na zdraví lidského organismu. Nevýhodou však může být nízký ochranný faktor, který je nedostatečný pro ochranu citlivé dětské pokožky


Přírodní černá zubní pasta s aktivním uhlím

Zubní pasta, která šetrně bělí zubní sklovinu, čistí a detoxikuje ústní dutinu a pomáhá předcházet zubnímu kazu? To je Přírodní černá zubní pasta s aktivním uhlím Naturetics.
Tato pasta obsahuje 99 % přírodních složek a je proto vhodná i pro osoby s citlivými zuby.

Pasta se doporučuje používat nejdříve od 6 let věku, kdy už je dítě dostatečně uvědomělé na to, aby pastu nepolykalo. Narozdíl od běžně prodávaných zubních past je tato pasta šetrná pro člověka, ale i přírodu. Dokonce jejím nákupem, dle informací od výrobce, ušetříte naší planetě 12,2 g CO2.


Hydratační tělové mléko po opalování s Panthenolem

100% přírodní produkt na opalování s ochranným faktorem 20 od Naturetics jsme si už představili. Pokud však hledáte i produkt vhodný k péči o pokožku po opalování, který bude zklidňovat a vyživovat, Naturetics pro vás má hydratační tělové mléko s panthenolem.

Mléko působí chladícím dojmem, dostatečně hydratuje a snižuje tak pnutí sluncem namáhanépokožky. Mimo jiné pomáhá i zmírnit následky spálení, pokud jste to s dobou na sluníčku trochu přehnali

Stejně tak, jako všechny produkty značky Naturetics i toto mléko po opalování obsahuje organické (BIO) upcyklované ingredience, které jsou bezpečné pro lidský organismus a šetrné pro naši planetu.


Od Naturetics bychom mimo výše zmíněné produkty doporučili vyzkoušet i:


Na závěr

Přírodní bio a veganská kosmetika se stávají stále populárnější volbou mezi lidmi, pro které je zdraví a ochrana životního prostředí prioritou. Věříme, že jsme vám v tomto článku poskytli dostatek informací, na základě kterých se nyní dokážete zorientovat v tom, jaké jsou rozdíly mezi přírodní, bio a veganskou kosmetikou, jaká jsou úskalí používání těchto označení a budete vědět na co se zaměřit při výběru kvalitních kosmetických produktů.


Redakce Vegmart


Zdroje k článku:

  1. https://www.lovime.bio/poradna-prehled/jak-skutecne-poznat-ze-se-jedna-o-prirodni-ci-bio-kosmetiku/
  2. https://www.leapingbunny.org
  3. https://tierraverde.cz/jak-to-delame
  4. https://www.purityvision.cz/stranka/o-nas
  5. https://www.saloos.cz/p/o-spolecnosti
  6. https://www.soaphoria.cz/cs/info/o-nas-72
  7. https://kvitok.sk/vyskum-a-vyvoj/
  8. https://www.feeleco.com/nas-pribeh/
  9. https://www.nobilis.cz/stranka/kvalita-garantovana-prirodou
  10. https://havlikovaapoteka.cz/cs/o-apotece