Není šampon jako šampon: které jsou nejlepší? + porovnání složení a recenze na kvalitní produkty

Není šampon jako šampon: které jsou nejlepší? + porovnání složení a recenze na kvalitní produkty

V dnešní době existuje na trhu nespočet různých šamponů, které slibují dokonalou péči a zdraví pro vaše vlasy. Avšak, jak vybrat ten nejlepší šampon pro váš typ vlasů a individuální potřeby

V tomto článku se zaměříme na nejlepší šampony, včetně šamponů pro různé typy vlasů, jako jsou mastné vlasy, suché vlasy, poškozené vlasy, vlasy které vypadávají a mnohé další. Podíváme se společně také na jednotlivé produkty, jejich složení, vůně, funkci a další faktory. Pokud tedy hledáte nový šampon a chcete si být jisti, že vybíráte ten nejlepší, pokračujte v čtení tohoto článku!


Kritéria při výběru vhodného šamponu

Při výběru kvalitního šamponu je třeba brát v úvahu několik kritérií, které vám pomohou najít ten správný produkt pro vaše vlasy. Následující kritéria jsou klíčová při výběru šamponu a věříme, že pokud se nad každým z bodů zamyslíte, najdete takový šampon, který Vám bude opravdu vyhovovat!


1. Typ vlasů

Je důležité volit šampon, který je určen pro váš konkrétní typ vlasů. Šampon může být určen na mastné vlasy, suché vlasy, jemné vlasy, kudrnaté vlasy, barvené vlasy apod. Pokud zvolíte správně cílený šampon, je větší pravděpodobnost, že Vám bude vyhovovat.

2. Složení

Zkontrolujte složení šamponu a zjistěte, zda neobsahuje dráždivé nebo agresivní látky, jako jsou sulfáty, silikony a parabeny. Vyberte šampon s co nejvíce přírodními a šetrnými složkami. 

Jak se vyznat v označení kosmetiky názvy „přírodní, bio, vegan“ si můžete přečíst v našem článku ZDE!

3. Efekt

Šampon by měl být v první řadě účinný při čištění vlasů a vlasové pokožky. Zkuste však najít šampon, který splňuje vaše požadavky nad rámec umytí nečistot z vlasů, jako jsou například hydratace, zlepšení textury vlasů, posílení vlasů, eliminace vypadávání vlasů, uhlazenější vlasy apod.

4. Cena

Vzhledem k tomu, že šampon používáte pravidelně i několikrát do týdne, je důležité zvážit cenu, kterou jste ochotni pravidelně za šampon utratit. Poté si najděte takový produkt, který odpovídá vaší cenové představě a je pro vás dostupný.

Náš tip: Pro přírodu i vaši peněženku může být úsporným řešením i nákup náhradní náplně šamponu, která bývá mnohdy větší, ekonomičtější a neobsahuje tolik obalového materiálu jako běžné balení (např. náhradní náplň v sáčkovém obalu). Náhradní náplně nabízí například značka Tierra Verde, kterými můžete naplnit vypotřebovanou skleněnou lahvičku či jakýkoliv jiný obal, který máte doma.

5. Zkušenosti jiných zákazníků

Podívejte se na hodnocení a zkušenosti jiných zákazník, kteří již šampon vyzkoušeli, abyste zjistili, jaký je jeho skutečný efekt a zda splňuje vaše požadavky. Doporučujeme si recenze produktu přečíst z několika nezávislých zdrojů a nespoléhat se pouze na výrobce, u něhož mohou být recenze zkreslené.

6. Forma šamponu 

Dále je vhodné si při výběru uvědomit, jakou formu šamponu zvolit. Každá z forem má své výhody i nevýhody. 

Tekuté šampony se lépenanášejí, často více pění, je s nimi snazší manipulace a snadno se uchovávají. Nevýhodou je však odpad, který vznikne po jejich vypotřebování, ač mnoho výrobců kvalitních přírodních šamponů se snaží své výrobky plnit do recyklovaných či recyklovatelných obalů.

Tuhé šampony jsou bezpochyby ekologičtější, jelikož jsou většinou baleny pouze do papírového obalu. Nezabírají mnoho místa, proto je oceníte na cestách či v malé koupelně. Nevýhodou je horší manipulace při nanášení do vlasů, nepraktické skladování právě použitého mokrého šamponu, který je třeba nechat uschnout na nějaké podložce před uložením do obalu. Některé tuhé šampony také méně pění nebo zanechávají vlasy nepoddajné a je potřeba následně použít kondicionér.

7. Vůně

Poslední, ale ne zanedbatelné kritérium je vůně šamponu. Vyberte vůni, která vám vyhovuje a máte s ní již nějakou zkušenost. Obzvláště u přírodních produktů jsou vůně často velmiintenzivní, pochází z esenciálních olejů, proto se vyhněte vůním, které vám již v minulosti nevyhovovaly nebo nedělaly dobře. 


Složení jednotlivých kategorií šamponů a jejich výhody a nevýhody

Složení různých druhů šamponů od různých výrobců se samozřejmě značně liší, nicméně existují určité obecné rozdíly mezi běžnými, chemickými, přírodními, bio a vegan šampony. Každá z těchto kategorií s sebou nese určité výhody a nevýhody. Pojďme se na ně podívat blíže:


Běžné šampony

Složení běžných šamponů obvykle zahrnuje řadu syntetických a chemických látek, včetně sulfátů, parabenů a silikonů. Tyto šampony jsou však obecně velmi účinné při odstraňování nečistot a mastnoty z vlasů a mohou být vhodné pro lidi s běžnými vlasy a bezproblémovou vlasovou pokožkou. 

Výhodou běžných šamponů je nepochybně jejich snadná dostupnost v rámci každého supermarketu, hypermarketu, ale najdeme je i v každé malé prodejně smíšeného zboží. Další výhodou je cenová dostupnost, na kterou výrobci šamponů v této kategorii cílí.

Nevýhodou běžných šamponů je fakt, že mohou být příliš agresivní a vysušující pro vlasy a pokožku hlavy. Je potřeba také říci, že běžné šampony mohou způsobit podráždění pokožky hlavy a jsou potenciálně škodlivé pro životní prostředí.

Zvláštní pozornost v tomto případě věnujte výběru šamponu pro děti, u kterých je podstatně vyšší riziko alergické reakce, jelikož dětská pokožka je mnohonásobně citlivější než pokožka dospělého člověka. Doporučujeme se vždy porozhlédnout spíše po přírodním složení.


Chemické šampony a šampony z lékárny

Chemické šampony jsou obvykle velmi silné a účinné, což je rozhodně jejich hlavní výhoda, protože obsahují syntetické chemické látky a léčivé složky. Tyto šampony jsou obvykle určeny pro lidi s problematickými vlasy nebo pokožkou hlavy, mnohdy se specifickými potřebami a cíli. Mohou však být příliš agresivní pro běžné vlasy a vlasovou pokožku. 

Mezi nevýhody chemických šamponů patří to, že mohou být příliš agresivní pro vlasy a pokožku hlavy a hrozí zde, jako u většiny léčiv, vedlejší účinky jako například alergická reakce, vyrážka, podráždění, svědění apod. Chemický šampon také obsahuje syntetické chemické látky, které mohou být škodlivé pro životní prostředí. Další nevýhodou je fakt, že ve většině případů nejsou určeny k dlouhodobému používání, kvůli svému vysoce koncentrovanému složení.

Chemické šampony jsou přímo nevhodné pro děti, jelikož jsou velmi koncentrované a jejich účinky jsou výrazné a silné. Pokud má vaše dítě specifické problémy s vlasovou pokožkou, vždy se před koupí šamponu poraďte s kožním lékařem či pediatrem.


Přírodní šampony

Přírodní šampony na vlasy jsou zpravidla vyrobeny z přírodních surovin a neobsahují tak velké množství syntetických chemikálií nebo umělých barviv a vůní. To však není pravidlem, jelikož název „přírodní“ není nijak legislativně definován a může se tak snadno zneužít ke klamání zákazníka.

Složení se může lišit v závislosti na značce, ale kvalitní přírodní šampony mohou obsahovat rostlinné extrakty, esenciální oleje a přírodní konzervanty. Skutečně přírodní šampon může být vhodný pro lidi s citlivou pokožkou, protože neobsahuje agresivní chemikálie, které mohou podráždit kůži. Stejně tak bývají kvalitní přírodní šampony šetrné k životnímu prostředí a jejich složení bývá snadno biologicky odbouratelné.

Nevýhodou může být, že přírodní složky mohou být méně účinné při čištění vlasů a vlasové pokožky než šampony s obsahem syntetických chemikálií. Mimo to některé esenciální oleje a další čistě přírodnísložky mohou být potenciálním alergenem a mohou vyvolat alergickou reakci i přesto, že jsou přírodního původu. Stejně tak mohou být vůně přírodních produktů díky použití esenciálních olejů velmi výrazné a pro některé citlivější osoby nepříjemné.Bio šampony

Bio šampony jsou zpravidla certifikovány podle přísných standardů ekologického zemědělství a neměly by obsahovat syntetické chemikálie ani pesticidy. Složení se může lišit v závislosti na značce, ale kvalitní bio šampony obsahují organické složky jako jsou rostlinné extrakty, esenciální oleje a organické konzervanty. 

Kvalitní bio šampon může být vhodný pro lidi, kteří si chtějí být jisti, že jejich šampon neobsahuje žádné chemikálie nebo pesticidy, které by mohly být škodlivé pro zdraví či životní prostředí. Výhodou je, že složení bio šamponů je ve většině případů velmi šetrné k životnímu prostředí, výrobci často plní své produkty do ekologických recyklovatelných obalů a i samotné složení bývá snadno biologicky odbouratelné.

Nevýhodou může být fakt, že bio šampony jsou obvykle dražší než konvenční šampony a mohou být méně účinné při čištění vlasů a vlasové pokožky.

Pokud si chcete být jisti, že vámi zvolený bio šampon je skutečně kvalitní, doporučujeme si ověřit jeho certifikaci, která dokazuje určitou kvalitu výrobku. Mezi nejžádanější a zároveň nejpřísnější certifikace patří např. DEMETER, CPK, CPK BIO, NATRUE, ECOCERT a jiné.

Více o jednotlivých certifikátech přírodní a bio kosmetiky si můžete přečíst v našem článku ZDE


Vegan šampony

Vegan šampony neobsahují žádné složky živočišného původu a nejsou testovány na zvířatech. Pokud však chceme mít jistotu, měli bychom se zajímat, zda je námi zvolený produkt certifikován. Certifikace HCS (Leaping Bunny), PETA či Vegan (certifikát s kytičkou) nám dokazují fakt, že produkty byly zkontrolovány některou kontrolní organizací, která se za produkty zaručuje

Složení vegan šamponů se může lišit v závislosti na značce, ale mohou obsahovat jak chemické a syntetické složky, tak přírodní rostlinné extrakty, esenciální oleje a přírodní konzervanty. 

Kvalitní vegan šampon je vhodný pro vegany a lidi, kteří chtějí používat produkty bez živočišných složek, které nebyly testovány na zvířatech. Nevýhodou vegan šamponů může být skutečnost, že veganské složení nemusíbýt vždy nutně synonymem pro přírodní nebo organické složení, což může být pro některé lidi překvapivé. Proto je vždy potřeba se seznámit se složením konkrétního šamponu. 


Nejlepší přírodní šampony

V dnešní době je stále více lidí, kteří hledají způsoby, jak snížit množství chemických látek ve svém každodenním životě. Tento trend se týká i vlasové péče, kde se čím dál tím více lidí obrací k přírodním alternativám tradičních šamponům plným umělých složek. 

I my jakožto veganský e-shop vám doporučujeme sáhnout po přírodníchalternativách běžných šamponů. Uděláte tím službu nejen sobě, svým vlasům, svému zdraví, ale i životnímu prostředí a v neposlední řadě také zvířatům. V naší nabídce totiž najdete pouze produkty, které nebyly testovány na zvířatech.

V této části článku se zaměříme na nejlepší výrobce přírodních šamponů a jejich výrobky, které vám můžeme nabídnout.


Eat Green 

Eat Green je slovenská rodinná firma, která prodává ekologické produkty se zaměřením na kvalitní ingredience a materiály, nízkou produkci odpadu a minimální dopad člověka na životní prostředí. Sami majitelé si prošli náročným uvědoměním v oblasti svého zdraví a to jim pomohlo otevřít oči v ohleduplnosti, přístupu k životu a zdraví.

Eat Green nabízí mnoho produktů od kvalitních mýdel, přírodních houbiček, znovupoužitelných kelímků na kávu, alternativy ke klasickým pracím prostředkům, ale i tuhé šampony, které dodávají v praktickém nerezovém obalu, který je skvělý nejen na cesty. V nabídce najdeme regenerační šampon s levandulí, vyživující šampon s mátou a pomerančem, ale i šampon na mastné vlasy s heřmánkem.


Faith in Nature

Značka Faith in Nature se zaměřuje na výrobu více než 150 různých produktů do koupele, pro péči o tělo i vlasy. Jejich produkty se skládají z těch nejlepších rostlinných ingrediencí tak, aby byly účinné a přitom jemné při péči o tělo i planetu

Výrobce může nabídnout poměrně širokou paletu šamponů na konkrétní potřeby jako je hydratační šampon, revitalizační šampon, šampon proti lupům, šampon pro muže, omlazující šampon, vyživující šampon či tuhý šampon, který je více než vhodný na cestování nebo pro snížení odpadu z domácnosti.


Friendly Soap

Značka Friendly Soap vyrábí 100% přírodní mýdla ručně tradiční studenou metodou. Studená metoda zaručuje, že při výrobě jsou zachovány výjimečné vlastnosti jednotlivých složek. Výrobce nevyužívá palmový olej a nepodporuje tak kácení deštných pralesů. Cílem jejich výroby je minimalizace dopadu na životní prostředí. 

Ačkoliv se značka Friendly Soap specializuje především na tuhá mýdla nabízí i několik tuhých šamponů. Mezi ně patří třeba hydratující šampon s levandulí a čajovníkem, vyživující šampon s levandulí a pelargonií nebo univerzální mýdlo na tělo a vlasy vhodné na cesty.


Kvítok

Kvítok je slovenská značka přírodní kosmetiky, která si získala za poslední roky velkou oblibu díky skutečně přírodnímu složení, účinnosti produktů, ale i certifikací HCS, která dokládá, že produkty ani jednotlivé ingredience nebyly testovány na zvířatech.

Výrobce se zaměřuje na tuhé šampony s obsahem kondicionéru, které balí do jednoduchých recyklovatelných papírových obalů. Jedná se tak o unikátní a univerzální produkt. V nabídce najdeme běžnou řadu přírodních tuhých šamponů, ale i luxusnější řadu s názvem SOLUTION, které v sobě snoubí nejkvalitnější ingredience s nejnovějšími vědeckými poznatky a prebiotiky

Mezi nejoblíbenější šampony od Kvítku patří bezpochyby následující tuhé šampony s obsahem kondicionéručajovník pro matné vlasy, maca proti vypadávání vlasů, moringa proti lupům nebo SOLUTION Intensive care pro poškozené vlasy.


Ponio

Značka Ponio pochází ze Slovenska a zabývá se výrobou přírodních mýdel, masážních kostek, deodorantů, šampúchů® (tuhých šamponů), přírodních kondicionérů a jiných voňavých produktů. Výrobce klade důraz na efektivitu, udržitelnost a kvalitní ingredience rostlinného původu.

Kromě přírodních mýdel a masážních kostek se firma zaměřuje na výrobu tuhých šamponů, kterým dala název šampúch®. Šampúchy® vyrábí v mnoha variantách, například pro problematickou pokožku, proti lupům, pro obnovu a ochranu, několik variant kopřivového šamponu a mnoho jiných.


Tierra Verde

Tierra Verde je stále více známá česká značka, která se zaměřuje do kompletní nabídku drogerie do domácnosti s co nejšetrnějším a maximálně ekologickým složením. Výrobce se také aktivně zabývá rozšíření povědomí a praxe v bezobalovém nakupování. Jejich produkty můžete zakoupit do vlastních obalů ve vybraných drogeriích i obchodech se zdravými a ekologickými produkty.

Kromě drogerie nabízí Tierra Verde i řadu tělové i vlasové kosmetiky. Šampony tohoto výrobce je možné zakoupit v menším, skleněném dárkově laděném balení s obsahem 230ml, větším, ekonomičtějším a rodinném balení s obsahem 1000ml, ale výrobce nabízí i možnost 25l balení.

V nabídce Tierra Verde jsou v současné době 3 druhy šamponů. Šampon na suché vlasy, šampon na posílení vlasů a šampon na mastné vlasy.


Benecos

Značka Benecos nabízí širokou nabídku produktů. Specializují se na tělovou kosmetiku (šampony, sprchové gely, tělové krémy apod.), péči o pleť, dekorativní kosmetiku, ale v nabídce má třeba i speciální řadu pro muže v typicky pánských obalech.

Tato německá značka se snaží nabídnout běžně používané produkty za dostupné ceny, avšak ne na úkor kvality. V rámci certifikace může nabídnout certifikáty COSMOS organic, COSMOS natural, ale snaží se i prokázat netestovanost svých produktů na zvířatech certifikátem PETA a zdržení se prodeje svých produktů v Číně.

V nabídce šamponů značky Benecos najdeme povzbuzující šampon s aloe, osvěžující šampon s kopřivou a meduňkou, univerzální šampon pro muže na celé tělo, ale i velké rodinné šampony s obsahem téměř 1l.


Výrobci šamponů pro děti

V naší nabídce máme i několik výrobců přírodní a ekologické kosmetiky, kteří se specializují na děti a jejich specifické potřeby dané citlivostí jemné dětské pokožky.
Mezi nejoblíbenější z nich patří:


Good Bubble

Anglická značka přírodní kosmetiky pro děti s certifikací HCS (Leaping Bunny), 100% veganským, nedráždivým a hypoalergenním složením. Značka nabízí mnoho produktů vhodných pro děti od prvních týdnů včetně jemného šamponu Moruška nebo dětskou mycí emulzi a šampon Dračí ovoce.


Eco by Natty

Tato švédská značka vznikla již před více než 20 lety ve snaze přinést na trh ekologičtější jednorázové plenky, které by tolik nezatěžovali naši planetu a životní prostředí. To se značce povedlo a již řadu let nabízí ekologickou alternativu k běžným plenkám, ale i jednorázovým ubrouskům. Výrobce nabízí také šetrnou dětskou kosmetiku jako je šampón, tělové mýdlo nebo pěna do koupele.Nejlepší šampony na konkrétní typ vlasů

Už jsme si představili některé z výrobců kvalitních přírodních šamponů. Pokud však máte specifické potřeby, cíle či požadavky, určitě čtěte dále!


Nejlepší šampon na růst vlasů

Přírodní šampony proti vypadávání vlasů obsahují látky, které podporují zdraví vlasů, zlepšují cirkulaci krve a stimulují vlasové folikuly. Mezi takové složky patří například biotin, keratin, železo, zinek, vitamín E, rozmarýnový extrakt, maca kořen, kopřivový extrakt, konopný olej nebo třeba kofein. To jsou složky, které jsou známy pro své vlastnosti podporující růst vlasů.

Zároveň by měl mít šetrné složení, které nebude vlasy zatěžovat nebo vysušovat, což vede k jejich namáhání, lámání a vypadávání. Mezi nejlepší šampony na podporu růstu vlasů a eliminaci jejich vypadávání patří:

 
Kvítok Tuhý Šampon s Kondicionérem - Maca (proti vypadávání vlasů)

Kvítok Tuhý Šampon s Kondicionérem - Maca (proti vypadávání vlasů)

Tento šampon od značky Kvítok se vyrábí v tuhém provedení. Obsahuje tak všechny složky jako by obsahovala tekutá verze, jen s absencí vody. Z účinných složek obsahuje tento šampon výtažek z kořene Maca, který stimuluje růst vlasů a zabraňuje jejich nadměrnému vypadávání tím, že zlepšuje odolnost vlasových kořínků. Také v něm najdeme rozmarýnový olej a extrakt z pivoňky, který zmírňuje podráždění pokožky.

Tento tuhý šampon je jedním z našich nejprodávanějších šamponů vůbec a jeho výhodou je fakt, že jeho koupí nevzniká žádný těžko recyklovatelný odpad, jelikož šampon je dodáván v papírovém obalu. Vybrat si můžete z menšího a většího balení.

Šampon skvěle pění, kvalitně myje nečistoty z vlasů, avšak pro některé lidi může být manipulace s tuhým šamponem a jeho následné skladování nekomfortní.

 
Tierra Verde BIO Šampon na posílení vlasů - kaštan a pomeranč, 230 ml

Tierra Verde BIO Šampon na posílení vlasů - kaštan a pomeranč, 230 ml

Šampon na posílení vlasů od Tierra Verde je vyroben na bázi mýdlových ořechů, které se používají již po tisíce let. Je přírodnínetoxická surovina, která obsahuje saponin – přírodní pěnidlo.

Tento šampon sází na to, že je velmi šetrný pro pokožku a neobsahuje žádnéchemické a umělé složky, což samo o sobě působí pozitivně na stav a namáhání vlasů i vlasové pokožky. Dále však také obsahuje plody kaštanu koňského, které obsahují látky s pozitivním účinkem na prokrvení pokožky hlavy, čímž podporují růst vlasů a pomáhají předcházet jejich vypadávání.

Tento produkt má příjemnou vůni pomeranče, která je velmi dobře snášena velkým množstvím lidí. Pokud však sdílíte domácnost s dětmi, doporučujeme nepořizovat menší balení o 230ml, které je balené ve skleněném obalu. Manipulace s ním na okraji vany může být nebezpečná z důvodu možného rozbití. Vhodnější je v tomto případě zvolit větší litrové balení, ze kterého si můžete odlít do jakékoliv menší znovupoužitelné nádoby.

 
Faith in Nature šampon revitalizační Dračí ovoce, 400 ml

Faith in Nature šampon revitalizační Dračí ovoce, 400 ml

Revitalizační šampon od Faith in Nature je k dostání ve 400ml balení za velmi příznivou cenu. Je složen ze 100% přírodních složek a jeho výrobce dokládá fakt, že šampon nebyl testován na zvířatech díky HCS (Leaping Bunny) certifikátu.

Obsažené dračí ovoce je bohatým zdrojem vitaminů B a C, vápníku, fosforu, železa a antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Dále obsahuje šampon extrakt z červené řepy, který napomáhá ke zlepšení kvality vlasů. Obsah šamponu tedy může vést k podpoře jejich růstu, eliminaci vypadávání a zlepšení celkového zdraví vašich vlasů.

Šampon je v tekuté formě, dobře pění, ale pokud hledáte šampon, který bude opravdu účinný proti vypadávání vlasů a podpoře růstu, pravděpodobně jsou ke koupi šampony, kteréobsahují více účinných látek.Podporu růstu a zlepšení celkové kvality vlasů mohou dále svým složením nabídnout i tyto šampony, které však nejsou výrobcem přímo zacíleny na podporu růstu vlasů:


Nejlepší šampon proti lupům

Účinný šampon proti lupům by měl ideálně obsahovat některou z následujících účinných složek:


Ketokonazol

Ketokonazol je účinná antifungální složka, která pomáhá eliminovat plísně na pokožce hlavy, které způsobují lupy. Bohužel toto však není přírodní ingredience, proto se u kvalitních přírodních šamponů nevyskytuje. Ketokonazol je látka hojně zastoupena v léčivých šamponech z lékárny.


Kyselina salicylová

Kyselina salicylová pomáhá exfoliovat pokožku hlavy, což snižuje množství mrtvých buněk a lupů. Také má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat svědění a podráždění.¨


Síra

Síra je další účinnou složkou, která pomáhá omezovatrůst kvasinek a plísní na pokožce hlavy. Také má exfoliační vlastnosti, které pomáhají snižovat množství lupů.


Zinek

Zinek je další antifungální složkou, která pomáhá eliminovat plísně na pokožce hlavy a snižuje množství lupů.


Moringový prášek

Moringový prášek podporuje prokrvení vlasové pokožky, čímž se účinné složky dostávají na potřebná místa. Zároveň působí antibakteriálně a protizánětlivě, napomáhá regulaci tvorby kožního mazu a podporuje růst vlasů.


Tea tree olej

Tea tree olej má silné antifungální a protizánětlivé vlastnosti a pomáhá eliminovat plísně na pokožce hlavy, které způsobují lupy. Také má ochlazující a zklidňující účinky.

Je důležité, aby byl šampon proti lupům používán pravidelně a podle návodu na obalu, aby byl co nejefektivnější. Pojďme se podívat na jednotlivé zástupce šamponů proti lupům:

 
Ponio Tea tree a lemongras - šampúch proti lupům

Ponio Tea tree a lemongras - šampúch proti lupům

Tento šampon proti lupům obsahuje hlavní účinnou složku piroktonolamin, což je komplex organických solí s aktivním protiplísňovým účinkem. Tím pomáhá léčit mikroflóru vlasové pokožky, způsobující tvorbu lupů. Mezi další aktivní látky v tomto šamponu patří tea tree olej, panthenol a rozmarýnový extrakt, které pomáhají podpořit zdraví vlasů a vlasové pokožky.

Šampon od Ponio je k dostání ve dvou velikostech – 30 gramový šampon vydrží zhruba jako 200 ml tekutého šamponu a 60 gramový jako 400 ml tekutého šamponu. Ačkoliv je šampon ekologický, balený bez plastu, může mít pro některé lidi nepříjemnouvůni, jelikož tea tree je velmi specifická a intenzivní vůně. Stejně tak může být jeho aplikace a skladovánínekomfortní, jelikož je potřeba jej nechat před uskladnění uschnout na nějaké podložce.

 
Kvítok Tuhý šampon s Kondicionérem - Moringa (proti LUPŮM)

Kvítok Tuhý šampon s Kondicionérem - Moringa (proti LUPŮM)

Tento přírodní tuhý šampon je přímo vhodný k řešení problému s lupy. Mezi aktivní složky, které obsahuje patří aktivní látka na bázi zinku v komplexu s extraktem z mořských řas, který účinně čistí a zklidňuje, reguluje nadměrnou tvorbu kožního mazu a působí proti vzniku lupů, zejména z hlediska možného přemnožení kvasinek.

Moringový prášek podporuje prokrvení vlasové pokožky a esenciální oleje Lemongrass a Cedrové dřevo napomáhají pročišťovat pokožku a taktéž předcházet vzniku lupů.

Kvítok nabízí své tuhé šampony v menším (zkušebním) a větším ekonomičtějším balení. Šampony jsou baleny pouze do papírového obalu, takže je snadné obal zrecyklovat a nedochází k žádnému zbytečnému odpadu. Jak již bylo uvedeno výše, manipulace a skladování tuhých šamponů může být pro některé uživatele nekomfortní.

 
Faith in Nature šampon proti lupům Citron & Tea Tree, 400 ml

Faith in Nature šampon proti lupům Citron & Tea Tree, 400 ml

Faith in Nature vyrábí tekuté šampony, které jsou cenově dostupné a oblíbené lidmi, kterým nevyhovují tuhé šampony. Tento přírodní šampon s citronem a tea tree přispívá ke snížení tvorby lupů a zároveň uvolňuje odumřelé kožní buňky během mytí. 

Obsahuje výtažky z organického citronu, který pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad na povrchu kůže a odstraňuje přebytečný maz. Druhou účinnou složkou v tomto šamponu je tea tree olej, jehož účinky jsme již zmiňovali výše.

Tento šampon skvěle pění, odstraňuje nahromaděný kožní maz a dlouho vydrží. Jeho velkou výhodou je HCS certifikace, ale nevýhodou možná může být v porovnání s konkurenčními šampony nižší obsah účinných látek pro řešení problémů s lupy. Šampon však nabízí dobrý poměr cena:účinek.


Řešení problémů s lupy mohou dále svým složením nabídnout i následující šampony:


Nejlepší šampon na mastné vlasy

Kvalitní přírodní šampon na mastné vlasy by měl ideálně obsahovat jemné, ale účinné čisticí složky, které zvládnou odstranit přebytečný maz z vlasů a pokožky hlavy, ale zároveň by neměl vlasy vysušovat. 

Mezi vhodné přírodní látky, které dokážou nadbytečný maz regulovat a pomoci jej z vlasů odstranit patří například rozmarýn, levandule, tea tree, citrusové oleje, eukalyptový olej či zelený čaj.

Dále by měl kvalitní šampon na mastné vlasy obsahovat výživné a hydratační složky jako jsou aloe vera, arganový olej, kokosový olej nebo ricinový olej, které pomohou udržet vlasy hydratované a pomohou regulovat tvorbu mazu.

Jaké konkrétní šampony na mastné vlasy stojí za to?

 
Tierra Verde Kopřivový šampon na mastné vlasy - Pomeranč & Rozmarýn, 230 ml

Tierra Verde Kopřivový šampon na mastné vlasy - Pomeranč & Rozmarýn, 230 ml

Kromě mýdlových ořechů, které tvoří základ tohoto přírodního šamponu, je zde účinnou složkou kopřiva. Ta je plná různých aminokyselin, minerálů a vitaminu C. Redukuje nadměrnou produkci kožního mazu a eliminuje tvorbu mastných lupů.

Příjemnou vůni šamponu dodávají éterické oleje z pomeranče a rozmarýnu v BIO kvalitě.

Šampon má samozřejmě 100% vegan složení a žádná z jeho složek nebyla testována na zvířatech. 

Tento šampon je dodáván, stejně jako všechny šampony Tierra Verde, ve dvou provedeních. V menšímskleněném balení s pumpičkou, které má dárkový charakter a ve větším ekonomickém, rodinném a pro soužití s dětmi praktičtějším plastovém obalu.

 
Kvítok Tuhý Šampon s Kondicionérem - Čajovník (pro MASTNÉ vlasy)

Kvítok Tuhý Šampon s Kondicionérem - Čajovník (pro MASTNÉ vlasy)

V tomto šamponu, který je vhodný primárně na nadměrně se mastící pokožku hlavya vlasy se nachází esenciální olej z čajovníku, který je ideální pro pročištěnímastnějšípokožky v oblasti vlasů. Působí antibakteriálně, čistí ucpané vlasové folikuly, zlepšuje mikrocirkulaci krve a vlasy jsou čistší a vyživenější. 

Čajovníkový olej (tea tree) je znám pro své antibakteriální, antimikrobiální a antiseptické vlastnosti, díky čemuž chrání pokožku hlavy před infekcemi. Nimbový prášek a prášek z Chlorelly podporují hloubkové čištění pokožky, revitalizaci kůže a v neposlední řadě také zmírňují svědění vlasové pokožky.

Šampon je dodáván v menším a větším balení. Po použití je potřeba nechat šampon uschnout na suchém a větraném místě, aby byla zachována jeho trvanlivost a kvalita, což nemusí být úplně praktické řešení mimo domov.

 
Eat-Green Tuhý šampon na mastné vlasy - heřmánek, 50 g

Eat-Green Tuhý šampon na mastné vlasy - heřmánek, 50 g

Přírodní tuhý šampon značky Eat-Green na mastné vlasy je vyroben z pečujících rostlinných olejů a másel, které poskytnou vašim vlasům nezbytnou péči. Jeho složení je čistě z přírodních ingrediencí. Příjemnou, přirozenou vůni mu dodávají esenciální oleje.

Tento tuhý šampon je obohacený o heřmánkový extrakt, který je známý pro své hojivé a protizánětlivé účinky. Zároveň také pomáhá eliminovat tvorbu lupů a redukovat nadměrné maštění vlasů. Tento šampon je skutečně zero waste, jelikož je balen bez plastu a je dodáván v plechové, znovupoužitelné krabičce. 

Kromě heřmánku obsahuje i rostlinný protein, který přispívá k obnově a posílení vlasů, výtažek z rakytníku, kurkumu a kakaové máslo, které dodává vitamin E. Přírodní šampon na mastné vlasy Eat-Green je vhodný pro všechny věkové kategorie, i pro ty nejmenší a pro citlivou a alergickou pokožku, tělo i obličej.


Kromě výše uvedených šamponů pro efektivní řešení mastné vlasové pokožky a vlasů doporučujeme vyzkoušet i následující produkty:


Nejlepší šampon na suché a poškozené vlasy

Kvalitní přírodní šampon pro suché a poškozené vlasy by měl v ideálním případě obsahovat ingredience, které pomáhají vlasy hydratovat, posilovat a dodat jim lesk.

Mezi přírodní složky, které obnově, posílení a hydrataci pomáhají patří například aloe vera, březový extrakt, jojobový olej, kokosový olej, arganový olej, makadamiový olej, avokádový olej, ricinový olej nebo extrakt z rýžové bílkoviny. 

Je opravdu důležité, aby šampon neobsahoval žádné dráždivé látky, jako například sulfáty, silikony, parabeny a umělé vůně, které by se mohly podílet na dalším poškozování vlasů a vlasové pokožky.

Pojďme se společně podívat na některé z přírodních šamponů, které umí pomoci vlasy vyživovat a podpořit jejich zdraví!

 
Tierra Verde BIO Šampon na suché vlasy - bříza a citronová tráva, 230 ml

Tierra Verde BIO Šampon na suché vlasy - bříza a citronová tráva, 230 ml

Tento šampon na suché vlasy obsahuje hlavní účinnou látkubřízu. Bříza patří mezi rostliny se skvělými účinky pro suché a namáhané vlasy. Extrakt z jejích listů suché vlasy revitalizuje, stimuluje jejich růst a znovu jim dodává přirozený lesk a pružnost. Mimo jiné také redukuje případnou tvorbu lupů a nadměrné maštění pokožky hlavy.

Pro stabilizaci tohoto šamponu byly použity pouze jemné a zcela přírodní konzervanty.

Všechny šampony Tierra Verde mají samozřejmě 100% veganské složení a nebyly testovány na zvířatech. Jsou dodávány v menším, dárkovém, skleněném obalu a ve větším, ekonomičtějším balení, ze kterého lze doplňovat do menší skleněné, estetičtější lahvičky.

 
Kvítok SOLUTION Tuhý prebiotický šampon na poškozené vlasy Intensive Care, 50 g

Kvítok SOLUTION Tuhý prebiotický šampon na poškozené vlasy Intensive Care, 50 g

Tuhý šampon z luxusnější řady značky Kvítok SOLUTION na suché vlasy má kvalitní, koncentrované zcela přírodní složení, které je doplněno o prebiotické složky a další účinné látky. Díky obsahu klinicky ověřené látky ProCutiGen® Bond, jejíž základ tvoří fermentovaný extrakt ze šalvěje hispánské a ceramidů vytváří tento šampon na vlasech ochrannou vrstvu. 

Šampon obsahuje také rostlinný keratin a kondicionér, který působí hydratačně, posiluje strukturu vlasů a chrání je před dalším poškozením. Krom uvedených obsahuje šampon i kombinaci látek Aquacacteen (výtažek z opuncie) a preBIULIN AGA (prebiotický komplex), které zklidňují pokožku hlavy a poskytují vlasům i pokožce důkladnou hydrataci a ochranu.

Tento 50g šampon vydrží zhruba na 35umytí, což je rozhodně více, než se u nenápadné šamponové “kuličky” může zdát. Tento šampon je oproti běžným šamponům na suché vlasy dražší, nicméně cena odpovídá moderním vědeckým poznatkům firmy a kvalitním ingrediencím.

 
Faith in Nature šampon hydratační Borůvka, 400 ml

Faith in Nature šampon hydratační Borůvka, 400 ml

Tento šampon s HCS certifikátem obsahuje plody borůvek, karotenoidy, provitamin A, resveratrol, vitamin B, C, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom. Šampon má zároveň antiseptické účinky a proto je doporučováni při výskytu kožních onemocněních, jako například lupénka nebo akné

Šampon kromě hydratace podporuje i růst vlasů, bojují proti předčasnému šedivění, chrání barvené vlasy a předchází škodám způsobeným vestavení vlasů slunci, smogu či mořské vodě.

Tento šampon patří k těm cenově dostupnějším, které skvěle pění, dobře odstraňují z vlasů nečistoty a dlouho vydrží. K šamponu je možné zakoupit i kondicionér ze stejné hydratační řady s borůvkami.


Pokud hledáte šampon na suché či poškozené a lámavé vlasy, doporučujeme se podívat i na tyto produkty:


Nejlepší šampony pro děti

Kvalitní přírodní šampon pro miminka a malé děti by měl být skutečně velmi šetrný a bezpečný pro dětskou pokožku i vlasy. Mezi žádané přírodní složky v dětských šamponech patří například aloe vera, levandule, heřmánek, růže, neemový olej a mandlový olej.

Je důležité, aby šampon neobsahoval vůbec žádné dráždivé látky, jako například sulfáty, silikony, parabeny, formaldehyd a umělé či velmi výrazné vůně, které by mohly podráždit citlivou dětskou pokožku nebo oči. 

Důležité je se zaměřit na pH hodnotu šamponu, která by měla být co nejblíže přirozenému pH dětské pokožky, tedy kolem 5,5.

 
Good Bubble Dětský šampón Moruška, 250 ml

Good Bubble Dětský šampón Moruška, 250 ml

Šampon Moruška od značky Good Bubble je vhodný pro úplně nejmenší děti, klidně i od narození. Skvěle se hodí na mytí vlasů a jejich důkladnou výživu. Šampon je obzvláště šetrný k očím a jeho složení neštípe v očích a nevyvolává slzení. 

Jeho vůně je příjemná a sladká. Obsaženy jsou extrakty ze super ovoce jménem moruše, které pomáhají vyživovat jemné dětské vlásky a pokožku hlavy zanechávají ve skvělém stavu. Šampon je hypoalergenní a vhodný na každodenní použití.

 
Frosch Senses Ekologický sprchový gel a šampon s panthenolem pro děti, 300 ml

Frosch Senses Ekologický sprchový gel a šampon s panthenolem pro děti, 300 ml

Oblíbená ekologická značka Frosh nabízí sprchový gel a šampon vytvořený speciálně pro nejmenší. V jeho složení najdeme panthenol a výtažek z pšeničného proteinu pro snadné rozčesávání a lesk dětských vlásků. 

Šampon má neutrální hodnotu pH, má jemně růžovou barvu a neobsahuje mikroplasty ani žádné dráždivé chemické ingredience. Samozřejmostí je i jeho speciální složení, které neštípe v očích. Firma Frosch plní své produkty do 100% recyklovaných a dále recyklovatelných obalů.

 
Good Bubble Dětská mycí emulze a šampón Dračí ovoce, 100 ml

Good Bubble Dětská mycí emulze a šampón Dračí ovoce, 100 ml

Již zmiňovaná značka Good Bubble nabízí kromě šamponu Moruška i jemnou dětskou mycí emulci a šampon v jednom. Emulze je zcela vhodná k mytí celého těla i vlasů. 

Produkt je obzvláště šetrný k očím díky složení, které neštípe v očích a nevyvolává slzení. Šampon má sladkovu, přirozenou vůni a extrakt ze skutečného dračího ovoce, který pomáhá vyživovat jemnou a citlivou dětskou pokožku a vlásky. Emulze nevysušuje a je tak vhodná ke každodennímu používání.


Závěr

V tomto článku jsme se důkladně podívali na to, jak si vybrat kvalitní přírodní šampon, které složky jsou ve složení vítané a kterým bychom se raději měli vyhýbat. Rozebrali jsme si i jednotlivé kategorie šamponů a dle nabídky na trhu lze říci, že v dnešní době je již na trhu přírodních šamponů opravdu z čeho vybírat. Věříme, že nyní již pro vás bude posuzování a výběr šamponu hračka!


Redakce Vegmart