6 důvodů, proč byste měli běžné voskové svíčky nahradit sójovými svíčkami + recenze

6 důvodů, proč byste měli běžné voskové svíčky nahradit sójovými svíčkami + recenze

Vonné svíčky jsou nepochybně skvělým společníkem do domácnosti během celého roku. Jsou vhodné i jako dárek pro každého milovníka voňavé domácnosti či pro ty, kteří rádi pozorují mihotavý plamínek ohně. Dokáží pohladit několik z našich smyslů a navodit jedinečnou atmosféru. Zamysleli jste se však někdy nad tím, co se v těchto svíčkách ukrývá a co se během jejich hoření dostává do prostředí, ze kterého dýcháte vzduch? O nebezpečích ukrytých v parafínových svíčkách, jakož i o jejich skvělých alternativách, se dočtete v našem článku. Prozradíme vám v něm 6 důvodů, kvůli kterým budete uvažovat o výměně klasických parafínových svíček za přírodní svíčky ze sójového vosku.


1. Původ složení – rostlinné sójové boby vs. ropa

Nejprve je důležité si ujasnit, z čeho se svíčky vyrábějí a odkud pocházejí vosky použité při jejich výrobě. V případě parafínových svíček se vosk vyrábí z fosilního paliva – ropy vytěžené ze země. Po vytěžení se ropa posílá do rafinerií, kde se poté přemění na hotové produkty, jako je např. mazací olej. Právě z procesu rafinace mazacího oleje vznikají jako vedlejší produkt parafínové vosky a z nich parafínové svíčky.

Oproti parafínovým svíčkám se sójové voskové svíčky vyrábějí z čistých přírodních surovin – rostlinných sójových bobů. Po sklizni se sója očistí, popraská, oloupe se a svine do vloček. Následně se využívá proces hydrogenace, během kterého se sójový olej odděluje od sójových bobů. Sojový olej je ošetřen roztokem vodíku, který způsobí, že olej ztuhne a vytvoří vosk. Sójový vosk je netoxický a je 100% přírodní. Za účelem výroby přírodního vosku se sójový olej může kombinovat i s jinými nesójovými oleji, které jsou šetrné k životnímu prostředí a nepoškozují zdraví. Sojový vosk je klasifikován jako čistý hořící vosk, který je netoxický, bezbarvý a obvykle neprůhledný.

Kromě složení a původu samotného vosku je důležité vzít v úvahu i typy knotů, které se při svíčkách používají. V případě sójových svíček se obvykle používají přírodní bavlněné knoty nebo knoty dřevěné. Pro výrobu svíček parafínových se kromě čistě bavlněných knotů používají také knoty s obsahem kovů, jako jsou zinek a olovo. Ty se po chvíli hoření mohou dostávat do ovzduší, což může představovat určité riziko pro naše zdraví.


2. Uvolňování toxických látek do ovzduší během hoření

Dále je při srovnání těchto 2 typů vosků důležité podívat se na to, jak hoří parafín v porovnání se sójovým voskem. Bylo zjištěno, že parafínové svíčky na bázi ropy během hoření uvolňují do ovzduší nejméně 11 známých toxinů, z nichž minimálně dva jsou karcinogeny. V roce 2009 studie Státní univerzity v Jižní Karolíně zjistila, že planoucí svíčky z parafínového vosku uvolňují do ovzduší benzen. American Cancer Society (Americká společnost pro rakovinu) klasifikuje benzen jako karcinogen – látku, která podporuje vznik rakoviny.

Navíc je běžné, že lidé si stěžují na bolesti hlavy, když v jejich přítomnosti hoří parafínové svíčky. Mylné by bylo domnívat se, že je to způsobeno jejich vůní. Obecně je to spíše kvůli zmíněným chemikáliím, které se uvolňují během hoření do ovzduší.

V již zmiňované studii z roku 2009, kterou provedla Státní univerzita v Jižní Karolíně, bylo zjištěno, že sójový vosk, na rozdíl od parafínového vosku, neuvolňuje do ovzduší benzen. Svíčky ze sójového vosku tak hoří čistě a nedochází při jejich spalování k uvolnění toxických látek do prostředí, ve kterém se nacházíte.


3. Produkce sazí během hoření

Všechny svíčky během hoření produkují určité množství sazí. Když si porovnáme parafínové svíčky se sójovými zjistíme, že parafínové uvolňují tmavé černé saze, které nejenže zabarvují nádobu na svíčku, ale v extrémních případech mohou saze zabarvit i okolní předměty, jako jsou záclony a stěny.

Studie z roku 2002 o charakteristikách spalování svíček ze sójového vosku zjistila, že parafín produkuje výrazně více sazí s tmavším zbarvením než vosk sójový. Saze ze sójových svíček tak mají tendenci být světlejší a méně nápadné než saze z parafínových svíček.


4. Délka hoření – výdrž

Když si kupujete svíčku, určitě vás zajímá mimo jiné také to, jak dlouho vám vydrží hořet. Tento údaj bývá uveden na obalu svíčky. Když porovnáme parafínové svíčky se sójovými, v délce hoření opět vedou sójové svíčky. Zde jsou důvody, proč tomu tak je:

  • Parafínový vosk má díky své krystalové struktuře vyšší teplotu tání. To znamená, že hoření vyžaduje více tepla, což má vliv na životnost svíčky. Při svíčkách ze sójového vosku je bod tání nižší, a to jim umožňuje delší dobu hoření.
  • Dalším důvodem je molekulová hustota, kterou má sójový vosk vyšší než parafínový. Jelikož je sójový vosk hustší než parafín, jeho roztavení vyžaduje více energie a v důsledku toho sójové svíčky hoří pomaleji než svíčky parafínové.

Samozřejmě existuje mnoho dalších faktorů, které ovlivňují délku hoření svíček, jako jsou například výška, šířka, délka knotu a přísady použité ve vosku. Ale za předpokladu, že vše ostatní kromě použitého vosku je stejné, svíčky ze sójového vosku hoří o 30-50 % déle než svíčky z parafínu.


5. Intenzita vůně

Ukázalo se, že molekulárně husté vosky dokážou lépe uchovat vůně po delší dobu ve srovnání s lehčími vosky. Je to proto, že pro molekuly vůně je těžší uniknout z těžkých vosků.

Jak jsme již uvedli, sójový vosk má vyšší molekulovou hustotu než vosk parafínový, a to je důvod, proč sójové svíčky nejen déle hoří, ale zároveň mají i intenzivnější a déle trvající vůni než ty parafínové.

Jinými slovy, vůně parafínové svíčky se může časem znatelně vytratit, zatímco sójová svíčka bude i nadále zpříjemňovat váš domov svou vůní, dokud nevyhoří.


6. Životní prostředí

Sójový vosk je vyroben ze sójových bobů, ty můžeme považovat za obnovitelný zdroj, a tak jsou sójové svíčky šetrné k životnímu prostředí. Sójové svíčky se vyrábějí tak, aby vyhovovaly svým složením a procesům výroby i veganům, jsou tedy veganské a nebývají testovány na zvířatech.

Parafínový vosk, na rozdíl od přírodního sójového vosku, není udržitelný, protože fosilní paliva nelze obnovit. Kromě toho je sójový vosk snadněji biologicky odbouratelný než vosk parafínový. Sójové svíčky jsou tak mnohem lepší volbou, pokud vám záleží na životním prostředí, a zároveň jsou zdravější formou i pro vás a váš domov.


Nejlepší přírodní svíčky z naší nabídky – recenze

V naší nabídce naleznete pouze čistě přírodní svíčky bez škodlivých parafínových vosků. Namísto parafínu jsou v nich použity přírodní vosky, jako sójový vosk nebo karnaubský vosk v kombinaci s kokosovým olejem a bambuckým máslem. Vybrat si můžete přírodní svíčky ze slovenských značek Soaphoria, Slovenská mydláreň nebo německé značky Fair Squared. My jsme si vybrali z naší nabídky 5 přírodních svíček, které nás zaujaly a nyní vám je blíže představíme.

Soaphoria Přírodní sójová svíčka - Nevinnost, 125 ml

Soaphoria Přírodní sójová svíčka - Nevinnost, 125 ml

Ručně odlévaná přírodní svíčka z eko certifikovaného sójového vosku s dřevěným knotem. Navíc v praktickém ekologickém skleněném obalu. Její vůně je krásně něžná a lehká, kombinuje květinové tóny, včetně levandule, se zeleným čajem. Zvolená kompozice esenciálních olejů se postará o zlepšení nálady, pozvednutí mysli, zbavení stresu či uklidnění a relaxaci po náročném dni. Je veganská a netestovaná na zvířatech.

Soaphoria Aromaterapeutická sójová svíčka - Pro dobrou náladu, 250 ml

Soaphoria Aromaterapeutická sójová svíčka - Pro dobrou náladu, 250 ml

Přírodní svíčka s blahodárnými aromaterapeutickými účinky pro duši a mysl. Vytvořená jen z čistě přírodních surovin, z eko certifikovaného sójového vosku a organických esenciálních olejů, navíc vyzdobená skutečnými sušenými bylinkami či květinami. Dobrou náladu vám navodí díky vznešené ovocně-orientální kombinaci divoké borůvky, kyselé mandarinky a opojného ylang-ylangu a vanilky. Má řadu výhod, kvůli kterým se ji vyplatí koupit: je 100% přírodní, bez parafínů, veganská, ručně odlévaná, ekologická a balená ve skle.

Slovenská mýdlárna Pomeranč - Sójová svíčka s dřevěným knotem, 75 g

Slovenská mýdlárna Pomeranč - Sójová svíčka s dřevěným knotem, 75 g

Přírodní sójová svíčka slovenské značky vysoké kvality s nezaměnitelnou vůní šťavnatého sladkého pomeranče a s dřevěným knotem. Dřevěný knot je jedinečný v tom, že když ho zapálíte, vydává zvuk praskajícího dřeva a na chvíli máte pocit, že se nacházíte někde poblíž skutečného topeniště. Ve spojení s krásnou citrusovou vůní je ideální pro chvíle relaxu, uvolnění a pohody. Veganská, ekologická, ve skleněném obalu a papírové krabičce, ideální i jako dárek.

Slovenská mýdlárna Po dešti - Sójová svíčka s bavlněným knotem, 90 g

Slovenská mýdlárna Po dešti - Sójová svíčka s bavlněným knotem, 90 g

Kvalitní slovenská ekologická svíčka vyrobená ze sójového vosku. Je ideální pro všechny milovníky dešťové vůně, kterou si takto můžete vychutnat v suchu a pohodlí domova. Vůně je velmi svěží, zemitá a silně evokuje vzduch po letní bouři. Svíčka je ručně litá, není barvená, neobsahuje toxické látky a má přírodní bavlněný knot. Parfémovaná je kvalitním vonným olejem. Hoří minimálně 22 hodin. Obal je ekologický – skleněný – a lze jej opětovně naplnit.

Fair Squared Masážní svíčka Bambucké máslo, 50 ml

Fair Squared Masážní svíčka Bambucké máslo, 50 ml

Na závěr vám představujeme netradiční svíčku ze směsi bambuckého másla, kokosového oleje a karnaubského vosku. Nejedná se o klasickou vonnou svíčku, ale má využití zejména jako masážní svíčka pro zpříjemnění romantických večerů ve dvou. Je přírodní, veganská, s fairtrade složením a netestovaná na zvířatech.


Závěr

V článku jsme shrnuli hlavní rozdíly mezi parafínovými a přírodními sójovými svíčkami, a tím poukázali i na hlavní důvody, proč byste před koupí nejbližší svíčky měli zvážit, pro který typ se rozhodnete. Ať už se však rozhodnete jakkoli, jedno je jisté – koupíte-li si svíčku ze sójového vosku, zvolíte si tak zdravou a ekologickou alternativu, která je při hoření nezávadná, déle hoří a má trvanlivější a přirozenější vůni.


Redakce Vegmart

Zdroje informací:

  1. https://ardorbin.com/blogs/news/paraffin-vs-soy-wax 
  2. https://happywax.com/blogs/from-the-blog/4-reasons-to-choose-soy-wax-over-paraffin 
  3. https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-002-0562-y
  4. https://portal.nifa.usda.gov/web/crisprojectpages/0206030-soybean-candles-for-healthy-life-and-well-being.html
  5. https://www.harlemcandlecompany.com/blogs/journal/the-difference-between-soy-wax-and-paraffin-wax-candles
  6. https://www.kamseen.no/blogs/blog/7-reasons-to-choose-soya-wax-candles-over-paraffin-wax-candles