7 věcí, které jste v létě nestihli, ale pořád máte čas to dohnat

7 věcí, které jste v létě nestihli, ale pořád máte čas to dohnat

Ani jsme se nenadáli a léto se nám pomalými kroky blíží ke konci. Pokud máte pocit, že jste nesplnily své plány z června, jak efektivně využít letní chvíle naplno, přečtěte si následující článek a zjistíte, že máte ještě dostatek času ukončit léto s dobrým pocitem na duši. Zde je sepsaných 7 věcí, které jste možná v létě chtěli udělat, ale nestihli jste to, ale pořád máte čas to dohnat.


 

1. Zásobit se dostatkem vitamínu D

Jedním z častých letních plánů, které lidé mívají je, že chtějí trávit více času na slunci a čerstvém vzduchu. Realita však není vždy stejná, jak dobře míněné plány. Tak se stane, že i během letních dnů trávíme hodně času zavřeni v práci či doma a na slunce se vybereme v menší míře než jsme původně chtěli.

Proč je pobyt na slunci tak důležitý? Mimo jiné je sluneční záření ideálním zdrojem vitamínu D, který má na starosti imunitní funkci našeho těla a zdravý stav kostí. Pokud máte pocit, že během léta netrávíte na slunci dostatek času, pro doporučený příjem vitamínu D, je vhodné tento vitamín doplňovat i v letním období.

V období od října do března se vzhledem k naší geografické poloze jeho doplňování doporučuje pro všechny, ale zejména pro ty, kteří si během léta nestihli vytvořit jeho dostatečnou zásobu právě ze slunce. Více o vitaminu D se dozvíte ZDE v článku.

2. Zajistit si zdravé opálení pokožky

Kromě samotného pobytu na slunci se množství z nás chce po létě pyšnit i krásným opálením. Pokud jste si po úvodních slovech předsevzali, že zbytky léta využijete naplno a strávíte na slunci tolik času, kolik bude možné, abyste si zajistili dostatek vitamínu D a nachytali trochu bronzu, netřeba podcenit sílu UVA a UVB záření. 

Přestože síla slunečních paprsků bude pomalu slábnout, při dlouhodobějším pobytu na slunci je stále vhodné použít opalovací krém nebo mléko. Pro podporu jejich účinku se hodí přípravky po opalování. V případě, že jste zapomněli použít opalovací krém existují i přípravky na zklidnění spálené pokožky vystavené dlouhodobému slunečnímu záření. Výhodou přírodních opalovacích prostředků je jejich složení bez chemických filtrů a nano-částic, čímž poskytují pokožce přirozenou ochranu a péči.

3. Mít dostatek pohybu a sportu

Vedle slunění se a příjmu vitamínu D ze slunce je léto ideálním obdobím na pohyb a venkovní sporty. Dostatečný pohyb je pro naše tělo přirozený a důležitý, o tom není pochyb. Pokud jste dosud s pohybem na čerstvém vzduchu otáleli, pořád máte čas vybrat si tu pravou outdoorovou aktivitu. Nezáleží zda si zamilujete běh, cyklistiku, turistiku, plavání, bruslení, work-out atd.... možností je mnoho, hlavně aby vás daná aktivita bavila a přinášela užitek vašemu tělu i duši.

Chcete-li podpořit své sportovní výkony či regeneraci těla, dopřejte si kvalitní sportovní výživu v podobě proteinových nápojů, BCAA nebo EAA aminokyselin. Vhodně zvoleným pohybem a doplňky výživy dokážete podpořit i zdraví vašich kloubů a kostí a posílit celkovou energii, vitalitu a imunitu.

4. Cestovat

Pokud jste během léta plánovali více výletů či vícedenní dovolenou a zatím jste nic z toho nestihli, ještě vždy máte dostatek času. Ať už se vydáte do ověřených destinací nebo zamíříte objevovat něco netradičního, určitě si na cesty s sebou něco vezmete. 

A co je vhodné sbalit si během léta s sebou, byť na krátké cesty? Například takový deodorant. Během vyšších teplot a zvýšené fyzické aktivity se lidské tělo více potí, což je přirozený a zdraví prospěšný proces. Abychom se v takových chvílích cítili příjemně, existují kosmetické přípravky jako deodoranty či antiperspiranty. Z našeho pohledu je deodorant oproti antiperspirantu přirozenější volba, protože nezabraňuje přirozenému pocení, ale zabraňuje množení bakterií, jejichž činností vznikají aromatické látky. Více o deodorantech a antiperspirantech si můžete přečíst ZDE v článku od značky Kvítok.

Okrem deodorantov sa počas leta vo väčšej miere spotrebujú aj kozmetické prípravky na umývanie vlasov a tela. Ideálnou voľbou pri cestách sú tuhé šampóny a mydlá, ktoré vám na rozdiel od bežných šampónov a sprchových gélov zaberú podstatne menej miesta v batožine – sú menšie a teda spratnejšie. Ich výhodou je aj prírodné zloženie šetrné k vašej pokožke. 

Kromě deodorantů se během léta ve větší míře spotřebují i kosmetické přípravky na mytí vlasů a těla. Ideální volbou na cesty jsou tuhé šampony a mýdla, která vám na rozdíl od běžných šamponů a sprchových gelů zaberou podstatně méně místa v zavazadle - jsou menší a tedy snadno přenosné. Jejich výhodou je i přírodní složení šetrné k vaší pokožce.

5. Trávit více času v přírodě

Určitě mnozí dáte za pravdu, že léto je obdobím odpočinku a relaxu. Každý si odpočinek a relax představuje a užívá po svém, přece si dovolíme tvrdit, že jedním z ideálních míst, kde během léta lze načerpat novou energii, je rozhodně příroda. Pokud máte pocit, že jste si oddechu v přírodě zatím neužili dostatek, vůně lesa, koupání v jezeře, či procházka v parku vám jistě padnou vhod a pomohou na chvíli se zastavit, zhluboka se nadechnout a uvolnit se.

Abyste se vyhnuli tomu, že si z pobytu v přírodě přinesete klíštěte nebo nepříjemné bodnutí od komárů či jiného hmyzu, použijte vhodný repelent. Pokud jste před návštěvou přírody na repelent zapomněli a už se vám nějaký štípanec máte, nezoufejte. Stále existují přípravky, které vyřeší i tuto nepříjemnost.

6. Vychutnat si gastronomické zážitky

Zážitků během léta můžete nasbírat nespočet, a to různých druhů. Rozhodně k nim patří i ty gastronomické. Je to ideální období na poznávání a objevování nových chutí. Ať už se rozhodnete, že si zbývající letní dny zpestříte romantickým piknikem, rodinným grilováním na zahradě nebo návštěvou kvalitní restaurace s vybranými specialitami, měli byste mít na paměti, že všechno je třeba s mírou.

Může se stát, že váš organismus zareaguje citlivě na jídlo, na které není zrovna zvyklý, případně vám nějaké jídlo zachutná natolik, že to s jeho množstvím přeženete. Tehdy pomohou trávicí enzymy a probiotika, které podpoří obnovu správné funkce střev, což je důležité pro celkovou imunitu našeho těla.

7. Dopřát si čas pro sebe na odpočinek a relax

Jak jsme již zmínili, člověk by měl během léta hlavně zregenerovat a zásobit se dostatkem energie pro nadcházející podzimní a zimní období. Pokud se vám odpočinku během léta příliš neušlo, máme pro vás skvělý tip. Udělejte si doma vlastní wellness a dopřejte si masáž v pohodlí domova. Pro tyto účely se skvěle hodí aromaterapeutické masážní oleje, masážní kostky či dokonce masážní svíčka. Stačí si jenom vyhradit dostatek času a nechat se hýčkat.
 

Věříme, že sluneční paprsky si budeme moci vychutnávat ještě pár týdnů, ale faktem zůstává, že konec srpna se blíží, a co nám přinese počasí v záři, zatím netušíme. Proto bychom měli příjemné chvíle využít v čase, ve kterém se nám nabízejí, a to naplno, jak to je jen v našich silách. Všem vám proto na závěr ještě přejeme krásné letní chvíle, abyste je strávili podle sebe, přesně tak, jak si přejete.