Co je koenzym Q10 ak čemu je dobrý? 5 účinků na váš organismus

Co je koenzym Q10 ak čemu je dobrý? 5 účinků na váš organismus

V tomto článku se podíváme na účinky koenzymu Q10, jehož název dost možná budete znát z pleťových krémů a jiných produktů pro péči o pleť. Co se však skutečně skrývá pod jeho názvem? Dokáže nám pomoci i v jiných oblastech, než v prevenci vzniku vrásek?


Co je to koenzym Q10 a na co je dobrý?

Koenzym Q10 je živina, kterou naše tělo v malém množství potřebuje proto, aby fungovalo a zůstalo zdravé. Koenzym Q10 pomáhá mitochondriím (malým součástem buněk) vytvářet energii. Je to antioxidant, který pomáhá předcházet poškození buněk způsobenému volnými radikály. 

Koenzym Q10 je rozpustný v tucích a nachází se v sójových bobech, arašídech, špenátu tučných rybách i hovězím mase. Jeho účinky se zkoumají při prevenci a léčbě srdečních onemocnění i při zmírňování vedlejších účinků způsobených některými způsoby léčby rakoviny.


Co způsobuje nedostatek koenzymu Q10?

Je zcela přirozené, že hladiny koenzymu Q10 začínají s věkem klesat. Je to přirozený projev procesu stárnutí. Existují však i jiné příčiny, které mohou mít také vliv na hladinu koenzymu Q10 v našem těle. Patří mezi ně:

  • nedostatek vitamínů,
  • hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza),
  • diabetes neboli cukrovka,
  • rakovina,
  • genetické mutace.


5 účinků koenzymu Q10 na náš organismus


1. Prevence a léčba selhání srdce

Koenzym Q10 může být nápomocný při léčbě a prevenci srdečního selhání, ideálně v kombinaci s běžnou léčbou. Autoři recenze publikované v Circulation: Heart Failure dospěli k závěru, že koenzym Q10 je relativně bezpečný doplněk, který může zlepšit srdeční funkci u pacientů se srdečním selháním.

Srdeční selhání je vážný stav, ke kterému dochází, když srdce nemůže pumpovat dostatek krve a kyslíku, aby zásobilo ostatní orgány v našem těle. Podle studií Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mohou být lidé s tímto stavem náchylnější ke škodlivým účinkům reaktivních forem kyslíku, nestabilních molekul, které mohou způsobit poškození srdečních buněk. Koenzym Q10 jako však antioxidant, který může pomoci chránit srdce před poškozením.


2. Pozitivní účinky koenzymu Q10 na pleť

Pokud jde o péči o pleť, koenzym Q10 se obvykle nachází v tonerech, hydratačních krémech a očních krémech, které slibují, že pomohou sjednotit tón pleti a snížit výskyt jemných vrásek. V péči o pleť hraje několik důležitých rolí, z nichž je třeba vyzdvihnout, že:


Koenzym Q10 snižuje výskyt vrásek

Dlouhodobé vystavení UV záření může vést k předčasnému stárnutí pokožky, degradaci a dezorganizaci kolagenových vláken. Výsledkem poškození pokožky UV zářením jsou jemné linky a vrásky.

Naše pokožka běžně používá antioxidanty, mezi něž patří i koenzym Q10, k obraně před UV zářením. Ale jak se jeho hladina v našem těle v průběhu let snižuje, je vhodným řešením koenzym Q10 doplňovat. Výzkum zjistil, že pleťová péče s obsahem koenzymu Q10 může výrazně snížit vrásky na obličeji. Podobně další studie zjistila, že doplňky s obsahem koenzymu Q10 redukují vrásky i jemné linky a zároveň zlepšují strukturu pokožky.


Koenzym Q10 dodává buňkám energii

Každá z našich buněk potřebuje energii, aby správně fungovala. To zahrnuje důležité kožní buňky, jako jsou fibroblasty (které tvoří kolagen) a keratinocyty (které vytvářejí keratin). Jak však hladinu koenzymu Q10 s věkem klesá, klesá i mitochondriální aktivita a tvorba energie. A bez dostatku energie bude funkce našich kožních buněk klesat, což vede k ochablé pleti a vráskám.

Abychom pomohli udržet energii a vitalitu našich kožních buněk, je potřeba jim koenzym Q10 doplnit.


3. Možné snížení krevního tlaku

Současné studie ukazují, že koenzym Q10 může pomoci snížit krevní tlak, ale výsledky zatím nejsou zcela jednoznačné a bude třeba účinky ještě pečlivě ověřit.

Například přehled 12 klinických studií odhalil, že koenzym Q10 má potenciál snížit systolický krevní tlak (tlak, kterým naše krev působí na stěny tepny při každém úderu srdce) u lidí s hypertenzí až o 17 mmHg a diastolický krevní tlak (tlak, kterým naše krev působí na stěny tepny mezi údery srdce) bez významných vedlejších účinků, a to o 10 mmHg.

Autoři dalších studií u lidí s vysokým krevním tlakem (hypertenzí) však dospěli k závěru, že koenzym Q10 nemá významný vliv na krevní tlak. Problém je podle nich v tom, že zatím není k dispozici dostatek studií, které by bylo možné přezkoumat. Poznamenali však, že je zapotřebí další výzkum k prokázání účinků.


4. Pozitivní účinky koenzymu Q10 na plodnost

Plodnost žen i mužů přirozeně s věkem klesá v důsledku poklesu počtu a kvality dostupných vajíček a spermií. Jak stárneme, zpomaluje se i produkce koenzymu Q10, takže tělo již není schopno dostatečně ochránit vajíčka či spermie před oxidačním poškozením.

Studie zjistily, že suplementace koenzymu Q10pomáhá a může dokonce zvrátit tento pokles kvality a množství vajíček i spermií, u nichž může přímo zvýšit aktivitu a koncentraci.


5. Snížení bolesti hlavy a migrény

Abnormální mitochondriální funkce může mít za následek pokles energie v mozkových buňkách, což může přispívat k bolestem hlavy a migrénám. Protože koenzym Q10 žije hlavně v mitochondriích buněk, bylo prokázáno, že může být při léčbě migrény prospěšný.

Jedna recenze pěti studií zjistila, že koenzym Q10 může účinně snížit trvání a frekvenci migrény u dětí a dospělých. Další studie z roku 2017 ukázala, že koenzym Q10 může pomoci snížit frekvenci bolestí hlavy, zkrátit je a zmírnit jejich intenzitu.


Nežádoucí účinky suplementace koenzymu Q10

Dle dostupných informací se suplementace koenzymem Q10 jeví jako velmi dobře snášena, i ve vyšších dávkách až 1 200 mg (tato dávka by se již neměla překračovat). Nejlepší je však se o suplementaci poradit se svým lékařem či nutričním terapeutem.

Mezi známé, ale velmi ojedinělé vedlejší účinky suplementace koenzymu Q10 patří nespavost nebo zažívací potíže a nevolnost. Taktéž není vhodné koenzym Q10 užívat v případě, že užíváte léky na ředění krve a některé léky proti rakovině.


Dávkování koenzymu Q10

Člověk obvykle získává při běžném stravování zhruba 5 až 10 mg koenzymu Q10 denně. Pokud se však rozhodneme užívat koenzym Q10 formou doplňku stravy, doporučená denní dávka se obvykle pohybuje mezi 30 až 200 mg

Konkrétní dávkování může být různé v závislosti na věku a zdravotním stavu jedince. Existuje několik skupin osob, které by mohly mít vyšší potřebu koenzymu Q10:

  • sportovci,
  • těhotné a kojící matky,
  • lidé s vysokou hladinou stresu,
  • lidé s onemocněním jater, srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem,
  • lidé vyššího věku.

Protože koenzym Q10 je látka rozpustná v tucích, jeho vstřebávání je pomalé a omezené. Užívání doplňků stravy s obsahem koenzymu Q10 s jídlem však může pomoci vašemu tělu jej absorbovat lépe, než když je užíván bez jídla.


Koenzym Q10 v doplňcích stravy

Koenzym Q10 je zpravidla k dostání ve dvou různých formách, známých jako ubiquinol a ubiquinon.Studie uvádí, že obě formy – ubiquinol i ubiquinon mají shodné účinky a nebyl mezi těmito dvěma formami nalezen žádný rozdíl v absorpci. V některých zdrojích se můžeme dočíst o rozdílu v efektivitě těchto dvou forem, ale v těchto případech se jedná o mýtus, pravděpodobně vytvořený firmami prodávajícími jednu z forem jako “nejefektivnější”.

Doplňky s obsahem koenzymu Q10 jsou v současnosti na trhu dostupné v různých dávkách, v rozmezí od 30 do 600 mg, takže si můžete vybrat takový doplněk, který bude nejlépe vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Většina doplňků na trhu dnes pochází z bakteriální fermentace, proto jsou doplňky s obsahem koenzymu Q10 běžně veganské. Nejběžnější bakterie používaná k výrobě koenzymu Q10 je Agrobacterium tumefaciens.

O tom, jak si vybrat nejlepší koenzym Q10 se dočtete v tomto článku i s recenzemi na jednotlivé produkty.


Potravinové zdroje koenzymu q10

Koenzym Q10 můžeme snadno doplňovat formou doplňku stravy, ale lze jej také najít v některých potravinách. Jako jsou například:

  • luštěniny – sójové boby, čočka a arašídy,
  • ořechy a semínka – sezamová semínka a pistácie,
  • oleje – sójový a řepkový olej,
  • vnitřnosti – srdce, játra a ledviny,
  • maso – vepřové, hovězí a kuřecí maso,
  • tučné druhy ryb – pstruh, sleď, makrela a sardinky.

Kromě výše uvedených potravin obsahují koenzym Q10 také některé druhy ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a obilovin, i když v mnohem menším množství.


Fakt na závěr

50 % osob s nadváhou má nízkou hladinu koenzymu Q10. Koenzym Q10 může pomoci zrychlit metabolismus a je bezpečným doplňkem při hubnutí. Ačkoliv sám o sobě hubnutí nezpůsobuje, může být nápomocným společníkem při snaze o změnu životního stylu.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy

Zdroje informací:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730520/
  2. https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/coenzyme-q10
  3. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602
  4. https://arupconsult.com/content/coenzyme-q-deficiency-syndromes
  5. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCHEARTFAILURE.115.002639
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8092430/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287847/
  8. https://iubmb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/biof.1239
  9. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(03)03634-X/fulltext
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30428123/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27670440/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146408/