Jak se projevuje, probíhá a léčí lymská borelióza

Jak se projevuje, probíhá a léčí lymská borelióza

V letních měsících se musíme chránit nejen před škodlivým vlivem UV záření, ale také před dotěrným hmyzem, jehož bodnutí pro nás může mít nežádoucí účinky (podráždění kůže, alergická reakce apod.). Velmi důležitá je i ochrana před přisátím klíštěte, které nás může nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Obě nemoci představují hrozbu pro naše zdraví a jejich následky mohou být velmi závažné. Z toho důvodu je důležité se toho o nich dozvědět co nejvíc. 


Co je lymská borelióza?

Lymská borelióza je infekční zánětlivé onemocnění, které postihuje více orgánů současně. Způsobuje ho bakterie Borrelia burgdorferi. Je to nemoc zvířat, která je přirozenou cestou přenosná na člověka (zoonóza). Jejím zdrojem jsou především velcí a malí savci, zejména hlodavci, žijící ve volné přírodě (myši, hraboši, jelení a srnčí zvěř, ale také například ptáci...). Když se na takové zvíře přichytí klíště a nasaje jeho krev, nemoc následně šíří dál – na další zvířata i na člověka. Tato nemoc však postihuje nejen divoce žijící zvěř, ale i domácí zvířata, která mohou klíště chytnout například při pastvě (kozy, ovce) nebo venčení (psi). 

Lymská, nebo také klíšťová, borelióza je nejčastější onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. I když byly bakterie boreliózy identifikovány i u některých komárů, blech a dalšího hmyzu, nemoc z infikovaných zvířat přenáší na člověka hlavně klíšťata. Borelióza se vyskytuje po celém světě, hlavně na severní polokouli. Slovensko i Česká republika patří mezi země s vysokým stupněm zamoření klíšťaty. Je ale důležité vědět, že toto onemocnění přenáší na člověka jen infikovaná klíšťata, proto ne každé kousnutí klíštětem musí hned automaticky znamenat nakažení.

Klíšťata jsou u nás aktivní od jara do pozdního podzimu (výjimkou nejsou ani mírné zimy), proto musíme být při pohybu mimo domov obezřetní téměř po celý rok. Klíšťata se vyskytují: 

  • v lesích;
  • na loukách;
  • ve volné přírodě;
  • v městských parcích; 
  • v zahradách; 
  • na hřbitovech; 
  • u přírodních vodních ploch;
  • na koupalištích s travnatými plochami a podobně. 

Lymská borelióza má různorodé projevy a postihuje hned několik orgánů – primárně kůži, srdce, mozek a oči, ale poškozuje také centrální nervovou soustavu, svaly a klouby. Onemocnění má tři stadia. Neléčená borelióza může přejít do chronického stadia, které může mít vážné následky a vyžaduje dlouhodobé léčení, někdy se léčí celé roky.


Přenos boreliózy

Už jsme mluvili o tom, že boreliózu na člověka přenáší infikovaná klíšťata, a to ve všech svých třech vývojových stádiích (larva, nymfa í dospělé klíště). Nejvíc infekcí však přenáší nymfy, podle některých zdrojů je to až 80 % všech nákaz. Ve střední Evropě pozorujeme nejvíc klíšťat v dubnu a v květnu, během vlhkých letních měsíců a na podzim – v září a říjnu. Nejčastěji se vyskytují v travnatých porostech, v oblibě mají zejména listnaté a smíšené lesy, ale najdeme je i ve vyšších trávách a křovinách. Chránit bychom proto měli i zahrady a travnaté pozemky u našich domů, a to pravidelným sečením (v nízko posečené trávě se klíšťata vyskytují vzácně). 

Určitě jste už slyšeli onen oblíbený mýtus, že klíšťata na lidi skáčou také ze stromů, ale tak tomu skutečně není. Klíšťata neumí skákat! Na kůži nebo oděv se zachytí, když procházíme kolem a dotkneme se jich. Nejrozšířenějším klíštětem v Evropě i u nás v České republice je klíště obecné, které je zároveň nejvýznamnějším přenašečem lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a dalších onemocnění. Případná nákaza se ale z člověka na člověka dál nepřenáší.

Každý z nás se však může boreliózou nakazit i opakovaně, protože po nákaze nevzniká v organismu trvalá imunita jako u některých jiných nemocí.

Klíšťata jsou paraziti, kteří se živí krví zvířat i lidí. Poté, co se klíště přichytí na svého hostitele a začne sát jeho krev, nebezpečné borelie pronikají přes sliznici střeva klíštěte postupně do jeho slin, kterými se pak dostanou do našeho organismu. Přisátí klíštěte ve většině případů vůbec necítíme. Drobné nymfy si často ani nevšimneme. Klíšťata nejsou větší než špendlíková hlavička, proto se může snadno stát, že je objevíme až v okamžiku, kdy už jsou přisátá delší dobu a nasátá krví.

Klíště preferuje co nejtenčí část naší pokožky, proto se nejčastěji může přisát: 

  • v podpaží; 
  • v podkolenní jamce; 
  • na tříslech; 
  • na pokožce hlavy;
  • v oblasti intimních partií. 

K přenesení infekce nedojde hned, ale až po nějaké době, za několik hodin (někdy dokonce i dnů). Proto je mimořádně důležité klíště včas objevit a odstranit. Pokud si nejste jisti, zda jste klíště správně odstranili, nebo ho neodstraníte celé, vyhledejte lékaře. Nakazit se můžeme i od domácího mazlíčka, ze kterého se může klíště přenést na naši pokožku. Proto musíme před těmito parazity chránit i naše psy, kočky a další zvířata, se kterými přicházíme do kontaktu.



Borelióza příznaky, projevy a inkubační doba

Inkubační doba (od infikování nákazou do prvních příznaků) trvá od tří dnů do čtyř týdnů. Proto po odstranění klíštěte musíme ranku způsobenou přisátím klíštěte sledovat minimálně jeden měsíc. Místo může být zarudlé a svědit, což je normální reakce organismu, stejně jako při jiném poštípání hmyzem. Pokud však došlo k infikování boreliózou, objeví se po uplynutí inkubační doby první příznaky boreliózy.


Příznaky lymské boreliózy

Po pár dnech (nebo až po měsíci) se může na kůži v oblasti přisátí vytvořit červená kruhová oblast, která se postupně rozšiřuje a uprostřed je vybledlá. Toto zarudnutí nesvědí ani nebolí, jen může být na dotek teplejší než okolní kůže. V tomto případě určitě vyhledejte lékaře, jedná se o jednoznačný příznak onemocnění a je třeba co nejdříve nasadit příslušnou léčbu. Pokud je však místo přisátí na zádech, ve vlasech nebo na částech těla, na které nevidíme, nemusíme si tohoto charakteristického příznaku vůbec všimnout.

K dalším projevům boreliózy patří únava, zvýšená teplota, bolest hlavy, bolesti svalů a zimnice. Tyto příznaky jsou velmi podobné chřipkovému onemocnění. Mnoho lidí však žádné problémy nepociťuje, léčbu proto často podceňují a lékaře nevyhledají. Symptomy boreliózy jsou různorodé a složité a někdy jsou považovány za jiné onemocnění. Nemoc tak bez povšimnutí může přejít do dalšího stadia. 

Příznaky můžeme často přehlédnout, někdy si lidé ani nemusí vůbec všimnout, že měli klíště (to následně po čase samo odpadne). Neléčená a nediagnostikovaná borelióza nám pak může po nějaké době (i po dlouhých letech ) způsobit vážné zdravotní problémy. V další části si příznaky a průběh onemocnění popíšeme podrobněji.


Průběh onemocnění – tři stadia boreliózy

Lymská borelióza je onemocnění, které se projevuje ve třech stadiích. Jednotlivá stadia mohou mít velmi snadný průběh, ale i závažné projevy, a mohou vést k trvalému závažnému poškození organismu.


První stadium

Sem patří již zmíněné první příznaky boreliózy, které se objevují po pár dnech od infikování – jsou to zejména typické změny na kůži. Kromě zarudnutí se kolem místa přisátí objevuje červený ohraničený flek s bílým středem (erythema migrans), který se postupně zvětšuje (může dosáhnout velikosti až 30 centimetrů). Při tomto jednoznačném příznaku lékař často nasadí léčbu i bez vyšetření krve. Objevuje se únava, zvýšená teplota (často i horečka), bolí nás svaly a klouby, můžeme mít oteklé uzliny, bolí nás hlava.



Druhé stadium

Toto stadium nastupuje po několika týdnech (až měsících) a postihuje srdce, klouby, nervovou a svalovou soustavu. Často se může projevit zánětem mozkových blan, velmi častá je obrna lícního nervu, objevuje se zánět srdečního svalu, vysoký tlak, ale i brnění končetin, otoky a silné bolesti hlavy. Zánět může postihnout i játra, oči a další orgány. Může se objevit i sekundární specifický flek na kůži (popsali jsme ho při prvním stadiu), který se ale objeví na jiném místě, než je místo původního přisátí klíštěte. Toto jasně signalizuje, že se už jedná o druhé stadium boreliózy.


Třetí stadium

Nastupuje až několik let po infikování, přičemž postižena je kůže (namodralé zbarvení, ztenčení kůže), nervová soustava (silné bolesti hlavy, léze v mozku), svaly, klouby, srdce, časté jsou i poruchy paměti. Zasažené orgány jsou již postiženy chronickým zánětem. Zánět v organismu migruje a často způsobuje masivní otoky.

Může dojít i k tzv. oční formě lymské boreliózy, která se nejčastěji objevuje ve druhém a třetím stadiu nemoci. Mohou se objevit záněty oční rohovky, mezi další symptomy patří například fotofobie (světloplachost). V takovém případě je třeba absolvovat vyšetření u očního lékaře.


Borelióza u dětí, u těhotných a kojících žen

Děti jsou nákaze boreliózou vystaveny stejně jako dospělí. V letních měsících s dětmi trávíme spoustu času na čerstvém vzduchu, častěji chodíme na výlety do přírody, na hřiště s travnatým povrchem nebo na přírodní koupaliště. Všude tam jsou děti ohroženy klíšťaty. Borelióza je nebezpečná hlavně pro menší děti, protože ještě nemají dokonale vyvinutý nervový systém. Borelióza tak u nich může mít závažné následky. Diagnostika a léčba boreliózy u dětí se neliší od léčby dospělých, i v těhotenství se léčí stejným způsobem, konkrétně podáváním antibiotik vhodných pro těhotné ženy. Bakterie sice mohou proniknout i přes placentu, ale na vývoj miminka naštěstí nemají negativní vliv. Do mateřského mléka ale tyto bakterie neprochází.

Dítě po návratu domů vždy pečlivě prohlédneme (celé tělo a všechny kožní záhyby), prohlížíme i pokožku hlavy a dítě podle možnosti osprchujeme. Najdeme-li přisáté klíště, odstraníme ho nebo vyhledáme lékaře, který klíště odborně odstraní. Čím déle je klíště přisáto, tím je riziko nákazy vyšší. Dítě pak sledujeme, jestli se u něj neprojeví typické příznaky boreliózy. Na rozdíl od dospělých se na kůži mohou objevit i mnohočetné zarudlé flíčky, dítě je plačtivé, unavené, případně si stěžuje na bolesti celého těla. Může se také objevit obrna lícního nervu a samozřejmě typický červený flek. V těchto případech je nutná okamžitá léčba boreliózy antibiotiky.

Nejlepší ochranou před dětskou boreliózou je samozřejmě prevence. Děti chráníme vhodným oděvem, uzavřenou obuví, kalhoty je nejlepší zastrčit do bot. Nezapomínáme ani na pokrývku hlavy. Neodmyslitelným pomocníkem jsou pro nás repelenty a dětské repelentní náramky. Také dítě se může boreliózou nakazit opakovaně.

Jaký je rozdíl mezi boreliózou a encefalitidou?

Kromě lymské boreliózy klíšťata přenáší i další závažné onemocnění – klíšťovou encefalitidu. Na rozdíl od boreliózy, kterou vyvolávají bakterie, klíšťovou encefalitidu způsobuje virus, proto na encefalitidu nezabírají antibiotika

Klíšťová encefalitida má rychlejší průběh (k přenosu onemocnění dochází už po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte) a napadá centrální nervový systém (způsobuje zánět mozkových blan). Stejně jako u boreliózy má i neléčená encefalitida vážné následky a může mít na náš mozek devastující vliv. 

Jelikož klíšťovou encefalitidu nedokážeme léčit antibiotiky, léčíme jen její symptomy – teplotu a bolesti. Doporučuje se klid na lůžku, důsledné doplňování tekutin a podávání vitamínů na podporu celkové imunity. V těžších případech lze nasadit protizánětlivé léky.

Důležitý rozdíl mezi těmito onemocněními je ten, že před klíšťovou encefalitidou nás dokáže účinně ochránit očkování.


Diagnostika onemocnění a vyšetření

Vzhledem k různorodosti příznaků a jejich nejednoznačnosti je diagnostika boreliózy poměrně složitá. Při určování diagnózy: 

  • se zjišťují klinické příznaky;
  • vyšetřuje se krev na boreliózu; 
  • může se vyšetřit kloubní tekutina;
  • provádí se vyšetření z mozkomíšního moku. 

Možné je i vyšetření boreliózy přímo z klíštěte, které po odstranění pošleme do laboratoře. Odstraněné klíště vložíme do uzavíratelné nádoby, nebo sáčku (nejlépe sterilního) a udržujeme ho v chladu (např. v ledničce). Pokud se zjistí, že klíště bylo infikované, neznamená to ale automaticky, že nakazilo i nás. Je důležité sledovat, zda se objeví i klinické příznaky, případně nákazu potvrdit testy na protilátky. 

Boreliózu je potřeba diagnostikovat včas, tedy hned v prvním stadiu nemoci. Pokud je totiž neléčená, přechází do dalších stadií, která mívají závažné příznaky a často způsobují trvalé následky. Podezření na toto onemocnění se musí vyhodnocovat komplexně a u každého individuálně.

Lymskou boreliózu diagnostikuje ve většině případů praktický lékař ve spolupráci s imunologem. Lékař reaguje především na informaci pacienta o přisátí klíštěte a sleduje přítomnost kožních změn. Při charakteristicky ohraničeném fleku na kůži v místě přisátí není potřeba dělat vyšetření na protilátky. Často se ale stává, že tento typický kožní příznak se u pacienta neprojeví. V takovém případě krevní test na protilátky nutný je.

Test na boreliózu se provádí i tehdy, pokud se po kousnutí klíštětem objeví bolesti kloubů a některé z dalších příznaků typických pro nákazu boreliózou. Protilátky se ale v naší krvi začnou vytvářet až za několik týdnů (dva až šest týdnů), nemá proto význam dělat test na protilátky bezprostředně po přisátí. Často se stává, že test na boreliózu je negativní nebo neprůkazný, v takovém případě je potřeba při rozhodování o léčbě přihlížet především k ostatním symptomům.

V lékárnách jsou dnes dostupné už i domácí testy na boreliózu. Můžeme si zakoupit test, kterým testujeme nalezené klíště, nebo test na boreliózu z krve. Jak jsme ale uváděli výše, krevní testy jsou nejpřesnější až po vytvoření protilátek, proto je vhodné si takový test udělat až několik týdnů po kousnutí. Laik však toto onemocnění určitě nedokáže rozpoznat stoprocentně. Pokud tedy pociťujete jakékoli příznaky, vyhledejte lékaře. Lymská borelióza je nebezpečné onemocnění, proto se nechte odborně vyšetřit.


Borelióza léčba

Lymská borelióza je nemoc bakteriálního původu, proto ji můžeme léčit antibiotiky. Očkování proti tomuto onemocnění neexistuje. Důležité je, aby byla léčba boreliózy zahájena včas, hned v počátečních stadiích – tehdy je nejúčinnější. Po diagnostikování onemocnění je nutné antibiotika užívat 14 až 21 dnů. K úspěšné léčbě boreliózy se používají penicilinová antibiotika, tetracykliny či cefalosporiny. O zahájení léčby vždy rozhoduje lékař, který umí odborně posoudit příznaky při všech třech stadiích nemoci. 

Při zasažení centrální nervové soustavy nebo kloubů dokáže lékař nasadit správnou léčbu (např. antibiotika, která pronikají do mozkomíšního moku, nebo léky tlumící bolesti). U většiny pacientů léčba boreliózy antibiotiky zabírá, a jsou-li nasazena včas, člověk se zcela uzdraví. 

V závažnějších případech nebo při neléčené borelióze je často nutná hospitalizace, antibiotika jsou podávána infuzemi dlouhodobě, mnohdy už je nutná i léčba kortikoidy. Včasná diagnostika a léčba antibiotiky tak zabraňuje pozdějším vážným zdravotním následkům boreliózy.


Borelióza a její možné následky

Borelióza se ve včasných stádiích úspěšně léčí antibiotiky. Pokud však nemoc neléčíme, může přejít do chronického onemocnění – chronické boreliózy, která se může vážnými příznaky projevit i několik let po nakažení. Již po několika měsících může u některých jedinců postihovat nervový systém, poškozovat srdce nebo klouby. Po letech je už několik orgánů nevratně poškozeno a přidružují se další zdravotní problémy. V takovém stadiu jsou šance na úplné vyléčení velmi nízké. Po letech bývají následky boreliózy často trvalé. V poslední fázi nemoci jsou orgány nevratně poškozeny, předepisují se už jen léky na zmírnění příznaků. Mezi nejčastější rizika neléčené boreliózy patří trvalé poškození pohybového nebo nervového systému.

Neléčená borelióza způsobuje záněty nervů, silné a dlouhotrvající bolesti hlavy, záněty mozku, poškodit může i periferní nervový systém, což může způsobovat závratě a poruchy vidění. Neléčená borelióza také způsobuje deprese, problémy se spánkem, zhoršení paměti, časté jsou problémy se srdcem, herpetické infekce i mentální problémy. Postižení kloubů může být tak závažné, že člověka připoutá na invalidní vozík.


Přírodní léčba boreliózy

Dnes už víme, že základem úspěšné léčby boreliózy je správná a včasná diagnostika a následná léčba boreliózy antibiotiky. Je ale třeba vědět, že antibiotika nejúčinněji zabírají v prvních fázích onemocnění. V pozdějších fázích je dlouhodobé podávání antibiotik méně účinné a způsobuje našemu organismu vedlejší problémy. U některých lidí přetrvávají příznaky boreliózy i po léčbě antibiotiky. Mnozí proto vyhledávají jiné možnosti a snaží se léčit různými bylinkami a vitamíny, jiní zkouší léčbu magnety, hyperbarickou léčbu a další alternativní způsoby.

Na tomto místě však chceme důrazně upozornit na to, že léčba boreliózy antibiotiky na doporučení lékaře je nezbytná. Případnou alternativní léčbou se proto začněte zabývat až po dobrání antibiotik. O podpůrných možnostech léčby je vhodné se poradit s lékařem. Vitamíny a různé doplňky stravy boreliózu neléčí.

Pacientům s boreliózou se během léčby i po přeléčení doporučuje posilování imunitypřírodními prostředky nebo prostřednictvím doplňků stravy. Z bylinek je vhodná například pampeliška lékařská (detoxikační vlastnosti), kopřiva (bohatá na železo a minerály), která má silné čisticí účinky, na nervový systém je vhodný oves setý. 

Imunitu se doporučuje posilovat i doplňky stravy, vitamíny a minerály. Během léčby antibiotiky i po ní jsou to především přípravky na obnovu a podporu střevní mikroflóry. Laktobacily a ostatní probiotika užívejte současně s antibiotiky podle pokynů lékaře (je nutno dodržovat několikahodinový odstup po podání antibiotika) a užívejte je ještě několik týdnů po ukončení léčby. 

Doporučuje se užívání vitamínů C, B12, B6, B1, užitečné mohou být také omega-3 mastné kyseliny, magnesium, různé multiminerální a multivitaminové doplňky. Imunitu obecně podporuje zdravý životní styl, vyvážená strava a pohyb na čerstvém vzduchu.


Prevence před boreliózou

Borelióza je nejčastějším infekčním onemocněním přenášeným klíšťaty. Nejlepší ochranou je prevence, vyhýbání se místům, kde se klíšťata vyskytují nebo jsou přemnožená. To však v praxi často není možné.

Jelikož se proti lymské borelióze nemůžeme chránit ani očkováním, musíme v rámci prevence před nákazou dodržovat některá základní pravidla:

  • chráníme se vhodným oblečením, dlouhými kalhotami, tričky s dlouhým rukávem, vhodnou pokrývkou hlavy, uzavřenou obuví (např. kalhoty se doporučuje na túrách v přírodě zasunout do bot);
  • používáme účinné repelenty, které dokážou klíšťata odpudit z naší blízkosti, a zabrání tak jejich přisátí, vhodné jsou repelenty v podobě sprejů, které nanášíme na oděv nebo přímo na pokožku, nebo v podobě repelentních krémů;
  • malé děti do 6-ti měsíců by však neměly používat repelenty vůbec, proto je důležitá mechanická ochrana, tj. vhodný oděv nebo překrytí kočárku ochrannou síťkou;
  • zahrady a travnaté pozemky u našich domů chráníme pravidelným sečením trávy;
  • po návratu domů vždy zkontrolujeme celé tělo a osprchujeme se;
  • je třeba zkontrolovat i oblečení, které jsme měli na sobě;
  • pokud najdeme klíště, odstraníme ho co nejdříve (ideálně do 12 až 24 hodin od přisátí), případně o to požádáme lékaře;
  • po odstranění přisátého klíštěte ještě několik dní (až týdnů) sledujeme kůži v okolí kousnutí i výskyt dalších případných příznaků charakteristických pro nákazu boreliózou.


Na závěr

V našem článku jsme se věnovali lymské borelióze, onemocnění, které je přenášeno infikovanými klíšťaty a může nám znepříjemnit nastávající letní dny. Právě v období, kdy častěji chodíme do přírody, sportujeme na otevřených prostranstvích, navštěvujeme přírodní koupaliště nebo odpočíváme v zahradě, na chatě či v parku, jsme vám chtěli přinést ty nejdůležitější informace o tomto onemocnění. 

Redakce Vegmart

Zdroje k článku:

  1. https://www.ftn.cz/lymska-borelioza-811/
  2. https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/30-6-2021/18_komisia_Lymska-borelioza-OPS-Infektologia.pdf
  3. https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/lymska-borelioza-lb
  4. https://www.klinickabiochemia.sk/download/infolist_44.pdf
  5. https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Lymska_borelioza.aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&page=full&
  6. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/04/04.pdf
  7. https://www.pharmanews.cz/clanek/lymska-boreli-za/
  8. https://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files/ppl_a_toxikologia.files/ppl-zdrav-vych.mat/lymska_borelioza.html
  9. https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/lymska-borelioza
  10. https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5159:pripravte-sa-na-hlavnu-sezonu-klieov-chrate-sa-pred-infeknymi-ochoreniami&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62