Na menopauzu je obtížné se připravit a vždy ženy zaskočí svými příznaky kolem 40. až 50. roku života a později. Tato fáze života ženy, nazývaná také klimakterium, je přechod z plodného do neplodného období života a přináší mnoho změn, jako jsou návaly horka, výkyvy nálad až deprese, problémy s udržením hmotnosti, větší náchylnost ke zlomeninám a hlavně hormonální nerovnováha.
V tomto článku zjistíte, jak celé období menopauzy a klimakteria/přechodu vypadá, jak dlouho může trvat a jak se jím dá projít co nejladněji. Dozvíte se také to, které bylinky a vitaminy umí podle vědeckých studií pomoci s redukcí nepříjemných příznaků menopauzy.
Co je menopauza a jak dlouho trvá?
Období, kdy po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců nenastane menstruace, nazýváme menopauza. Menopauza je však pouze jednou z fází přechodu, konkrétně pozdější částí celého přechodu z fertilního (plodného) do nefertilního (neplodného) období života ženy, který se odborně nazývá klimakterium.
Během klimakteria/přechodu nastává útlum plodného období ženy a činností pohlavních orgánů, který je doprovázen změnou v hormonálním profilu a množstvím příznaků přechodu. Klimakterium standardně začíná kolem 40. až 50. roku života ženy, výjimečně dříve, nebo naopak později, až v 60. roce života. Přechod může trvat až 10 let.
Toto celé období přechodu lze rozdělit do 4 fází:
- premenopauza,
- perimenopauza,
- menopauza,
- postmenopauza.
1. fáze klimakteria – premenopauza
Premenopauza je období pravidelného menstruačního cyklu, které může být doprovázeno prvními příznaky klimakteria, a tedy období přechodu. Příznaky přicházejí pomalu a nenápadně, když je žena stále ještě v plodném věku. Příznaky premenopauzy mohou být migrény, bolesti hlavy, výkyvy nálad, napětí v prsou i mírný přírůstek na váze.
2. fáze klimakteria – perimenopauza
Tato fáze spolu s menopauzou je nejintenzivnější, co se týče příznaků přechodu. Perimenopauza přichází velmi nenápadně, ale na rozdíl od premenopauzy nastávají kolísavé výkyvy v hladinách estrogenu a progesteronu a uvolňuje se méně vajíček. V této fázi již mohou nastat změny v menstruačním cyklu a příznaky přechodu jsou intenzivnější než při premenopauze. Perimenopauzu si lze snadno zaměnit s jinými faktory ovlivňujícími pravidelnost a intenzitu menstruace, jako je např. stres či nemoc.
Mezi další příznaky perimenopauzy patří návaly horka, problémy se spánkem a koncentrací. V tomto období i přes nepravidelnost cyklu je stále možné otěhotnět.
3. fáze klimakteria – menopauza
Menopauza, jak jsme již výše zmínili, je období, kdy za poslední rok nenastalo ani jedno menstruační krvácení, a tak je snadné zodpovědět otázku, jak dlouho trvá menopauza – je to přesně 12 měsíců. V období menopauzy již nemůže nastat těhotenství, protože aktivita vaječníků zajišťujících ovulaci byla ukončena. Hladina estrogenu je nízká, což také zintenzivní první příznaky menopauzy, jako jsou bolest prsou, přibývání na váze, vypadávání vlasů, vaginální suchost, bolesti v kříži či bušení srdce.
4. fáze klimakteria – postmenopauza
Období následující po roce bez menstruace se již nazývá postmenopauza a v této fázi klimakteria zůstává žena po zbytek života. Postmenopauzální období je klidnější, příznaky menopauzy a klimakteria ustupují, avšak hladiny estrogenu zůstávají nízké, což zapříčiňuje zvýšené riziko srdečně-cévních chorob, pokles hustoty kostí (osteoporózu) a tedy zvýšené riziko zlomenin.
Menopauza podle věku a způsobu nástupu
Nástup menopauzy může u žen nastat v různém věku a z důvodu různých příčin přirozeně, předčasně nebo indukovaně. Standardně nastává menopauza mezi 45. až 55. rokem života ženy. Výjimečně nastane menopauza již po 20. roce, nebo naopak až v 60. roce života.
Přirozená menopauza
Menopauza přirozeně nastává mezi 45. až 55. rokem života ženy. Přichází postupně a je doprovázena příznaky, jako jsou návaly horka, pokles nálady, podrážděnost, migrény či zvýšená únava.
Předčasná menopauza
Předčasná menopauza je strašákem každé ženy, která ještě touží po miminku. Menopauza může přijít předčasně již po 20. nebo 30. roce života. Nejčastěji je důvodem nezdravý životní styl, nemoc (např. Turnerův syndrom či autoimunitní onemocnění) nebo léčba, jako je chemoterapie či radioterapie.
Indukovaná menopauza
Za indukovanou menopauzu se považuje „uměle“ ukončené plodné období života ženy chirurgickým odstraněním vaječníků, ale také poškození vaječníků z důvodu chemoterapie, radioterapie či poškození způsobené užíváním léčiv na záměrné vyvolání menopauzy i jako vedlejší účinek při léčbě jiných onemocnění. Příznaky indukované menopauzy mohou být stejné jako u menopauzy, která nastala přirozeně.
Jaké nejčastější příznaky menopauzy se u žen vyskytují a proč?
Důvodem příznaků perimenopauzy a menopauzy je změna v hladině pohlavních hormonů. Během plodného období ženy se střídá vysoká a nízká hladina estrogenu i progesteronu, což zajišťuje všechny procesy spojené s menstruačním cyklem. Při perimenopauze a menopauze však nastává rapidní pokles estrogenu a při menopauze i zastavení produkce progesteronu, což se dokáže nepříjemně projevit v různých podobách.
Toto období může trvat i několik let, a proto je důležité znát příznaky perimenopauzy a menopauzy, abyste je uměli rozeznat od běžných projevů menstruačního cyklu. Některé ženy mohou během přechodu pociťovat více příznaků a také intenzivněji než jiné ženy.
Toto jsou nejčastější problémy, se kterými se ženy setkávají během menopauzy:
- návaly horka,
- bolesti hlavy a migrény,
- nepravidelná nebo žádná menstruace,
- citlivost a bolest prsů,
- řídnutí vlasů,
- suchost a svědění pokožky,
- vaginální suchost,
- bolestivý pohlavní styk,
- ztráta libida nebo snížená chuť na sex,
- únik moči,
- nadměrná únava,
- náladovost,
- bušení srdce,
- zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění,
- častější vaginální infekce,
- nabírání na váze,
- bolesti kloubů a svalů,
- problém se spánkem a usínáním,
- problémy s koncentrací.
Návaly horka
Návaly horka se prokáží jako noční pocení, časté závratě během dne, návaly horka nebo naopak v podobě chladu pociťujícího na krku, hrudi nebo obličeji.
Bolesti hlavy a migrény
Pokles estrogenu a celkově hormonální výkyvy přispívají k častým bolestem hlavy spojeným s migrénou, které nezpůsobuje krční páteř nebo jiná příčina.
Výkyvy nálad
Změna v hladinách hormonů umí i během menstruačních cyklů zamávat s náladami a psychikou ženy. V období nástupu perimenopauzy a menopauzy rapidní pokles estrogenu způsobí zvýšení podráždění, deprese, úzkosti, celkový pokles nálady až psychické problémy.
Přibírání na váze
Zpomalení metabolismu je součástí období přechodu, a proto je pro udržení normální hmotnosti důležité zdravější a kvalitní stravování a pravidelný pohyb.
Suchost
Estrogen působí na udržení vláhy v pokožce a právě jeho pokles je důvodem zhoršení a pocitů suchosti očí, svědící pokožky hlavy a suchosti v ústech. Suchost má vliv také na snížení až ztrátu vaginální vlhkosti a zhoršení kvality sexuálního života. Pro zlepšení lze použít vaginální krémy a lubrikanty na vodní bázi.
Co ovlivňuje nástup jednotlivých fází klimakteria?
Do velké míry ovlivňuje nástup přechodu a jeho fází životní styl, rodinná anamnéza, Turnerův syndrom, autoimunitní onemocnění či epilepsie. Pokud žena netrpí žádným závažným onemocněním ovlivňujícím reprodukční systém, ale její životní styl zahrnuje např. kouření cigaret a nadměrný stres, je možné, že tím ovlivní dřívější nástup fáze menopauzy.
Naopak, pravidelnou fyzickou aktivitou, zdravou stravou bohatou na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, ale i delším kojením dítěte (alespoň 7-12 měsíců), lze oddálit nástup menopauzy.
Zajímavostí je, že ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) mají naopak vyšší pravděpodobnost na pozdější nástup menopauzy až o 2-4 roky oproti ženám bez PCOS.
Co pomáhá ke zmírnění projevů při perimenopauze, menopauze a celkově během klimakteria?
Pro potlačení příznaků perimenopauzy a menopauzy lze změnit některé zažité zvyky v životním stylu, ale také zařadit vhodná jídla a doplňky stravy, které pomáhají s regulací hormonální nerovnováhy, která nastává během klimakteria při rapidním poklesu estrogenu.
Čtěte dále a dozvíte se, jak bojovat s nepříjemnými příznaky jednotlivých fází klimakteria – perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy.
Regulace tepla
Ptáte-li se, co pomáhá proti návalům horka v menopauze, závratím či nočnímu pocení, můžete zkusit zredukovat tyto příznaky spaním v chladnější místnosti, zhruba při teplotě 17 až 21 °C, nošením méně vrstev oblečení, skončením s kouřením či snížením množství kořeněných jídel. Pro lepší regulaci tepla je rovněž vhodné udržovat si normální hmotnost těla.
Pravidelná fyzická aktivita
Kromě zlepšení nálady je pravidelná fyzická aktivita účinnou prevencí i pomocníkem při úniku moči pomocí zpevňování ochablého svalstva pánevního dna. Fyzická aktivita v pravidelných intervalech je také účinnou prevencí před kardiovaskulárními onemocněními, na které je zvýšená pravděpodobnost v tomto období z důvodu snížené hladiny estrogenu. Pravidelný pohyb mimo jiné redukuje problém s usínáním.
Zdravá strava
Snížení příznaků menopauzy a přechodu je možné i zdravou a kvalitní stravou bohatou na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Metabolismus se zpomaluje během menopauzy, což způsobuje nárůst na váze, a proto je třeba rozumně vybírat, co si dát na talíř.
Vhodná je strava bohatá na vápník kvůli zvýšené potřebě pro kosti. Vápník je možné doplňovat i ve formě doplňků stravy spolu s D3 vitaminem a K2 pro lepší vstřebání a nasměrování vápníku do kostí a zubů a jako prevence proti ukládání vápníku (kalcifikace) do cév.
Rovněž je vhodné zařadit v menopauze potraviny s obsahem rostlinných estrogenů (fytoestrogenů), jako je sója, cizrna, čočka, ovoce, zelenina či lněná semínka.
Odstranění špatných návyků
Špatné návyky umí ovlivnit zdravotní stav a zhoršit již tak náročné příznaky přechodu. Kouření je třeba zcela odstranit, protože přispívá k návalům horka, srdečně-cévním onemocněním a osteoporóze. Stejně nevhodným návykem je nadměrné pití kofeinu, alkoholu, jídlo z rychlého občerstvení a polotovary. Dalším špatným návykem, který pro zredukování příznaků klimakteria je třeba napravit, je nedostatečný a nekvalitní spánek.
Hormonální terapie
Jednou z možností, kterou může lékař navrhnout ke snížení projevů přechodu, je hormonální léčba. Existuje estrogenová terapie v krémech, gelech či kapslích nebo estrogenovo-progesteronová terapie, antikoncepční pilulky a antidepresiva. Také pro vaginální suchost existují krémy, které lékař může předepsat.
Mezi doplňky stravy pro ženy najdete několik produktů zaměřených na přínos k hormonální rovnováze, správné funkci psychiky a zlepšení nálady.
Jak se diagnostikuje menopauza?
Diagnostika nástupu menopauzy je možná na základě jejích příznaků, které většina žen pociťuje, především pokud žena neměla menstruaci déle než rok. Pokud však nastane situace, že žena je v nižším věku a přece má podezření na předčasný nástup menopauzy, měla by navštívit lékaře, který umí určit na základě krevních testů hladiny potřebných hormonů.
Lékař většinou otestuje hladiny estrogenu, folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Neočekávané zvýšení nebo snížení hladin těchto hormonů lékaři prozradí, zda tělo signalizuje dřívější nástup menopauzy, perimenopauzy, nebo jde jen o falešný poplach.
Vitaminy, bylinky a doplňky stravy na perimenopauzu, menopauzu i postmenopauzu
Kromě zmíněných rad ke zmírnění projevů klimakteria je dobré znát i pomocníky z řad bylinek, vitaminů a minerálů, které nám umí toto období usnadnit.
Doplňky stravy speciálně přizpůsobené pro období menopauzy a klimakteria jsou vhodným doplňkem, jak si pomoci zredukovat nepříjemné příznaky tohoto období a zlepšit si zdraví. Ať už hledáte bylinky nebo vitaminy, mezi vhodné účinné látky, které můžete užívat, řadíme:
- multivitaminy,
- vápník,
- vitamin D,
- zinek,
- hořčík,
- maca peruánská,
- pupalka dvouletá,
- ashwagandha,
- lněná semínka,
- třezalka tečkovaná.
Vápník
Vápník je při nástupu klimakteria a poklesu estrogenu velmi potřebný k udržení zdravých kostí a jako prevence před osteoporózou. Vhodné je vápník kombinovat s vitaminem D3 a K2 pro jeho lepší vstřebatelnost a správné nasměrování do kostí a zubů, namísto ukládání v cévách.
Vitamin D
Vitamin D je důležitý vitamín během i po menopauze, neboť ovlivňuje velké množství procesů v těle od hormonů přes imunitu až po správné vstřebávání vápníku. V našich končinách nemáme dostatek slunce na jeho pravidelnou produkci našim tělem, a proto je více než nezbytné vitamin D doplňovat zejména během zimních měsíců.
Zinek
Zinek je minerál, který patří k esenciálním látkám pro správnou funkci reprodukčního systému žen i mužů. Zinek je potřebný během menopauzy pro jeho přínos k normální funkci imunitního systému, ale také pro regulaci hormonů. Je možné jej užívat samostatně nebo v podobě komplexů pro zvýšení vstřebatelnosti.
Pupalka dvouletá
Pupalka dvouletá je známá pro její pozitivní vliv na hormonální rovnováhu žen a na základě studií se potvrdil i její vliv na zmírnění návalů horka během přechodu.
Maca peruánská
Maca peruánská (peruánský ženšen) se řadí k superpotravinám pro její rozmanitý obsah účinných látek. Působí jako adaptogen pro lepší zvládání stresu, zvýšení libida a spolu v kombinaci s Tribulusem terrestris se prokázaly pozitivní účinky při udržování hormonální rovnováhy.
Ashwagandha
Ashwagandha (indický ženšen), je známá svými adaptogenními účinky, které přispívají k odolnosti těla vůči stresu a náhlým změnám. Přispívá ke snadnějšímu usínání, duševní pohodě, ale neutlumuje během dne. Výsledky studií prokázaly pozitivní vliv ashwagandhy pro zmírnění příznaků perimenopauzy.
V rámci naší nabídky máme široké spektrum produktů vhodných ke zmírnění příznaků menopauzy a celkového období klimakteria. Pokud hledáte univerzální produkt, doporučujeme rostlinný komplex od BioCare Female Balance rostlinný komplex, 60 kapslí nebo multivitaminy Biocare Multivitaminy pro ženy v menopauze, 90 kapslí či Vegetology Vitaminy a minerály pro ženy v menopauze, 60 kapslí.
Závěr
Období klimakteria přináší řadu změn v hormonální rovnováze ženského těla. Změnou životního stylu a pravidelným doplňováním vitaminů, minerálů a bylinek, které jsou prospěšné pro toto období, lze přispět k hormonální rovnováze, a tak zmírnit příznaky menopauzy a dalších fází přechodu. To je skvělá zpráva pro všechny ženy, které s příchodem přechodu nemusí upadat do negativních myšlenek, protože existuje řada způsobů, jak se dá toto období zvládnout s lehkostí.
Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vědecká pracovnice v oboru chemie
Zdroje:
- https://www.lanermc.org/community/lane-health-blog/4-stages-of-menopause
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause
- https://www.nhs.uk/conditions/menopause/treatment/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/diagnosis-treatment/drc-20353401
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12188398/
- https://www.uclahealth.org/news/it-possible-delay-menopause
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308420/
- http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34553463/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8189332/