Samotný menstruační cyklus umí potrápit ženské tělo po fyzické i psychické stránce. Když se k tomu přidá ještě syndrom polycystických ovarií (PCOS), může to rapidně ovlivnit každodenní život ženy. Nerovnováha hormonů způsobuje řadu problémů, které nejčastěji lékaři léčí syntetickou formou, tj. hormonální léčbou. Výzkumy však pokročily a prokázaly účinek více bylinek a vitaminů na zlepšení příznaků PCOS.
V tomto článku se dozvíte všechny užitečné informace, které se vám sejdou, pokud trpíte syndromem polycystických ovarií nebo na něj máte podezření. Rovněž vám poradíme, co lze udělat nebo upravit ve vašem životě, aby PCOS neřídilo váš život.
Co je to PCOS – syndrom polycystických vaječníků/ovarií
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, kdy je v těle negativně ovlivněna rovnováha hormonů. Jedná se o poruchu endokrinních žláz (vaječníků, slinivky břišní a nadledvinek), která postihuje 4 až 18 % žen v plodném období života. Ženské tělo produkuje u PCOS vyšší množství mužských hormonů – androgenů (např. testosteronu), než by mělo. Taková nerovnováha způsobuje problémy s otěhotněním, cysty na vaječnících, anovulační cykly, nepravidelnou menstruaci (polymenorea a oligomenorea), ztrátu menstruace na delší období (amenoreu), ale i projevy neobvyklé pro ženské tělo, jako jsou řídké vlasy a nadměrné ochlupení.
Co způsobuje PCOS?
Jedním z důvodů syndromu polycystických ovarií je nadprodukce androgenů a snížená produkce progesteronu a estrogenu. Výrazné rozdíly v hladinách hormonů narušují rovnováhu, tvoří se cysty na vaječnících a nastávají i cykly bez ovulace (anovulační). Přesná příčina PCOS není známa. Včasná diagnostika a léčba spolu se snížením hmotnosti pod hodnoty nadváhy mohou snížit riziko dlouhodobých komplikací, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Důležité je poznamenat, že PCOS se netýká pouze žen, které mají nadváhu.
Při syndromu polycystických vaječníků se v okolí vaječníků vytváří mnoho malých „vačků“ s tekutinou, nazývaných cysty, které obsahují nezralá vajíčka – folikuly. Takové folikuly nedokážou pravidelně uvolňovat vajíčka.
Mimo jiné k PCOS přispívá několik faktorů, které je i není možné ovlivnit:
- genetická predispozice (pokud onemocněním trpí např. matka, sestra),
- obezita (zvyšuje zánět v těle a také zvyšuje produkci testosteronu, který zabraňuje vývoji folikulů),
- inzulínová rezistence (zvýšené hladiny inzulínu vedou ke zvýšené syntéze androgenů),
- chronický zánět v těle (nadměrný zánět se pojí s vyššími hladinami androgenů),
- zvýšené hladiny prolaktinu (hormonu, který ovlivňuje tvorbu mléka).
Jak se PCOS diagnostikuje?
Pokud vás trápí jeden nebo více problémů, které jsou také projevy PCOS, měli byste zpozornět. Vhodné je navštívit, ideálně co nejdříve, svého gynekologa, který vám udělá odběr krve pro otestování hormonálního profilu (androgenů, poměru luteinizačního a folikulostimulačního hormonu), a pokud je to nutné, i ultrazvuk. Mezi další testované parametry patří hodnoty glykémie, které zjistí zda nemáte cukrovku a inzulínovou rezistenci.
Jasná diagnostika PCOS se stává problematičtější pro dospívající dívky. V tomto období, do pár let od 1. menstruace, je typická nepravidelnost menstruace, akné, anovulační cykly a dokonce i cysty. Pro diagnostiku lze u takto mladých dívek změřit hodnoty dalších hormonů, které jsou produkovány endokrinními žlázami.
U starších žen je naopak příčinou špatné diagnostiky vyskytující se cukrovka, potraty, ale také vysoký krevní tlak.
Jak se projevuje PCOS a co všechno ovlivňuje?
Z důvodu nesouladu v hormonech způsobuje PCOS problémy ve více oblastech, a není jich málo. Některé ženy trápí všechny z příznaků, zatímco jiné jen pár, a to jen ty méně závažné. Zvýšené množství androgenů v polycystických vaječnících a nerovnováha dalších hormonů zapříčiňují:
- nepravidelnou menstruaci (polymenorea a oligomenorea),
- ztrátu menstruace na delší období (amenoreu),
- zhoršení stavu pokožky na obličeji i těle (akné, pupínky),
- řídnutí a vypadávání vlasů,
- nadměrné ochlupení na tváři i těle (hirsutismus).
Pro lepší přehled, jak ovlivňuje PCOS různé fyzické i psychické aspekty života, rozepíšeme jednotlivé vlivy PCOS na tělo, ale také to, co u nich můžeme očekávat.
1. PCOS a menstruační cyklus
Výkyvy estrogenu a progesteronu způsobují změny v pravidelnosti menstruačního cyklu, a tak ženy trpí nepravidelnou menstruací (polymenorea a oligomenorea), nebo může nastat případ ztráty menstruace na delší období (amenorea). Nepravidelnost ovulace u PCOS má vliv na menstruaci, protože nedochází k růstu výstelky dělohy, která by se jinak později odlupovala během menstruačního krvácení. Pokud se takový stav neřeší, může vést až ke zhrubnutí výstelky a později k rakovině endometria (děložní sliznice).
2. PCOS a plodnost
Na první pohled se může zdát, že u některých žen s PCOS menstruace chodí pravidelně, ale nemusí vždy proběhnout ovulace. Jak již bylo zmíněno, u syndromu polycystických ovarií jsou typické i anovulační cykly, a tedy cykly bez proběhnutí ovulace. Kromě chaosu v profilu hormonů je to příčinou neplodnosti. Možné je samozřejmě otěhotnět i přes PCOS, nicméně s největší pravděpodobností k tomu bude nutná léčba, která podpoří ovulaci.
Podpoření plodnosti je možné i pomocí výživových doplňků. V jedné studii se věnovali podpoře plodnosti i u žen s PCOS, kde s pozitivním výsledkem používali kombinaci vitexu jehněčího (drmek), macy peruánské a folátu (vitamin B9).
3. PCOS a těhotenství
Pokud nastane vytoužené těhotenství, čeká ženy s PCOS důkladnější sledování ošetřujícím lékařem. Ženy s polycystickými vaječníky během těhotenství mají totiž vyšší riziko výskytu těhotenské cukrovky, předčasného porodu i potratu.
4. PCOS a hmotnost
Téměř 80 % žen s PCOS trpí nadváhou z důvodu hormonální nerovnováhy. Jsou však takové ženy s PCOS, které nemají problém s hmotností. Již zredukování hmotnosti jen o pár kilo zlepšuje hladinu cholesterolu a inzulínu, zvyšuje šanci na pravidelnost cyklu, otěhotnění a zmírňuje příznaky PCOS, jako je nadměrný růst ochlupení či akné.
5. PCOS a hormony
U PCOS se neřeší pouze typicky ženské hormony, jako je estrogen a progesteron. Sledovány jsou také hodnoty androgenů, kam řadíme testosteron. Dalšími z řady hormonů, které jsou ovlivňovány, jsou gonadotropiny (luteinizační (LH) a folikulostimulační hormon (FSH).
Nesoulad v rovnováze hladin hormonů typický pro polycystická ovaria způsobuje, že nedochází k ovulaci a navíc vznikají cysty na vaječnících.
6. PCOS a psychické zdraví
Nebezpečí při PCOS pro ženskou psychiku je zvýšeno v porovnání se ženami, které mají hormony v rovnováze. Ženy s PCOS častěji trpí na výkyvy nálad, deprese až úzkost.
Neléčené PCOS
Pokud máte podezření na PCOS, je nutná návštěva lékaře, protože neléčené polycystické vaječníky mohou způsobit řadu závažných onemocnění. Při správně nastavené léčbě lze potlačit příznaky PCOS, ale také předejít vážnějším onemocněním.
U neléčeného PCOS se žena vystavuje riziku komplikací a onemocněním jako:
- subfertilita (dlouhodobý problém s otěhotněním),
- zvýšené riziko potratu,
- cukrovka (diabetes 2. typu),
- kardiovaskulární choroby,
- endometriální nádory,
- duševní poruchy (úzkost, deprese, bipolární poruchy, poruchy příjmu potravy).
Existuje účinná léčba PCOS?
Ano, do určité míry se dá PCOS vyléčit. Neexistuje však léčba, která by vyléčila tuto hormonální poruchu úplně, dokáže však zmírnit příznaky PCOS. Při správně nastavené léčbě, kterou určí lékař po diagnostice, však lze s PCOS normálně fungovat. Existuje hormonální, ale i nehormonální léčba PCOS, kterou vám může předepsat doktor na konkrétní problémy související se syndromem polycystických vaječníků/ovarií.
Pravidelnost cyklu
Pro harmonický a pravidelný cyklus doktor pravděpodobně předepíše hormonální antikoncepci, pokud se žena zrovna nesnaží o početí miminka. Kromě pravidelnosti cyklu může taková léčba zmírnit příznaky PCOS jako nadměrné ochlupení, anovulační cykly a riziko rakoviny endometria. Pro pravidelnost cyklu je vhodné z výživových doplňků zařadit inositol a vitex jehněčí (drmek).
Nadměrné ochlupení
Lék, který má pomoci při zredukování vnějších příznaků PCOS, je eflornithin ve formě krému, nebo je možné sáhnout po laseru k odstranění nežádoucího ochlupení. K potlačení projevů zvýšeného testosteronu se může užívat antiandrogenní antikoncepce.
Akné a řídké vlasy
Při závažném akné je třeba navštívit dermatologa, který určí léčbu. Z výživových doplňků se doporučují komplexy vitaminů a minerálů pro zdravou pleť a silné vlasy.
Problém s početím
Dalším z léčiv u PCOS je klomifen k vyvolání ovulace. Řadí se k antiestrogenům, které působí na hypothalamus a hypofýzu. Poslední možnost, pokud léčba PCOS nefunguje, je chirurgický zákrok ke zlepšení plodnosti u žen.
Jak pro pravidelný a harmonický cyklus, tak i pro podporu ovulace je vhodné užívat inositol, vitex jehněčí (drmek), ale i vitamin D.
Prevence před závažnějšími onemocněními
Při nehormonální léčbě PCOS se zaměřují lékaři zejména na prevenci před cukrovkou 2. typu (metformin), kardiovaskulárními onemocněními (hypertenze, infarkt) a obezitou. Nejčastěji předepisují léky, které mají pomoci při zredukování vnějších příznaků PCOS (akné, nadměrné ochlupení).
Například léčivá látka metformin, která je primárně na cukrovku a normalizuje hladiny inzulínu, dokáže navíc pomoci obnovit normální menstruační cyklus. Doporučujeme také výživové doplňky pro zdravé srdce, cévy a hodnoty cukru v normě, které můžete zařadit do prevence před těmito onemocněními.
Co dalšího pomáhá v boji s PCOS?
Správně nastavená léčba PCOS je prvním krokem, se kterým vám pomůže váš lékař. Dobrou zprávou je, že se stoupajícím věkem se projevy této poruchy endokrinních žláz zmírňují. Co dalšího však můžete udělat pro harmonický cyklus a potlačení příznaků PCOS?
Pro zredukování příznaků PCOS zkuste do každodenního života zakomponovat tyto kroky:
- jíst zdravou a vyváženou stravu,
- pravidelně doplňovat potřebné vitaminy a minerály tělu,
- mít dostatek pohybu,
- snažit se o snížení stresu.
Strava, bylinky a výživové doplňky
Polycystické vaječníky a strava se do velké míry ovlivňují. Množství hormonálních a metabolických procesů v našem těle záleží na vyvážené stravě. U PCOS a pro jeho zmírnění je třeba udržování zdravé hmotnosti, jelikož obezita zvyšuje hladiny androgenů. Ve stravě u polycystických vaječníků je například vhodné si dopřát dostatek vlákniny. Samozřejmě ne vždy je možné přijímat dostatek minerálů a vitaminů ze stravy. Proto by se nemělo zapomínat ani na výživové doplňky, které nám mohou pomoci na cestě za harmonickým cyklem – k hormonální, ale také duševní rovnováze.
Výzkumy prokázaly, že výživové i bylinné doplňky mají pozitivní efekt na PCOS. Vždy je vhodné poradit se s lékařem o kombinaci doplňků a léků při léčbě PCOS.
Mezi výživové doplňky, které jsou vhodné u PCOS, můžeme zařadit:
- inositol (vitamin B8),
- vitex jehněčí (drmek),
- macu peruánskou,
- kurkumin,
- vitamin D,
- koenzym Q10.
Ukázalo se, že některé z těchto účinných látek snižují citlivost na inzulín a zánět, zlepšují obnovu funkce vaječníků a mohou obnovit hormonální rovnováhu a regulovat menstruační cyklus, což jsou hlavní obavy žen trpících PCOS.
Důležitými z těchto doplňků pro PCOS, o kterých si povíme více, jsou inositol a vitex jehněčí.
Inositol
Inositol, označovaný také jako vitamin B8, dokáže napomáhat při syndromu polycystických vaječníků (PCOS) tím, že podporuje ovulaci a pravidelnost menstruačního cyklu. Sehrává důležitou roli při více biochemických procesech v těle. Důležitý je i při správném vývoji embrya.
Vitex jehněčí (drmek)
Vitex přispívá k regulaci fyziologického cyklu ženy, a jelikož je nerovnováha spojena s PCOS, je pravděpodobné, že bude přínosem při zvládání tohoto stavu. Také se ukázalo, že drmek upravuje menstruační nepravidelnosti, včetně amenorey.
Drmek podporuje ovulaci tak, že se zvýší produkce progesteronu prostřednictvím zvýšení luteinizačního hormonu. Při vitexu je třeba si nejprve ověřit u doktora hodnoty luteinizačního hormonu před zahájením užívání. Pokud víte, že vaše hladina LH je vysoká, neměli byste drmek užívat.
Pro řešení problémů se syndromem polycystických vaječníků bychom vám doporučili tyto produkty:
- čistou formu inositolu od Organika INOSITOL (Myo-Inositol) 500 mg, 90 kapslí nebo Myo-inositol - Inositol a kyselina listová, prášek 120 g od firmy Viridian,
- kombinaci inositolu a vitexu jehněčího (drmku) od Naturtreu Ženská síla - Inositol & Drmek, 90 kapslí,
- komplex účinných látek včetně inositolu, vitaminu D i folátu v produktu Verra Menstruace - Komplex s Myo-inositolem na podporu menstruace a harmonického cyklu, 60 kapslí,
- vyšší koncentraci inositolu v kombinaci s peruánským ženšenem (macou peruánskou) naleznete ve složení výživového doplňku Sports & Health Inozitol + Maca peruánský prášek, 200 g.
Pohyb a snížení stresu
Pravidelný pohyb, zdravá strava i návyky jsou cestou k optimálnímu fungování hormonů a metabolismu v organismu. Dlouhodobý stres může podpořit zhoršení projevů PCOS. Zdravější životní styl přispívá ke snížení hladin kortizolu (stresového hormonu) a uvolňování přirozených hormonů pro tělo pro zlepšení nálady při léčbě PCOS.
Závěr
Přestože oficiálně je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) stále neléčitelné onemocnění, výzkumy prokazatelně ukazují, kolik účinných látek v přírodě máme pro zmírnění příznaků PCOS. Pokud vám zjistili PCOS, nemusíte se bát, že pro vás zbývá jen možnost syntetické cesty a hormonální antikoncepce. Správně nastavenou léčbou a kombinací s výživovými doplňky je možné, aby ženy dospěly nejen ke své hormonální rovnováze a zredukování příznaků PCOS na minimum, ale také zvýšily šance na otěhotnění s PCOS a zvýšily si sebevědomí.
Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vědecká pracovnice v oboru chemie
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9710389/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/symptoms-causes/syc-20353439
- https://www.nhs.uk/conditions/polycystic-ovary-syndrome-pcos/
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/polycystic-ovarian-syndrome-pcos
- https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease
- https://doi.org/10.1016/j.cegh.2023.101326