Jaký vitamín C je nejlepší a jaký si vybrat? + Recenze

Jaký vitamín C je nejlepší a jaký si vybrat? + Recenze

Je všeobecně známo, že vitamín C (kyselina L-askorbová) je důležitý antioxidant, který podporuje celkovou imunitu našeho organismu. Jeho význam pro lidský organismus je však mnohem větší. Podporuje normální činnost nervové soustavy, zmírňuje příznaky nachlazení a chřipkových onemocnění, snižuje vyčerpanost a únavu. Přispívá k tvorbě kolagenu v těle, zvyšuje vstřebávání železa z rostlinných zdrojů, je důležitý pro růst a udržování zdravých kostí, zubů a dásní . Podporuje zdraví cév, urychluje hojení ran, je potřebný pro správnou činnost mozku a hraje důležitou roli při prevenci onkologických a srdečně-cévních onemocnění.

Odkud čerpat vitamín C?

Nejlepší zdroj vitamínu C je samozřejmě z konzumace rostlinné stravy bohaté na vitamín C. Obsahuje ho například: 

 • červená i zelená paprika, 
 • brokolice, 
 • jahody, 
 • pomeranče, 
 • kiwi, 
 • borůvky, 
 • rybíz, 
 • šípky, 
 • petrželka, 
 • kapusta a další potraviny. 

Čím více je potravina tepelně zpracovávána, tím méně vitamínu C obsahuje. Je však všeobecně známo, že konzumace ovoce a zeleniny je u mnoha lidí nedostatečná. 9 tipů jak zvýšit denní příjem vitamínu C naleznete v článku ZDE.

Lidské tělo si vitamín C nedokáže vyrábět samo, musí ho proto přijímat ve stravě nebo v lékové formě, prostřednictvím výživových doplňků.


Kdy a jak užívat vitamín C?

Pravidelné doplňování vitamínu C prostřednictvím výživových doplňků je důležité pro všechny, kteří mají nedostatečný příjem céčka ze stravy.

Fyziologická potřeba vitamínu C se mění v souvislosti s věkem, často souvisí s různými životními etapami, které vyžadují jeho zvýšený příjem. Může to být například:

 • období růstu a dospívání,
 • těhotenství,
 • léčba zranění, infekcí,
 • chřipkové období,
 • nachlazení,
 • akutní respirační onemocnění,
 • onkologická onemocnění,
 • anémie, zvýšená únava
 • a další.

Zvýšený příjem je také doporučen seniorům, kuřákům a sportovcům.

I když se vitamín C snadno vylučuje močí a nezpůsobuje závažné vedlejší účinky, není vhodné dlouhodobě překračovat horní hranici doporučeného denního příjmu, tj. 2000 mg denně u dospělého člověka. Proto je důležité kontrolovat si množství vitamínu C v jedné dávce, které může být u různých výživových produktů velmi odlišné.

Jako nejefektivnější se během dlouhodobého užívání doporučuje podávání menších dávek (200 mg) několikrát denně, užívání lipozomálního vitamínu C  nebo přípravků s postupným (řízeným) uvolňováním.


Formy vitamínu C

Kvalitní vitamín C obsažený ve výživových doplňcích pochází z rostlinných zdrojů a nejčastěji se vyskytuje v přirozené formě, která je dobře využitelná – ve formě kyseliny askorbové. Výživové doplňky s vitamínem C mohou obsahovat i sloučeniny kyseliny askorbové (tzv. askorbáty), případně kombinace vitamínu C s jinými látkami.

Existuje několik forem vitamínu C:


Vitamin C - Kyselina l-askorbová (syntetická nebo přírodní)

Vstřebatelnost vitamínu C je v podstatě v případě syntetické i přírodní formy identická. Kyselina l-askorbová je vhodnější pro nárazové užívání, protože je kyselá a z dlouhodobého hlediska může mít negativní vliv na zuby a na stěnu žaludku.

Výhodou je, že tato forma vitamínu C je dostupná v tabletách a kapslích, prášku nebo v tekuté formě . Prášek lze rozmíchat ve vodě nebo jiných tekutinách (doporučujeme nepít tuto formu vitamínu C průběžně celý den, ale v menší dávce najednou z důvodu ochrany zubní skloviny). Tablety vitaminu C mají výhodu v tom, že je lze přesně dávkovat. Kapsle s vitamínem C bývají vyráběny například ve formě s postupným uvolňováním.

Trvanlivost vitamínu C ve formě kyseliny askorbové je velmi vysoká, protože se používá také jako konzervant.

Je vhodná pro nárazové užívání, například při náporu na imunitu, při podpoře imunity a posílení během náročného období. Přebytky vitamínu C se z těla rychle vyloučí prostřednictvím ledvin.


Vitamin C s přidanými minerály a vitamíny

Vitamin C je ve formě kyseliny askorbové navázán na určitý minerál (například vápenatý nebo hořečnatý). Výhoda je hlavně v nižší kyselosti a v lepší vstřebatelnosti. Současně s vitamínem C přijímáte i minerál či jiné vitamíny. Tohoto principu se využívá u multivitamínových výživových doplňků.


Vitamin C - Kyselina l-askorbová s bioflavonoidy

Tato forma vitamínu C je kompromisem mezi účinností a cenou .

Jedná se o kombinaci chemicky vyrobené kyseliny l-askorbové (vitaminu C) a bioflavonoidu z ovoce (např. ze šipek, slupek citrusů apod.) s cílem dosažení efektivnějšího přijetí organismem a vstřebání vitamínu C. Dosahuje se tak synergického efektu a znásobuje se účinek vitamínu C v porovnání s běžnou variantou s nižší cenou.


Vitamin C z ovoce

Výživové doplňky s vitamínem C se vyrábí také z ovoce, jako například z třešně Acerola, rakytníku nebo šípku. Přírodní koncentrát vitamínu C se vyznačuje vysokým podílem přírodních látek, které přispívají ke zlepšování práce organismu s antioxidantem.

Cena je vyšší než při chemické výrobě vitamínu C, vyšší je i ekologická stopa. Výhodou je čistě přirozený zdroj vitamínu C.


Softer Vitamin C nekyselý

Vitamin C v nekyselé formulaci, nedráždí a nepřekyseluje žaludek. Bioflavonoidy z citrusů s rutinem, acerolou, kvercetinem a šípky přispívají k zesílení pozitivních účinků vitamínu C. Posiluje imunitní systém, pomáhá při tvorbě kolagenu, detoxikaci, snižuje únavu a vyčerpání a zlepšuje celkovou pohodu.


Lipozomální vitamín C

Lipozomální forma vitamínu C je obalena v tukovém pouzdře. V současnosti je lipozomální vitamín C považován za nejlépe vstřebatelný vitamín C, vstřebatelnost je za hranicí 90%. Lipozomální forma vitamínu C je tekutá a bez konzervantů, což má za následek kratší trvanlivost.

Lipozomální vitamín C neníkyselý, je tudíž šetrný pro žaludek. Lipozomální forma vitamínu C je tekutá a zcela bez konzervantů.

Cena produktů je v případě lipozomální formy vyšší, proto je takový vitamín C vhodnější v případě nárazového užívání.

Lipozomální vitamín C je vhodný zejména pokud máte citlivé zažívání a přecitlivělost na kyselé produkty a je často v produktech doplňován o zinek a vápník.Nejlépe vstřebatelný vitamín C

Jak jsme uvedli výše, vitamín C má v různých formách různou vstřebatelnost. Nejlépe vstřebatelný je vitamín C v tekuté formě jako lipozomální vitamín C .

Vitamin C obohacený o bioflavonoidy kombinuje kyselinu l-askorbovou (vitamin C) s bioflavonoidy z ovoce také za účelem dosažení lepší vstřebatelnosti. Tato forma vitamínu C znásobuje účinek oproti běžné variantě, a to za nižší cenu, než je tomu v případě lipozomálního vitamínu C.


Porovnání produktů s vitamínem C + recenze

Každá z uvedených forem vitamínu C má své výhody i nevýhody. To, co vyhovuje dospělým, nemusí vyhovovat dětem. To, co potřebují aktivní sportovci, není vhodné pro seniory nebo při chronických onemocněních. Jak si vybrat nejlepší vitamín C na trhu a pro vás nejvhodnější? Přečtěte si srovnání a recenze na vitamíny C z naší nabídky:


Veganicity Vitamin C 1000mg se šípky a bioflavonoidy, 60 vegan tablet

Výrobce: Veganicity / Forma: tablety

Přípravek obsahuje až 1000 mg vitaminu C v jedné tabletě. S přidanými šípky a citrusovými bioflavonoidy účinně podporuje imunitní systém (i během intenzivní tělesné námahy a po ní), přispívá ke správné tvorbě kolagenu a ke správné funkci nervového systému. Citrusové bioflavonoidy (známé také jako vitamín P) mají také antioxidační účinky a v kombinaci s vitamínem C navzájem zvyšují svou účinnost a vstřebatelnost. Tablety užívejte spolu s jídlem a vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C v jedné dávce nepřekračujte doporučený denní příjem (1-2 tablety). Tento produkt není vhodný pro děti.

ZJISTIT VÍCE >>>


Cytoplan Cherry C – přírodní vitamín C (Acerola prášek) 60 kapslí

Výrobce: Cytoplan / Forma: tobolky

Hledáte přírodní C-éčko pro celou rodinu? Vyzkoušejte přírodní prášek v kapslích z plodů acerola třešně s přirozeně se vyskytujícími bioflavonoidy. Toto ovoce je jedním z nejbohatších známých přírodních zdrojů vitamínu C. Kromě toho je zdrojem vitamínu A, ribovflavinu a dalších minerálů . Produkt obsahuje 200 mg vitaminu C v jedné kapsli , užívá se 1-2 x denně, případně vyšší denní dávky podle doporučení lékaře. Výrobek je vhodný i pro děti.

ZJISTIT VÍCE >>>


Cytoplan vitamin C s bioflavonoidy 250 mg, 60 tablet

Výrobce: Cytoplan / Forma: tablety

Vitamin C s přirozeně se vyskytujícími bioflavonoidy sníženou kyselost a je proto méně dráždivý v trávicím traktu. Tato forma vitamínu C je vyrobena tak, aby byla v těle maximálně využitelná. Vitamin C je zakomponován do dužiny získané z malých bio pomerančů , což spolu s bioflavonoidy (80 mg v jedné tabletě) zaručuje jeho vysokou vstřebatelnost. Doporučená denní dávka je 1-2 tablety denně a výrobek je vhodný pro všechny věkové kategorie, včetně dětí.

ZJISTIT VÍCE >>>


Veganicity Softer Vitamin C nekyselý 500 mg, 60 tablet

Výrobce: Veganicity / Forma: tablety

Nekyselá forma vitaminu C, která nedráždí a nepřekyseluje žaludek a je vhodná i pro užívání ve vyšších dávkách . Složení s přidanými šípky a acerolou pro přirozenější vitamín C, spolu s citrusovými bioflavonoidy, rutinem a kvercetinem, zlepšuje jeho účinnost a absorpci. Plody aceroly, šípky, ale také rutin a kvercetin mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Podporují také celkové zdraví dýchacích cest a pomáhají při nachlazení i sezónní rýmě. Doporučené dávkování je 1-4 tablety denně. Softer Vitamin C je vhodný pro děti od 12 let. 

ZJISTIT VÍCE >>>


Vegetology Vitamin C 500mg a bioflavonoidy na podporu imunity, 60 kapslí

Výrobce: Vegetology / Forma: tobolky

Vysoký obsah vitaminu C (500 mg) s přidanými citrusovými bioflavonoidy (100 mg) v jedné dávce účinně podporuje celkovou imunitu organismu. Vyšší příjem vitamínu C je vhodný nejen v období chřipkových a jiných respiračních onemocnění, ale také při zvýšené námaze a stresu. Snadno uživatelské tobolky jsou vhodné i pro děti. Pro dosažení optimálního výsledku se doporučuje užívat 1 kapsli denně, spolu s jídlem.

ZJISTIT VÍCE >>>


Tekutý lipozomální vitamín C Adelle Davis 1000mg, 200 ml

Výrobce: ADELLE DAVIS / Forma: tekutá

Doplněk obsahuje vitamin C ve formě kyseliny L-askorbové v lipozomálním obalu, díky čemuž je 6krát více vstřebatelný ve srovnání s jinými formami vitamínu. Obsahuje také geneticky nemodifikovaný slunečnicový lecitin. Lipozomální obal chrání vitamín C před degradací, jeho užívání je zvláště vhodné pro lidi s citlivým trávicím traktem i ty, kteří reagují negativně na kyselé produkty. Lipozomální forma je tekutá a zcela bez konzervantů, proto má značně omezenou trvanlivost.Produkt není vhodný pro děti do 3 let. Přesné dávkování naleznete v příbalovém letáku výrobce.

ZJISTIT VÍCE >>>


Jak vybrat nejlepší vitamín C pro děti?

Vitamin C hraje při vývoji dítěte nezastupitelnou roli, obzvláště v období rychlého růstu. Podporuje zdravý vývoj kostí, zubů, chrupavek a normální fungování imunitního a nervového systému. Denní spotřeba vitaminu C u dětí roste s věkem. Přijímání vitamínu C pro kojence do 6 měsíců je nejoptimálnější z mateřského mléka (spolu s preventivní suplementací 25 až 50 mg denně).

Pro děti do tří let je nejvhodnější přijímat vitamín C z pestré stravy, bohaté na ovoce a zeleninu. Zvýšený příjem potřebují děti zejména během nemoci, při zvýšené fyzické námaze či při pravidelném sportování. Vitamin C zvyšuje obranyschopnost dětského organismu během návštěvy školky nebo školy, například během chřipkového období.

Tip: Přečtěte si - Jak podpořit imunitu dětí? Klíčové vitamíny a jejich dávkování (stručný průvodce).

Kromě výše zmíněných produktů, které jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, jsou na trhu dostupné i další produkty – vitamín C pro děti:


BetterYou Vitamin C ve spreji 120mg, 50 ml

Výrobce: BetterYou / Forma: tekutá forma – kapky ve spreji

Vitamin C ve formě ústního spreje, s přírodní chutí třešní a granátového jablka, obsahuje biologicky dostupný vitamín C, jehož zdrojem je třešeň acerola. Je vhodný pro děti od jednoho roku. Výrobek neobsahuje GMO, laktózu, pšenici, lepek, sóju, cukr, kvasnice, umělá barviva ani živočišné složky. Mimořádně vhodná a atraktivní forma pro děti je pohodlnou alternativou užívání tablet a kapslí. Sprej opatrně vstříknete do úst, nejlépe na vnitřní stranu tváře a počkáte pár vteřin, než se vitamín vstřebá. Sprej dodává vitamín C přímo do krve a obchází tak primární zpracování v trávicím traktu. Vitamin není třeba užívat s vodou nebo jídlem a můžete jej užívat kdykoli během dne. Výrobek je vhodný i pro dospělé. Přesné dávkování pro jednotlivé věkové skupiny uvádí výrobce v příbalovém letáku.

ZJISTIT VÍCE >>>


Organika Kids Tekutý zinek s vitamínem C pro děti, 100 ml

Výrobce: Organika / Forma: tekutá

Doplněk stravy s obsahem zinku a vitamínu C je určen pro děti od 1 do 13 let. Tento produkt obsahuje dvě základní živiny (zinek a vitamín C), které podporují imunitu dítěte a pomáhají při vývoji zdravých kostí a chrupavek. Zinek také zajišťuje správnou látkovou přeměnu vitamínu A. Produkt neobsahuje žádné přidané cukry, lepek, umělá barviva, laktózu, ořechy a živočišné složky. Má příjemnou pomerančovou příchuť, kterou si vaše děti jistě oblíbí. Sirup užívejte spolu s jídlem (1-3 krát denně). Přesné dávkování podle věku dítěte naleznete v příbalovém letáku výrobce.

ZJISTIT VÍCE >>>


Cytoplan Chewy C Vitamin C pro děti od 3 let, 90 žvýkacích bonbonů

Výrobce: Cytoplan / Forma: žvýkací bonbóny

Vitamin C vhodný pro děti od 3 do 13 let pro každodenní podporu celkové imunity. Má příjemné pomerančové aroma a formu žvýkacího bonbonu, které jistě ocení většina dětí i maminek. Bonbón lze cucat, rozkousat nebo vypít rozpuštěný v teplém džusu. Užívá se jeden bonbón na 15-20 kg denně, případné vyšší dávkování konzultujte s pediatrem. Výrobek neobsahuje GMO, laktózu, pšenici, lepek, sóju, cukr, kvasnice, umělá barviva, ani živočišné složky. Výhodné balení obsahuje až 90 žvýkacích bonbonů.

ZJISTIT VÍCE >>>


Na závěr otázka: Máte dostatek vitamínu C?

Na to, že nám chybí vitamín C, nás může upozornit například:

 • dlouhotrvající únava,
 • bolesti kloubů,
 • špatné hojení ran,
 • vysoušení pokožky,
 • žaludeční problémy,
 • či krvácení dásní.

Závažnější a dlouhodobě přetrvávající nedostatek způsobuje oslabení kostí, deformitu kloubů, zpomalení růstu u dětí, vypadávání vlasů, anémii a celkové oslabení imunity. Nepodceňujte proto dostatečný příjem vitamínu C z pestré stravy nebo výživových doplňků v každém věku.


Redakce Vegmart


Zdroje k článku:

 1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
 2. https://www.efsa.europa.eu/en/interactive-pages/drvs
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11704682/
 4. https://www.tvojlekarnik.sk/liecba/prechladnutie-a-chripka/chripka-a-prechladnutie/prirodny-alebo-synteticky-vitamin-c/