Co pomáhá při bolestivé menstruaci (dysmenorea) a dalších poruchách menstruačního cyklu?

Co pomáhá při bolestivé menstruaci (dysmenorea) a dalších poruchách menstruačního cyklu?

Menstruace je pro mnoho žen stále velmi bolestivou záležitostí. Existuje několik příčin, které způsobují zhoršení menstruačního cyklu, jeho nepravidelnost, hormonální nerovnováhu, zhoršení bolestí až do stádia, které se odborně nazývá dysmenorea. Existuje velké množství bylinek, ale také vitaminů a minerálů, které jsou vhodné jako první volba, pokud hledáte přírodní cestu, jak pomoci navrátit přirozenou rovnováhu vašemu menstruačnímu cyklu.

V tomto článku se dočtete, jaké různé poruchy menstruačního cyklu existují, jak je rozeznat, co funguje ke zmírnění těchto příznaků menstruace a také co pomáhá na bolestivou menstruaci – dysmenoreu.


Co je menstruace?

Menstruací se nazývá období, kdy nastává odstraňování výstelky dělohy, které je doprovázeno vylučováním krve, někdy až ve formě shluků. Menstruační cyklus se skládá ze čtyř fází a je obdobím mezi začátkem jedné menstruace až do začátku druhé menstruace.

Podrobněji o menstruaci a cyklu se dočtete na našem blogu v článku Vše, co potřebujete vědět o menstruaci (menzesu) a menstruačním cyklu!


Co ovlivňuje menstruaci?

Vynechání menstruace nemusí hned znamenat těhotenství, avšak je třeba zpozornět, pokud se vám menstruace zpožďuje pravidelně. Možná vám tělo signalizuje, že něco není v pořádku. Stejně se ženy setkávají se situací, že menstruace jim přichází pravidelně jako hodinky, ale přesto pociťují příliš velké výkyvy nálad, velmi velké bolesti během období menstruace (dysmenorea), nebo naopak mají pravidelně slabou menstruaci.

Menstruaci nejvíce ovlivňuje:

  • stres,
  • strava,
  • obezita,
  • kouření,
  • alkohol,
  • nedostatek spánku,
  • nemoci (viróza, myomy, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), poruchy štítné žlázy aj.),
  • léky,
  • hormonální léčba,
  • pohlavní choroby.


Bolestivá menstruace (dysmenorea)

Bolestivá menstruace, odborně nazývaná také dysmenorea, nastává při stahování dělohy, když se zbavuje výstelky. Taková bolest se může vyskytovat již těsně před samotnou menstruací a po 2-3 dnech menstruace převážně ustoupí. Bolest na začátku menstruačního cyklu je běžná, avšak pokud je bolest každý cyklus velmi intenzivní a ovlivňuje celodenní fungování, je vhodné stav konzultovat s gynekologem.


Primární dysmenorea

Primární dysmenorea je název pro menstruační bolesti, které se mohou objevovat 6 až 12 měsíců po nástupu menarche (1. menstruace). Bolesti přicházejí při každé menstruaci, ale nejsou způsobeny jinou nemocí. Bolest obvykle začíná 8 až 72 hodin před menstruací nebo když začne menstruační krvácení. Můžete pociťovat mírnou až silnou bolest v podbřišku, zádech, stehnech, ale i bolest hlavy, nevolnost až zvracení či průjem. Bolest obvykle odezní do dvou až tří dnů. Primární dysmenorea je běžnějším typem dysmenorey, která po porodu nebo se zvyšujícím se věkem může klesat na intenzitě.


Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea na rozdíl od té primární již souvisí s dalšími onemocněními nebo infekcemi v pohlavních orgánech. Objevuje se kdykoli po první menstruaci nebo může přijít jako nový symptom mezi 30. a 40. rokem života ženy. Bolest může být intenzivnější a trvat déle. Nepříjemné bolesti se mohou vyskytnout několik dní před očekávanou menstruací a přetrvávají až do úplného ukončení menstruačního krvácení.

Kromě větší intenzity bolestí patří mezi další příznaky problém s plodností, nepravidelnost cyklu a dokonce i neúčinnost nesteroidních protizánětlivých léků. Důležitá je diagnostika gynekologem, který vyšetří pánev a určí důvod problémů. Mezi časté důvody patří:

  • endometrióza,
  • polypy,
  • adenomyóza,
  • záněty,
  • infekce pohlavních orgánů.


Jak řešit bolestivou menstruaci (dysmenoreu)?

První účinnou pomocí pro až 70 % žen je použití analgetik a nesteroidních protizánětlivých léků. Pokud žena v brzké době neplánuje otěhotnět, je možné konzultovat s gynekologem užívání perorální antikoncepce.

Nejlepší přírodní alternativou pro podporu řešení bolestivé menstruace je teplo aplikované na spodní břicho a z výživových doplňků užívání hořčíku, thiaminu (vitamin B1) a vitaminu E.


Poruchy menstruačního cyklu – příčiny a řešení

Někdy je obtížné se vyznat v tom, jak velmi vážný problém máme, kdy je třeba vyhledat lékaře a kdy postačí užívat výživové doplňky k úpravě menstruačního cyklu. Možných poruch menstruačního cyklu je několik:

  • slabá menstruace (hypomenorea),
  • silná menstruace (hypermenorea),
  • krátká menstruace (hypomenorea),
  • dlouhotrvající menstruace (menoragie),
  • nepravidelná menstruace (polymenorea a oligomenorea),
  • ztráta menstruace na delší období (amenorea),
  • menstruace během těhotenství,
  • menstruace během přechodu,
  • krevní sraženiny během menstruace,
  • cysty a PCOS.


1. Slabá menstruace (hypomenorea)

Hypomenorea je menstruace, která má slabou intenzitu. Slabou menstruaci má na svědomí špatná životospráva, stres, nadměrné fyzické i psychické zatížení. Vhodné je vyzkoušet doplňky ke snížení stresu, dopřát si dostatek spánku, a pokud se menstruační krvácení neupraví, je třeba navštívit gynekologa.


2. Silná menstruace (hypermenorea)

Za velmi silnou menstruaci, nebo i hypermenoreu, je označována menstruace, kdy je zapotřebí 5 a více vložek za den. Důvodem může být hormonální nerovnováha, obezita, endometrióza, myomy a fibroidy. Prvním krokem je vyšetření gynekologem, který provede krevní testy na zhodnocení hormonálního profilu a určí další postup. Pokud gynekolog zjistí nerovnováhu hormonů, lze silnou menstruaci řešit nejprve s doplňky pro ženy pro úpravu rovnováhy hormonů, pokud se nejedná o život ohrožující stav.


3. Krátká menstruace (hypomenorea)

Menstruace, která trvá převážně 3 a méně dní, se označuje za hypomenoreu, stejně jako slabá menstruace. Zvýšená hladina stresového hormonu, kortizolu, ovlivňuje zkrácení menstruace. Na úpravu, podobně jako při slabé menstruaci, je třeba nejprve snížit množství stresu a snažit se o zdravější styl života a následně vyhledat lékaře, nenastane-li žádná změna.


4. Dlouhotrvající menstruace (menoragie)

Silné a dlouhé menstruační krvácení se odborně nazývá menoragie, ale také hypermenorea. Jedná se o intenzivní krvácení během menstruace trvající déle než 7 dní (cca 10 a více). Menoragie může být následkem hormonální nerovnováhy, stresu, ale také endometriózy.

Při silné menstruaci, která trvá déle než 7 dní, je nutná okamžitá návštěva gynekologa, aby nedošlo k příliš velké ztrátě krve. Pro snížení únavy a vyčerpání z velkých ztrát krve je vhodné doplňování tekutin, vitaminu C, železa a vitaminu B6.


5. Nepravidelná menstruace (polymenorea a oligomenorea)

Pravidelnost menstruace může být narušena nerovnováhou hormonů, stresem, nemocemi, užíváním léků, nedostatkem potřebných látek, ale také špatnou životosprávou a problémy s hmotností. Pokud je cyklus kratší než 21 dní, nazýváme takovou menstruaci polymenorea a pokud krvácení nastává po 35 a více dnech, jmenuje se oligomenorea. Vyšší hmotnost i nadváha mohou způsobovat nepravidelnou menstruaci, kdy vyšší procento tuku může způsobovat zvýšenou hladinu estrogenu a prodloužit cyklus. Naopak příliš nízká hmotnost může být příčinou kratších cyklů.

Vhodné pro úpravu menstruace je pravidelné užívání doplňků výživy, pohyb a snížení stresu. V případě, že ani po několika měsících se cyklus neupraví, je vhodné navštívit gynekologa, aby zhodnotil hormonální profil.


6. Ztráta menstruace na delší období (amenorea)

Ztráta menstruace na delší období nebo nepřítomnost menstruace se nazývá amenorea. Rozlišujeme primární a sekundární amenoreu. Zatímco primární amenorea znamená, že se menstruace neobjeví do 16. roku života, sekundární amenorea je vynechání menstruace po dobu 6 a více měsíců.

Důvodem amenorei může být:

  • neléčená hormonální nerovnováha,
  • onemocnění štítné žlázy,
  • špatná životospráva,
  • dlouhodobý stres,
  • zvýšené množství cvičení,
  • diety a podvýživa.

Gynekolog po potvrzení amenorey převážně předepíše perorální antikoncepci nebo jinou hormonální léčbu. Kromě léčby od doktora je možné zaměřit se i na zdravou životosprávu a doplňování doplňků pro podporu a úpravu menstruačního cyklu.


7. Menstruace během těhotenství

Některé ženy mohou krvácet i během těhotenství, převážně během prvního trimestru. Vzhledem k tomu, že menstruační krvácení je spojeno s ovulací, které během těhotenství nenastává, nemůžeme mluvit o klasické menstruaci, ale o krvácení. Krvácení může způsobit uhnízďování vajíčka v děloze, vyšetření děložního čípku, sex nebo komplikace s těhotenstvím.


8. Menstruace během přechodu

Menstruace během přechodu je období kolem 45. roku života ženy, kdy začne docházet k častějším menstruacím a později naopak k prodlužování cyklu, kdy nastává jen pár menstruačních cyklů za rok. Toto období je spojeno kromě nepravidelných cyklů menstruace i s návaly horka, výkyvy nálady, podrážděností, problémem s udržením hmotnosti a snižováním hustoty kostí. Vhodné je používat doplňky pro ženy v menopauze, které pomáhají se zvládáním příznaků menopauzy.


9. Krevní sraženiny během menstruace

Silná menstruace je často doprovázena shluky, krevními sraženinami. Krevní sraženiny se mohou během menstruace vyskytovat vlivem stravy či životního stylu. Častým důvodem je hrubší výstelka dělohy, která se během menstruace odlupuje. Pokud však jejich rozměry přesahují 2,5 cm, jsou velmi časté a způsobují intenzivní bolesti, je vhodné tento stav zkontrolovat gynekologem.


10. Cysty a PCOS

Sekundární dysmenoreu, jak jsme výše zmiňovali, mohou způsobovat i cysty. Cysty se mohou u žen vyskytovat pravidelně a přirozeně se vstřebat, aniž by si jich žena všimla a pociťovala nějaké problémy. Pokud však cysta způsobuje bolest, je zapotřebí vyšetření gynekologem.

Dalším případem je syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který je doprovázen hormonální nerovnováhou, problémy s plodností, nepravidelnou menstruací a dalšími příznaky, o kterých si povíme více v článku speciálně o PCOS!


Doplňky stravy a bylinky pro problematickou a bolestivou menstruaci

Nepravidelnost menstruace je častým důvodem, kdy ženy sahají po doplňcích výživy, aby dosáhly úpravy menstruačního cyklu. Věděli jste však, že správnou volbou doplňků s vitaminy, minerály nebo bylinkami si můžete pomoci i s příznaky menstruace?

Existují vědecké studie, které potvrzují a vyzdvihují několik účinných látek na podporu zmírnění příznaků samotné menstruace, premenstruačního syndromu (PMS), PCOS i menopauzy.

Mezi vitaminy, minerály a bylinky, které příznivě ovlivňují menstruační cyklus a pomáhají při zvládání příznaků menstruace, patří:

O vybraných účinných látkách si povíme pár podrobností, abyste si mohli snáze vybrat.


Inositol

Inositol (vitamin B8) má pozitivní vliv na menstruaci, ale i poruchy menstruačního cyklu. Inositol dokáže pomoci při syndromu polycystických vaječníků (PCOS), podporuje ovulaci a pomáhá s úpravou pravidelnosti menstruačního cyklu.


Vitex jehněčí (Vitex agnus castus)

Vitex jehněčí (drmek) je velmi populární a účinnou rostlinou v dnešní době. Dokáže zmírnit problémy spojené s menstruačním cyklem, příznaky PMS a pomoci zvýšit hladinu progesteronu. Není vhodný při současném užívání hormonální léčby s obsahem progesteronu.


Šalvěj lékařská

Šalvěj je častou složkou bylinných čajů pro ženské zdraví pro úpravu menstruace. Má pozitivní vliv na zmírnění menstruačních bolestí, podporuje pružnost dělohy, účinkuje protizánětlivě a antibakteriálně.


Pupalka dvouletá

Pupalku nejčastěji najdete jako pupalkový olej, ale také jako součást komplexů pro hormonální rovnováhu žen. Na základě studií se prokázalo, že může pomoci zmírnit premenstruační symptom (PMS), menstruační bolesti, návaly horka a obnovit hormonální rovnováhu těla.


Zázvor

Zázvor může blahodárně ovlivňovat úlevu od velmi silného krvácení, které je jednou z příčin rozvoje bolestí. Podle klinických studií prášek ze zázvoru pomáhá při snižování množství krevních ztrát, které mohou být právě důvodem zvýšené únavy během prvních dnů menstruace.

Z oblíbených produktů pro úpravu menstruačního cyklu a zmírnění příznaků menstruace, které bychom vám rozhodně doporučili, patří:

Pro ženy trápící se s PMS nebo již obdobím menopauzy je vhodný bylinkový komplex BioCare Female Balance rostlinný komplex, 60 kapslí.

Tip pro harmonický cyklus: Nejčastějším důvodem poruch menstruačního cyklu je stres. Zkuste si každý den dopřát alespoň 10 minut nerušeného klidu, kdy se budete soustředit na své dýchání a naslouchat svému tělu. Můžete si zapálit svíčku s příjemnou vůní a pustit meditační hudbu pro lepší navození atmosféry klidu. Před spaním si můžete pravidelně dopřát čaj s bylinkami ke snížení stresu.


Závěr

Bolestivá menstruace (dysmenorea), PCOS, nepravidelnost, slabá či dlouhá menstruace – poruch menstruačního cyklu je mnoho a spousta žen stále neví, že mít pravidelně intenzivní a bolestivou menstruaci není v pořádku. Příliš silné bolesti a výkyvy během menstruačních cyklů znamenají hormonální nerovnováhu, ale mohou být způsobeny i dlouhodobým stresem, špatnými návyky či různými chorobami.

Už staletí naši předkové hledali pomoc v přírodě, a tak i dodnes většina doplňků pro úpravu menstruačního cyklu a zlepšení příznaků menstruace obsahuje kromě vitaminů a minerálů také extrakty z bylinek a ovoce. Úpravou životosprávy, pravidelným pohybem, snížením stresu a doplněním účinných látek se dokáže tělo vrátit zpět do harmonického koloběhu menstruačního cyklu. Při vážnějších poruchách menstruačního cyklu lze zjemnit nežádoucí příznaky a podpořit hormonální rovnováhu.


Autorka článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vědecká pracovnice v oboru chemie

Zdroje:

  1. https://doi.org/10.1111/pme.12853
  2. https://www.researchgate.net/publication/286965003_Chamomile_tea_for_relief_of_primary_dysmenorrhea
  3. http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1459624/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560834/
  6. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4148-dysmenorrhea
  7. https://www.pippacampbellhealth.com/blog/5-herbs-for-heavy-periods