6 pozitivních účinků houby reishi – co se stane, když ji začnete užívat?

6 pozitivních účinků houby reishi – co se stane, když ji začnete užívat?

Už jste slyšeli o blahodárných účincích houby reishi? Poměrně známý adaptogen, který je využíván pro podporu imunity, detoxikační a regenerační procesy. V tradiční čínské medicíně je reishi využívána po staletí, ale v Evropě se teprve zabydluje. Jak vybrat kvalitní reishi, na co si dát pozor a pro koho je (ne)vhodná? Přečtěte si níže v našem článku.


Co je to reishi/lesklokorka?

Reishi je tmavě oranžovo–červená houba ledvinového tvaru, která cizopasně roste na odumřelém dřevě a pařezech dubů nebo jiných listnatých stromů. Má poměrně velké množství názvu a tak ji můžete hledat pod označeními jako lesklokorka lesklá, linzi, Ganoderma lucidum, někdy bývá označována jako císařská houba nebo houba věčného mládí/houba nesmrtelnosti.

Lesklokorka roste v teplejších listnatých lesích, velmi rozšířená je v Číně, Japonsku, ale najdeme ji i u nás v Česku a to v období od května do října. Zajímavostí je, že surová houba je nejedlá, velmi hořká, ale získává se z ní extrakt a ten se využívá k léčivým účelům. 

Věděli jste, že si reishi můžete vypěstovat i doma? Postup je podobný jako u pěstování žampionů nebo hlívy, stačí vám k tomu sadba houby, bukové či dubové piliny, vláha a trocha trpělivosti.


Jaké účinné látky obsahuje reishi/lesklokorka?

Reishi je považována za velmi silný adaptogen, který obsahuje více než 400 biologicky aktivních látek s pozitivním přínosem na naše zdraví. 

Mezi nejhlavnější bychom mohli zařadit betaglukany, glykoproteiny, lovastatiny, osterolyiny, enzymy, dále obsahují 8 základních aminokyselin, tripterpeny, adenosiny, železo, selen a vitamíny skupiny B


Reishi/lesklokorka a její účinky na zdraví

Jaké má reishi účinky na zdraví a proč je známá pod pojmem houba nesmrtelnosti? 

Houbou nesmrtelnosti je označována pro své blahodárné a širokospektrální účinky na lidský organismus, které jsou v Číně známé přes 4000 let. Čínští císaři “linzi” používali, protože věřili, že jim prodlouží zdraví i život. 

Reishi patří mezi nejvíce ceněné medicinální houby a je součástí mnoha zdravotních terapií.

V České republice jsme omezeni legislativními nařízeními Evropské unie a proto smíme o reishi a jejich zdravotních benefitech sdělit pouze to, že:

 • podporuje imunitní systém, 
 • podporuje správnou hladinu cholesterolu v krvi,
 • přispívá k normální funkci oběhové soustavy.

V zahraničních zdrojích si však můžete přečíst o pozitivních účincích a proběhlých studiích, které například poukazují na možný pozitivní přínos jako podpůrný prostředek při posilování imunitního systému, snižování zánětlivých procesů v organismu, pomoci posilovat srdce a snižovat krevní cukr či snižovat únavu a depresi. Rovněž probíhají i výzkumy, které zkoumají, zda by reishi mohla pomoci při léčbě některých druhů rakoviny (rakovina prostaty, tlustého střeva a konečníku).

Potenciální účinky houby reishi na zdraví, které uvádí zahraniční zdroje, bychom mohli rozdělit do 6 skupin:

 1. Regenerační a detoxikační – pomáhá podporovat detoxikační procesy, chrání a podporuje činnost jater. 
 2. Trávící – působí jako prebiotikum pro střeva, vyživuje a napomáhá zdravému střevnímu prostředí. 
 3. Protistresové – tradiční medicína využívá účinků reishi při nadměrném stresu a příznacích deprese. 
 4. Podpora vitality a energie – reishi se v zahraničí používá jako podpora zdravého spánku a tonikum, které zvyšuje tělesnou odolnost a vitalitu. 
 5. Imunitní – díky obsahu betaglukanů patří mezi silné adaptogeny, podporuje přirozenou obranyschopnost a i u nás ji můžete najít ve spoustě preparátů na posílení imunity.
 6. Podpora srdce a oběhových onemocnění – může pomoci udržovat zdravé srdce i cévy. Obsahuje látky, které zlepšují průtok krve a slouží jako prevence srdečních onemocnění.

Pokud se rozhodnete reishi vyzkoušet, třeba jako podpůrný prostředek chronického onemocnění, je dobré konzultovat to s vaším ošetřujícím lékařem, protože i když je reishi ve východní medicíně vysoce ceněná, není to houba pro každého a někdy může být naše snaha kontraproduktivní. 


Jak správně užívat reishi/lesklokorku a na co si dát pozor?

Lesklokorka by se správně měla užívat 5 dní, poté si dopřát 2 dny pauzu a poté 5 denní kúru opakovat. Obvykle se doporučuje po maximálně 3 měsících udělat delší pauzu. 

Při závažných potížích je možné užívat krátkodobě vyšší koncentrace a nedávat dvoudenní pauzu.

Dávkování 5 dní plus 2 dny pauza pomáhá udržet účinnost houby a zároveň předcházet nežádoucím účinkům. 

Pokud s užíváním začínáte, začněte vždy s menším množstvím a postupně navyšujte až na doporučenou dávku. Například pokud se má užívat 20 kapek extraktu, začněte s 5 kapkami, po pár dnech navyšte na 10, 15 a až poté na 20. 

Co se týče užívaného množství, tak je vždy silně individuální. Roli hraje věk, váha, ale i taky účel užití. 

U čistého prášku se uvádí množství 1 – 3 g denně, u kapslí, kapek, čajů, tablet se řiďte vždy doporučením výrobce. Ale obvykle bývá dávkování u tablet a kapslí 1 – 3 denně a u čajů 1 – 2 šálky denně

Vstřebatelnost zvýšíte užíváním společně s vitamínem C. Tyto dvě látky na sebe působí synergicky, reishi bude lépe využitá a zároveň podpora imunitního systému bude vyšší. 

Reishi užívejte ideálně na lačno. Detailní informace o užívání houby reishi si můžete přečíst v článku Jak dlouho užívat reishi pro dosažení požadovaných účinků?


Může se užívat reishi v těhotenství?

Nedoporučuje se užívat lesklokorku v těhotenství a při kojení, protože neexistuje dostatek výzkumů potvrzující nezávadnost v těchto životních obdobích. 


A co reishi pro děti? Od kdy mohou bezpečně užívat reishi?

U dětí platí stejné doporučení jako u těhotných a kojících žen. Opět pro nedostatek výzkumů se nedoporučuje užívání dětem mladším 3 let. Na trhu se ale objevují výrobky určené dětem s betaglukany a adaptogeny z hub, které jsou považovány za bezpečné. U těchto produktů se řiďte doporučením výrobce. 


Jaké jsou nežádoucí účinky houby reishi?

U reishi nejsou evidovány žádné závažné nežádoucí účinky. Pokud se výjimečně objeví, jedná se o velmi mírné obtíže jako jsou problémy s trávením, alergická reakce nebo možná negativní interakce s léky. 

Reishi by neměl užívat nikdo, kdo má alergii na houby, mohlo by pak dojít k alergické reakci. 

Zároveň se nedoporučuje užívání lesklokorky před operací kvůli možnému antikoagulačnímu efektu, při nízkém krevním tlaku, při cukrovce nebo autoimunitních poruchách. 

Pokud užíváte dlouhodobě léky a nejste si jistí vhodností reishi pro vás, konzultujte to s lékařem. Zároveň nezapomínejte na to, že by se reishi neměla užívat zároveň s léky, ale je dobré udržovat alespoň hodinový odstup. 


Jak poznat kvalitní doplněk stravy s reishi?

Při výběru produktů s reishi je dobré hlídat si původ a nakupovat přípravky s certifikací, která by měla zaručit šetrné zpracování houby a použití správného a účinného typu lesklokorky (existuje totiž spousta odrůd reishi a liší se i množstvím léčebné síly). 

Někteří zahraniční průvodci poukazují na důležitost organického původu, zda je výtažek získáván z plodnice a ne z mycelia, jestli je doplněk nahořklý a další body vedoucí k nálezu nejlepšího doplňku s reishi.

V nabídce můžete najít reishi v podobě:

 • prášku,
 • kapslí,
 • tablet,
 • tinktury,
 • čaje, 
 • kávy,
 • a také v kosmetice.

Každá z těchto forem má své klady i zápory. Cenově se reishi pohybuje mezi dražšími produkty. Vybírejte takovou formu, která pro vás bude nejvhodnější – budete si reishi přidávat do smoothie? Zvolte práškovou formu nebo tinkturu. Chcete mít přesně danou denní dávku a už nad tím nijak nepřemýšlet? Kupte si tablety či kapsle. Zajímá vás jak podpořit preventivně imunitu a rádi popíjíte čaje nebo kávu? Zkuste reishi v nápoji. 

V kosmetice reishi najdete především v pleťových omlazovacích krémech. 

Na našem webu nabízíme jen takové produkty, které sami používáme a záleží nám na kvalitě. V nabídce máme reishi v podobě čisté bezalkoholové tinktury od Salvia Paradaise anebo houbové komplexy, kde je lesklokorka přítomna s dalšími houbami a jinými prospěšnými látkami. Výhodou těchto směsí je jejich dávkování ve formě kapslí, které je velmi pohodlné. 

Osobně doporučujeme produkt Síla z hub od Naturtreu, který je navržen pro podporu imunity, duševní pohody a zdravého trávení. Kromě reishi v něm najdete i Hericium, Shiitake, Chagu a vitamíny skupiny B. 


Závěr

Tato houba nesmrtelnosti má bohatou škálu benefitů na naše zdraví a oporu v historii tradiční čínské medicíny. Za nás doporučujeme využít benefitů reishi minimálně jako podpory našeho imunitního systému – ať už v jarních nebo podzimních měsících, kdy nás viry oslabují ze všech stran, anebo jako prevenci srdečně–cévních onemocnění, které je příčinou nejvíce úmrtí v Česku.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje:

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X20304149
 2. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1534735403259066
 3. https://europepmc.org/article/nbk/nbk92757
 4. https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326520
 6. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-reishi-mushrooms
 7. https://www.medicalnewstoday.com/articles/278858