Jak důležitý je zinek v těhotenství a je třeba ho v tomto období užívat?

Jak důležitý je zinek v těhotenství a je třeba ho v tomto období užívat?

Pokud jste na začátku těhotenství nebo se snažíte otěhotnět, určitě Vás napadá řada otázek ohledně výživy. Jak to udělat, abyste měla dostatek všech klíčových živin pro zdravé těhotenství a vývoj vašeho děťátka? O kyselině listové, omega-3 mastných kyselinách, železe nebo hořčíku jste již určitě četla ledacos v časopisech pro maminky nebo článcích a a odborných doporučeních.

Mezi klíčové živiny, které není radno v průběhu života a obzvláště pak v období těhotenství opomíjet, i mnohdy přehlížený zinek. Pojďme se společně podívat na to, proč je vhodné si dostatek zinku v období těhotenství pohlídat a zajistit.


Proč je zinek v těhotenství důležitý?

Pojďme si na úvod něco říci o tom, co to ten zinek je a proč ho naše tělo potřebuje k tomu, aby všechny jeho vnitřní procesy probíhaly správně.


Zinek a jeho funkce v organismu

Zinek je stopový prvek, který je důležitý pro vše živé, co se na naší planetě Zemi nachází, pro lidi, zvířata, ale i rostliny. Člověk se však jeho důležitostí ve výživě zabývá teprve několik desítek let. To je pravděpodobně ten důvod, proč je mnohdy opomíjený. Zinek je životně důležitý prvek pro mnoho biochemických i fyziologických funkcí v našem organismu. 

Je důležitou součástí více než 300 enzymů v lidském těle, ale klíčovou roli hraje i v:

  • syntéze bílkovin,
  • při dělení buněk,
  • tvorbě DNA
  • správné funkci imunitního systému,
  • tělesném vývoji a růstu,
  • reprodukčních procesech, 
  • neurologických proces, 
  • metabolismu makroživin, 
  • ochraně buněk (působí jako antioxidant)
  • správné funkci chuťových buněk 
  • a dalších důležitých procesech.

Je tedy zřejmé, že zinek je jedním z prvků, bez kterých se neobejdeme a na který bychom se měli zaměřit. Zinek je zejména důležitý v tzv. kritických fázích života, do kterých se řadí kojenci, děti, dospívající, těhotné ženy a kojící matky. Další rizikové skupiny obyvatelstva, kterým hrozí deficit zinku jsou starší osoby, alkoholici, kuřáci, sportovci, vegani a vegetariáni.


Potřeba zinku v období těhotenství

V období těhotenství hraje zinek důležitou roli v růstu a dělení buněk, tvorbě DNA, neurologických procesech, ale i všech procesech spojených s reprodukcí. Dostatečná hladina zinku je potřeba během období rychlého růstu, mezi něž se řadí i těhotenství.

Studie, která zkoumala účinek suplementace zinkem během těhotenství, zjistila, že mnoho žen v plodném věku může mít mírný až střední deficit zinku. Nízká hladina zinku může mít za následek předčasný porod a spojuje se také s možnými faktory, které prodlužují průběh přirozeného porodu

Výzkumníci také sledovali a porovnávalivývoj dětí a došli k závěru, že nedostatek zinku může ovlivnit růst kojenců. Autoři této studie objevili malé, ale významné snížení předčasného porodu u skupiny žen užívající zinek ve srovnání se skupinou žen s placebem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) před časem zveřejnila zprávu o suplementaci zinku v průběhu těhotenství, která upozorňuje na to, že zinek se v těle neukládá, a proto je třeba zinek doplňovat pravidelně prostřednictvím stravy (mezi něž se řadí i doplňky stravy s obsahem zinku).

Světová zdravotnická organizace také zdůraznila důležitostminerálu v mnoha biologických procesech souvisejících s těhotenstvím, zejména pak v lidskému růstu a vývoji, podpoře zdravého vývoje nervového systému plodu a také ve funkci imunitního systému.

Suplementace zinku v průběhu těhotenství může pomoci čelit rizikům spojeným s nedostatkem zinku, jako jsou:

  • snížená plodnost,
  • neurologické malformace plodu,
  • pomalý nebo inhibovaný růst,
  • vrozené vývojové vady,
  • poporodní krvácení,
  • preeklampsie.


Jak doplnit zinek v období těhotenství?

V období těhotenství máme více možností, jak si zajistit dostatek zinku. Zinek není zcela nutné doplňovat formou doplňku stravy. Je možné jej přijímat ze stravy, ale tato varianta si žádá přehled o potravinách a jejich efektivní zařazování do jídelníčku, což nemusí být úplně snadné pro každého člověka. 

Další možností je zařazení doplňku stravy s obsahem zinku, což je velmi snadná a dostupná varianta pro každého. 


Zinek jako doplněk stravy

Na trhu je zinek dostupný v mnoha různých formách a podobách doplňku stravy.  Který zinek je nejlepší, poskytuje nejlepší vstřebatelnost a jak si vybrat ten správný doplněk pro zdravé těhotenství?  Nejčastěji se na trhu vyskytují tyto podoby:


Anorganická forma zinku

Sem patří například oxid zinečnatý. Anorganické formy zinku jsou známy pro svou nízkou cenu, dobrou prodejnost a najdeme je na regálech mnohých supermarketů. Tato forma má však velmi nízkou vstřebatelnost, která se udává okolo 10 %, takže doplňování zinku touto formou není moc efektivní a ve výsledku ani ekonomické.


Chelátové a organické formy zinku

Chelátová forma zinku obsahuje aminokyseliny a je skvělou volbou pro svou vysokou vstřebatelnost, která se udává okolo 80 %. Ačkoliv tyto formy mohou být dražší než formy anorganické, využitelnost je podstatně vyšší a v poměru ceny a využitelnosti se tak obě zmiňované formy nemusí velmi lišit.


Studie naznačují, že nejlepší vstřebatelnost poskytují tyto formy zinku:

  1. Zinek citrát - Zinek v podobě citrátu je velmi dobře vstřebatelný do těla a patří mezi nejlepší a nejrozšířenější formy zinku. Je často používán jako doplněk stravy na podporu imunitního systému a zdraví kůže.
  2. Zinek bisglycinát  - Tato forma nese elektricky neutrální náboj, což znamená, že minerál již není v těle dále vázán na jiné prvky a může být přímo využitelný. Některé zdroje uvádí, že tato podoba je vůbec nejefektivnější.
  3. Zinek pikolinát  - Tato forma zinku je také velmi dobře vstřebatelná tělem a má podobné vlastnosti jako zinek citrát. Je často používán jako doplněk stravy na podporu zdravého růstu a vývoje.
  4. Zinek glukonát  - Zinek ve formě glukonátu se používá hojně na podporu léčby na akné a při výskytu jiných kožních problémů. Je také často používán jako doplněk stravy na podporu imunitního systému.


Zinek v potravinách

Zinek je snadno dostupným prvkem, který se nachází zejména v mase, rybách, obilovinách, luštěninách a mléčných výrobcích. Obecně platí, že absorpce zinku ze stravy s vysokým obsahem živočišných bílkovin je vyšší než ze stravy bohaté na bílkoviny rostlinného původu.

Velkým zdrojem zinku pro vegetariány a vegany jsou celozrnné obiloviny a výrobky z nich, tempeh, tofu, luštěniny, ořechy a semena, případně obohacené rostlinné potraviny jako jsou například cereálie, tyčinky apod.

 

Potravina

Obsah zinku v mg na 100g 

pšenice jednozrnka

6,3

maso vepřové plec

5,7

maso vepřové krkovice

4,8

pšenice dvouzrnka

4,4

maso vepřové kýta

3,7

mléko sušené

3,6

pšenice ozimá

3,6

špalda

3,5

maso vepřové bok

3,3

pohanka

2,0 – 3,0

proso

3,0

žito ozimé

2,7

ječmen

2,5

oves

2,5

kroupy ječné

2,0

chléb pšenično-žitný

1,2

tvaroh tvrdý

0,8

mouka pšeničná hrubá

0,7

maso hovězí kýta

0,7

tvaroh měkký

0,6

krupice hrubá

0,6

mouka pšeničná polohrubá

0,5

sýry

0,4 – 3,5

mléko acidofilní

0,3

jogurt

0,3 – 0,5

mléko plnotučné

0,3

Tabulka: Obsah zinku v mg na 100g


Přestože obiloviny, ořechy a luštěniny obsahují zinek, obsahují také antinutriční látky, které zabraňují tomu, abychom zinekvstřebávali v optimální míře. Do této skupiny látek patří:

  • fytáty (celozrnné pečivo s výjimkou kváskového chleba),
  • fosfáty (coca cola, maso, ryby),
  • oxaláty (špenát, rebarbora, červená řepa),
  • třísloviny (víno, černý a zelený čaj).

Obsah fytátů v celozrnných obilovinách můžeme snížit například namočením obilovin do vody několik hodin před jejich přípravou.

Látky, které pomáhají lepšímu využití zinku, jsou například:

  • histidin, který najdeme v mandlích, arašídech, hovězím a vepřovém mase,
  • methionin v mandlích, tvarohu, tresce, makrele, tuňáku,
  • cystein v mandlích, arašídech, hovězím a vepřovém mase,
  • kyselina citrónová v jablkách, hruškách, bobulích a citrusech.


Nedostatek zinku v těhotenství

Jak vlastně poznat nedostatek zinku? Jaké jsou projevy nedostatku tohoto stopového prvku a proč si dát na jeho nedostatek pozor? Na to se podíváme v následující části.

Nedostatek zinku může zapříčinit určité kožní změny, které zpočátku mohou připomínat ekzém. Na kůži se často objeví malé prasklinky, které se nejčastěji vyskytují kolem úst, na rukou a u dětí pak v oblasti plen. Tyto kožní problémy nelze zlepšit použitím hydratačních krémů, balzámů či hydratačními vodami.

Osoby s nedostatkem zinku mohou také zaznamenat:

  • ztrátu vlasů,
  • změny nehtů,
  • průjem,
  • častější výskyt infekčních onemocnění,
  • podrážděnost,
  • zhorší chuti k jídlu,
  • impotenci,
  • oční problémy,
  • ztráta váhy,
  • dlouhé hojení ran.

Nedostatek zinku u dětí může zpomalit růst a vývoj i oddálit jeho dosažení pohlavní dospělosti.

Nedostatek zinku u matky během těhotenství souvisí s nepříznivými účinky na vývoj dítěte a existují data, která poukazují na fakt, že mírný až střední nedostatek zinku je častým jevem, obzvláště pak v rozvojových zemích. Některá data a zjištění však naznačují, že suplementace zinku v těhotenství má pozitivní vliv na imunitní stav novorozence a náchylnost kojenců na infekční onemocnění. Existují také předběžné důkazy, že suplementace zinkem může zabránit vrozenému rozštěpu rtu či patra.


Kolik zinku užívat v těhotenství?

“Mohu užívat zinek v těhotenství a pokud ano, kolik si ho mám vzít?” I tato otázka vás určitě napadla a my si ji nyní zodpovíme.

Suplementace zinku je zcela bezpečná v průběhu těhotenství, pokud se dodrží doporučené denní dávkování. Současná doporučení ohledně příjmu zinku ve stravě uvádějí, že těhotné ženy by měly přijmou cca 11 až 13 mg zinku denně.

Ve srovnání s doporučením pro běžnou dospělou ženu, které je 8 mg zinku denně, to není až tak zásadní rozdíl a není tak obtížné si dostatek zinku zajistit. Níže ještě přikládám tabulku možných stádií života ženy.

Upozornění: Vyšší dávky zinku mohou být za určitých okolností ku prospěchu, převážně v případě nemocí jako je chřipka či nachlazení, ale vyšší než níže doporučené denní dávky je VŽDY potřeba konzultovat s lékařem, obzvláště pak v období těhotenství.

 

Období a věk

Doporučená denní dávka zinku

Těhotné ženy mladší 18 let

13 mg

Těhotné ženy starší 18 let

12 mg

Kojící ženy mladší 18 let

14 mg

Kojící ženy starší 18 let

13 mg

Ženy mladší 18 let

9 mg

Ženy starší 18 let

8 mg

Tabulka: Dávkovaní zinku u žen


Kromě toho je důležité, aby těhotné ženy měly na paměti svou výživu i po porodu, protože kojení může ovlivnit stav zinku a vyčerpat normální hladiny zinku. V období kojení je potřeba zinku dokonce ještě o trochu vyšší, než v období těhotenství, viz. tabulka výše.



Kolik zinku už je moc? Mohu se zinkem předávkovat?

Pokud se rozhodnete přijímat zinek pouze ze stravy, je v podstatě nereálné se zinkem předávkovat, jelikož potraviny, které jej obsahují, nekonzumujeme v běžném životě v mnohonásobně větším množství, než jsme zvyklí.

Pokud užíváme v těhotenství tablety s obsahem zinku, měli bychom zkontrolovat všechny doplňky stravy, které bereme (platí hlavně v případě užívání vitamínových a minerálních komplexů), abychom měli přehled o tom, kolik zinku v součtu denně přijímáme.

Denní dávka by neměla překročit 25 mg, po překročení této denní dávky můžeme již po několika dnech zaznamenat mírné příznaky nadměrného příjmu zinku. Příliš vysoké dávky zinku mohou být pro těhotné ženy (stejně jako pro ostatní lidi) škodlivé. 

Příznaky předávkování zinkem se mohou projevovat jako:

  • nevolnost,
  • zvracení,
  • bolest žaludku,
  • průjem,
  • bolesti hlavy.

Pokud jsou vysoké dávky zinku přijímány dlouhodobě, může to vést k chronické toxicitě zinku, která má za následek nízké hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou („dobrého“ cholesterolu), sníženou imunitu, nedostatek mědi a nadbytek zinku také zabraňuje vstřebávání železa, brání tvorbě krve, což vede k anémii.


Závěr

V tomto článku jsme si ujasnili, proč se zinek řadí v průběhu těhotenství mezi klíčové prvky, kterým je třeba věnovat pozornost. Je již jasné, že máme na výběr mezi zaměřením se na potraviny bohaté na zinek a příjmem zinku z doplňků stravy. Uvedli jsme si i formy, které jsou při suplementaci nejefektivnější, doporučené denní dávkování i dávku, kterou bychom neměli překročit. 


Autor článku: Kateřina Brenkušová, veganka, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy se zaměřením na děti, těhotné a kojící matky


Zdroje:

  1. https://is.muni.cz/th/c0qcv/Zinek_ve_vyzive_cloveka_-_Bc._2008.pdf
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7043363/
  3. https://www.who.int/publications/i/item/9789240030466
  4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1753-4887.2006.tb00169.x
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9262205/
  6. https://www.healthdirect.gov.au/zinc-deficiency
  7. https://www.eatforhealth.gov.au/nutrient-reference-values/nutrients/zinc
  8. https://www.babycenter.com/pregnancy/diet-and-fitness/zinc-in-your-pregnancy-diet_673
  9. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/#en11
  10. https://www.nutridatabaze.cz/vyhledavani-potravin/podle-nutrientu/?id=37
  11. Gerald Rimbach, Jennifer Nagursky, Helmut F. Erbersdobler: Lebensmittel-Warenkunde für Einsteiger. Springer-Verlag.