Co je atopický ekzém, co ho způsobuje, jak se projevuje a co na něj pomáhá?

Co je atopický ekzém, co ho způsobuje, jak se projevuje a co na něj pomáhá?


Svědivá, zarudlá, suchá kůže je často stigmatizujícím znakem lidí trpících atopickým ekzémem. Seznamte se nyní s tímto onemocněním blíže, abyste věděli, že nositelé nejsou pro ostatní žádnou hrozbou, protože ekzém je nepřenosný. V článku se dozvíte i jak nositelům atopického ekzému nejlépe pomoci.


Co je to atopický ekzém?

Poznat, jak vypadá atopický ekzém, v záplavě mnoha kožních neduhů nebývá snadné. Jedná se o kožní, neinfekční a zánětlivé onemocnění kůže, které bývá dědičné. Dědí se však pouze atopická predispozice, neboli náchylnost k možnému rozvoji ekzému. V případě, kdy budeme dbát na prevenci, je možné atopickému ekzému zcela předejít. Na toto by si měli dát pozor především atopici, kteří plánují mít děti. Pokud onemocněním trpí jeden z rodičů, je pravděpodobnost propuknutí ekzému u dítěte 60%, když trápí onemocnění oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na 80 %. 

Příčiny atopického ekzému a co ho způsobuje?

Mezi hlavní příčiny rozvoje atopické dermatitidy tedy patří: 

  • dědičná predispozice,
  • alergické podněty a alergeny (jako například potraviny, drogerie, mikrobi a další), 
  • porucha funkce kožní bariéry (díky vyššímu úbytku lipidů v kůži dochází k větší ztrátě vody kůží a tím pádem je kůže suchá a náchylnější na vznik onemocnění), 
  • důležitou roli hraje prostředí, počasí, oblečení a především psychika (psychosomatická léčba atopického ekzému by neměla být opomíjena).


Koho atopický ekzém postihuje?

Toto onemocnění prostupuje všemi věkovými skupinami. Zatímco v dětské populaci je dermatitida velice častá a postihuje každé páté dítě, v dospělosti je zastoupení menší, jen okolo 6%. 

Dobrou zprávou je, že pokud dítě trpí atopickým ekzémem, je velká pravděpodobnost, že do dospělosti příznaky onemocnění odezní. Jen pozor, stále se předpokládá, že je atopický ekzém nevyléčitelný a proto i přesto, že příznaky nemoci zmizí, stále byste se ke kůži měli chovat tak, jako když jste ekzém měli. 


Jak poznat atopický ekzém?

To, zda opravdu kožní neduhy jsou projevy atopického ekzému, nám nejlépe zodpoví kožní lékař, ale i přesto můžeme vypozorovat příznaky, které nás navedou k lepší diagnostice. Společným znakem téměř všech atopiků je zarudlá, suchá a svědivá kůže, která může být v akutní fázi plná pupínků, mokvajících puchýřků, které jsou často nepravidelně ohraničené. Kůže bývá odřená, citlivá na chlad, dokonce může i hnisat. 

Ložiska atopického ekzému jsou s věkem proměnlivá. Zatímco v kojeneckém věku se vyskytují především na obličeji, končetinách, trupu a ohybech kůže (podkolení jamky, předloktí aj.), v předškolním věku mizí z trupu a zůstávají v podkoleních a loketních jamkách a na hlavě. V dospělosti je nejčastější výskyt na dlaních, rukách a prstech a samozřejmě se může vyskytovat i na místech, kde se projevoval v dětství. 

Pokud atopik ekzémem trpí od dětství, často mívá kůži zrohovatělou, náchylnou na poranění a infekce. Je doporučováno i to, že je dobré v místech, kde bývala ložiska ekzému se vyvarovat tetování.

Jak už jsme zmiňovali výše, častým problémem atopiků je náchylnost kůže na infekce, které je nutné léčit bezodkladně. Pozdní léčba může vést až k hospitalizaci. U 10 % pacientů je atopický ekzém provázen i jinými komplikacemi, které jsou spojovány právě s oslabenou imunitou. Nejčastěji se jedná o střevní či dýchací potíže. 


Náš tip: Jedním ze způsobů posílení imunity a podpory léčby ekzému je také užívání probiotik a prebiotik. Střeva jsou totiž největším imunitním orgánem člověka. Zdravé trávení a střeva mohou mít pozitivní vliv jak na imunitu, tak na kožní onemocnění.

Atopický ekzém a možnosti léčby?

Moderní medicína vnímá atopický ekzém jako nevyléčitelné onemocnění a kožní lékaři často řeší jen akutní fáze. Najít správnou cestu, která bude vyhovovat konkrétnímu atopikovi bývá běh na dlouhou trať. Léčba musí být nastavena individuálně, bohužel to, co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. 

Akutní fázi léčí kožní lékaři podle rozsahu a intenzity onemocnění. Pokud se stane, že se vám ekzém zhoršuje a postihuje čím dál větší část těla, doporučujeme neléčit se sám, ale v akutní fázi opravdu vyhledat lékaře. Infekce, které může atopik chytit skrze porušenou kůži, jsou časté a léčba je pak zdlouhavá. A to nemluvíme o estetické stránce, kdy rozrušená, poškrábaná kůže může být příčinou budoucích jizev. 

Jak zmírnit atopický ekzém? Mírné fáze se dají dostat pod kontrolu úpravou stravy, promazáváním a změnou životního stylu. Vážnější fáze se léčí antibiotiky (infekce), antihistaminiky (proti svědění) a kortikoidy

V případě chronické i akutní fáze doporučujeme výrazně upravit životní styl, naučit se správně pečovat o pokožku (suchou kůži hydratovat, mokvající vysušovat), dobrou psychohygienou, výměnou kosmetiky a drogerie za přírodní netoxickou, ale nezapomínat ani na úpravu jídelníčku, šatníku a omezit také alergeny ve svém okolí. Tyto body si projdeme podrobněji. 

Alternativou je i přírodní léčba atopického ekzému. I v tomto případě je dobré svěřit se do rukou odborníka, např. fytoterapeuta. 


Co ovlivňuje kůže atopika

Jak jsme již zmínili výše, na stav kůže atopika má vliv několik faktorů. V následující části se podrobněji podíváme na vybrané oblasti, které mají významný vliv na atopický ekzém.


Psychika

Psychická pohoda je důležitou součástí léčby u všech onemocnění a už i doktoři pochopili, že nejde léčit jen kůži bez toho, aby soustředili pozornost i na nápravu psychiky. Zdá se to jednoduché a stačilo by se nestresovat, ale je to složitější, než by se mohlo zdát. 

Ekzematik se potýká se stigmatizací společnosti i přesto, že atopická dermatitida je neinfekční onemocnění. Zejména dětské kolektivy umí být velmi kruté, když se mezi nimi vyskytuje někdo, kdo “vyčnívá”. A to nemluvíme o nepohodlí, které ekzematik zažívá díky častému svědění či pálení kůže.

Najít si cestu k tomu, jak se dostat do psychické pohody je opět silně individuální. Můžete vyzkoušet meditace, častý pobyt v přírodě, sportování nebo se věnovat jinému koníčku. Někomu pomáhá saunování, jinému otužování (jen pozor u akutních fází!), bylinky na zklidnění (kozlík, třezalka, meduňka, mučenka, ashwagandha aj.). Nesmíme zapomínat ani na dostatečný spánek a odpočinek

Máte ve svém okolí ekzematika a nevíte, jak se k němu chovat správně? 

Neupozorňujte ho a nekomentujte jeho ekzém, mějte pochopení, pokud je podrážděný nebo odmítá například společnou návštěvu sauny, bazénu aj. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Stejně tak, jako ekzém nemusí být problémem v ničem, může být pro některé pacienty omezením. Než k němu vyrazíte na návštěvu a budete chtít donést nějakou dobrotu či dárek, raději se zeptejte, zda nemá potravinové omezení nebo se něčemu nevyhýbá. 


Strava

V případě stravy je dobré se alespoň v začátcích vyhnout potenciálně rizikovým potravinám, které často spouští nebo zhoršují projevy atopické kůže. Patří sem mléko a mléčné výrobky, vejce, lepek (především bílou mouku a výrobky z ní), sója, tropické a kyselejší ovoce, kakao, uzeniny, kvasnice, ořechy (některé druhy), lilek, rajče, špenát a jiné. Pokud tyto potraviny vyřadíte, je dost pravděpodobné, že se váš stav zlepší. 

Pokud máte atopii, doporučuje se kromě těchto potravin nejíst při atopickém ekzému ani konzervované potraviny a potraviny bohaté na histamin. 

Strava by měla založena na celistvých potravinách bohatých na vlákninu. Důraz by měl být kladen především na pestrost, čerstvost a lokálnost. Pokud vám toto nepomůže, doporučujeme vyzkoušet eliminační diety. 

Z konkrétních prvků stravy je dobré navýšit příjem biotinu, zinku, omega 3 mastných kyselin a selenu

Biotin najdete v luštěninách, ořeších, obilovinách či houbách, zinek se nachází také v ořeších, tahini, semínkách, luštěninách, tempehu, tofu, celozrnných obilovinách, nejlepším zdrojem selenu jsou para ořechy, ale obsahují ho i celozrnné obiloviny, semínka, ořechy či fazole. A omega 3 zas můžeme tělu doplnit skrz lněná či chia semínka, řepkový olej, dýni, vlašské ořechy, nebo omega 3 z rostlinných zdrojů v podobě výživových doplňků.

Prostředí

Překvapivým faktorem, který může nepříjemně ovlivnit stav kůže atopika, je prostředí, ve kterém člověk žije. Roli hraje nejen kvalita ovzduší, ale také obsah pylu, přítomnost zvířat, množství mikrobů a materiály, kterými se atopik obklopuje. 

Místo, kde trávíme nejvíce času, by mělo být co nejvíce bezalergenní. Není nutné se zbavovat domácích mazlíčků, kytek, ale je dobré množství pylu a mikrobů ve vzduchu snížit výkonnou čističkou vzduchu, pořídit si kvalitní okenní sítě. Místa, která mají mikrobi v oblibě, jako jsou koberce, psí pelechy, závěsy, matrace je dobré pravidelně a důkladně čistit. Místo, kde spíte, důkladně větrejte a materiály, které přichází do kontaktu s kůží nechť jsou co nejvíce hypoalergenní. Oblečení volte z přírodních materiálů (jen pozor na vlnu, která dráždí), ideálně bavlněné. V případě ložního prádla doporučuji investici do kvalitních antialergenních pokrývek. 


Drogerie a kosmetika

To stejné platí i u drogerie a kosmetiky. Nejvhodnější je sáhnout po výrobcích non toxic. Kromě toho, že bude spokojená vaše kůže, zajistíte i menší zátěž pro planetu. Konvenční drogerii a kosmetiku byste měli odstranit z vašeho domu úplně. Proč? Všechny věci, které přijdou do kontaktu s vaší pokožkou, ovlivňuje její stav, proto je použití chemických koktejlů nevhodné. Ženy by neměly opomíjet ani menstruační pomůcky.

V každodenní péči o tělo upřednostňujte rychlé vlažné sprchování, koupelím se snažte vyhýbat. Výjimku tvoří léčivé koupele, například olejové či ovesné. Po sprchování použijte k osušení ručníky z bavlny, naopak se vyvarujte hrubým osuškám a drhnutí kůže. 

Náš tip: Ovesná koupel – 100 g ovesných vloček vložte do látkového pytlíčku a ten vložte při napouštění do vany. Připravíte si tak lázeň s minerály a slizem z vloček, který je léčivý a vytváří na pokožce ochranný film.


Oblečení

Oblečení jsme již okrajově zmínili. Pro každodenní kontakt s kůží je vhodné volit kousky z přírodních materiálů, ideálně nebělené nebo barvené ekologicky šetrnými barvami. Pokud máte oblíbený kousek, který vás dráždí, a nechcete se jej vzdát, noste pod ním vždy tenký bavlněný kousek. Příkladem můžou být svetry, které mohou holé kůži vadit. Při nákupu nových kousků se poohlížejte po eko buticích. 

Nákupem oblečení to ale nekončí, na praní používejte ekologické prací prášky nebo gely, vyvarujte se používání aviváží (místo ní můžete používat ocet) a rovněž doporučujeme oblečení žehlit. Alespoň u malých dětí. 

Při přechodu z běžných pracích prášků na ekologické je nutné prvně ekologicky vyčistit pračku, aby v ní nezůstaly zbytky konvenčních prostředků.


Závěr

Doufáme, že vám tento obecný článek poslouží jako startovací čára při vaší cestě za krásnou pokožkou. Nevzdávejte to, pokud léčba bude trvat déle, než očekáváte. Nebojte se obrátit na odborníky, ale také je potřeba vzít zdraví do svých rukou a pochopit, že k tomu, abyste dostali atopický ekzém pod kontrolu, je potřeba hledat si svou cestu také sám. 


Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance


Zdroje k článku:

  1. https://emedicine.medscape.com/dermatology
  2. https://www.healthline.com/health/atopic-dermatitis/what-is-atopic-dermatitis#:~:text=Atopic%20dermatitis%20(AD)%20is%20a,tends%20to%20flare%20up%20periodically.
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273#:~:text=Atopic%20dermatitis%20(eczema)%20is%20a,irritating%20but%20it's%20not%20contagious.
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326095/
  6. https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/ 
  7. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jdv.14891