Jaké úkoly mají vitamíny B v organismu a jak poznáte jejich nedostatek?

Jaké úkoly mají vitamíny B v organismu a jak poznáte jejich nedostatek?
Každý vitamín skupiny B má své jedinečné vlastnosti a funkci v lidském těle. Následující článek popisuje roli jednotlivých vitamínů skupiny B pro lidský organizmus, jak se projevuje jejich nedostatek, jaké jsou jejich formy a jaké pro ně platí doporučené dávkování. 

Doporučené denní dávkování pro vitamíny skupiny B uvedené v tabulkách využívá primárně hodnoty populačního referenčního příjmu stanovené podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) a doporučených výživových dávek pro obyvatele SR (DVD SR). Hvězdička (*) označuje hodnoty definované jako průměrný příjem (AI/average intake) stanovený EFSA v případech, kde neexistuje dostatek dat pro definici přesnějších hodnot populačního referenčního příjmu.


Vitamín B1 neboli thiamin a jeho účinky

Vitamín B1 se nazývá thiamin, hraje významnou roli v metabolismu energie a je důležitý pro růst a vývoj buněk. Nedostatek vitamínu B1 se projevuje například nekontrolovaným hubnutím až anorexií, zmateností, svalovou slabostí či poruchami krátkodobé paměti. 

Závažný a dlouhodobý nedostatek vitamínu B1 může vyústit až v onemocnění beri-beri, které bylo rozšířeno především v asijských zemích v 19. století, v důsledku nárůstu obliby bílé rýže místo celozrnné. Thiamin se v rýži nachází v horní tmavší vrstvě zrna, která se při výrobě bílé rýže odstraňuje. Chudí lidé, jejichž strava sestávala primárně z bílé rýže, tak trpěli například částečnou paralýzou a otoky končetin v důsledku toho, že jejich strava byla o vitamín B1 ochuzena.


Vitamín B1 a jeho formy

V doplňcích stravy se vitamín B1 (thiamin) vyskytuje nejčastěji ve stabilních a ve vodě rozpustných formách, jako jsou thiamin mononitrát a thiamin hydrochlorid. Někdy v doplňcích stravy nalezneme i benfotiamin, což je syntetický derivát, který si organismus přeměňuje zpět na thiamin.


Dávkování vitamínu B1 (thiaminu)

Následující tabulka znázorňuje doporučené výživové dávky pro vitamín B1 (thiamin), které jsou převzaty z doporučených výživových dávek pro obyvatele SR (DVD SR).

 
Věk Pohlaví Dávka (DVD SR)
0–6 měs.obě pohlaví0,3 mg
7–11 měs.obě pohlaví0,4 mg
1–3 letobě pohlaví0,6 mg
4–6 letobě pohlaví0,8 mg
7–10 letobě pohlaví1,0 mg
11–14 letdívky1,2 mg
11–14 letchlapci1,3 mg
15–18 letdívky1,2 mg
15–18 letchlapci1,4 mg
19–34 letženy1,3 mg
19–34 letmuži1,3 mg
35–62 letženy1,2 mg
35–62 letmuži1,3 mg
63+ letženy1,0 mg
63+ letmuži1,1 mg
≥ 18 lettěhotné ženy1,4 mg
≥ 18 letkojící ženy1,5 mg

Zdroj: DVD SR


Vitamín B2 neboli riboflavin a jeho účinky

Vitamín B2 neboli riboflavin zastává v rámci B komplexu unikátní roli. Kromě vlastních funkcí pro metabolismus energie a živin se totiž účastní i látkové přeměny vitamínů B3 a B6. 

Nedostatek vitamínu B2 (riboflavinu) se projevuje širokou škálou příznaků. Pokud tělu chybí vitamín B2 (riboflavin), mohou se projevit následující příznaky: kožní poruchy (dermatitida), popraskané a oteklé rty, popraskané koutky úst, padání vlasů, otoky, poruchy reprodukčního systému, svědění očí, červené oči, poruchy jater a nervového systému.


Vitamín B2 a jeho formy

Ve většině doplňků stravy se vitamín B2 neboli riboflavin používá ve volné formě, výjimečně pak jako riboflavin-5'-fosfát. Obě tyto formy vitamínu B2 jsou účinné. 


Dávkování vitamínu B2 (riboflavinu) 

Následující tabulka uvádí doporučené dávky pro vitamín B2 (riboflavin) podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin. Při nadměrných dávkách nad 27 mg se vstřebávání riboflavinu rapidně snižuje a nadměrný riboflavin se tak buď nevstřebá, nebo vylučuje močí. Riziko toxicity je proto obecně nízké, horní hranice příjmu pro riboflavin tak nebyla stanovena, což znamená, že předávkování vitamínem B2 je tak výjimečné, že prakticky nehrozí.

 
VěkPohlavíDávka (EFSA)
7–11 měs.obě pohlaví0,4 mg*
1–3 letobě pohlaví0,6 mg
4–6 letobě pohlaví0,7 mg
7–10 letobě pohlaví1,0 mg
11–14 letobě pohlaví1,4 mg
15–17 letobě pohlaví1,6 mg
≥ 18 letobě pohlaví1,6 mg
≥ 18 lettěhotné ženy1,9 mg
≥ 18 letkojící ženy2 mg

                                                              Zdroj: EFSA


Vitamín B3 neboli niacin a jeho účinky

Vitamín B3 se nazývá též niacin a v organismu se mění na nikotinamidadenindinukleotid (NAD), který je součástí nejméně 400 různých enzymů, což je více, než u kteréhokoli jiného vitamínu. Niacin má proto v organismu obrovský význam, podílí se mimo jiné na metabolismu všech hlavních živin a hlavní energetické molekuly ATP. 

Nedostatek niacinu se projevuje onemocněním zvaným pellagra, a niacin se proto také někdy označuje jako vitamín PP (prevence pellagry). Pellagra se projevuje vyrážkami či odbarvením pokožky, zarudnutím jazyka, poruchami trávení se zvracením, průjmem či zácpou a neurologickými poruchami, včetně deprese, bolestí hlavy, únavy a ztráty paměti.


Vitamín B3 a jeho formy

V doplňcích stravy se vitamín B3 (niacin) vyskytuje nejčastěji buď jako kyselina nikotinová, nebo nikotinamid (také označován jako niacinamid). Obě formy, ve kterých se niacin vyskytuje, jsou schopny předcházet nedostatku vitamínu B3 i ho léčit. Kyselina nikotinová však má ve vyšších dávkách vedlejší účinky (zčervenání a svědění pokožky, změny lipidového neboli tukového profilu), a proto jsou nikotinamidové varianty vhodnějším způsobem, jak niacin v těle doplnit.


Dávkování vitamínu B3 (niacinu)

Tabulka znázorňuje dávky pro niacin, které jsou převzaty z doporučených výživových dávek pro obyvatele SR, přičemž horní hranice pochází z doporučení EFSA. Dávky pro niacin jsou definovány v hodnotách pro ekvivalent kyseliny nikotinové (NE), který se uvádí také u doplňků stravy, umožňující porovnávání dávek různých forem vitamínu B3. 

Uvedená horní hranice pro niacin se netýká potravin, jen doplňků stravy. Je stanovena zvlášť pro nikotinamid a kyselinu nikotinovou s ohledem na dávky, při kterých se u nich objevují vedlejší účinky.

 
VěkPohlavíDávka (DVD SR)Horní hranice (EFSA)
0–6 měs.obě pohlaví3 mg NEnení stanovenanení stanovena
7–11 měs.obě pohlaví5 mg NEnení stanovenanení stanovena
1–3 letobě pohlaví8 mg NE150 mg nikotinamidu2 mg kys. nikotinové
4–6 letobě pohlaví10 mg NE220 mg nikotinamidu3 mg kys. nikotinové
7–10 letobě pohlaví12 mg NE350 mg nikotinamidu4 mg kys. nikotinové
11–14 letdívky15 mg NE500 mg nikotinamidu6 mg kys. nikotinové
11–14 letchlapci14 mg NE501 mg nikotinamidu7 mg kys. nikotinové
15–18 letdívky15 mg NE700 mg nikotinamidu8 mg kys. nikotinové
15–18 letchlapci17 mg NE701 mg nikotinamidu9 mg kys. nikotinové
19–62 letženy15 mg NE900 mg nikotinamidu10 mg kys. nikotinové
63+ letženy13 mg NE900 mg nikotinamidu10 mg kys. nikotinové
19–34 letmuži19 mg NE900 mg nikotinamidu10 mg kys. nikotinové
35–62 letmuži17 mg NE900 mg nikotinamidu10 mg kys. nikotinové
63+ letmuži15 mg NE900 mg nikotinamidu10 mg kys. nikotinové
≥ 18 lettěhotné ženy18 mg NEnení stanovenanení stanovena
≥ 18 letkojící ženy17 mg NEnení stanovenanení stanovena

Zdroj: EFSA,DVD SR


Vitamín B5 – kyselina pantothenová a její účinky

Jako vitamín B5 se označuje kyselina pantothenová, která svůj název získala z řeckého slova "pantos", volně přeložitelného jako "všudypřítomný", pro své široké zastoupení v různých potravinách. Nedostatek kyseliny pantothenové je proto extrémně vzácný, s výjimkou vzácné genetické mutace a závažné podvýživy, kdy dochází k deficitu celé škály vitamínů. V lidském organismu se kyselina pantothenová podílí na syntéze koenzymu A, který je důležitý pro metabolismus mastných kyselin.


Vitamín B5 a jeho formy

V potravinách se vitamín B5 vyskytuje ve formě kyseliny pantothenové nebo koenzymu A, pantetinu či fosfopanteteinu, které jsou v trávicím procesu přeměněny na kyselinu pantothenovou. 

V doplňcích stravy se kyselina pantothenová vyskytuje nejčastěji jako pantothenát vápenatý nebo pantetin. Studie, které by srovnávaly biologickou dostupnost kyseliny pantothenové z jednotlivých forem, zatím nejsou dostupné.


Dávkování vitamínu B5 (kyseliny pantothenové)

Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin má kyselina pantothenová následujícího doporučené dávkování:

 
VěkPohlavíDávka (EFSA)
7–11 měs.obě pohlaví3 mg*
1–3 letobě pohlaví4 mg*
4–10 letobě pohlaví4 mg*
11–17 letobě pohlaví5 mg*
≥ 18 letobě pohlaví5 mg*
≥ 18 lettěhotné ženy5 mg*
≥ 18 letkojící ženy7 mg*

                                                              Zdroj: EFSA


Vitamín B6 neboli pyridoxin a jeho účinky

Vitamín B6 se nazývá pyridoxin a podílí se na více než stovce enzymatických reakcí v metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků, při tvorbě hemoglobinu a metabolismu homocysteinu. Nedostatek vitamínu B6 je vzácný a zpravidla se vyskytuje společně s nedostatkem dalších vitamínů skupiny B. 

Mírný nedostatek v případě vitamínu B6 (pyridoxinu) může probíhat bez vnějších příznaků. Při výraznějším nedostatku vitamínu B6 (pyridoxinu) se může objevit anémie, kožní dermatitidy, loupání rtů a praskání koutků, otoky jazyka, deprese, zmatenost a oslabená imunita.


Vitamín B6 a jeho formy

Pyridoxin je nejčastěji se vyskytující formou vitamínu B6 v potravinách a doplňcích stravy. Další formy (vitamery) vitamínu B6 jsou pyridoxin 5'-fosfát, pyridoxal, pyridoxal 5'-fosfát, pyridoxamin a pyridoxamin 5'-fosfát. Každou z těchto forem vitamínu B6 si umí organismus přetvořit na kterýkoli z ostatních vitamerů vitamínu B6, proto jsou všechny považovány za aktivní vitamín B6. 

V doplňcích stravy se vitamín B6 nejčastěji vyskytuje jako pyridoxin hydrochlorid a pyridoxal 5'-fosfát. Využitelnost různých forem z doplňků stravy se významně neliší a je podobná využitelnosti vitamínu B6 z potravin.


Dávkování vitamínu B6 (pyridoxinu)

Vitamínem B6 (pyridoxinem) je možné se předávkovat, a proto není vhodné překračovat doporučenou denní dávku. Doporučené denní dávky pro pyridoxin podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin znázorňuje následující tabulka. 

 
VěkPohlavíDávka (EFSA)Horní hranice (EFSA)
7–11 měs.obě pohlaví0,3 mg*není stanovena
1–3 letobě pohlaví0,6 mg5 mg
4–6 letobě pohlaví0,7 mg7 mg
7–10 letobě pohlaví1,0 mg10 mg
11–14 letobě pohlaví1,4 mg15 mg
15–17 letmuži1,7 mg20 mg
15–17 letženy1,6 mg20 mg
≥ 18 letmuži1,7 mg25 mg
≥ 18 letženy1,6 mg25 mg
≥ 18 lettěhotné ženy1,8 mg25 mg
≥ 18 letkojící ženy1,7 mg25 mg

Zdroj: EFSA


Vitamín B7 neboli biotin a jeho účinky

Biotinem nazýváme vitamín B7, který se kromě metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků podílí i na mezibuněčné komunikaci a regulaci exprese genů. Biotin se v malém množství vyskytuje v široké škále rostlinných i živočišných potravin a závažnější nedostatek vitamínu B7 (biotinu) je proto vzácný. 

Příznaky nedostatku vitamínu B7 neboli biotinu se vyvíjejí a postupně zhoršují. Příznaky nedostatku biotinu zahrnují například zhoršování kvality vlasů a jejich postupné padání, loupání pokožky a červené vyrážky kolem očí, nosu a úst, zarudnutí očí, kožní infekce, křehké nehty a neurologické poruchy jako deprese, letargie, halucinace a záchvaty.


Vitamín B7 a jeho formy

V potravinách se biotin typicky vyskytuje volný nebo vázaný na bílkoviny a v průběhu trávení se uvolňuje. V doplňcích stravy se může biotin nacházet volný, nebo ve sloučeninách, nicméně výzkum ohledně účinnosti různých forem je zatím nedostatečný.


Dávkování vitamínu B7 (biotinu)

Doporučené dávky pro biotin podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin znázorňuje následující tabulka:

 
VěkPohlavíDávka (EFSA)
7–11 měs.obě pohlaví6 μg*
1–3 letobě pohlaví20 μg*
4–6 letobě pohlaví25 μg*
7–10 letobě pohlaví25 μg*
11–17 letobě pohlaví35 μg*
≥ 18 letobě pohlaví40 μg*
≥ 18 lettěhotné ženy40 μg*
≥ 18 letkojící ženy45 μg*

                                                             Zdroj: EFSA


Vitamín B9 neboli folát (kyselina listová a její deriváty)

Do skupiny látek označených jako vitamín B9 patří kyselina listová a její deriváty, nazývané foláty. V organismu se vitamín B9 podílí mimo jiné na syntéze nukleových kyselin DNA a RNA a dělení buněk, a proto je kyselina listová důležitá v těhotenství pro zdravý vývoj plodu. 

Pokud není kyselina listová v těhotenství přijímána v dostatečném množství, její nedostatek je spojován s rozštěpovými vadami neurální trubice plodu, předčasnými porody, nízkou porodní hmotností a poruchami vývoje novorozenců. 

Kyselina listová se hojně nachází v řadě potravin, avšak příjem potravin s jejím obsahem, jako jsou např. listová zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, je v populaci nízký. Proto se kyselina listová preventivně doporučuje těhotným ženám a ženám, které těhotenství plánují.

Pokud jsou kyselina listová či její deriváty přijímány u dospělých nedostatečně, její deficit způsobuje megaloblastickou anémii a projevuje se symptomy, jako jsou únava, slabost, poruchy soustředění, podrážděnost, bolesti hlavy, poruchy srdečního rytmu a dušnost. Mezi další příznaky nedostatečného příjmu kyseliny listové patří bolestivost jazyka a vředy na jeho povrchu a v ústní dutině, změny kvality pokožky, vlasů a nehtů, poruchy trávení a zvýšená hladina homocysteinu.


Vitamín B9 a jeho formy

V potravinách se folát vyskytuje nejčastěji ve formě tetrahydrofolátu (THF). V doplňcích stravy se používají nejčastěji formy kyselina listová a 5-methyl-tetrahydrofolát (metylfolát). Někteří lidé mohou mít geneticky zapříčiněnou nižší schopnost přeměny kyseliny listové na folát a u těchto lidí může mít kyselina listová účinky ve srovnání s metylfolátem horší. Metylfolát je proto primární volbou.


Dávkování vitamínu B9 neboli folátu (kyseliny listové a jejích derivátů)

Doporučené dávky pro vitamín B9 jsou uvedeny v tabulce podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin. Z důvodu různé využitelnosti má kyselina listová dávkování odlišné podle toho, zda je přijímána z potravin nebo doplňků stravy v různých formách. Pro zjednodušení jsou hodnoty populačního referenčního příjmu uvedené v ekvivalentu folátu ze stravy (Dietary folate equivalent/DFE). Na doplňcích stravy s folátem proto vždy hledejte tuto hodnotu. Kyselina listová má vyšší vstřebatelnost při užívání výživových doplňků společně s jídlem.

 
VěkPohlavíDávka (EFSA)Horní hranice (EFSA)
7–11 měs.obě pohlaví80 μg DFE*není stanovena
1–3 letobě pohlaví120 μg DFE200 μg
4–6 letobě pohlaví140 μg DFE300 μg
7–10 letobě pohlaví200 μg DFE400 μg
11–14 letobě pohlaví270 μg DFE600 μg
15–17 letobě pohlaví330 μg DFE800 μg
≥ 18 letobě pohlaví330 μg DFE1000 μg
≥ 18 lettěhotné ženy600 μg DFE*1000 μg
≥ 18 letkojící ženy500 μg DFE1000 μg

Zdroj: EFSA


Vitamín B12 neboli kobalamin a jeho účinky

Vitamín B12, nazývaný též kobalamin, se podílí především na fungování nervové soustavy, syntéze DNA a tvorbě červených krvinek. Nedostatek vitamínu B12 je rozšířen především mezi vegany a vegetariány, kde se podle různých výzkumů pohybuje od 32 % do 86,5 %. Příčinou je, že má vitamín B12 nedostatek rostlinných zdrojů a žádný z nich nelze označit za spolehlivý. 

Podle výživových a zdravotnických organizací by proto měli vegani a vegetariáni vždy přijímat vitamín B12 z doplňků stravy. Nedostatek vitamínu B12 se projevuje, podobně jako v případě folátu, megaloblastickou anémií, únavou, slabostí a bolestivostí úst a jazyka. Navíc se mohou objevit také zácpa, nechutenství, hubnutí a nervové poruchy, jako brnění končetin, zmatenost, deprese a poruchy paměti.


Vitamín B12 a jeho formy

Vitamín B12 se vyskytuje ve čtyřech formách jako methylkobalamin, adenosylkobalamin, cyanokobalamin a hydroxokobalamin. Všechny tyto formy představují aktivní vitamín B12. 

Nejlepší prozkoumaná a zároveň nejstabilnější forma vitamínu B12 je cyanokobalamin, který je proto optimální volbou pro většinu populace. Některé výzkumy naznačují, že pro kuřáky může být vhodnější vitamín B12 ve formě methylkobalaminu. Jako doplněk stravy je vitamín B12 dostupný v polykacích či rozpustných tabletách, ale také v tekuté formě, jako jsou kapky nebo sprej. Vitamín B12 lze užívat v kterékoliv z uvedených forem.


Dávkování vitamínu B12 (kobalaminu)

V tabulce jsou uvedeny doporučené dávky pro vitamín B12 (kobalamin) podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin a současných vědeckých poznatků (viz zdroje pod tabulkou). Hodnoty adekvátního příjmu vitamínu B12 jsou závislé na příjmu vitamínu B12 v malých dávkách v průběhu celého dne. Proto se denní dávka tohoto vitamínu liší u veganů, kteří vitamín B12 užívají jednorázově v doplňcích stravy.

Ani v dávkách vyšších než 1000 mikrogramů denně nemá vitamín B12 účinky, které by představovaly zdravotní riziko. Horní hranice pro vitamín B12 nebyla stanovena.

 
VěkPohlavíDávka (EFSA)Dávky pro vegany (z doplňků stravy)
7–11 měs.obě pohlaví1,5 μg*5 μg
1–3 letobě pohlaví1,5 μg*5 μg
4–6 letobě pohlaví1,5 μg*25 μg
7–10 letobě pohlaví2,5 μg*25 μg
11–14 letobě pohlaví3.5 μg*50 μg
≥ 15 letobě pohlaví4 μg*50 μg
≥ 18 lettěhotné ženy4,5 μg*50 μg
≥ 18 letkojící ženy5 μg*50 μg

Zdroj: EFSABaroni, et al., 2019, Del Bo, et al., 2018

Více informací o vitamínech skupiny B a o B-komplexu se dočtete v tomto článku:

Pokud vás zajímají bližší informace o vitamínu B12, doporučujeme přečíst si následující články: 


    Všechny produkty z kategorie Vitamíny B naleznete ZDE.


    Autor: Bc. Radek Látal, DiS., veganský výživový poradce

    Zdroje informací:

    1. https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf 

    2. https://www.efsa.europa.eu/en/interactive-pages/drvs

    3. https://www.nature.com/articles/ejcn201446 

    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5188422/ 

    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356233/ 

    6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25820384

    7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30577451/ 

    8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29499976/

    9. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Thiamin-HealthProfessional/

    10. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Riboflavin-HealthProfessional/

    11. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Niacin-HealthProfessional/ 

    12. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/

    13. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/ 

    14. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/ 

    15. https://ods.od.nih.gov/factsheets/PantothenicAcid-HealthProfessional/

    16. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/