Jak vybrat nejlepší MSM (methylsulfonylmetan) + recenze na kvalitní produkty

Jak vybrat nejlepší MSM (methylsulfonylmetan) + recenze na kvalitní produkty

Methylsulfonylmethan (MSM) je sloučenina obsahující síru, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle, ale i v některých zelených rostlinách a zvířatech. MSM lze také vyrobit v laboratoři.

Síra je nezbytná pro správné fungování detoxikačníchprocesů a například tripeptid glutathion (který působí v těle jako silný antioxidant) se nemůže bez přítomnosti síry vůbec vytvářet. V současné chvíli však neexistují žádné doporučená denní dávky pro MSM nebo síru a nedostatek síry není u lidí příliš často kontrolován či cíleně zjišťován.

Lidé běžně používají MSM při obtížích s osteoartrózou. Používá se také na bolesti, otoky, zdraví kůže, sennou rýmu a mnoho dalších obtíží. Ačkoliv jeho skutečné efekty v těchto oblastech zatím nejsou dostatečně prozkoumány, jedná se o látku našemu tělu známou a při běžně užívaných dávkách jsou vedlejší účinky zřídka pozorovány.

Chcete si přečíst více o tom, co je to MSM a jaké má účinky na lidské tělo? Přečtěte si náš článek ZDE!


Jak si vybrat nejlepší MSM?

Na trhu jsou nejběžněji k dostání 2 formy MSM. Patří mezi ně kapsle nebo tablety a prášková forma. Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody těchto nejběžnějších forem.


MSM v prášku

Methylsulfonylmetan v práškové formě je nejběžnějším typem tohoto doplňku. Prášková forma MSM je většinou jednosložková (obsahuje pouze čisté MSM) a má tak méně přísad, které by mohly síru doprovázet či kontaminovat.

Některým lidem nemusí MSM prášek vyhovovat, protože má hořkou chuť, ale je to nejlepší způsob, jak doplněk užívat v jeho nejčistší formě bez nutnosti rozpouštění tablet či kapslí v žaludku.

MSM prášek se většinou užívá tak, že se dávka smíchá s vodou a směs se vypije. Vzhledem k tomu, že MSM je efektivní kombinovat s vitamínem C, můžete pro zmírnění hořké chuti přidat do vody trochu citronové šťávy či pomerančového džusu.


MSM v tabletách a kapslích

Dalším oblíbenou formou MSM jsou kapsle či tablety. Jejich užívání je snazší, pohodlnější, velmi jednoduše se MSM dávkuje, protože kapsle či tablety mají jasně daný obsah. Další výhodou je také fakt, že tato forma nemá hořkou chuť, která může být pro některé lidi překážkou v užívání.

U tablet a kapslí může být náročnější najít kvalitní produkt, protože mnoho produktů ve formě kapslí či tablet obsahuje zbytečné přísady, plniva a někdy i syntetické vitamíny, které mohou snižovat obsažené množství MSM či snižovat jeho zdravotní výhody.


Jak se vyrábí MSM

Pro výrobu MSM se používají dvě metody. Obě zahrnují chemickou syntézu z prvku síry. MSM není komerčně dostupné jako extrakt z rostlin nebo jiných přírodních zdrojů.

  1. První metoda začíná reakcí zahrnující síru a metan, která je energeticky úsporná.
  2. Druhá metoda zahrnuje reakci vedlejších ropných produktů s odpadem z papírny, což vyžaduje velké množství energie.

V současné době se MSM vyrábí první metodou popsanou výše. Je považována za ekologicky udržitelnější než druhá metoda, která je obvykle energeticky mnohem náročnější.


MSM v kombinaci s jinými látkami

Pro dosažení lepších účinků či větší efektivity se MSM mnohdy kombinuje s dalšími látkami, mezi něž patří například vitamín C, glukosamin a chondroitin/phytodroitin. 


MSM a glukosamin

Glukosamin je aminový cukr, který hraje klíčovou roli ve zdraví různých oblastí v těle, jako jsou synoviální tekutiny, šlachy, vazy, kůže, kosti, srdeční chlopně a krevní cévy, ale i v trávicím, močovém a respiračním systému. Kombinace MSM s glukosaminem tak zvyšuje pozitivní účinky v těchto oblastech.


MSM a vitamin C

Výzkumy naznačují, že MSM působí účinněji, když se užívá s vitaminem C. Přítomnost vitaminu C pravděpodobně zlepšuje absorpci MSM a zvyšuje jeho účinky. MSM má protizánětlivé vlastnosti a vitamin C pomáhá snižovat účinky volných radikálů a oxidativního stresu. 


MSM a chondroitin/phytodroitin

Doplňky stravy, které podporují zdraví kloubů, často kombinují MSM s glukosaminem, ale také s chondroitinem nebo phytodroitinem (rostlinnou alternativou chondroitinu). Tyto kombinace se také užívají k úlevě od bolesti spojené s osteoartrózou a mají protizánětlivé účinky.


MSM a kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová s MSM je účinná kombinace dvou látek, která podporuje zdraví kloubů a předchází předčasnému stárnutí. Obě tyto látky přispívají k udržení zdraví pojivové tkáně a dalších tělesných struktur. Jak kyselina hyaluronová, tak MSM jsou přirozeně přítomny v lidském těle, ale vlivem stárnutí či nevhodné stravy dochází časem k jejich nedostatku.


Srovnání produktů s obsahem MSM – recenze

Pojďme se podívat na recenze nejlepších produktů s MSM, které Vám můžeme nabídnout na našem e-shopu:

Veganicity Glucosamin HCL + MSM, 30 vegan tablet

Veganicity Glucosamin HCL + MSM, 30 vegan tablet

Tento produkt v sobě kombinuje MSM a glukosamin, což je aminový cukr, který se v těle produkuje z glukózy a glutaminu a má rozhodující roli ve zdraví synoviálních tekutin, šlach, vaziva, kůže, kostí, srdečních chlopní a krevních cév a zasahuje i do dalších oblastí.

Každá tableta tohoto doplňku obsahuje 500 mg MSM a 500 mg glukosaminu. Výhodou tohoto produktu může být menší množství tablet a nižší celková cena, díky čemuž si můžete tento doplněk snadnovyzkoušet a následně se rozhodnout, zda budete v užívání MSM po této zkušenosti nadále pokračovat.

Naturtreu Síla vulkánu - MSM & Vitamín C, 240 tablet

Naturtreu Síla vulkánu - MSM & Vitamín C, 240 tablet

Že je síra životně důležitý minerál a zároveň třetí nejčastější element v našem těle si uvědomuje i německý výrobce kvalitních doplňků stravy Naturtreu. Síra je přítomná skoro všude, hlavně ale v kostech, svalech a kůži.

MSM je v tomto produktu v kombinaci s přírodním vitamínem C z třešně acerola. Vitamín C je nápomocný při vstřebávání MSM a biovyužitelnost MSM tak výrazně zvyšuje.

Výrobce Naturtreu doporučuje tento doplněk kombinovat ještě s doplňkem stravy Ohnivý štít. Kombinace kurkumy, kadidla, zázvoru, skořice a černého pepře nabízí synergické efekty s MSM a vitamínem C.

Tento produkt obsahuje velké množství tablet s vysokým obsahem MSM. 1 tableta tohoto doplňku obsahuje 1000 mg MSM a 24 mg extraktu z třešně acerola. 

Kompava MSM (methylsulfonylmethan) 500 mg, 120 kapslí

Kompava MSM (methylsulfonylmethan) 500 mg, 120 kapslí

Hledáte-li přírodní produkt, který dokáže zlepšit stav vaší pokožky, vlasů, nehtů, zachovat hybnost kloubů, posílit imunitu, zmírnit alergie a projevy stárnutí, pak MSM od značky Kompava určitě stojí za vaši pozornost.

Jedná se o cenově dostupný doplněk stravy ve výhodném balení v té nejlepší kvalitě OptiMSM™. A proč volí Kompava právě OptiMSM™? Značka OptiMSM™ si získala pověst nejčistšího, nejbezpečnějšího a nejkonzistentnějšího MSM na světě. Zaručuje 99,99% čistotu. Výrobek je navíc netoxický, nealergický a maximálně vstřebatelný a využitelný organismem.

Užívání i dávkování kapslí je zde velmi jednodnoduché, jelikož 1 kapsle obsahuje 500 mg MSM.

ProFuel MSM a přírodní vitamin C na klouby, 365 tablet

ProFuel MSM a přírodní vitamin C na klouby, 365 tablet

Firma ProFuel přináší unikátní kombinaci vysoce čistého metylsulfonylmethanu a přírodního vitamínu C z extraktů ze šípků na podporu zdraví kloubů. Jak již bylo uvedeno výše, vitamín C pravděpodobně zlepšuje absorbci MSM a tedy i jeho účinnost. Tento doplněk stravy je určen nejen pro výživu kloubů, ale i šlach, vaziv a celkovou regeneraci pohybového aparátu. 

Výhodou tohoto produktu je velké množství tablet v balení i příznivá cena vzhledem k vysokému obsahu MSM. V 1 tabletě je obsaženo hned 1000 mg MSM, což může být výhodné ve chvíli, kdy chceme užívat vyšší dávky (nemusíme polykat mnoho tablet), ale pokud chceme užívat například více menších dávek, může být tento produkt méně praktický.

Veganicity Joint Essentials - komplexní kloubní výživa, 60 vegan tablet

Veganicity Joint Essentials - komplexní kloubní výživa, 60 vegan tablet

Koktejl umíchaný přímo na míru zdraví kloubů. Tak by se dal popsat komplex Joint Essentials od Veganicity. Poskytuje skvělou kombinaci živin k udržení hybnosti kloubů a pružnosti šlach. Komplex obsahuje glukosamin a Phytodroitin™ (dlouho očekávanou rostlinnou alternativu k chondroitinu, na níž jsou v těchto tabletách dobré recenze) jakož i MSM, kyselinu hyaluronovou a vitamin K2.

V jedné tabletě tak najdete glukosamin hydrochlorid – 250 mg, Phytodroitin™ – 200 mg, MSM – 100 mg, vitamin C – 40 mg, kyselinu hyaluronovou – 20 mg, vitamin D3 – 5 ug a vitamín K2 20μg.

Ačkoliv se nejedná o doplněk s primárním obsahem MSM, obsahuje opravdu komplexní spektrum látek pro maximalizaci zdraví kloubů, které nemá obdoby.

Pokud hledáte další alternativy k MSM, ať už k užívání společně nebo namísto MSM, můžete na podporu zdraví kloubů a pohybového aparátu i pokožky vyzkoušet i tyto produkty:

Vegetology Bone Care - Vitaminy na klouby a kosti, 60 tablet

Vegetology Bone Care - Vitaminy na klouby a kosti, 60 tablet

Doplněk stravy, který byl speciálně vyvinut odborníky z firmy Vegetology a kombinuje v sobě několik látek, které podporují zdraví kostí a kloubů včetně glukosaminu, Phytodroitinu™, vápníku a dalších látek.

Cytoplan Vegan Collagen, 120 kapslí

Cytoplan Vegan Collagen, 120 kapslí

Cytoplan Vegan Collagen je speciální komplex látek, který podporuje normální stav pokožky a napomáhá k normálnímu fungování kloubů a vaziva. S tímto produktem s obsahem MSM mají zákazníci dobré zkušenosti i na vlasy a nehty. Tento produkt je čistě rostlinného původu a je tak vhodnou alternativou pro vegany či vegetariány.


Dávkování MSM

Aktuálně neexistují oficiální doporučené denní dávky pro síru ani MSM a nebyla stanovena žádná horní či toxická hranice. Běžně se však MSM užívá v množství mezi 1 000 mg až 6 000 mg denně, rozdělených do několika dávek po dobu alespoň 3-4 měsíců. Vždy je vhodné konzultovat užívání s lékařem, obzvláště pak v případě, kdy užíváte nějaké léky.


Porovnání na závěr

Možná Vás v průběhu článku napadla následující otázka do diskuze na téma MSM: Nebude snazší se zaměřit na dostatek síry ve stravě, namísto její suplementace?

1000 mg síry (což odpovídá obsahu MSM v některých tabletách) můžeme mimo doplňky stravy získat například zhruba z 250g oříšků. 

Při užívání například 4 000 mg MSM denně bychom tak museli sníst každý den až 1kg ořechů, což by s sebou kromě síry neslo i opravdu velkou kalorickou hodnotu.
 


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/
  2. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/522.html
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22525653/
  4. https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/sulfur
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Methylsulfonylmethane