Železo je důležitý minerál, který si lidské tělo neumí vyrobit samo a jsme proto odkázáni na jeho příjem ze stravy nebo výživových doplňků. Klíčovou rolí železa je správná funkce červených krvinek a distribuce kyslíku v těle. Nedostatek železa vede k anémii s různými projevy. Na co si dát pozor a jak nedostatek železa řešit se dozvíte v následujícím článku.
Železo je součástí bílkovin v těle, zejména v hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin je krevní barvivo, ve kterém železo váže kyslík a pomáhá jeho distribuci všude v těle. Myoglobin je zase součástí svalů a funguje jako zásobárna kyslíku pro svaly během klidu i zvýšené námahy. I tady na sebe kyslík váže právě železo. Kromě toho se tento minerál nachází také v dalších bílkovinách různých orgánů, feritinu a transferinu. A důležitou roli má i v enzymech, které se podílejí na výrobě energie v těle.
Co způsobuje nedostatek železa a kdo je nejvíce ohrožen
Nedostatek železa může postihnout prakticky každého. Pokud nepřijímáme dostatek železa, případně jej rychleji ztrácíme než získáváme, tělo nemůže produkovat dostatek hemoglobinu. Postupně se vyvine anémie z nedostatku železa. Příčinou je především:
1. Špatné stravování
Mnoho potravin je bohatých na železo, ale pokud tyto potraviny tvoří jen zlomek našeho jídelníčku, může mít tělo dlouhodobý nedostatek železa.
2. Ztráta krve
Spolu s krví se z organismu ztrácí i velké množství železa, proto může náhlá ztráta krve znamenat akutní anémii. Příčinou může být i skrytá ztráta krve jako následek vážných onemocnění vnitřních orgánů.
3. Problémové vstřebávání vitamínů a minerálů
Železo se do těla vstřebává skrz tenké střevo. U některých gastrointestinálních onemocnění nastává riziko, že tělo nedokáže absorbovat ze stravy dostatečné množství železa.
Některé skupiny lidí jsou proto náchylnější k nedostatku železa, rizikovými skupinami jsou:
1. Ženy během menstruace
Ženy obecně častěji trpí nedostatkem železa a příčinou může být také silné menstruační krvácení. Tehdy ženy ztrácejí velké množství železa, což může postupně zapříčinit anémii.
2. Těhotné ženy
Nedostatek železa v těhotenství může nastat proto, že tělo matky musí v tomto období produkovat až dvakrát více hemoglobinu. Zásobuje tak kyslíkem embryo a zároveň mu chystá dostatek železa na dobu prvních měsíců po narození.
3. Lidé s vážnými chronickými onemocněními
Cukrovka, rakovina a leukémie, ale také celiakie bývají rizikovými faktory nedostatku železa.
4. Lidé, kteří často darují krev
Příliš časté darování krve může vést k dočasnému nedostatku hemoglobinu. To lze identifikovat před darováním krve a v případě nízkých hodnot by dárce měl být z procesu vyloučen.
5. Děti a kojenci
Zejména předčasně narozené děti nebo ty s nízkou porodní hmotností, které nedokážou získat dostatek železa z mateřského mléka, jsou ohroženy anémií. I větší děti mohou mít nedostatek železa, častým důvodem je nadměrný příjem vápníku například v kravském mléce. Vápník totiž může bránit vstřebávání železa, proto u dětí, které pijí hodně mléka, je třeba kontrolovat hladinu železa. Více o nedostatku železa u dětí se dočtete v článku ZDE.
Jaké příznaky má nedostatek železa
1. Únava a slabost
Při nedostatečném množství hemoglobinu může nastat nedokysličování těla a s tím spojený nedostatek energie, únava, podrážděnost a nesoustředěnost.
2. Bolesti hlavy
Podobně při nedostatku hemoglobinu dochází k nedokysličování mozku, což vede ke zvětšení cév a tlaku na okolní tkáně. Důsledkem jsou pak nepříjemné bolesti hlavy.
3. Vypadávání vlasů
Nedostatek železa má za následek i sníženou tvorbu nových buněk, oslabené a vypadající vlasy bývají jedním z prvních příznaků. Rovněž mohou být oslabeny i nehty.
4. Bledost
Nedostatek červeného barviva hemoglobinu má za následek i bledý odstín pokožky, dásní, rtů a vnitřní strany očních víček.
5. Bušení srdce a nevolnost
Při dlouhodobém nedostatku železa se namáhá srdce, které se snaží okysličovat tělo. Dochází k nadměrné zátěži srdce, objevit se mohou i nevolnosti a dušnost jako důsledky nedostatku železa, které nestíhá distribuovat kyslík v těle.
Následky nedostatku železa
Nedostatek železa bychom neměli podceňovat. Mírný nedostatek obvykle potíže nezpůsobí, ale dlouhodobě neléčená, případně skrytá anémie může mít u různých skupin i vážné následky.
Nedostatek železa u dospělých
Anémie z nedostatku železa, nazývaná také sideropenická anémie, může z dlouhodobého hlediska způsobovat srdeční problémy a zhoršenou imunitu.
Nedostatek železa v těhotenství
Může vést k předčasným porodům a nedostatečnému vývoji plodu. I během kojení je třeba u žen dbát na dostatek železa, neboť na kvalitě mateřského mléka závisí i hladina železa u dítěte.
Nedostatek železa u dětí
Během růstu je dostatečný příjem železa klíčový, nedostatek železa u dětí může způsobit růstové problémy, sníženou imunitu a větší náchylnost k infekčním onemocněním.
Jak si můžeme doplnit železo
Nejpřirozenější způsob, jak doplnit železo, je prostřednictvím stravy. Bohaté na železo jsou nejen živočišné zdroje, ale také mnoho rostlinných zdrojů železa, jako například mořské řasy, luštěniny či listová zelenina. Chcete-li vědět, co jíst, abyste neměli nedostatek železa, podívejte se na seznam nejlepších rostlinných potravinových zdrojů železa. Hodnoty platí pro 100 gramů potraviny.
Sušené houby | 69 mg |
Řasy | 53 mg |
Pivní kvasnice | 17 mg |
Sója | 9 - 15 mg |
Bíle fazole | 7,6 mg |
Pistácie | 7,3 mg |
Čočka | 7 mg |
Špenát | 5 mg |
Pokud z různých důvodů nedokážete doplnit železo v potravinách, je docela snadné jej přijímat v doplňcích stravy. Existují dva typy železa, hemové a nehémové, přičemž hemové se vyskytuje v živočišné stravě a vstřebává se lépe, než nehémové z rostlinných zdrojů. Při výběru doplňku si proto zkontrolujte, zda obsahuje hemový typ železa.
Dále si vybírejte podle formy sloučeniny železa ve výživovém doplňku. Výborné formy jsou fumarát železnatý s obsahem až 33% elementárního železa, síran železnatý s obsahem 20% elementárního železa nebo glukonát železnatý s 12% elementárního železa. Na trhu naleznete doplňky stravy ve formě tablet, jakož i lipozomální železo ve formě kapek, sirupů nebo sprejů. Takové tekuté formy železa jsou vhodné zejména pro děti.
Železo se dobře vstřebává spolu s vitamínem C. Proto je ideální konzumovat potraviny bohaté na železo spolu s potravinami bohatými na vitamín C. Mezi tyto patří například brokolice, citrusy, kiwi, jahody, ale i listová zelenina, která je výborným zdrojem obou vitamínů. Naopak vápník může vstřebávání železa narušit, proto se doporučuje užívat tyto doplňky stravy odděleně.
Zjistěte, zda máte nedostatek železa
Máte-li podezření na anémii z nedostatku železa, nechte se vyšetřit lékařem. Jediný způsob diagnostiky je z kompletního rozboru krve. Nenasazujte si výživové doplňky se železem sami, užívání vysokých dávek železa může způsobit jaterní problémy. Lepší je poradit se s lékařem, který vám přesně určí úroveň anémie a předepíše adekvátní doplňky stravy, případně léčbu.
Redakce Vegmart
Zdroje k článku:
- https://beliana.sav.sk/heslo/hemoglobin
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21462112/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/iron-supplement-oral-route-parenteral-route/proper-use/drg-20070148?p=1
- https://zdravi.euro.cz/leky/nedostatek-zeleza-v-krvi/