Co obsahují repelenty a proč je lepší vyměnit chemické repelenty za přírodní? + recenze

Co obsahují repelenty a proč je lepší vyměnit chemické repelenty za přírodní? + recenze

Teplé letní období či úvod podzimu s sebou kromě příjemných chvil přináší i hrozby v podobě dotěrného krvelačného hmyzu. Nejeden z nás v tomto období proto sáhne po repelentech proti hmyzu, ve snaze vyhnout se nepříjemnému bodnutí od komára či přisátí klíštěte. Jak dobře však znáte složení konvenčních chemických repelentů, které používáte možná i vy? Věděli jste, že existují přírodní repelenty, které mají šetrné složení, jsou zdravotně nezávadné a dokáží se účinností rovnat těm chemickým? Přečtěte si náš článek a dozvíte se, které přírodní látky jsou nejúčinnější složky přírodních repelentů, zda jsou přírodní repelenty vhodné i pro děti a těhotné ženy a které přírodní repelenty jsou nejlepší.


Co jsou repelenty?

Repelenty známe jako kosmetické přípravky, které slouží k odpuzování hmyzu. Existují repelenty aplikované přímo na kůži, jiné se aplikují jen na oblečení a věci. Mezi repelenty patří i takové pomůcky pro odpuzování hmyzu, které umísťujeme do interiérů či exteriérů, jako jsou svíčky, vonné tyčinky, osvěžovače vzduchu nebo elektrické odpuzovače hmyzu do zástrčky.

Hlavním úkolem repelentů je držet bodavý hmyz dále od těla, ne jej zabíjet. Hmyz jako komáři a klíšťata jsou nebezpečné hlavně kvůli přenosu různých chorob. V případě komárů se jedná o nemoci jako malárie, zika virus, horečka dengue, západonilský virus. V případě klíšťat je to nejčastěji lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida .


Jak repelenty fungují?

Látky obsažené v repelentech mají sloužit k odpuzování bodavého hmyzu, jakým jsou hlavně komáři, klíšťata, různé druhy mušek a jiné. Tento hmyz používá k rozeznání pachů zvířat a lidí (hlavně z potu a dechu) speciální receptory. Látky obsažené v repelentech mají za úkol působit na tyto receptory hmyzu odpuzujícím způsobem a tak zabránit bodnutí či přisátí.


Co obsahují konvenční chemické repelenty?

Repelenty dle složení rozdělujeme na chemické a přírodní. Mezi nejčastěji používané účinné složky chemických repelentů patří tyto syntetické sloučeniny:

  • DEET (diethyl-meta-toluamid) – je klasifikován jako pesticid. Patří mezi nejčastěji používanou látku v syntetických repelentech. Obecně je považován za bezpečnou látku a jeho použití v repelentech je povoleno, může mít však i nepříznivé účinky.
  • Ikaridin/Pikaridin – je klasifikován jako pesticid, může způsobovat podráždění kůže a očí hlavně u citlivých osob nebo při nesprávném používání.
  • IR3535 (ethylbutylacetylaminopropionát) – na rozdíl od dvou předešlých látek není klasifikován jako pesticid, ale jako biopesticid. Studie ukazují, že pokud se používá neředěný, může způsobit podráždění pokožky. Avšak ve studiích se zředěným IR3535 nebylo již podráždění kůže zaznamenáno.


Je DEET (diethyl-meta-toluamid) bezpečný?

DEET je odpuzovač hmyzu, který se používá ve výrobcích k zabránění štípnutí hmyzem, jako jsou komáři, bodavé mouchy, blechy a malý létající hmyz. Je to bezbarvá kapalina se slabým zápachem a obtížně se rozpouští ve vodě. Byl vyvinut americkou armádou v roce 1946 na ochranu vojáků v oblastech zamořených hmyzem a široká veřejnost jej začala používat v repelentech od roku 1957.

DEET je klasifikován jako pesticid a v současnosti se používá ve velké části běžně dostupných repelentů, včetně tekutých sprejů, pleťových vod a vonných tyčinek. Obecně je považován za bezpečnou látku, existují však případy, kdy s jeho používáním je třeba být opatrný:

  • Může být škodlivý pro zdraví hlavně ve větších množstvích nebo během dlouhodobého používání.
  • Může způsobit: podráždění kůže, zarudnutí, vyrážku, svědění nebo otok.
  • Produkty s DEET mohou způsobit krátkodobé podráždění očí nebo pokožky.
  • Lidé, kteří při aplikaci vdechli repelenty s obsahem DEET, hlásili kašel a podráždění dýchacích cest.
  • Pokud z nepozornosti dojde ke konzumaci repelentu s obsahem DEET, může nastat podráždění žaludku a trávicího systému.
  • Ve vzácných případech, z velké části způsobených nehodou, nebo nadměrnou expozicí byly hlášeny nežádoucí účinky na neurologický systém.
  • Může být nebezpečný i pro zvířata – domácí zvířata, která byla nadměrně vystavena DEET, vykazovala různé vedlejší účinky včetně zvracení, třesu, ztráty koordinace a záchvatů.
  • Vzhledem k tomu, že není snadno rozpustný ve vodě, může představovat také potenciální toxikologické riziko pro životní prostředí a hlavně pro vodní ekosystémy.

Proto je třeba repelenty s obsahem DEET používat s rozumem, vždy podle pokynů výrobce na obalu produktu. V případech, kdy použití DEET není nezbytné, je dobré zvážit i jinou alternativu bez obsahu DEET.

V případě používání DEET existuje několik bezpečnostních opatření. V Kanadě byly již před 20 lety zakázány repelenty s obsahem více než 30 % DEET. U dětí do 12 let se doporučuje používat tyto repelenty nanejvýš třikrát denně, a to jen v 10% koncentraci. U malých miminek, těhotných a kojících žen by se repelenty s obsahem DEET neměly používat vůbec.


Hlavní účinné složky přírodních repelentů

Přírodní repelenty proti komárům a klíšťatům jsou na rozdíl od chemických repelentů vyrobeny z čistě rostlinných složek. Tyto repelenty obvykle obsahují esenciální oleje extrahované z rostlin, známých pro své vlastnosti odpuzující komáry či jiný hmyz, jako jsou zejména:

  • citronový eukalyptový olej,
  • citronelový olej,
  • levandulový olej,
  • čajovníkový olej,
  • tymiánový olej,
  • skořicový olej,
  • mátový olej,
  • nimbový/neemový olej.


Citronový eukalyptový olej

Citronový eukalyptový olej se používá od 40. let 20. století a je jedním z nejznámějších přírodních repelentů. Je schválen jako účinná složka repelentů proti komárům (schválili jej Centra pro kontrolu a prevenci nemocí). Studie z roku 2014 potvrdila, že směs 32% citronového eukalyptového oleje dokáže poskytnout více než 95% ochranu proti komárům na 3 hodiny.


Citronelový olej

Získává se z listů rostliny citrónové trávy. Obsahuje látky schopné odpuzovat komáry, patří mezi ně: citronellal, geraniol, citronellol, citral a limonen. Účinností je téměř stejně účinný jako chemický repelent proti komárům. Jeho účinnost se zvyšuje smícháním s alkoholem, je to kvůli thiaminu přítomnému v alkoholu, jehož vůně odpuzuje komáry. Výzkum z roku 2011 ukazuje, že složení citronely, tzn. obsah a poměr zmíněných odpuzujících látek v ní, je důležité pro její účinnost. Když je produkt správně formulován, může být stejně účinný jako produkt s obsahem DEET, v opačném případě jeho účinnost rychle vyprchá již během jedné či dvou hodin.


Levandule a levandulový olej

Rozdrcené květy levandule produkují silnou vůni a olej, který dokáže odpuzovat komáry. Studie z roku 2002 ukázala, že levandulový olej je účinný při odpuzování dospělých komárů. Kromě toho, že levandule dokáže odpuzovat hmyz má také analgetické, protiplísňové a antiseptické vlastnosti, což znamená že dokáže i zklidnit podrážděnou pokožku.


Čajovníkový olej známý také jako tea tree oil

Čajovníkový olej je populární esenciální olej z Austrálie. Tento olej je znám pro své antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Studie však naznačují, že čajovníkový olej může být také účinným repelentem proti hmyzu. Testování v terénu ukázalo, že repelenty obsahující olej z čajovníku účinně odpuzují komáry, mouchy a pakomáry. 


Tymiánový olej

Jedním z nejlepších přírodních olejů na odpuzování komárů přenášejících malárii je nepochybně tymiánový olej. V jedné studii z roku 2002 dokázalo pouze 5 % tymiánového oleje poskytnout až 91% ochranu proti bodnutí hmyzem. Kromě aplikace na kůži je proti hmyzu účinné i spalování lístků tymiánu. Výzkum ukazuje, že spalování tymiánu vám dokáže poskytnout 85% ochranu na 60 až 90 minut proti bodavému hmyzu.


Skořicový olej

Skořice je víc než jen chutná přísada do pečení. Skořicový olej se může použít i jako repelent proti dospělým komárům, účinný je zejména proti asijskému komáru tygrovanému.


Olej z máty řecké

Jedná se o rostlinku s latinským názvem Nepeta parnassica, která je známá také jako kočičí máta nebo kocourník. Studie zjistila, že olej z této rostliny dokáže účinně odpuzovat komáry na 2 až 3 hodiny. Výzkumníci ze státní univerzity v Iowě také zjistili, že může být až 10krát účinnější než DEET při odpuzování komárů.


Nimbový/Neemový olej

Nimbový olej se získává ze stromu Nimba. Studie z roku 2015 o účinnosti nimbového oleje v Etiopii zjistila, že nabízí proti komárům více než 70% ochranu na 3 hodiny. S nimbovým olejem je však třeba zacházet velmi opatrně, není schválen jako lokální repelent, protože může při nesprávné aplikaci nebo nadměrném množství způsobit podráždění pokožky.


Jsou přírodní repelenty vhodné i pro děti, těhotné a kojící ženy?

Přírodní repelenty odpuzují bodavý hmyz díky zmiňovaným olejům svou pronikavou silnou vůní. Neobsahují chemikálie, GMO či pesticidy, jako jsou DEET a Ikaridin, a proto se obecně přírodní repelenty považují za bezpečné pro použití u dospělých, dětí, miminek, těhotných a kojících žen. Oproti chemickým repelentům je to skvělá volba i pro lidi s citlivou a problematickou pokožkou, ale také pro ty, kterým alespoň trošku záleží na svém zdraví a zdraví naší planety.


Výhody přírodních repelentů

Oproti chemickým repelentům mají ty přírodní hned několik výhod. Mezi hlavní výhody používání přírodních repelentů proti komárům a klíšťatům patří:

  • Přírodní repelenty obsahují přírodní složky, esenciální oleje, které mají příjemnější a snesitelnou vůni, než mají některé chemické repelenty, které zapáchají.
  • Neobsahují chemikálie, GMO ani pesticidy (DEET a Ikaridin), proto jsou šetrnější i k lidské pokožce, nezpůsobují její nadměrné vysoušení či podráždění, jako je tomu v případech syntetických repelentů.
  • Přírodní repelenty jsou šetrné k životnímu prostředí, protože neobsahují syntetické sloučeniny, které mohou poškozovat přírodu, být toxické pro zvířata a vodní ekosystémy.
  • Jsou vhodné také pro malé děti, těhotné a kojící ženy.
  • Kromě repelentního účinku mají také antiseptické, antibakteriální a zklidňující účinky.
  • Přírodní repelenty si můžete vyrobit i v pohodlí domova, stačí jen použít správnou kombinaci a množství některého ze zmíněných esenciálních olejů.
  • Přírodní repelenty se mohou aplikovat pod i na oblečení a jiné povrchy, aby se zvýšila jejich účinnost.
  • Jsou cenově dostupné a srovnatelné s chemickými repelenty.


Jsou přírodní repelenty 100% účinné proti komárům a klíšťatům?

Je důležité zdůraznit, že repelenty, ať už chemické nebo přírodní, nemusí být vždy

100% účinné a nezaručují ochranu proti každému druhu hmyzu. Účinnost přírodního repelentu záleží i na použitém esenciálním oleji, na terénu, do kterého se vydáte, jakož i na frekvenci aplikace repelentu během dne. Pokud se potřebujete před bodavým hmyzem chránit po celý den, je třeba přírodní repelent aplikovat i vícekrát za den.

Kromě toho je třeba repelenty používat v kombinaci s jinými opatřeními. Anglický výrobce přírodních repelentů, značka Incognito, doporučuje opatření, která shrnula pod anglickou zkratku CLOAK a znamená to následujících 5 bodů ochrany proti hmyzu:

  • C (cover up skin) – zahalte co nejvíce pokožky.
  • L (light coloured clothing) – oblékněte si oblečení ve světlých barvách. Syté, tmavší barvy přitahují komáry. Ve vyšší trávě si zasuňte kalhoty do ponožek a nastříkejte je repelentem.
  • O (odours) – vůně, jak tělesná, tak parfémy. Téměř všechny parfémy a tělové vůně přitahují komáry. Proto se ráno a večer důkladně omyjte, nejlépe citrusovými výrobky, abyste ze sebe smyli všechny pachy, které mohou lákat bodavý hmyz.
  • A (apply repellent) – použijte repelent proti hmyzu, pro maximální účinek opakujte aplikaci každých 4-5 hodin.
  • K (keep them away) – v místnostech používejte odpuzovače hmyzu a zdržujte se co nejdál od stojatých vod, kde se shromažďuje nejvíce komárů a jiných druhů hmyzu.


První pomoc v případě štípnutí hmyzem

I v případě, že použijete repelent a dodržíte výše uvedená opatření, může se stát, že vás štípne komár nebo jiný bodavý hmyz. Většina bodnutí hmyzem je mírná a lze ji léčit doma. Bodnutí komárem většinou způsobuje svědění, otok a štípání, které zmizí během pár dní. Ke zmírnění svědění a podráždění pokožky můžete použít následující kroky:

  • Místo bodnutí jemně omyjte mýdlem a vodou.
  • Přiložte hadřík navlhčený ve studené vodě nebo naplněný ledem na místo bodnutí na 10 až 20 minut. To pomáhá snižovat bolest a otok.
  • Pokud je zranění na ruce nebo noze, na krátkou dobu ji zvedněte.
  • Naneste na postiženou oblast uklidňující gel s aloe vera. Aloe vera je vynikajícím přírodním nástrojem pro ošetření bodnutí hmyzem. Má protizánětlivé a uklidňující účinky a obsahuje enzymy a složky, které mohou pomoci snižovat otok a podráždění pokožky a zmírnit svědění.
  • Podle závažnosti bodnutí a podle dostupnosti můžete orálně užívat lék nebo doplněk výživy proti svědění (antihistaminikum) ke snížení svědění.
  • Pokud se otok zhoršuje, místo vykazuje známky infekce nebo se necítíte dobře, vyhledejte lékařskou pomoc.


Nejlepší přírodní repelenty – recenze

V nabídce našeho e-shopu naleznete jen přírodní repelenty, které k odpuzování hmyzu používají účinné esenciální oleje, proto se v jejich složení nenachází DEET ani jiná toxická chemická sloučenina proti hmyzu. Vybrali jsme pro vás 5 nejzajímavějších produktů z naší nabídky, které nás zaujaly, buď svým složením, nebo praktickým balením a na následujících řádcích vám je blíže představíme.

Incognito přírodní repelent ve spreji, 100 ml

Incognito přírodní repelent ve spreji, 100 ml

Velice oblíbený repelent ve spreji s čistě přírodním složením, s příjemnou citrusovou vůní a repelentním účinkem až po dobu 7 hodin. Je vhodný pro celou rodinu, včetně malých dětí od 6 měsíců. Složení je 100% přírodní a organické, neobsahuje GMO ani DEET. Je šetrný k pokožce i k přírodě. Hlavní složkou je PMD olej na rostlinné bázi – cenná složka, doporučená jako velmi účinná ochrana proti bodavému hmyzu přenášejícímu nemoci. Složení je lehké, nelepí, rychle se vstřebá a příjemně voní jemnou citrusovou vůní. Není testován na zvířatech a má certifikát COSMOS Natural.

Incognito Opalovací mléko a repelent, SPF30, 100 ml

Incognito Opalovací mléko a repelent, SPF30, 100 ml

Skvělou volbou pro letní dny je tento produkt 3v1 – zahrnuje přírodní opalovací mléko a repelent v jednom, které pokožku navíc také hydratuje a vyživuje. Díky ochrannému faktoru SPF30 pokožku spolehlivě ochrání před škodlivým UVA a UVB zářením. PMD olej na rostlinné bázi zajistí ochranu před otravným hmyzem maximálně na 7 hodin. 100% přírodní a organické složení bez chemikálií je šetrné k pokožce i k přírodě.

Složení je 100% veganské, netestováno na zvířatech. Produkt je vhodný i pro malé děti. 100 ml balení je ideální i pro cestování letadlem – splňuje požadavky na přenos tekutin v příručním zavazadle a stačí vám tak na cesty sbalit jeden produkt namísto tří.

Incognito osvěžovač vzduchu proti hmyzu, 40 g

Incognito osvěžovač vzduchu proti hmyzu, 40 g

Přírodní osvěžovač vzduchu proti hmyzu značky Incognito má za úkol odpudit veškerý nepříjemný hmyz, který se ocitne ve vaší domácnosti nebo na terase. Funguje v interiéru i v exteriéru a vydrží až 3 měsíce. Má příjemnou svěží vůni borového lesa. Je z čistě přírodních složek – citronela, česnekový olej, borový olej, kafrový prášek a geraniol. Neobsahuje GMO, DEET, parabeny ani jiné dráždivé látky. Nepotřebuje baterky ani elektřinu - praktické řešení vhodné i na cesty, do přírody či na dovolenou k moři. Složení je přírodní, rostlinné a netestované na zvířatech.

Kvítok Repelentní Tělový Olej - Dětský, 50 ml

Kvítok Repelentní Tělový Olej - Dětský, 50 ml

Hlavní účinnou složkou tohoto dětského repelentního oleje je nimbový olej (NEEM), který efektivně doplňuje esenciální olej z levandule. Je vhodný pro dětičky od 2 let. Slouží k odpuzování komárů, klíšťat a jiného hmyzu. Kromě repelentního účinku pomáhá udržovat i vlhkost v pokožce a v případě bodnutí hmyzem zmírňuje svědění a zklidňuje podrážděná místa.

Složení je přírodní, bez obsahu toxických chemických látek.

Soaphoria Mosquito Univerzální přírodní repelent BIO balzám, 50 ml

Soaphoria Mosquito Univerzální přírodní repelent BIO balzám, 50 ml

Univerzální balzám na tělo s rostlinným složením a s přirozeným repelentním účinkem. Obsahuje eko certifikované směsi přírodních silic, jako jsou svěží citronela, rozmarýn lékařský a levandule lékařská, které poskytují účinnou přírodní ochranu před komáry a drobným hmyzem. Díky tomuto šetrnému a přírodnímu složení je tento bio repelent vhodný také pro citlivější pleť a pro děti od 2 let. Skvělé malé praktické balení, které se vejde i do kabelky a je vhodné i pro cestování. Navíc je tento obal i znovupoužitelný. Složení není testováno na zvířatech a je vhodné i pro vegany.


Závěr

Přírodní repelenty jsou účinnou alternativou k běžně dostupným chemickým repelentům. Jsou skvělou volbou pro všechny, kteří upřednostňují přírodní složení, přistupují zodpovědně k naší planetě a životu na této zemi a v neposlední řadě jim záleží i na svém zdraví a zdraví jejich blízkých. Jejich obrovskou výhodou je, že jsou vhodné i pro malé děti, některá i pro miminka a také pro těhotné a kojící ženy, což nebývá zvykem v případě repelentů chemických. Jsou bez obsahu toxických složek a přesto několik studií prokázalo, že přírodní esenciální oleje v nich obsažené dokážou být účinné v ochraně proti bodavému hmyzu. Navíc jsou dnes dostupné v různých formách, proto si svůj oblíbený produkt může najít opravdu každý.


Redakce Vegmart

Zdroje informací:

  1. https://health.clevelandclinic.org/is-deet-bad-for-you-and-your-kids/ 
  2. https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2875-10-S1-S11 
  3. https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12936-015-0705-4 
  4. http://npic.orst.edu/factsheets/DEETgen.html
  5. http://npic.orst.edu/factsheets/repellents.html
  6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1440-6055.2009.00736.x 
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12542193/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24449446/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24772681/
  10. https://zdravopedia.sk/10-prirodnych-repelentov-proti-komarom
  11. https://www.earplugs.sk/tazka-veda/ako-vybrat-repelent-na-leto/ 
  12. https://www.greenixpc.com/blog/pest-prevention/essential-oils-that-repel-insects-naturally/
  13. https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant#neem-oil
  14. https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593
  15. https://www.mrmr.biz/natural-mosquito-repellents-synthetic-mosquito-repellents/
  16. https://www.sciencedaily.com/releases/2001/08/010828075659.htm 
  17. https://www.soaphoria.sk/sk/136-prirodny-repelent-proti-hmyzu-prirodna-ochra