Všechno podstatné o zero waste. Jak podle toho žít a zařídit si domácnost

Všechno podstatné o zero waste. Jak podle toho žít a zařídit si domácnost

Lidi, kteří vedou zero waste domácnost, můžeme nazvat hrdiny budoucnosti. Snížení znečištění planety je totiž momentálně naším nejdůležitějším společným posláním. A právě eliminace produkce odpadu k tomu výrazně pomáhá. Pokud si myslíte, že je zero waste životní styl náročný, přečtěte si následující řádky. Naše praktické tipy vás přesvědčí o tom, že je to opravdu jednoduché.


Co je zero waste?

Pravděpodobně jste někdy slyšeli slovní spojení zero waste. Ale co to vlastně znamená? Pokud bychom to pojali doslovně, znamená to žít zcela bez odpadu. My si však myslíme, že je důležité snížit odpad v domácnosti alespoň tak, jak jen to půjde.

Pokud vyzkoušíte některé z našich tipů, možná se vám podaří přiblížit k zero waste životnímu stylu. Nejde zde o žádnou soutěž, ale o přijetí odpovědnosti za vlastní produkci odpadu.

Pokud začnete vést zero waste domácnost, výrazně to uleví naší planetě. Nejenže bude vznikat méně odpadu, který ji znečišťuje, ale zároveň se bude globálně vyrábět méně výrobků. Kromě šťastné planety získáte také šťastnější a spokojenější život. Jak je to možné? To se dozvíte o něco níže.


Zero waste tipy pro kuchyni

V rámci zero waste tipů pro kuchyni dáváme do pozornosti zejména:


Tašky z přírodního materiálu

Pořiďte si pevnou tašku vyrobenou z přírodního materiálu a používejte ji při nákupech do té doby, než se proděraví. A co potom? No jednoduše ji zašijte a používejte nadále. Nezapomeňte si ji sbalit, když půjdete do práce nebo do školy. Může se stát, že vás během dne napadne zaskočit na neplánovaný nákup. Proto je dobré ji mít vždy po ruce.


Kompostovatelné jutové pytle

Namísto plastových sáčků začněte v obchodě používat kompostovatelné jutové pytle vyrobené ze 100% přírodních materiálů. Tyto sáčky můžete používat několik let, protože jsou velmi odolné a pevné. Kromě toho je jejich materiál na rozdíl od těch plastových prodyšný. Díky tomu v nich zelenina a ovoce vydrží při skladování déle.


Zero waste tip pro milovníky kávy

Pokud patříte k fanouškům překapávané kávy, ale zároveň chcete vést zero waste domácnost, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu existují pratelné filtry na kávu z biobavlny, které dokážou plně nahradit jednorázové papírové filtry. Jejich použití je naprosto jednoduché a bezstarostné. Stačí je mezi použitími opláchnout a nechat volně uschnout. Kromě toho, že snížíte produkci odpadu, ušetříte také vaše peníze. Pratelné filtry jsou totiž jednorázovou, a hlavně dlouhodobou, investicí.


Kartáček na nádobí

Vyměňte umělé houbičky, které je třeba měnit téměř každý týden, za lufu nebo ekologický kartáček vyrobený z kokosových vláken. Materiál, ze kterého je kartáček, jí zajišťuje opravdu dlouhou životnost. Kromě přírody tak budete opět šetřit také vaši peněženku.


Ekologické pečení

Pokud máte v oblibě pečení, dokážete omezit velké množství produkovaného odpadu používáním ekologického pečicího papíru. Jelikož je recyklovatelný a plně kompostovatelný, patří mezi zero waste produkty. Můžete jej použít i jako alternativu plastové fólie a zabalit si do něj sýry, masné výrobky, zeleninu nebo svačinu.

Zero waste tipy pro koupelnu

V souvislosti se zero waste tipy pro koupelnu stojí za zmínku:


Odličování

Každodenní odličování a čištění pleti pomocí vatových tamponů produkuje poměrně velké množství odpadu. Chcete-li šetřit přírodu a zároveň i vaše peníze, pořiďte si zero waste odličovací tampony. Díky přírodnímu materiálu jsou šetrné k pokožce. Po použití je stačí vyprat, vysušit a můžete je znovu používat.


Zubní kartáček

Zero waste domácnost se neobejde bez ekologických zubních kartáčků. Biologicky rozložitelné zubní kartáčky vyčistí zuby stejně dobře jako ty plastové. Jsou vyrobeny ze 100procentního kukuřičného škrobu, takže také patří mezi zero waste produkty. A skvělou volbou jsou také kartáčky z bioplastu s vyměnitelnou hlavou.


Zubní nit

Dalším zero waste produktem na čištění zubů je recyklovatelná zubní nit s bambusem. Je potažena rostlinným voskem, který zjednodušuje průnik mezi zuby. Neobsahuje žádné škodlivé chemikálie, které by zatěžovaly přírodu.


Holení

Jednorázové holicí potřeby jsou opravdovým postrachem přírody. Jsou vhodné pouze pro pár použití, takže musíte stále kupovat nová balení. Nejsou tak výhodné ani pro přírodu, ani pro vaši peněženku. Vyměňte je za zero waste strojek s kovovou rukojetí. V konečném důsledku je tento produkt mnohem úspornější, protože vám vydrží několik let. Jediné, co budete dokupovat, jsou žiletky.


Šampony a mýdla

Věděli jste, že klasický šampon můžete nahradit tuhým šamponem?Vyberte si takový, který bude mít vysoký obsah bylinek pro posílení vlasů. Bylinky totiž dokážou udělat s vašimi vlasy zázraky.

A místo toho, abyste nakupovali tekutá mýdla zabalená v plastu, si pořiďte tuhé mýdlo. Vybírejte přírodní mýdla, která nezatěžují přírodu a vaši pokožku chemikáliemi. Navíc některé druhy mají takové hydratační a výživné účinky, že dokážou plnohodnotně nahradit i sprchové gely. Před nákupem však pečlivě zkontrolujte i to, v jakém materiálu jsou zabaleny.

Náš tip: Vyzkoušejte po sprše/koupeli, případně během sprchování, masážní kakaovou kostku. Jedná se o čisté organické kakaové máslo, které je ideální pro suchou a velmi citlivou kůži. Kromě toho stojí za zmínku, že tato kakaová kostka nejen hydratuje pokožku do hloubky, ale ještě k tomu zvyšuje její elasticitu.


Menstruační hygienické potřeby

Hygienické vložky a tampony lze nahradit ekologickými produkty, které jsou velmi pohodlné. Klasické tampony nahraďte menstruačním kalíškem, který vám vydrží několik let. Za zmínku stojí skutečnost, že poskytuje ochranu až po dobu 12 hodin.

Pokud ale preferujete vložky, začněte používat ty z bambusového vlákna pro opakované použití. Po použití je stačí jednoduše vyprat a nechat vysušit. Po vysušení jsou vložky opět připraveny k dalšímu použití. Díky těmto alternativám se můžete rozloučit s množstvím odpadu a pravidelným nakupováním menstruačních hygienických potřeb.


Vatové tyčinky

Pro zredukování odpadu z vatových tyčinek začněte používat ekologické vatové tyčinky do uší, které jsou plně recyklovatelné. Věděli jste, že lidstvo celosvětově spotřebuje až 500 miliard tyčinek do uší ročně? Kromě toho, že se rozkládají až 450 let, mohou také vážně ublížit zvířatům v oceánech.

Zero waste tipy pro praní

Když jde o zero waste tipy, nelze vynechat ani téma praní:


Praní v pračce

Skvělou volbou je nakupovat ekologické prací prostředky ve velkém množství v bezobalovém obchodě. Stačí si s sebou přinést vlastní nádobu, do které si načepujete tolik pracího prostředku, kolik potřebujete.

Pokud takovou možnost ve svém okolí nemáte vyzkoušejte balené ekologické prací prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ekologické praní je šetrnější nejen k přírodě, ale také k prádlu a lidské pokožce. Na rozdíl od běžných prostředků neobsahují škodlivé chemické látky, které znečišťují vody. A aby toho nebylo málo, charakterizují je i ekologické obaly. Při správné separaci a recyklaci tak nezatěžují prostředí. Pro ještě voňavější a měkčí prádlo doporučujeme použít ekologické aviváž.

Náš tip: Vyberte si z široké nabídky ekologických pracích prostředků do domácnosti. V našem portfoliu naleznete nejen šetrné prací prášky a gely, ale také ekologickou aviváž či plákadlo. Doporučujeme zejména efektivní dvojici, kterou tvoří Bio-D prášek pro praní v pračce i ruční praní spolu s univerzální Ecozone aviváží happiness s podmanivou vůní tropického ovoce.


Ruční praní

Při ručním praní a při odstraňování skvrn používejte mýdla na praní s přírodním složením. Jelikož nezatěžují přírodu a nejsou chemické, vaše prádlo bude po vyprání šetrné k pokožce.

Náš tip: Vyzkoušejte praktické cestovní mýdlo, které je vhodné nejen na tělo a vlasy, ale také na praní.


Změkčení oblečení

Chcete-li vaše oblečení změkčit, použijte ocet. Stačí, když nalijete do přihrádky na změkčovadlo ½ šálku bílého octa. Vůbec se nemusíte bát nepříjemného zápachu. Vaše oblečení bude po vyprání svěží a po octě nezůstane ani stopa.

Zero waste tipy pro ekologický šatník

A na závěr nám nedá nezmínit i zero waste tipy pro ekologický šatník:


Vytřiďte šatník

Většina lidí nosí jen 20 až 30% oblečení, které se nachází v jejich šatníku. Zbytek zůstává nevyužitý a zbytečně zabírá prostor. Začněte tím, že si vytřídíte šatník a necháte si jen to, co opravdu nosíte. Oblečení můžete prodat nebo darovat. Říká se, že nejudržitelnější šatník je ten, který právě vlastníme. Takže nejlépe uděláte, budete-li oblečení, které jste si ponechali, nosit tak dlouho, jak jen to bude možné.


Omezujte nakupování

Chcete-li se co nejvíce přiblížit k zero waste domácnosti, nakupujte vaše oblečení pouze tehdy, pokud to opravdu potřebujete. Při nákupu oblečení popřemýšlejte, jestli si máte ke konkrétnímu kousku co obléct. Tak předejdete tomu, že vám oblečení zůstane ležet ve skříni nebo že si kvůli jednomu kousku budete muset koupit několik dalších.

Náš tip: Před koupí si oblečení vyzkoušejte, abyste zjistili, jestli se v něm cítíte pohodlně.


Vybírejte si přírodní materiály

Při nákupu oblečení si dejte záležet na materiálech. Vybírejte ty přírodní, jako například bavlnu a bambus. Jsou příjemnější na pokožce, pohodlněji, šetrněji k přírodě a zároveň vám ušetří peníze. Jsou totiž dlouhotrvající.


Opravujte děravé oblečení

Pokud se na vaší ponožce objeví díra, neznamená to, že patří do koše. Štopání ponožek je opravdu jednoduché. Naučíte se to během několika minut. Je sice pravdou, že když jde o pohodlí a komfort, zaštípaná dírka na ponožce může někomu do jisté míry překážet. Když se však zaštípe opravdu precizně, tak ji téměř nepocítíte. A mimochodem, velmi jednoduché a rychlé je také zašití díry na oblečení. Postačí vám jehla, nit a nůžky. 



Proč vám zero waste domácnost přinese do života více spokojenosti?

Leonardo da Vinci tvrdil, že „v jednoduchosti se skrývá největší sofistikovanost“. Principem zero waste je v podstatě jednoduchost. Tím, že z vašeho života odstraníte zbytečnosti, do kterých patří i odpad, jej zjednodušíte.

Zkuste se ohlédnout zpět a uvědomit si, kolik času vám zabral nákup oblečení. Nejprve musíte jít do obchodu, vybírat oblečení a zkoušet si jej. Potom ho musíte přinést domů, vyprat a najít mu místo ve skříni. V mnoha případech se stává, že jej nakonec ani nenosíte. Potom znovu strávíte čas přemýšlením nad tím, komu ho darovat a jak se ho zbavit.

Náš tip: Když se náhodou přece rozhodnete pro nakupování oblečení, namiřte si to do second handu. Dáte tak novou šanci oblečení, které už někdo jiný vyřadil nebo nepotřeboval.

Každopádně, čas strávený nakupováním a zbytečným utrácením peněz byste mohli strávit děláním toho, co vám vykouzlí upřímný úsměv na tváři. Toto je pouze jeden z několika důvodů, proč jsou lidé, kteří začali vést zero waste domácnost, spokojenější.


Redakce Vegmart


Použité zdroje:

  1. https://learn.eartheasy.com/guides/zero-waste-a-beginners-guide/
  2. https://www.penguin.co.uk/articles/2016/ten-tips-for-a-zero-waste-home.html
  3. https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-tips/