Když se žena rozhodne, že se chce stát matkou, v hlavě se jí spustí celý kolotoč otázek. Jak nejrychleji otěhotnět? Mám sledovat své plodné dny a kdy je vlastně mám? Musím brát nějaké vitamíny na podporu otěhotnění? Jak podpořit otěhotnění? Je nutné se na těhotenství nějak předem připravit? Nejistota a spousta dotazů jsou zcela normální. Proto jsme se rozhodli v tomto článku zaměřit na ty nejčastější otázky , aby všechny ženy, které se chystají vydat na cestu mateřství, zde našly všechny potřebné a relevantní informace.
Co je menstruační cyklus, co je ovulace a plodné dny?
Pro otěhotnění je velmi důležité znát své tělo, vědět, jak funguje menstruační cyklus a hlavně vědět, kdy jsou plodné dny u ženy. Důvod je jednoduchý. Pokud jsou oba partneři zdraví a všechno probíhá, jak má, toto poznání jim zvýší šanci na početí dítěte neuvěřitelným způsobem.
„Čas od prvního dne jedné periody po první den následující se nazývá menstruační cyklus. Objevuje se s nástupem puberty (asi ve věku 12–13 let), kdy žena vstupuje do období plodnosti, a končí tzv. menopauzou (asi ve věku 45–55 let)”, jak se dočtete na www.biopedia.sk.
Je třeba podotknout, že průměrná délka menstruačního cyklu ženy je obvykle 28 dní, ale jeho trvání u jednotlivých žen se může výrazně lišit. Délka cyklu může být v rozmezí 21 až 45 dní, což je stále považováno za normální.1
A to nás přivádí k bodu, proč je dobré tohle všechno vědět. Plodné dny totiž nastávají přibližně v půlce menstruačního cyklu, kdy dochází k ovulaci, tedy uvolnění vajíčka, což je období, kdy je žena nejplodnější a má největší šanci otěhotnět. Vycházejme tedy z příkladu, že má žena 28denní menstruační cyklus a plodné dny jí vycházejí mezi desátým a patnáctým dnem od posledního krvácení.
„Za dva nejplodnější dny se považuje 13. den, který by měl být při pravidelném cyklu předovulační den, a 14. den, kdy by teoreticky měla nastat ovulace", uvádí Bc. Lucia Sýkorová ze slovenského zdravotnického portálu www.zdravoteka.sk.
Sýkorová dále radí, že zvýšit svoji šanci na oplodnění můžete nechráněným pohlavním stykem nejen během ovulace, ale také 5 dní před dnem očekávané ovulace. Mužské spermie dokážou totiž přežít v těle ženy (konkrétně v cervikálním hlenu) 3–5 dnů. Přítomnost spermií rovněž umožňuje vajíčku déle přežít, a to po dobu až 48 hodin, proto je vhodné mít pohlavní styk i dva dny po ovulaci.
Jak poznat kdy má žena plodné dny a ovulaci?
Některé ženy mají to štěstí, že fyzicky cítí, že zrovna ovulují, ale většina z nás nemá ponětí, kdy během cyklu k ovulaci dochází, nebo si typické znaky ovulace s tímto nejplodnějším obdobím nespojuje. K doprovodným symptomům patří citlivější plnější prsa, větší sexuální apetit, jemná bolest v podbřišku, hlenovitý výtok a dokonce i zvýšená atraktivita. K tomu, abyste včas odhalila, kdy ovulace nastává, slouží také běžně dostupné ovulační testy nebo měření bazální teploty. Právě zvýšení teploty je důležitým ukazatelem. Měří se v pochvě, v konečníku nebo v ústech, ne však v podpaží.
Pokud se vám měření teploty či používání ovulačních testů zdá příliš složité a nedaří se vám zjistit, kdy u vás k ovulaci dochází, existuje lékařská pomoc. Gynekolog vám může provést ultrazvukové vyšetření zvané folikulometrie.2 Jedná se o vyšetření určené ženám, kterým se nedaří otěhotnět. Používá se ke zhodnocení stavu folikulů ve vaječnících kvůli předvídání průběhu ovulace. Do pochvy se zavede tenká sonda a sleduje se růst folikulů. Tato procedura se opakuje několik dní po sobě, aby se přesně určilo, kdy dochází k požadované ovulaci a daná žena mohla otěhotnět.
Jak dlouho trvá otěhotnět a kdy má žena největší šanci na otěhotnění?
Na začátku jsou tedy muž a žena. :-) K tomu, aby se stali biologickými rodiči, je samozřejmě zapotřebí, aby spolu muž a žena měli pohlavní styk, který vede k vytouženému těhotenství. Jak jednoduché, že? Určitě znáte ve svém okolí případy párů, které k děťátku přišly velmi rychle a ani se nemusely o miminko snažit. V dnešní době se však až 8 z 10 žen podaří otěhotnět až do 12 měsíců od prvního pokusu. Proč tomu tak je?
Zpočátku se při snaze otěhotnět necháváme unášet oparem romantiky a sex neplánujeme podle svých plodných dnů, ale tehdy, když je na něj čas, chuť a prostor. S přibývajícími dny v kalendáři doufáme, že menstruaci už nedostaneme a právě my budeme ty vyvolené, které zplodí dítě na první pokus. Opakuji, že některým párům se podařilo zplodit dítě bez znalosti všech zmíněných faktů a opravdu jim stačil pouze častý pohlavní styk, ale v drtivé většině případů ženy na svůj dvoučárkový zázrak čekají mnohem déle.
Co ovlivňuje plodnost a proč se nedaří otěhotnět?
Při úspěšnosti je velmi důležitý věk ženy, jelikož její plodnost a schopnost otěhotnět klesá s přibývajícími roky.
„Optimální doba pro otěhotnění spadá do věkového rozpětí 18–27 let. Právě 27 let je horní hranice, pak jsou 3 roky „určité věkové tolerance“ a od třicítky začínáme stárnout. Sice pomalu, ale začínáme“, vysvětluje gynekolog MUDr. Miroslav Kozár pro portál najmama.sk.
Ideální věkovou hranicí pro otěhotnění je tedy věk do 30 let. S jakými překážkami se mohou setkávat ženy, které překročily práh třicítky? MUDr. Kozar uvádí, že jde zejména o špatné návyky v životním stylu ženy, nesprávná životospráva, příliš dlouhé užívání hormonální antikoncepce a v neposlední řadě včasné neodhalení zdravotních problémů, ať už závažných nebo skrytých.
Americká společnost pro reprodukční medicínu (American Society of Reproductive Medicine) tvrdí, že zdravá 40letá žena má přibližně 5% šanci, že otěhotní každý jeden menstruační cyklus, přitom o deset let mladší ženě se zvyšuje šance na 20 %. Tedy ani mladá žena bez zdravotních problémů a s přiměřenou životosprávou nemá žádnou záruku, že se jí podaří otěhotnět hned na první pokus. Co však můžete udělat proto, abyste své šance na otěhotnění zvýšila?
Jak otěhotnět když to nejde?
Jednou z důležitých podmínek je životospráva budoucí matky a budoucího otce.
Velmi žádoucí je přestat kouřit alespoň 6 měsíců před plánovaným těhotenstvím a také to nepřehánět s pravidelnou konzumací alkoholu. Samotné kouření může dokonce snížit šanci na otěhotnění.
„V případě aktivního kouření je pravděpodobnost, že se vám nepodaří počít dítě do jednoho roku, až o 50 % vyšší než u nekuřaček a nekuřáků. Toto číslo je jen o něco málo nižší dokonce i v případě pasivního kouření, tedy pokud žijete v prostředí, ve kterém se pravidelně kouří. Čím více cigaret denně vykouříte, tím je doba snahy o miminko statisticky delší,“ objasňuje Doc. MUDr. Silvia Toporcerová z kliniky Gyncare.
Jak dlouho trvá otěhotnět zdravé ženě?
Jak dlouho trvá otěhotnění u ženy, která se předem připravila a zbavila se výše zmíněných zlozvyků? Gynekologové obecně doporučují, aby pár vyhledal pomoc lékaře po roce neúspěšného snažení se o potomka. Pokud žena překročí věk 35 let, je vhodné obrátit se na odborníka už po šesti měsících.
Onemocnění jako problém, když se nedaří otěhotnět
Dalším důvodem či překážkou v otěhotnění jsou onemocnění, o kterých nevíme, nebo je neřešíme. U žen je to nejčastěji endometrióza, syndrom polycystických ovarií (tzv. PCOS), neprůchodnost vejcovodů, dále hormonální poruchy, například anovulační cykly, různé infekce, autoimunitní onemocnění a jiné.
U mužů je tvorba a kvalita spermií ovlivněna hned několika faktory. Jedná se o hormonální poruchy, genetické příčiny, infekce pohlavních orgánů, vrozené vývojové vady mužských pohlavních orgánů, nádorová onemocnění, úrazy, cukrovka, příušnice, nemoci štítné žlázy a jiné.3
Seznam příčin, proč se vám nedaří otěhotnět, je opravdu dlouhý, a nejsou v něm zmíněny všechny možné alternativy. Proto je více než žádoucí znát svůj zdravotní stav a pravidelně absolvovat preventivní prohlídky. I díky nim se může přijít na nějaké onemocnění a jeho léčením či odstraněním zjištěného problému se přiblížíte k vytouženému cíli.
Ne nadarmo se říká: ve zdravém těle zdravý duch. Člověk, který se pravidelně hýbe a zdravě stravuje, pečuje také o své reprodukční zdraví. Obezita je totiž také na seznamu možných příčin neplodnosti u žen. Pokud se k ní přidruží chronický stres, problém je na světě.
Jak zvýšit plodnost ženy a jak podpořit otěhotnění?
Opět se dostáváme k životosprávě a konkrétně k tomu, co si dáváme na talíř. Pod vyváženou stravou máme na mysli pestrou paletu ovoce, zeleniny, luštěnin či jídel bohatých na bílkoviny. Neměli bychom zapomínat na dostatečný pitný režim, eliminaci rafinovaného cukru, polotovarů či kofeinu. Důležitým pomocníkem na podporu plodnosti je zařazení doplňků stravy. Patří sem vitamíny na podporu otěhotnění, přičemž ženy pro otěhotnění potřebují jiný typ vitamínů než muži na podporu plodnosti.
Které jsou tedy nejlepší vitamíny na otěhotnění a k čemu slouží?
Kyselina listová
Snad nejznámější „ženský“ vitamín na otěhotnění, je vitamín B9, jinak nazývaný též kyselina listová či kyselina folová. Proč je kyselina listová pro otěhotnění tak důležitá?
Její důležitost spočívá zejména při látkové přeměně bílkovin a nukleových kyselin (DNA a RNA) a také při tvorbě, obnově a fungování buněk lidského těla obecně. Jeho nedostatek v těle je nebezpečný jak pro ženu, tak pro plod. Pravidelné užívání kyseliny listové pomáhá zabránit defektům neurální trubice miminka a také celé řadě vrozených vad míchy a mozku.
Zmiňované defekty neurální trubice (některé z nich jsou dokonce neslučitelné se životem) se totiž vyskytují již v časném stadiu těhotenství, častokrát tehdy, kdy žena ještě ani netuší, že je vůbec těhotná. Proto je více než vhodné začít užívat kyselinu listovou alespoň měsíc před otěhotněním a v jejím užívání pokračovat minimálně po dobu prvního trimestru těhotenství. Její nedostatek může způsobit předčasný porod, nízkou porodní hmotnost nebo zvýšené riziko potratu v prvních týdnech těhotenství.
Inositol na otěhotnění
Neméně důležitým vitamínem skupiny B je Inositol, označovaný také jako vitamín B8. Inositol podporuje metabolické procesy a hormonální rovnováhu. Pokud se užívá během těhotenství, snižuje výskyt těhotenské cukrovky. Inositol má příznivé účinky na syndrom polycystických ovarií, indukuje ovulaci a má významný vliv na kvalitu a zrání vajíček.
Další důležité vitamíny pro ženy, které chtějí otěhotnět
Dalšími doplňky stravy jsou:
- vitamín E, který slouží jako ochrana plodu před poškozením způsobeným alkoholem či diabetem a snižuje riziko potratu
- železo v těhotenství podává pomocnou ruku při snižování únavy a vyčerpání a má důležitou roli při dělení buněk
- vitamín C zase ochraňuje před oxidačním stresem, zvyšuje vstřebávání železa a tvorbu progesteronu – hormonu důležitého pro udržení plodu
- jód je zapotřebí pro normální produkci hormonů štítné žlázy
Abychom si nemusely kupovat všechny vitamíny zvlášť a denně doplňovat jejich potřebné množství, jsou na trhu běžně dostupné i komplexní multivitamíny pro ženy obsahující jejich požadovaný podíl.
Jak zvýšit plodnost muže?
Problém s plodností se však netýká jen žen, ale také mužské populace. Je na místě, aby i partner dbal na zdravou životosprávu, přestal kouřit, vyhýbal se pravidelné konzumaci alkoholu a do svého jídelníčku zařadil doplňky stravy zvyšující šance na početí potomka. Jedná se o soubor více vitamínů a minerálních látek zastoupených v multivitamínech pro muže.
Cesta za miminkem je pořádné dobrodružství a je třeba se na něj zodpovědně připravit. Nevíme, jak dlouho potrvá a co nás na té cestě potká nebo překvapí. Není však nutné propadat panice a trápit se za dveřmi svého domova. Se správnými informacemi, trpělivostí a s adekvátní pomocí se nakonec stanete rodiči. A to je přece ten důvod, proč všechno to, co je pro založení rodiny zapotřebí, podstupujete.
Zde najdete všechny produkty podporující otěhotnění u žen a v této kategorii zase produkty pro zdraví mužské prostaty.
Autorka článku: Mgr. Andrea Gregorová, 2-násobná maminka a poporodní dula ve výcviku
Zdroje informací:
1. https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-zeny
2. https://gynmedico.cz/sluzby/folikulometrie
3. https://tehotenstvo.rodinka.sk/ked-sa-nedari/neplodnost/5-faktov-o-neplodnosti/