Křemík – objevte jeho účinky a potraviny, ze kterých ho hravě získáte

Křemík – objevte jeho účinky a potraviny, ze kterých ho hravě získáte

Křemík, minerál nezbytný nejen pro zdraví kostí, zubů, vlasů a nehtů, se podílí i na správné funkci imunitního systému či dostatečné pružnosti cév. Jeho nedostatek může urychlovat proces aterosklerózy tepen a zvyšovat riziko srdečně-cévních onemocnění. Většina společnosti se potýká s nedostatkem křemíku, neboť půda, kde se plodiny pěstují obsahuje čím dál méně tohoto minerálu. Dá se stravou přijmout dostatečné množství? Jaké jsou příznaky, že tělu křemík chybí? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku. 


Na co je křemík dobrý v organismu?

Křemík patří mezi stopové prvky, minerály, které mají zásadní význam pro mnoho biologických procesů v našem těle. I když se o něm nejčastěji mluví v souvislosti s kosmetickými vadami jako je lámavost nehtů, vlasů či snížená elasticita pokožky, jeho dostatečný příjem je zásadní i pro pružnost cév a tím pádem zdraví celého kardiovaskulárního systému. Velkou měrou ovlivňuje i naši obranyschopnost a sílu imunitního systému. Podílí se také na produkci kolagenu.


Projevy nedostatku křemíku v těle

Lidské tělo obsahuje zhruba 140–700 mg křemíku, je nezbytné každodenně jeho množství doplňovat stravou (20–40 mg u dospělého člověka). Pozor, s věkem obsah křemíku v těle klesá, souvisí to s oslabováním funkce brzlíku, který se podílí na jeho vstřebávání a využívání v těle. 

V případě nedostatečného příjmu se může nedostatek křemíku projevit:

  • oslabením kostí a kloubů (lámavost, osteoporóza),
  • zhoršením kvality a elasticity vlasů, nehtů a kůže,
  • zhoršenou funkcí imunitního systému,
  • sníženou pružností cév a rozvojem cévních onemocnění (ateroskleróza aj.). 

Mějte však na paměti, tělo funguje v souvislostech a to, že máte nějaké zdravotní komplikace často není způsobenou nedostatkem jen jednoho prvku nýbrž součtem více problémů. Projevy mohou posloužit jako vodítko při hledání cesty, jak dostat své zdraví zpět do rovnováhy. Doplnění jednoho konkrétního minerálu nebude mít pravděpodobně kýžený efekt bez celkové změny životního stylu a vyváženého stravování. 


5 účinků křemíku na náš organismus

Podle schválených zdravotních tvrzení EU křemík přispívá k:

  • udržování pojivových tkání (vazy, šlachy, kosti, kůže, vlasy) v celém organismu,
  • normální funkci srdce,
  • omezení množství hliníku v mozku,
  • normálnímu růstu a vývoji kostí,
  • aktivaci některých enzymů,
  • zmírnění a redukci procesů stárnutí,
  • normálnímu stavu nehtů a vlasů.

Nyní se pojďme s některými účinky křemíku na naše tělo podívat podrobněji. 


1. Křemík pro krásné a zdravé vlasy, nehty a kůži

Křemík zajišťuje pružnost a zdravý vzhled vlasů. Díky němu se vlasy nelámou, jsou odolnější a na pohled krásnější. Nehty posiluje a díky křemíku jsou pevnější a méně se lámou. U kůže napomáhá s prokrvováním, zároveň zvyšuje pružnost a lepší vyživování, čímž přispívá k prevenci vrásek. 


2. Podpora léčby a prevence kardiovaskulárních onemocnění

Vliv křemíku na elasticitu cév může rovněž sloužit k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. O nedostatečném příjmu křemíku se mluví v souvislosti s aterosklerózou, ale také neurodegenerativními chorobami. Výzkumy sice stále nejsou u konce, ale už nyní to vypadá, že nedostatek křemíku může urychlit nástup těchto nebezpečných civilizačních nemocí.


3. Prevence osteoporózy

Díky tomu, že křemík podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, které jsou nezbytné pro zdraví našich kostí, může jeho nedostatek podporovat rozvoj osteoporózy a mít vliv i na lámavost kostí. Vzhledem k tomu, že osteoporóza postihuje častěji ženy než muže a její nárůst se zvyšuje po menopauze, zvažte zkvalitnění výživy včas. Výbornou volbou může být tento minerálový komplex od Evolution.


4. Podpora imunitního systému

Zdravý imunitní systém se rovněž neobejde bez dostatečného množství křemíku v krvi. Křemík podporuje činnost imunitních buněk, makrofágů a také napomáhá s navyšováním lymfocytů v případě, kdy v těle propukne boj s virem či bakterií. V případě celkové podpory imunity doporučujeme křemík kombinovat s vitamínem C a D


5. Zmírňování projevů stárnutí

Vliv na produkci kolagenu a elasticitu cév, kůže, zdraví vlasů, nehtů, kostí v kombinaci s prevencí kardiovaskulárních a neurodegenerativních onemocnění může přispívat ke zvyšování kvality života, a tím je křemík právem považován za důležitý prvek ovlivňující fyziologické stáří našeho těla. Nedostatečný příjem se může projevit dřívějším výskytem vrásek, předčasným stárnutím kůže i rychlejším nástupem civilizačních onemocnění. 


Doporučená denní dávka křemíku 

I přesto, že neexistuje oficiální doporučené množství křemíku, které bychom měli denně přijímat, nejčastěji se setkáte s údajem 20–40 mg denně pro dospělou populaci. Tohoto množství můžete dosáhnout příjmem z běžné stravy. 

Sportovci, senioři a osoby se zdravotními problémy však mohou mít s příjmem dostatku křemíku problém a proto by jeho příjem měl být vyšší, buď pomocí navýšení příjmu potravin bohatých na křemík anebo pomocí kvalitních výživových doplňků. 

Přijímat křemík pomocí stravy je bezpečné pro všechny věkové kategorie. Užívání výživových doplňků bohatých na křemík by se měly vyvarovat děti, těhotné i kojící ženy, protože neexistuje dostatek studií, které by potvrdily nezávadnost užívání. 

Předávkovat se křemíkem stravou je téměř nemožné. Může k němu dojít pouze v případě, že budete užívat nadměrnou dávku pomocí doplňků stravy. Jako bezpečná jednorázová dávka křemíku se uvádí množství 12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. U 50 kilové ženy se tedy jedná o hodnotu 600 mg, u 75 kilového muže 900 mg. 


Křemík v potravináchách

Křemík najdeme především v rostlinných potravinách. Mezi nejlepší zdroje křemíku se řadí byliny jako je přeslička rolní, kopřiva dvoudomá či podběl lékařský. Dále jej hledejte v potravinách bohatých na vlákninu jako jsou celozrnné obiloviny, ovesné vločky, zelenina (červená řepa, cibule, brambor, mrkev, ředkvičky) či ovoce (sušené ovoce, banán, třešně, višně), ořechy, fazole, minerální vody. Z živočišných zdrojů zmiňme maso jako zdroj křemíku.

Potravina

Obsah křemíku ve 100 g

ovesné vločky

18,8 mg

sušené datle

16,6 mg

pšeničné otruby

10 mg

rozinky

8,25 mg

banán

5,44 mg

fazole

5,5 mg

tmavý chléb

4,7 mg

zelené fazolky

4,5 mg

Zdroj: MDPi


Výživové doplňky a křemík

Výživové doplňky s křemíkem jsou vhodné především pro sportovce, seniory a lidi se zdravotními omezeními, které jim neumožňují plnohodnotnou stravu a tím pádem nemohou přijímat dostatečné množství křemíku potravinami.

Zvažte užívání křemíku v potravinových doplňcích i tehdy, pokud máte potíže s trávením celozrnných potravin nebo trpíte rozsáhlejší potravinovou alergií.

S křemíkem ve výživových doplňcích se nejčastěji setkáte v minerálových komplexech na podporu zdraví vlasů, nehtů a kůže anebo jednodruhově v podobě dnes velmi populární křemeliny

Můžete vybírat z tablet, kapslí, prášku či tekutých forem (minerální vody). V doplňcích se křemík nejčastěji vyskytuje v podobě oxidu křemičitého, který se získává buď z bambusu nebo z přesličky rolní. Kvalitativně jde o velmi podobné produkty. Vybírejte proto spíše podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. 

Z naší nabídky můžeme doporučit:

EVOLUTION Přírodní minerální komplex v prášku, 150 g

EVOLUTION Přírodní minerální komplex v prášku, 150 g

  • Obsahuje oxid křemičitý z bambusového extraktu a křemeliny,
  • denní dávka = 37,5 mg křemíku,
  • dále obsahuje dalších 11 zásaditých minerálů a hořčík v 7 různých formách,
  • prášková forma, ideální do kaší, smoothie, na rozmíchání ve vodě,
  • balení vystačí na 30 dní.

CytoProtect - vitamíny a minerály na vlasy, nehty, pleť. Výživný komplex, 60 kapslí

CytoProtect - vitamíny a minerály na vlasy, nehty, pleť. Výživný komplex, 60 kapslí

  • Obsahuje oxid křemičitý z přesličky rolní,
  • denní dávka = 1,4 mg křemíku,
  • dále obsahuje 16 látek na podporu zdravého zevnějšku, které působí synergicky,
  • ve formě tablet,
  • balení vystačí na 60 dní.

Naturtreu Komplex pro překrásné vlasy, nehty a pokožku, 120 kapslí

Naturtreu Komplex pro překrásné vlasy, nehty a pokožku, 120 kapslí

  • Obsahuje oxid křemičitý z bambusového extraktu,
  • denní dávka = 450 mg křemíku,
  • dále ve směsi najdete 11 dalších esenciálních vitamínů a minerálů na podporu kvality a zdraví vlasů, nehtů a kůže,
  • silná a intenzivní kúra,
  • ve formě tablet,
  • balení vystačí na 60 dní. 

Vstřebatelnost křemíku ze stravy je uváděna okolo 50 %, z doplňků stravy od 1 do 70 % v závislosti na tom, zda se jedná o organickou či anorganickou formu. Organická forma má vstřebatelnost vysokou, zatímco anorganická velmi nízkou. 


Nežádoucí účinky křemíku

Nadbytečná konzumace křemíku formou výživových doplňků může vést ke vzniku ledvinových kamenů a žaludečních potíží

Nemusíte se však obávat, nadbytečného množství je téměř nemožné dosáhnout, pokud se budete řídit doporučeným dávkováním i dobou užívání. Potravinami se křemíkem nepředávkujete.


Závěr

I přesto, že se o křemíku nemluví tolik, jako o jiných minerálech, jeho vliv na naše zdraví je nepopiratelný. Dá se snadno doplňovat stravou, ale s věkem se snižuje schopnost těla jej využít. Nebojme se dopřát si nárazově křemíkovou kúru v momentech, kdy máme oslabené vlasy, třepí se nehty, začínají se dělat vrásky nebo procházíme psychicky a fyzicky náročným obdobím.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4938278/
  2. https://www.healthline.com/health/silica-for-hair
  3. https://www.healthline.com/health/osteoporosis
  4. https://www.healthline.com/health/atherosclerosis
  5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1096/silicon
  6. https://www.medicinenet.com/silicon/article.htm
  7. https://www.waferworld.com/post/what-are-the-effects-of-silicon-on-our-health
  8. https://www.rxlist.com/silicon/generic-drug.htm
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2658806/
  10. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325122#summary
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17435952/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10940546/
  13. https://www.wholefoodsmagazine.com/articles/12709-silicon-building-a-foundation-for-healthy-skin