Která maca je nejlepší a jak si vybrat? + Recenze

Která maca je nejlepší a jak si vybrat? + Recenze

Maca peruánská patří k dobře známým superpotravinám na světě. Její účinky znali už lidé za dob starých Inků před 6000 lety. Pěstuje se ve vysokohorských podmínkách v Peru a Bolívii, v oblasti Jižní Ameriky a jejích peruánských And. Maca je rostlina, která toho snese hodně a do jejího kořene se dostává obrovské množství účinných látek z půdy, pro které je tak známá a vyhledávaná. V oblasti, kde roste, se využívá v kuchyni tak často, jak my používáme brambory a červenou řepu. Sušením se z ní stává prášek, který neztrácí na své kvalitě, vydrží dlouho a mohou si jej dopřát lidé po celém světě.

Její hlavní účinky, pro které ji využije dospělý člověk v každém věku, je schopnost působit jako adaptogen, což zajistí zvýšení obranyschopnosti těla vůči stresovým situacím a lepší adaptaci novému prostředí. Převážně se používá k podpoře imunity, ale muži ji preferují hlavně na podporu libida a jako afrodiziakum. Přece jedno z jejích pojmenování je i „peruánská viagra“. Maca je vhodná pro muže i ženy, kteří chtějí podpořit svoji plodnost a pomoci si tak na cestě za vytouženým miminkem. Ženy v přechodu během menopauzy, ale také při PMS, ocení účinek macy na zlepšení nálady a hormonální rovnováhu. Sportovci ji vyhledávají pro její pozitivní vliv na růst svalů a zvýšení energie. Má příznivý vliv na pleť, pokožku, ale také paměť a soustředění se.

Chcete si přečíst více o tom, co je maca peruánská a jakých 9 účinků má na vaše zdraví? Přečtěte si ZDE v článku!


Na co si dát pozor při výběru a která maca je nejlepší pro vás

V této části se podíváme na to, jak si vybrat správnou macu, vhodnou pro vaše potřeby. Dočtete se, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými druhy samotné macy, jak docílit dlouhé trvanlivosti produktů, jak si vybrat mezi formami doplňků s obsahem macy a jak poznat kvalitní zdroj macy.


3 druhy macy peruánské (černá, červená, žlutá)

Existují tři druhy barvy kořene macy peruánské – černá, žlutá a červená maca. Na barvě záleží intenzita účinku, chuť a vhodnost použití.

Neutrální s nejjemnější chutí do oříškovo-karamelova je žlutá maca. Nejčastěji se používá do výživových doplňků. Je vhodná pro ženy i muže jako přírodní afrodiziakum a pro zvýšení energie, vitality, plodnosti, pro hormonální rovnováhu a podporu psychiky.

Červená maca je nejvzácnější, vyznačuje se jemnou nasládlou příchutí. Nejvíce je doporučena pro ženy k posílení kostí díky vysokému obsahu vápníku, ale také pro pozitivní vliv na plodnost, libido a regulaci stresu. Mimo jiné má červená maca z těchto 3 druhů nejvyšší aminokyselinový profil a vysoký obsah antioxidantů.

Nejsilnější forma macy s antioxidačními účinky je rozhodně černá maca. Má hořko-sladkou chuť, připomínající pražené sójové boby. Ideální je zejména pro muže na libido, potenci a plodnost. Pomáhá snížit vyčerpání, posílit imunitu a psychickou odolnost.


Formy výživových doplňků s macou peruánskou

Výživové doplňky s obsahem macy peruánské naleznete převážně ve formě kapslí nebo prášku. Další alternativou jsou tinktury, extrakty, pilulky, ale také chipsy a čaje.

Macu je nejlepší skladovat na chladném a suchém místě, mimo přímé sluneční záření a vlhkost. Lze ji skladovat i v chladničce, pokud je nádoba produktu zcela utěsněna. Správné skladování zvýší trvanlivost, a tak se zachovají všechny látky obsažené v kouzelném prášku maca.


Prášek

Prášek ze sušeného kořene macy peruánské naleznete v řadě výrobků. Může být přimíchán do pokrmů i nápojů. Čistý maca prášek bez aditiv naleznete také ve formě kapslí pro pohodlnější a rychlejší užívání. Pokud kapsle maca obsahují 100% čistý, čerstvý prášek bez aditiv, měly by být stejně účinné jako samotný prášek.


Želatinizovaná forma maca prášku

Maca se tepelnou úpravou zbaví škrobu, který je v rostlině zastoupen až z ⅓. V takové formě je maca prášek snáze stravitelný i rozpustný. Nezatěžuje trávicí systém, což ocení i alergici na škrob. Běžně želatinizovaná forma maca prášku vydrží beze změny až 3 roky.


Kapsle

Kapsle jsou lehce stravitelnou a rychlou formou užití maca prášku v pohodlné formě, zejména při pravidelném užívání. Stačí pouze zapít sklenicí vody. Kromě obalu kapsle většina produktů neobsahuje žádná další zbytečná aditiva. Často najdete maca prášek v kapslích i spolu s dalšími prospěšnými látkami, například na plodnost. Výhoda kapslí je pohodlné a přesné dávkování, kdekoli jste, dokonce i při ranním shonu. Pokud si chcete dopřát i její příjemnou nasládlou chuť a zároveň plně využít její potenciál každodenní suplementací, vyzkoušejte oba typy (prášek i kapsle) a obměňujte je podle nálady a časového hlediska. Na druhou stranu jsou kapsle macy dražší než odpovídající prášek a trvá trochu déle, než se v trávicím traktu plně vstřebají.


Čaj

K přípravě čaje lze použít kořen macy na bylinný odvar, ale i sušenou rostlinu. Stačí zalít horkou vodou, chvilku počkat a máte hotový maca čaj s blahodárnými účinky. Můžete dochutit cukrem nebo jiným sladidlem. Čaj s macou se často nachází také v kombinaci s matchou a moringou. Užívejte jeden čaj denně.


Tablety

Maca peruánská v podobě tablet je méně častá v porovnání s kapslemi. Důvodem je přidávání množství složek navíc ve srovnání s kapslemi, kde kromě rostlinné kapsle

málokdy najdete další aditiva.


Tinktury

Bylinné tinktury macy peruánské se postupně objevují na trhu a převážně je naleznete v bio prodejnách se zdravou výživou. K přípravě se kořen macy louhuje v lihu. Doporučuje se užívat tinkturu mezi jídly pro zvýšení absorpce živin. Případně se může aplikovat pod jazyk.


Extrakt

Extrakt je oblíbená forma způsobu dodání co nejvyšší koncentrace maca prášku do kapslí nebo tablet.


Kvalitní zdroj macy – bio, raw či bez aditiv?

Existuje několik forem macy peruánské. Můžete se dostat ke kořeni v syrovém stavu, raw prášku, želatinizované formě prášku a prášku s aditivy.

Pokud byste chtěli vyzkoušet syrovou formu kořene, museli byste vycestovat do Peru nebo Bolívie. Pro ně je maca unikátem, který si chrání natolik, že je nelegální ho vyvážet ze země.

Sušená forma pochází ze sušeného a rozdrceného kořene. Jedná se o raw maca prášek bez aditiv. Během sušení se kořen nezahřívá a ponechává si všechny účinné látky, včetně vitaminu C a enzymů. Raw prášek obsahuje také dostatek bílkovin, vlákniny i sacharidů.

Druhou alternativou prášku je jeho želatinizovaná verze zbavená škrobu. Želatinovaná maca se naopak při zpracování zahřívá. Teplo se kombinuje s tlakem, aby se snížil obsah škrobu v konečném produktu, což zase usnadňuje trávení želatinovaného maca prášku. „Želatinizace“ je název procesu používaného k odstranění škrobu. Lidi to občas zmate a představují si pod tím želatinu.

Tinktury s macou často obsahují alkohol, ale lze nalézt i bezalkoholové tinktury na bázi glycerinu. Mohou se tedy nazývat také jako tekuté maca extrakty. Taková forma macy, stejně jako jiné doplňky stravy ve formě tinktur, mají vyšší vstřebatelnost oproti práškovým formám.

Aditiva nejčastěji naleznete v produktech s macou při kombinaci s jinými složkami, které by bez aditiv mohly rychle degenerovat a ztrácet svůj účinek. Není to ovšem pravidlo a lze nalézt kombinované produkty i bez nich. Přidání aditiv by nemělo snižovat kvalitu produktu, záleží tedy na preferenci uživatele.


Dávkování, konzumace a reálný obsah látek

Běžně doporučené dávky macy peruánské v nekoncentrované formě jsou 3 g na den. Můžete se však setkat s výrobky s obsahem až 6 g maca prášku na den. Při vyšších dávkách je vhodné se poradit s lékařem. Několik výrobků obsahuje v kapslích extrakty, a proto je důležité si přepočítat reálný obsah, aby nedošlo k předávkování. Obecně je maca neškodná, ale opatrnost je vždy na místě.

Konzumace maca prášku nebo maca tobolek je nejpohodlnější ráno a zvýšená absorpce látek nastane při užívání spolu se snídaní. Také užívání maca prášku/kapslí spolu s jídlem pomáhá regulovat cukr v krvi, šetřit žaludek a udržovat energii po celý den. Chcete-li užívat macu mimo jídlo, vhodné je užít ji před nebo po jídle, v horizontu 30 minut.


Jaký je reálný obsah látek v maca prášku?

Přepočítali jsme pro vás obsah látek pro denní doporučenou dávku macy – 3 g na den – a tyto hodnoty naleznete níže v tabulce. 

Přibližný rozpis účinných látek pro žlutý maca prášek

na 100 g

na 3 g

Energie

314 kcal / 1326 KJ

9,42 kcal / 39,78 KJ

Tuky

2,2 g (z toho nasycené 0,9 g) 

0,07 g (z toho nasycené 0,03 g) 

Sacharidy

59 g (z toho cukry 29,5 g)

1,77 g (z toho cukry 0,89 g)

Bílkoviny

10,2 g 

0,31 g

Sůl

0,005 g 

0,0002 g

Vitamin B2

390 mcg

11,70 mcg

Vitamin B6

1140 mcg 

34,20 mcg

Vitamin C

286 mg 

5,72 mg

Vápník

2050 mg 

61,50 mg

Měď

150 mg 

4,40 mg

Železo

16,6 mg 

0,50 mg

Draslík

3,8 mg

0,11 mg

Zinek

5,9 mg

0,18 mg

Zdroj: https://www.matchaday.sk/vyzivove-doplňky-maca/prasek-250g/ 


Čistá maca vs. kombinace s jinými látkami

Čistá maca bez obsahu dalších látek je nejlepší volbou do domácnosti pro muže i ženu. Často ji naleznete za přijatelnou částku a hlavně nemusíte řešit, pro koho je výrobek speciálně určen. Vhodná je například i pro sportovce, kteří hledají doplněk s macou pro zvýšení energie a sportovního výkonu. Čistá maca má tu výhodu, že ji lze snáze plnit do kapslí bez zbytečných látek navíc. Při kombinaci s jinými látkami, které mohou mít horší stabilitu, je třeba doplnit aditiva, a to nemusí vyhovovat každému.

Kombinace s jinými látkami je preferována u produktů, které jsou unikátně vytvořeny pro potřeby žen a speciálně pro muže. Může docházet k zesílení účinku maca prášku, a tak se vytěží z této superpotraviny ještě více.

Pro zdraví a plodnost ženy jsou preferovány kombinace s vitaminem B6, zinkem, šalvějí, pískavicí řecké seno a nižšími dávkami Tribulusu terrestris (kotvičník zemní) v porovnání s produkty pro muže. Účinné látky navíc doplňují tělu další potřebné živiny pro plodnost, energii a hormonální rovnováhu a jejich kombinací se zvyšuje účinek jednotlivých komponentů. Hlavní roli však hraje zmiňovaná červená odrůda macy peruánské, která je preferována ženami pro jejich potřeby. Níže v recenzích produktů s macou peruánskou se dozvíte více o dávkování a kombinacích s konkrétními látkami.

Podrobně jsme popsali vlivy macy peruánské na zdraví žen v článku ZDE!

Speciální produkty s macou pro muže, jejich plodnost a libido naleznete doplněné o Tribulus terrestris, který je pro muže a jejich libido spolu s macou klíčový pro obsah vysokého množství přírodních saponinů. Kromě sexuality má tato kombinace účinek na zvýšení energie a celkového elánu do života. Dalšími látkami doprovázejícími maca prášek jsou zinek a selen, které jsou známé vlivem na kvalitu spermií, plodnost a také imunitu.

Sportovci ocení kombinaci macy s L-argininem. Aminokyselina L-arginin podporuje tvorbu oxidu dusnatého v našem těle, který zvyšuje přísun kyslíku a průtok krve během cvičení, čímž zvyšuje výkon.


Která maca je nejlepší? – Recenze produktů s macou peruánskou

V naší nabídce máme několik druhů kapslí i prášků s obsahem macy peruánské. Pokud chcete jako dvojice, muž a žena, brát jeden produkt, ideální je vybrat si čistou formu macy. Chcete-li se více zacílit na problém ženy nebo muže, můžete si vybrat produkt, který je obohacen dalšími účinnými látkami pro dané pohlaví. Množství výzkumů, o kterých jsme se zmínili v předchozích článcích, také potvrzuje prospěšné účinky a pozitivní zkušenosti jak s čistou macou, tak i s kombinacemi s jinými látkami.

Věříme, že si naleznete svého favorita i díky následujícím recenzím maca produktů, které u nás najdete.

Organika Maca 750 mg - vysoko koncentrovaný extrakt, 180 kapslí

Organika Maca 750 mg - vysoko koncentrovaný extrakt, 180 kapslí

Maca od firmy Organika v mega balení.Produkt nabízí čistý prášek želatinizované (zbavené škrobu) macy peruánské ve veganských kapslích pro pohodlné dávkování, kdekoli jste. Vhodná je pro podporu mentálního i fyzického zdraví žen i mužů.

Výhodou tohoto produktu je želatinizovaná forma maca prášku, což je vhodné pro alergiky a lidi s citlivostí na škrob. Produkt obsahuje doporučenou denní dávku pro dospělou osobu v jedné kapsli, a proto není třeba přes den brát více kapslí. Výhodou pro pravidelné uživatele je velké balení za přijatelnou cenu. Velké balení je vhodné i pro pár, který chce podpořit svou plodnost, sexualitu a celkové fyzické a psychické zdraví a hledá čistou formu macy peruánské bez dalších účinných látek. Velké balení a čistá maca může být pro někoho naopak nevýhodou, chce-li macu užívat po kratší období. Pro někoho nevýhodou může být také složení s aditivy, kterými jsou hnědá rýžová mouka a stearan hořečnatý.

Balení obsahuje 180 kapslí, což při doporučené dávce 1 kapsle denně vystačí na 6 měsíců užívání. Jedna tobolka obsahuje 750mg extrakt z kořene maca v poměru 4:1 (Lepidium meyenii), což představuje ekvivalent k 3000 mg sušeného prášku z kořene maca.

Naturtreu Ženská energie - Maca komplex pro ženy, 120 kapslí

Naturtreu Ženská energie - Maca komplex pro ženy, 120 kapslí

Komplex od Naturtreu, speciálně vytvořený pro ženy. Obsah červené macy, vitaminu B6, zinku a Tribulusu terrestris pomáhá znovu nabýt ženskou sílu, vitalitu, hormonální rovnováhu a zlepšit libido. Tato kombinace pomáhá udržovat hormonální rovnováhu díky vitaminu B6 a zinku. Maca červená, která má u žen lepší výsledky než ostatní druhy macy, spolu s tribulusem zase podpoří libido, sexuální funkce a navrátí ženskou energii. Působí také proti únavě a ocení ji i ženy při prvních příznacích menopauzy.

Balení obsahuje 120 kapslí. Pohodlné dávkování komplexu ve 2 kapslích denně spolu s jídlem pro dospělou osobu, které stačí zapít dostatečným množstvím tekutiny. Balení vydrží 2 měsíce. Jedna tobolka obsahuje 76,9% extrakt z červené macy v poměru 10:1 (Lepidium meyenii) v množství 200 mg, což odpovídá ekvivalentu 2000 mg červené macy peruánské.

Výhodou je vysoká denní dávka 400 mg macy v koncentrované formě odpovídající až 4 g prášku macy. Čisté složení bez aditiv. Speciální složení pro zdraví žen. Nevýhodou je vyšší cena, která odpovídá složení účinných látek.

Naturtreu koncentrovaný Maca komplex pro aktivní muže, 90 kapslí

Naturtreu koncentrovaný Maca komplex pro aktivní muže, 90 kapslí

Komplex s vysoce koncentrovanou macou 20:1 pro muže a jejich sexualitu od Naturtreu. Převratný produkt reaguje na nejnovější vědecké poznatky a studie. Nabízí několik účinných látek v nejvyšších koncentracích. Maca je dále podpořena extraktem z Cordycepsu 10:1, Tribulusu 20:1, pískavice, ženšenu, šafránu, zinku, selenu, a to vše doplněno o L-Histidin a L-Citrulin. Tyto látky pomáhají zvýšit plodnost, kvalitu spermií, imunitu, vytrvalost a vitalitu.

Balení obsahuje 90 kapslí určených pro dospělou osobu. Dávkování komplexu je doporučeno 1 až 3 kapslemi denně pro muže. Balení vydrží 1-3 měsíce. Jedna tobolka obsahuje 50 mg extraktu z kořene maca v poměru 20:1 získaného z 1000 mg maca prášku.

Výhodou je vysoká koncentrace – 150 mg macy v koncentrované formě odpovídá až 3 g prášku macy na den. Čisté složení účinných látek a rostlinného obalu kapsle bez aditiv. Dalším pozitivem pro muže je 100% obsah doporučené denní dávky zinku a selenu při dávce 3 kapslí, které jsou potřebné pro plodnost. Nevýhodou může být vyšší cena, která je však relevantní k vysoce koncentrované formě macy peruánské a dalších látek.

Viridian Maca peruánská BIO extrakt 400 mg, 60 kapslí

Viridian Maca peruánská BIO extrakt 400 mg, 60 kapslí

Produkt s čistou macou z dílny Viridian v nejvyšší BIO kvalitě pro dodání energie a vitality. Maca pomáhá ulevit od únavy a vyčerpání a dodává vašemu životu novou energii. Extrakt z kořene macy peruánské (Lepidium meyenii) v bio kvalitě v množství 400 mg (ekvivalent k množství 1600 mg sušeného kořene), na 1 vegetariánskou kapsli (hydroxypropylmethyl celulóza).

Balení obsahuje 60 kapslí a doporučená denní dávka je 1-2 kapsle 2x denně s jídlem nebo podle doporučení lékaře pro dospělou osobu. Při užívání 4 kapslí denně lze přijmout 1600 mg extraktu macy peruánské, což odpovídá ekvivalentu 6,4 g macy peruánské.

Mezi hlavní výhodu patří velmi čisté složení, které obsahuje pouze čistý prášek maca v bio kvalitě a rostlinný obal kapsle bez zbytečných aditiv. Nevýhodou je vysoká cena a malé balení. Balení vydrží pouze 15 dní při užívání maximální denní doporučené dávky. Proto je produkt vhodný zejména pro intenzivní a krátkodobou kúru.

GreenFood Nutrition TribuMaca, komplex tribulus + maca, 90 vegan kapslí

GreenFood Nutrition TribuMaca, komplex tribulus + maca, 90 vegan kapslí

Unikátní kombinace macy peruánské a tribulusu od GreenFood Nutrition, obohacená o pepř (černý pepř), bez aditiv, pouze v rostlinné kapsli. Podpoří energii, vitalitu, duševní pohodu, pomůže při hormonální nerovnováze, prvních příznacích menopauzy či při zvýšení libida. Díky unikátní kombinaci kořene macy peruánské a Tribulusu terrestris (kotvičník zemní) má pozitivní účinky při udržování hormonální rovnováhy pro muže i ženy. Tribulus terrestris ocení naopak hlavně muži pro jeho vysoký obsah steroidních saponinů. Tato kombinace je obohacena o pepř, který svými účinky dokáže zvyšovat účinky jiných látek.

3 kapsle denně dodávají tělu dospělého člověka 300 mg extraktu z maca kořene, 1350 mg extraktu tribulusu a 3 mg piperinu. Balení obsahuje 90 veganských kapslí a užívá se 1x denně po 3 kapslích.

Nevýhodou je nižší obsah extraktu z maca kořene a vysoká cena balení, která při doporučené dávce vydrží měsíc. Cena je vyšší kvůli vysokému obsahu tribulusu, který má vliv zejména na mužské libido a hladiny testosteronu. Bez porady s lékařem se ženám nedoporučují užívat vysoké dávky Tribulusu terrestris.


Závěr

Která maca je ta nejlepší pro vás a která má ty nejlepší účinky? Věříme, že jste si v textu našli odpověď na tuto otázku a recenze na macu peruánskou vám rozšířili přehled o produktech, které u nás naleznete. Ta nejlepší volba totiž záleží na tom, které účinky jsou pro vás prioritní. Všechny výrobky v naší nabídce jsou v nejpohodlnější formě k užívání, ve formě kapslí, kromě jedné výjimky – prášku s inositolem. Většina produktů je bez zbytečných aditiv a v rostlinném obalu tobolky. Mezi produkty, které jsme podrobněji rozepsali, naleznete méně i více koncentrované verze maca prášku.


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vědecká pracovnice v oboru chemie

Zdroje informací:

  1. https://www.themacateam.com/
  2. https://www.almaterra.eu/herbar/maca-peruanska-cervena-cerna-a-zluta
  3. https://www.verywellhealth.com/ways-maca-may-benefit-your-health-89573
  4. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root