Rozhovor s výživovou poradkyní Káťou Brenkušovou o veganství u dětí a doplňcích stravy

Rozhovor s výživovou poradkyní Káťou Brenkušovou o veganství u dětí a doplňcích stravy

Kateřina Brenkušová je výživová poradkyně v oblasti rostlinné stravy se specializací na děti, kreativní duše, nadšená deskohráčka a také maminka 3 malých kluků, kteří se stejně jako celá její rodina stravují čistě rostlinně. Káťa je aktivní propagátorkou rostlinné stravy a veganství u dětí, které je v dnešní společnosti stále poměrně tabu, v čemž Káťa vidí své poslání a důležitost toto téma otevírat, normalizovat a být podporou pro rodiče, kteří si nejsou se stravou u svých dětí jisti. Na svém Instagramu @czech.vegan.mum pravidelně přispívá informacemi o stravě, recepty, nápady, inspirací a hlavně praxí rostlinného stravování u dětí v běžném životě. 

Rozhodli jsme se Káťu trochu vyzpovídat, abyste se také mohli dozvědět něco o rostlinném/veganském stravování u dětí, ale také o suplementaci, zda je u dětí, které nekonzumují živočišné potraviny vůbec potřeba, jak k doplňkům stravy přistupovat, ale i zda je lepší volit multivitamínové doplňky stravy pro děti nebo užívat jednotlivé vitamíny, minerály a další látky samostatně. Na závěr nám Káťa doporučí několik svých oblíbených doplňků stravy, na které nedá dopustit.


Proč jste se rozhodli s rodinou přejít na rostlinnou stravu a jak to u vás probíhalo? 

To je docela neuvěřitelná historka, protože můj manžel byl do té doby největší “masomil” co jsem kdy poznala, jak nedostal na talíř maso tak to nebylo pořádné jídlo, uzeniny, živočišné proteiny k cvičení a tak podobně, takže jsem si neuměla představit, že by někdy v rámci tohoto stravování došlo k nějaké změně. Já jsem se stravovala již nějakou dobu vegetariánsky, protože jsem nikdy moc maso nevyhledávala, ale testovala jsem zhruba okolo 18 ze zvědavosti i další stravovací způsoby jakožto i živou stravu nebo rostlinnou stravu, ale z neznalosti, nezralosti a nedostatku informací jsem neuměla vyhodnotit co pro mě bude nejlepší.

Postupem času se u manžela začaly projevovat zdravotní problémy jako vysoký tlak a cholesterol, nadváha, pálení žáhy, špatné trávení, takže ho to dovedlo k zamyšlení, že bude asi nějaká změna potřeba. V tu dobu jsem náhodou potkala dokument Game Changers ve kterém vystupoval i Arnold Schwarzenegger (manželův idol), který v dokumentu mluvil o vyřazení masa, což jsem věděla, že mu musím pustit.

Po shlédnutí tohoto dokumentu a dalších navazujících tedy překročil svoje masové ego a řekl, že by to otestoval na týden nebo 2 týdny a uvidíme, jak se bude cítit. K úlevě od zdravotních potíží došlo velmi rychle, jelikož změna nastala ze dne na den a zpět už se nikdy ani neohlédl. Postupně se ke zdravotním důvodům přidalo i etické hledisko tím, že už nebylo nad čím zavírat oči. Touto změnou jsme prošli společně s manželem celá rodina včetně dětí. 


Máš doma 3 malé kluky, které vedeš k rostlinné stravě. Co je na tom pro Tebe nejtěžší? 

To je dobrá otázka, lhala bych, kdybych tvrdila, že vést děti k veganskému stravování je těžké. Pokud člověk něčemu opravdu věří a má k tomu dostatek podkladů a informací, je již v půlce cesty. 

Nejtěžší je asi přechod na veganské stravování v průběhu života dítěte, protože je potřeba změnu s dítětem komunikovat, otevřeně sdělit své pocity, svá rozhodnutí, své proč a pomyslně vzít dítě na tu cestu s sebou. V návaznosti na věk dítěte pak může situace vypadat různě, od přijetí až po odmítání, ale to by bylo na delší debatu.

Samozřejmě pokud se rozhodnete stravovat rostlinně, není to automaticky změna k výživnějšímu či, jak já nerada škatulkuji, “zdravějšímu” životu. Trh je již poměrně plný rostlinných alternativ, které je potřeba umět selektovat, ale primárně se zaměřit na celistvé rostlinné potraviny, či minimálně zpracované potraviny (jako je tofu, tempeh apod.), což však platí nejen u celistvé rostlinné stravy, ale i u stravy s obsahem živočišných produktů.

Posledním aspektem rostlinného stravování u dětí je fakt, že je jen velmi málo škol či školek, ve kterých jsou k dispozici rostlinné možnosti. Je tak třeba si stravu zajistit po vlastní ose, což nám automaticky zajistí nějaký čas v kuchyni každý den navíc. Já osobně už to nevnímám jako nějaké “utrpení”, na tento způsob fungování jsme si zvykli, hodně věcí mám zautomatizovaných, takže příprava jídla na další den do školky či do budoucna školy a práce pro manžela mi mnohdy zabere i jen 30-40 minut času, pokud nemám uvařeno dopředu na 2 dny.


Přistupme k doplňkům stravy, což je určitě téma, které v rámci konzultací řešíš často, nemýlím-li se. Je opravdu potřeba dětem při pestré stravě doplňky podávat nebo je to jen jakýsi volitelný benefit?

U dětí, které se stravují rostlinně, je několik živin, na které je potřeba si dát v rámci skladby stravy pozor a některé je potřeba doplňovat. Zde se naskýtá otázka, zda není užívání doplňků stravy nepřirozené, obzvláště pak u dětí, jelikož příroda žádné doplňky stravy nestvořila a měli bychom tak přežít i bez nich. 

Na toto vždy odpovídám zamyšlením, do jaké míry je náš současný moderní způsob života přirozený… Pokud se zamyslíme, tak většina námi konzumovaného jídla nepochází přímo ze stromů, keřů, půdy, nepijeme vodu z potoka, rybníka či dalších přírodních vod, žijeme v prostředí, které není přirozené, je nepřirozeně sterilní, dýcháme kontaminovaný vzduch a takto bych mohla pokračovat…

Na druhou stranu máme velmi vyspělou civilizaci a s ní i znalosti o fungování těla, zdravotnictví, vědecké poznatky a na základě jich máme informace, jak naše zdraví optimalizovat, což naši předkové neměli a sice mnohdy přežili, ale vzhledem k neznalosti často umírali na pro nás dnes již banální problémy či zbytečné nedostatky živin apod.

Buďme proto rádi za naše možnosti a pokud máme nástroje, které mohou naše zdraví optimalizovat a přispět k lepšímu fungování našeho těla, proč se jim tedy vyhýbat? Na zánět si také raději vezmeme antibiotika (která nejsou přírodní), než abychom leželi, trpěli a čekali co bude.


Jaké živiny bys tedy doporučila dětem, které se stravují rostlinně, doplňovat?

V první řadě jsou pro děti na rostlinné stravě důležité vitamíny B12, D3 a minerály železo, vápník, hořčík, zinek, jód a v neposlední řadě také omega-3 mastné kyseliny.

Vitamín B12 je nutné suplementovat na pravidelné bázi, jelikož se v rostlinné stravě nachází minimálně a nejsme schopni získat z běžně konzumovaných rostlin jeho dostatek. Vitamín B12, který nutně nemusí suplementovat lidé, kteří konzumují maso, však nepochází z masa jako takového. Netvoří se v těle zvířat, ale vytvářejí jej bakterie ve vodě a půdě v přírodě, odkud jej získávají i ona zvířata, která lidé konzumují. Vzhledem k tomu, že ve velkochovech, halových, klecových a všech možných dalších chovech nemají zvířata přístup k rybničním, stojatým přírodním vodám a pestré přirozené půdě, musejí mnohdy sama zvířata vitamín B12 suplementovat, o čemž se ale přirozeně příliš nemluví.

Vitamín D3 se obecně doporučuje užívat všem lidem, nehledě na způsob stravování, od poloviny září do poloviny dubna, kdy v našich končinách nejsou optimální podmínky pro jeho syntézu. Vitamín D3 tak předepisují i pediatři při první návštěvě novorozence, protože malé děti se přímému slunci nevystavují a nemají tak jak získat vitamín D3, který je důležitý mimo jiné pro vývoj a zdravý stav kostí zubů (jelikož pomáhá vstřebávání vápníku) i pro správnou funkci imunitního systému.

Poslední látkou, kterou doporučuji v rámci konzultací doplňovat formou doplňku stravy jsou omega-3 mastné kyseliny, které sice rostlinná strava obsahuje v dostatečné míře, ale většinou je přijímáme v neoptimálním poměru, kterého dosáhneme právě suplementací omega-3 mastných kyselin z řas (což je za mě rozhodně nejlepší a nejčistší forma, jelikož z řas získávají omega-3 i ryby, které mnohdy lidé konzumují právě kvůli oněm mastným kyselinám).

Dalšími důležitými látkami jsou již zmiňované minerály vápník, železo, hořčík, zinek a jód. Tyto minerály jsme však schopni přijímat z rostlin v dostatečné míře v rámci pestré stravy, nicméně zmiňuji je proto, že je dobré si zjistit, které potraviny tyto důležité minerály pro správný vývoj dětí obsahují a zařazovat je častěji.

Pokud vás zajímá více informací o nedostatku železa u dětí, můžete si přečíst Kátin článek ZDE.


To byla opravdu vyčerpávající odpověď. Jsou podle tebe pro děti lepší (vzhledem k pestrosti) multivitamínové doplňky s minerály nebo bys doporučila podávat zmiňované látky samostatně?

Většina multivitamínových doplňků s minerály pro děti nemá úplně vhodné složení pro rostlinně se stravující děti úměrně jednotlivým věkovým kategoriím. Stejně tak některé vitamíny jsou rozpustné v tucích, některé ve vodě, některé látky se navzájem ovlivňují, proto jako nejspolehlivější metodu vždy doporučuji, a sama volím, podání klíčových živin zvlášť. 

V případě podpory imunity nebo jednostranné či omezené stravy (kvůli nemoci, odmítání jídla obecně apod.) jsou však multivitamínové komplexy fajn volbou. Vždy je však potřeba ideálně konzultovat obsah účinných látek s odborníkem na výživu či lékařem, abyste předešli případnému předávkování, pokud je například chcete přidat k suplementaci jednotlivých látek zvlášť.

Na trhu jsou však dostupné i komplexy přímo pro vegany nebo veganské děti, které mohou být fajn volbou, ale nemusí obsahovat skutečně dostatek klíčových živin (často se to týká právě B12, který je mnohdy v nedostatečném zastoupení). Sama využívám takové komplexy při cestování kvůli praktičnosti.


Jaké doplňky stravy dáváš svým dětem Ty?

Já osobně dávám svým dětem vitamíny B12, D3, omega-3 mastné kyseliny z řas, příležitostně přidám železo ve spreji (například do džusu nebo smoothie) a v rámci sezóny sahám po komplexu na imunitu nebo vitamínu C.

Když cestujeme, jsme na dovolené nebo děti tráví čas u prarodičů, volím na přechodnou dobu vitamínový komplex kvůli praktičnosti nejen co se týče místa v kufru, ale i jednoduchosti podání na cestách nebo u babičky.


Jaké doplňky stravy konkrétně se ti osvědčily a jsi s nimi spokojená? Doporučíš našim čtenářům své TOP produkty?

To bude těžká volba, nerada bych nějaký povedený doplněk opomenula, ale nejvíce nadšená jsem rozhodně z doplňků stravy ve spreji, které hojně využíváme už řadu let. Konkrétně se jedná o BetterYou Vitamin B12 300µg, Vegetology Vit D3 Vitashine a BetterYou Iron železo.

Doplňky stravy ve spreji se mi osvědčili už když byli kluci malí a nebyli schopni polykat tablety nebo odmítali kapky a sirupy. Podání ve spreji je zábavné, doplňky mají příjemnou chuť a ze zpětné vazby rodičů, se kterými jsem v kontaktu, se osvědčily i u dětí, kterým se velmi těžko podávají jakékoliv doplňky stravy pro děti či léky obecně.

Jak jsem již zmiňovala, na cestování se nám osvědčil komplex, konkrétně tedy žvýkací multivitamín VEG1, který je vhodný již od 2 let. Naposledy jsme jej měli na osmidenní dovolené a kluci si vitamínové “bonbonky” připomínali i sami.

Dalším mým oblíbeným, a za mě tedy velmi praktickým produktem pro celou rodinu, je určitě SinoPlaSan Omega 3 algae DHA+EPA olej, který doporučuji i v rámci konzultací. Je to olej s kapátkem, díky čemuž můžete denní dávku omega-3 hravě přizpůsobit na míru jakémukoliv členu rodiny. Já tento olej využívám pro všechny kluky a i přesto, že olej z řas má podobný zápach a chuť jako olej z ryb, klukům to vůbec nevadí.

My s manželem pak doplňujeme tyto 3 produkty. Já jsem se před nedávnem zúčastnila klinické studie opravdu důkladně zkoumající zdravotní stav veganů i konvenčně se stravujících lidí a mé výsledky dopadly ve všech směrech na jedničku. Věřím, že za to vděčím zčásti i těmto produktům:

Posledním doplňkem, který jsme si oblíbili celá rodina jsou proteiny značky PROFUEL, konkrétně pak 4K (4 různé zdroje bílkovin) s příchutí Vanilková zmrzlina. Protein používá často manžel v rámci overnight oats, které snídá téměř každý den, přidávám jej do smoothie, lívanců, do sladkého pečení, ale pro kluky samozřejmě spíše v takové doplňkové míře pro zpestření, ve stravě o bílkoviny nouzi nemají.


Co by si vzkázala rodičům, kteří zvažují přechod na rostlinnou stravu?

Aby se nebáli. Ze začátku se může zdát, že možnosti rostlinné stravy jsou velmi omezené, ale po chvíli zjistíte, že začnete objevovat nový svět plný chutí, barev, textur a věřím, že s trochou cviku se do rostlinných jídel, která jsou navíc často velmi rychle připravená, zamilujete. Co se dětí týče, je to samozřejmě zodpovědnost, je pravděpodobné, že se setkáte s řadou otázek, pochybností a možná i nepříjemností z řad známých, přátel a rodiny, ale tyto pochyby většinou pramení jen z nedostatku informací a strachu o děti. Abyste nebyli na začátku sami, je dobré se spojit s dalšími rodiči, kteří jdou cestou rostlinné stravy a veganství u dětí, a vzájemně se podpořit a inspirovat. Inspiraci můžete najít třeba i na mém instagramovém profilu @czech.vegan.mum.

Pokud si nejste jisti, jak zajistit dostatek všech živin pro sebe a své děti (což běžně se stravující lidé mnohdy vůbec neřeší a následují “slepě” stereotypy naučené od svých rodičů) doporučuji si domluvit konzultaci u výživového poradce zaměřeného na rostlinnou stravu a své obavy s ní/m probrat a udělat si jasnější představu. Správně složená rostlinná strava není nic až tak složitého, ale je dobré si trochu rozšířit obzory ve světě potravin a jejich fungování v těle.


Autor článku: Redakce Vegmart