Bolesti hlavy mohou být různé. Trápí-li pravidelně i vás, je dobré je pečlivě sledovat. Pokud dokážete určit místa bolesti hlavy, může vám to v jistých případech pomoci určit typ bolesti i příčinu. Jak správně zařadit bolest hlavy podle místa a jaké problémy signalizuje? Dozvíte se v tomto článku.
Z odborných zdrojů vyplývá, že existuje více než 150 typů bolestí hlavy a vyskytují se u téměř poloviny světové populace. Bolest hlavy tedy není ničím výjimečným, ale dokáže lidem velmi znepříjemnit život. Určité typy bolesti hlavy mohou být dokonce varovným signálem a příznakem vážnějšího problému v těle.
Typy bolestí hlavy
Bolest hlavy není u každého stejná, může mít velmi odlišný průběh, trvání a intenzitu. Obecně dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární. Zatímco primární jsou diagnózou samy o sobě, ty sekundární způsobuje nějaký jiný zdravotní problém v těle.
Mezi primární bolesti hlavy se řadí například migréna, tenzní bolest hlavy, klastrová bolest hlavy či diagnóza hemicrania continua.
Sekundární bolesti hlavy jsou cervikogenní bolest hlavy, bolest hlavy způsobená bakterií nebo virem, jako je meningitida, bolesti hlavy z nadměrného užívání léků, těhotenské bolesti hlavy, bolest hlavy po zranění, bolest hlavy spojená s výskytem tumoru a množství dalších diagnóz, o kterých si povíme více.
Jak zařadit bolest hlavy podle místa?
Různé typy bolestí hlavy se mohou lišit podle průběhu a místa, kde vás to bolí. Detailní pozorování, jak bolest hlavy u vás probíhá, pomůže i vašemu lékaři při diagnostice. Pokud se vám podaří lokalizovat bolest na hlavě, můžete se vyhnout tomu, aby došlo k mylné diagnóze. V určitých případech to může člověku dokonce zachránit život.
Bolest hlavy v její vrchní části
Pokud pociťujete píchání hlavy a bolest na vrchní části hlavy v oblasti vlasů a temene, ve většině případů to souvisí s primárními bolestmi hlavy. Nejčastěji se s touto oblastí pojí tenzní bolest hlavy a migréna.
Tyto bolesti může spouštět široká škála faktorů a stres je nejčastější z nich. Nicméně může to být i důsledek nadměrného užívání kofeinu, případně nedostatečné hydratace.
V ojedinělých případech může jít i o sekundární bolesti hlavy způsobené nádorem, aneurysmatem mozku (výdutí na cévě v mozku) nebo krvácením do mozku. V těchto případech jde o náhlou bolest, při které je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Bolest hlavy na temeni může vzácně signalizovat i vážnou hypertenzi neboli vysoký krevní tlak.
Bolest hlavy na čele a v přední části hlavy
Na místech v přední části hlavy a na čele často pramení tenzní bolest hlavy. Ta se potom může rozšířit do zadní části a do celé hlavy. Bolest na čele může být také příznakem migrény, která často bolí na jedné nebo druhé straně čela. Také klastrové bolesti hlavy se mohou vyskytovat v oblasti čela a poblíž oka.
Ze sekundárních bolestí hlavy se na čele a v oblasti lícních kostí často vyskytuje sinusová bolest hlavy. Je to bolest spojená s virovou nebo bakteriální infekcí dutin. Spojuje se také s alergií a doprovází ji výtok z nosu a ucpaný nos. Výraznější může být bolest hlavy při kašli.
Dále může být bolest na čele příznakem onemocnění, které se nazývá temporální (obrovskobuněčná) arteritida. Je to důsledek zánětu temporálních tepen dodávajících krev do mozku a hlavy. Příznakem je pulzující bolest hlavy, často v oblasti spánků, přičemž zasahuje až do oblasti čela. Způsobuje také problémy se zrakem a dvojité vidění. Postihuje převážně lidi ve věku nad 50 let.
Bolest hlavy na pravé nebo levé straně
Jednostranná bolest hlavy je typická pro primární bolesti, jako jsou migrény, tenzní bolest hlavy, klastrové bolesti i hemicranie continua. Ale může to být také důsledek onemocnění, které se nazývá paroxysmální hemikranie.
Typická je pro ni bodavá bolest hlavy na pravé nebo na levé straně, která začíná a končí náhle, záchvaty se mohou opakovat i pětkrát za den. Může se vyskytovat také kolem oka nebo za ním, případně v oblasti spánku. Je to podobné onemocnění, jako je hemicrania continua, i vzhledem k tomu, že bolest se objevuje vždy na stejné straně hlavy. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že hemicrania continua způsobuje dlouhodobou konstantní bolest, zatímco paroxysmální hemikranie s sebou nese opakované krátkodobé ataky bolesti.
Mezi sekundárními bolestmi může bolest na pravé nebo levé straně signalizovat také již zmíněnou obrovskobuněčnou arteritidu, ale i různé posttraumatické stavy.
Co znamená bolest hlavy v zátylku a zadní části?
I bolest zadní části hlavy může být příznakem nejčastěji se vyskytující tenzní bolesti hlavy, ačkoli pro tu je typičtější spíše bolest v přední a vrchní části hlavy. Bolest vzadu na hlavě však může být příznakem několika sekundárních bolestí hlavy.
Cervikogenní bolest hlavy pochází z krční páteře a můžete ji cítit i na zadní části hlavy nebo na její jedné straně. Okcipitální neuralgie vzniká při podráždění nebo poškození jednoho z okcipitálních nervů, které vedou z horní části míchy do lebky. Tehdy se může vyskytovat ostrá bodavá bolest hlavy, která se šíří od spodní části lebeční až k bokům a přední části hlavy.
Spontánní intrakraniální hypotenze nastává, když je v mozku nízký tlak míšní tekutiny. Způsobuje silnou bolest hlavy v její zadní části. Tato bolest hlavy je horší, když pacient stojí nebo sedí, ustupuje poté, co si lehne.
Bolest za očima
Pro některé diagnózy je typická nepříjemná bolest za jedním nebo druhým okem. Nejčastěji se to spojuje s klastrovou bolestí hlavy, bolest hlavy a očí může způsobovat také migréna, okcipitální neuralgie, infekce oka, paroxysmální hemikranie, v ojedinělém případě i mozkové aneurysma.
Bolest hlavy z očí může souviset také s únavou očí při práci s počítačem. Obrazovky počítačů vyzařují modré světlo, které způsobuje bolest hlavy nad očima nebo obočím, za očima, případně jen za jedním okem. Dnes již můžete tento problém redukovat nošením brýlí blokujících modré světlo nebo nastavením obrazovky do režimu bez modrého světla.
Bolest hlavy na spáncích
Bolest hlavy na spáncích se nejčastěji spojuje opět s tenzní bolestí hlavy. Může jít i o migrénu, klastrovou bolest hlavy a temporální arteritidu. Spojovat se však může i s dalším onemocněním, které se nazývá dysfunkce temporomandibulárního kloubu, anglicky temporomandibular joint disorder (TMJ). Patří do skupiny onemocnění, která se souhrnně označují jako temporomandibulární poruchy.
Temporomandibulární kloub spojuje dolní čelist s lebkou na obou stranách hlavy před ušima. Umožňuje otevírání a zavírání čelisti, díky čemuž například mluvíme či jíme. Při dysfunkci tohoto kloubu dochází ke zhoršení pohybu čelisti, citlivosti, bolesti a napětí svalů čelisti, praskání v čelisti, ale také k bolestem hlavy právě ve spánkové oblasti.
Bolest hlavy od krku
Pokud bolí hlava od krku, obvykle jde o poškození nervů nebo svalů v oblasti krční páteře a míchy. Nastat může při dlouhodobě špatném držení těla nebo po zranění a následném vysunutí meziobratlových plotének. Je to častý jev zejména u lidí se zaměstnáním, kde dochází k jednostrannému zatížení páteře – sedavé kancelářské pozice, případně práce, při které člověk dlouhodobě stojí s ohnutou šíjí. Problémy může způsobovat i dlouhodobý stres spojený se ztuhnutím svalů šíje. S tím se pak pojí cervikogenní bolest hlavy, okcipitální neuralgie či artritida krční páteře.
Bolest hlavy od krku však může být spojena také s meningitidou, při které nastává zánět membrán na mozku a míše. Je to ovšem jen jeden z příznaků, tuto diagnózu lékaři potvrdí až při výskytu dalších symptomů.
Co znamená, když bolí celá hlava?
Bolesti hlavy bez přesného určení místa se označují jako generalizované bolesti hlavy. U pacienta převažuje pocit, že ho bolí celá hlava. I tento typ bolesti může být příznakem tenzní bolesti hlavy nebo migrény, ale může signalizovat také pár specifických sekundárních typů bolesti hlavy.
Prudce nastupující bolest hlavy, v angličtině s názvem thunderclap headache, je intenzivní a přichází náhle, trvat může jen půlhodinu a poté odezní. Bývá znakem vážných diagnóz, například krvácení do mozku následkem prasknutí cévy nebo nádoru.
Postinfekční bolest hlavy je způsobena viry, například chřipkou či COVID-19. Také meningitida (zánět mozkových blan) může způsobovat celkovou tupou bolest hlavy. Vyskytuje se také bolest hlavy z ischemické cévní mozkové příhody, při které došlo k ucpání tepny dodávající krev do mozku. Často připomíná migrénu nebo tenzní bolest hlavy. Kromě tohoto příznaku má pacient další symptomy typické pro mozkovou příhodu: jednostrannou slabost svalů, problémy s řečí a zvracení.
Celá hlava může člověka začít bolet i po vysoké fyzické aktivitě. Obvykle je krátkodobá. Všímejte si také, jestli nemáte zrovna stresující období, nedostatek spánku, případně sezónní alergii. Častým jevem je také bolest hlavy ze změny nadmořské výšky a při cestování letadlem.
Přehled v tabulce: bolest hlavy podle místa
Informace jsme shrnuli do podoby tabulky, abyste si dokázali jednoduše najít pravděpodobný typ bolesti hlavy podle toho, kde vás bolí. Příčiny bolesti a diagnózy uvádíme v pořadí od nejčastěji se vyskytujících, po ty nejvzácnější.
Místo bolesti | Typy bolesti hlavy a příčiny |
---|---|
Vrchní část hlavy | Tenzní bolest hlavy Migréna Okcipitální neuralgie Aneurysma Vážná hypertenze |
Čelo a přední část hlavy | Tenzní bolest hlavy Migréna Klastrová bolest hlavy Sinusová bolest hlavy |
Pravá nebo levá strana hlavy | Migréna Klastrová bolest hlavy Hemicrania continua Paroxysmální hemikranie Aneurysma |
Zadní část hlavy | Tenzní bolest hlavy Migréna Okcipitální neuralgie Artritida krční páteře Spontánní intrakraniální hypotenze |
Bolest za očima | Klastrová bolest hlavy Migréna Okcipitální neuralgie Infekce oka Aneurysma |
Bolest ve spánkové oblasti | Tenzní bolest hlavy Migréna Klastrová bolest hlavy Temporální arteritida Dysfunkce temporomandibulárního kloubu |
Bolest od krku | Cervikogenní bolest hlavy Okcipitální neuralgie Meningitida Artritida krční páteře |
Bolest celé hlavy | Tenzní bolest hlavy Migréna Sinusová bolest hlavy Prudce nastupující bolest hlavy Postinfekční bolest hlavy Bolest hlavy z ischemické cévní mozkové příhody |
Co dělat, když bolí hlava?
Prvotním nutkáním každého člověka s bolestí hlavy je užít pilulku proti bolesti. Krátce to pomůže, pokud se však bolesti pravidelně vracejí, analgetika nejsou řešením. Dokonce mohou stavy postupně zhoršovat. Pokud vás pobolívá hlava častěji než 15krát v měsíci, případně máte silné epizody bolesti více než třikrát v měsíci, určitě kontaktujte svého lékaře.
Ten vám nejlépe doporučí, co na bolest hlavy podle konkrétní diagnózy. Vedle toho si můžete vybrat i z výživových doplňků, zejména vitamínů a minerálů. Na podporu nervové soustavy je vhodný hořčík, vitamíny skupiny B jako například niacin, biotin nebo riboflavin. Nervovou soustavu a funkci mozku mohou pozitivně podpořit i antioxidanty, jako je koenzym Q10 nebo omega-3 esenciální mastné kyseliny.
Nezapomínejte ovšem, že bolesti velmi ovlivňuje i životní styl. Pomoci může:
- zlepšení spánkového režimu – v noci si dopřejte alespoň 8 hodin spánku a dodržujte doporučení pro zdravý spánek;
- zlepšení stravy – některé potraviny či alkohol nebo tabák mohou zhoršovat bolesti hlavy, proto si sestavte zdravý jídelníček. Základem je co nejvíce zeleniny a ovoce, zdravé bílkoviny, tuky a vláknina;
- pitný režim – obecné doporučení zní: vypijte od 2 do 3 litrů tekutin bez cukru denně;
- pravidelný pohyb – ať už procházky nebo aktivní sport jsou pro rovnováhu těla velmi důležité. Při náročnějších aktivitách nezapomínejte na vhodnou sportovní výživu pro doplnění stopových prvků a bílkovin;
- omezení stresu – vypněte a delegujte úkoly na jiné, svůj volný čas věnujte pohybu a pobytu v přírodě, případně dalším relaxačním aktivitám;
- omezení času stráveného u obrazovky mobilu nebo počítače.
Závěr
Bolesti hlavy se od sebe odlišují nejen intenzitou, ale také místem, ze kterého pramení. Každý z těchto typů bolestí hlavy může mít jiné příčiny. Je dobré se v nich vyznat, abyste při dlouhodobých bolestech hlavy mohli přesně lokalizovat jejich výskyt. Díky tomu bude váš lékař schopen přesněji vám určit diagnózu.
Pozorovat můžete bolest hlavy na temeni, jednostrannou bolest hlavy na levé nebo pravé straně, bolest hlavy z očí, na spáncích a velmi častá je bolest v přední části hlavy a na čele. Většina těchto míst se nejčastěji spojuje s tenzní bolestí hlavy nebo s migrénou. Mohou však být také signálem život ohrožujících stavů. Proto byste si bolestí hlavy měli všímat a nepodceňovat je.
Redakce Vegmart
Zdroje:
- https://www.webmd.com/migraines-headaches/understanding-headache-location-comprehensive-guide
- https://www.verywellhealth.com/headache-location-5215444
- https://ihs-headache.org/wp-content/uploads/2020/05/ICHD-3-Pocket-version.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4590146/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10106918/
- https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/hemicrania-continua
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10339125/
- https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-023-01614-0
- https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/cerebral-aneurysms
- https://link.springer.com/article/10.1007/s12070-019-01603-3
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459376/
- https://journals.lww.com/annalsofian/fulltext/2018/21001/paroxysmal_hemicrania.4.aspx
- https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/head.12790
- https://rarediseases.org/rare-diseases/spontaneous-intracranial-hypotension/
- https://www.nidcr.nih.gov/health-info/tmd
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551612/
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14737175.2018.1537782
- https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STROKEAHA.118.023124