Poznání svého těla a menstruačního cyklu je klíčem k zdravějšímu já. Mnoho žen trápí bolesti, premenstruační syndrom (PMS), nepravidelnost cyklu, hormonální akné a další nepříjemné potíže. Naučíte-li se více poslouchat své tělo, doplníte mu ty správné látky, můžete pomoci tělu zmírnit, dokonce až úplně pokořit všechny ty nevítané příznaky menstruace.
V tomto článku jsme si pro vás připravili informace důležité pro pochopení, jak funguje menstruační cyklus, kdy dopřát tělu dostatek odpočinku a kdy si naopak můžete přidat extra sérii při cvičení.
Co je menstruace?
Menstruace, menzes, perioda či „vaše dny“, jsou pravidelnou součástí života téměř každé ženy. Menstruace je období, kdy dochází k odstraňování výstelky dělohy poté, co nenastalo oplodnění vajíčka. Během menstruace, ale také před jejím zahájením a skončením, v těle dochází k interakci mezi hypofýzou v mozku, dělohou a vaječníky. Menstruační cyklus doprovází také uvolňování hormonů, jako je estrogen, progesteron, luteinizační hormon a folikulostimulační hormon.
Trvání menstruace
Během života má žena plodné období zhruba 40 let. To znamená až neuvěřitelných 480 menstruací za život. Samozřejmě se jedná o odhad a počet cyklů je nižší v případě pozdějšího nástupu menzesu, dřívějšího přechodu (klimakteria) a období těhotenství spolu s kojením.
U dívek první menstruace začíná mezi věkem 11-15 let, výjimečně začíná dříve, již od 9. roku, nebo naopak později, těsně před vstupem do dospělosti. První dva roky menstruace mohou být nepravidelné, v některých případech i bolestivější, a intenzita krvácení může být silnější či slabší. Pokud se do 2 let neupraví a není pravidelná, doporučuje se návštěva dětského gynekologa.
Mezi nástupem první menstruace a menopauzou se opakuje 28denní cyklus v délce 40 let. Přerušení menstruačního cyklu nastává během těhotenství a kojení, kde opětovný nástup je velmi individuální.
Období klimakteria, jehož součástí je i menopauza, patří ke konečné fázi plodného období v životě ženy. Nastává ve věku mezi 45-55 lety. Výjimečně může plodné období ženy trvat až do 60. roku života. Období klimakteria, nazývaného hovorově i „přechod”, může být doprovázeno nečekanými starostmi.
Podrobněji si o menopauze můžete přečíst v našem dalším článku: Co je to menopauza a co pomáhá proti návalům horka v menopauze a jejím jiným příznakům?
Fáze menstruačního cyklu a jaký pohyb zvolit
Menstruační cyklus je doprovázen 4 fázemi – menstruace, folikulární fáze, ovulace a luteální fáze. Jako začátek nového cyklu se počítá 1. den menstruačního krvácení. Tento fakt je důležitý zejména pro ženy, které si počítají svůj cyklus, aby si uměly určit plodné období a čas, kdy lze zjistit, zda nastalo otěhotnění.
Menstruační cyklus zpravidla trvá 28 dní a za normální zdravý cyklus se považuje rozhraní 21-35 dní od 1. dne menstruace do začátku dalšího krvácení. Cyklus kratší než 21 dní a delší než 35-40 dní by měl být konzultován s gynekologem. Pokud je vaše menstruace pravidelná, je velmi jednoduché si vypočítat, kdy přijde další menstruace, ale i kdy nastává ovulace a vaše plodné dny. Ovulace při pravidelném 28. denním cyklu nastává 14. den cyklu a plodné období je tedy mezi 7-14. dnem cyklu.
1. fáze – menstruace
Menstruace začíná prvním dnem krvácení. Nastává odstraňování výstelky, kterou si děloha budovala od ukončení předešlé menstruace. Krvácení trvá 4-7 dní a pokud trvá déle než 10 dní, je třeba navštívit gynekologa, protože delší cyklus je nebezpečný, jelikož tělo ztrácí příliš velké množství krve. Žena může mít slabší i silnější krvácení, někdy i se shluky odstraňované výstelky. Toto období je pro mnoho žen doprovázeno i bolestmi páteře, kloubů, břicha, únavou a výjimečně až zvracením.
V této fázi je třeba tělu dodat odpočinek, teplý polštář na břicho a teplý čaj. Není třeba se přemáhat zejména první 2-3 dny menstruace. Cvičení během menstruace by mělo být nedynamické, spíše strečinkové a uvolňující. Doporučuje se procházka na čerstvém vzduchu.
2. fáze – folikulární fáze
Během druhé fáze menstruačního cyklu, po ukončení krvácení, si děloha opět začíná budovat výstelku, a tak tělo připravuje na možné těhotenství. Plodné období ženy začíná již během této fáze, jelikož děloha dokáže spermie udržovat několik dní. Proto pokud neplánujete otěhotnět, je třeba používat během sexu ochranu v období 5 až 7 dní před samotnou ovulací.
Během folikulární fáze můžete cítit velký nárůst energie a právě to je čas na vaše oblíbené dynamické sporty, kde tuto energii můžete plně využít a klidně si dopřát i trénink navíc.
3. fáze – ovulace
Ovulace nastává při pravidelném cyklu 14. den od začátku cyklu. Během ovulace se uvolní vajíčko z vaječníku, přechází přes vejcovod až do dělohy. Ovulace může být u malého procenta žen doprovázena i bolestmi a špiněním, které by nemělo trvat déle než pár hodin až 2 dny.
Ovulace je doprovázena dostatkem energie, podobně, jako je tomu během folikulární fáze cyklu.
4. fáze – luteální fáze
Po skončení ovulace se začnou měnit poměry hormonů, což může být doprovázeno větší únavou, zavodňováním těla, zvýšenými chutěmi na sladké či slané, premenstruačním syndromem (PMS) a bolestmi. Během luteální fáze nastávají dva případy. Buď se oplodněné vajíčko začne uhnízďovat a další menstruace po 28. dni cyklu nepřijde, nebo po ukončení této fáze dojde k dalšímu menstruačnímu cyklu.
Luteální fáze je období, kdy je třeba zpomalit, dopřát tělu dříve uvolňující cviky, případně meditaci.
Průběh menstruace – co se děje během menstruace v těle a jaké jsou doprovodné projevy?
Průběh menstruace může být doprovázen nepříjemnými bolestmi, nedostatkem energie a poklesem nálady. Mění se hladiny hormonů, a tak ženské tělo může být více unavené nebo naopak mít více energie po skončení menstruačního krvácení. Změny během menstruačního cyklu vnímají ženy zejména kvůli dvěma hormonům – estrogenu a progesteronu.
Nerovnováha estrogenu a progesteronu může být příčinou:
- problémů s početím,
- nepravidelné menstruace,
- bolestivé menstruace,
- krvácení mimo menstruaci,
- problémů s udržováním hmotnosti,
- zhoršení psychického zdraví.
Nyní si řekneme, co všechno můžete při menstruaci čekat, ale také, jak se s tím popasovat.
Křeče v břiše
Nejčastější nepříjemnou součástí menstruace jsou rozhodně křeče v břiše, které žena může pociťovat již několik dní předem. Některým ženám pomáhá kromě teplého obkladu také menší procházka nebo jóga, které mohou pomoci zmírnit křeče.
Bolest křížů a kloubů
První dny menstruace jsou nejčastěji doprovázeny bolestmi křížů, někdy až bolestmi kloubů. Děloha se před začátkem nového cyklu menstruace začne zvětšovat, což může ovlivňovat bolest křížů. Jako první pomoc můžete zkusit doplnit magnesium a přikládat teplé obklady na kříže.
Únava a slabost
Na začátku menstruace, ale i pár dní před ní, mají hladiny progesteronu vliv na zvýšenou únavu a slabost. Vhodné je dopřát si více odpočinku a je-li to možné, dát si krátký spánek i ve dne.
Nafouklé břicho
Menstruace je doprovázena nafouknutým břichem, kvůli zvýšené plynatosti. Vhodné je nosit volnější oblečení kolem spodní části břicha, aby se předešlo křečím. Doporučuje se pít hodně tekutin, převážně vody nebo čaje, a naopak méně kofeinu.
Premenstruační syndrom (PMS)
Odhaduje se, že až 3 ze 4 menstruujících žen zažily nějakou formu premenstruačního syndromu. Premenstruační syndrom (PMS) se projevuje širokou škálou příznaků včetně výkyvů nálad, citlivých prsů, chuti k jídlu, únavy, podrážděnosti a deprese již 7-14 dní před očekávanou menstruací.
Více podrobností o PMS si můžete přečíst v článku na našem blogu!
Co ovlivňuje menstruaci a co ovlivňuje její hladký průběh?
Menstruace je velkou záhadou pro mnoho žen i po letech menstruování. Jak však nutné pochopit, co ji ovlivňuje a co je klíčové pro to, abyste dosáhli co nejhladšího průběhu celého cyklu?
Prvním a nejčastějším důvodem ovlivňování délky cyklu je stres. Stres dokáže menstruační cyklus u některých žen prodloužit klidně i na délku přes 40 dní, nebo ji naopak zkrátit. Dalšími faktory jsou strava, nemoci, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), hormonální léčba – antikoncepce a jiné hormonální léky, ale také poruchy štítné žlázy.
Strava je také zásadním faktorem pro ovlivnění průběhu menstruace a bolestí. Vhodná strava k zmírnění příznaků je bohatá na ovoce, listovou zeleninu, tofu a dopřát si můžete i hořkou čokoládu. Základem je také dostatečný pitný režim. Vyhýbat byste se měli těžkým, sladkým a kořeněným jídlům.
Nemoc, užívání léků, hormonální léčba či aplikace očkování mohou posunout nástup menstruace nebo naopak zkrátit cyklus.
Pravidelnost cyklu může být narušena i syndromem polycystických vaječníků (PCOS). PCOS je hormonální porucha, onemocnění ovlivňující fyzickou a emocionální pohodu, které se pojí s různými dlouhodobými zdravotními problémy. Mezi nejčastější příznaky patří cysty na vaječnících, nepravidelná menstruace, nadměrné ochlupení, problém s nadváhou, anovulační cykly, kdy nedojde k ovulaci a páry tak mají problém s početím miminka.
Podrobněji se budeme tématu PCOS věnovat v samostatném článku, kde se dozvíte, co dělat, pokud máte PCOS, jaké jsou příznaky a léčba.
Problémy s menstruací či poruchy menstruačního cyklu
Menstruace může být pro ženy problematická a bolestivá. Někdy je obtížné pochopit, co je ještě v normě a co už patří k poruchám menstruačního cyklu. Níže si vyjmenujeme několik častých problematik, které trápí nejednu ženu během menstruačního cyklu:
- slabá menstruace – špinění nebo nízká intenzita krvácení,
- silná menstruace – potřeba výměny vložek nebo tamponů každé 1-2 hodiny,
- krátká menstruace – méně než 4 dny,
- dlouhotrvající menstruace – více než 7-10 dní,
- nepravidelná menstruace,
- ztráta menstruace na delší období – dlouhodobý stres a intenzivní cvičení,
- velmi bolestivá menstruace – nesnesitelné bolesti křížů, břicha až zvracení,
- menstruace během těhotenství,
- menstruace během přechodu,
- krevní sraženiny během menstruace,
- cysty.
Více o poruchách menstruačního cyklu se můžete dočíst v našem článku o Problematické menstruaci a poruchách menstruace.
Je možné oddálit menstruaci?
Chystáte se na dovolenou nebo vás čeká svatba či událost, kde byste nerady řešili své dny? Existuje pár způsobů, jak si posunout menstruaci.
Přírodně
Mezi přírodní formy, jak posunout menstruaci, patří například jablečný ocet a citrónová šťáva. Doporučuje se např. užívat tři polévkové lžíce jablečného octa do vody denně alespoň týden před očekávanou menstruací. U žen s PCOS však může mít jablečný ocet opačný efekt a užíváním si přivolat menstruaci dříve. Citronová šťáva je mnoho staletí známou cestou k oddálení menstruace přírodní cestou.
Tyto teorie však nepotvrzují žádné relevantní výzkumy. Jezení nebo pití těchto látek neovlivňuje přímo hormony spojené s menstruací a navíc mohou mít ještě negativní vliv na zuby, střeva, dásně a hrdlo.
Hormonální způsob
Nejúčinnější formou, pokud je to nezbytné, je hormonální pilulka pro oddálení menstruace, kterou vám předepíše váš gynekolog. Takové léky vám však mohou narušit následující cyklus.
Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je možné po skončení 3 týdnů užívání pokračovat v braní antikoncepce, a tak si oddálit menstruaci o pár dní. Takové změny však musí být předem konzultovány s ošetřujícím lékařem.
Výživové doplňky a bylinky pro pohodovou menstruaci či úpravu menstruačního cyklu
Hladký průběh menstruace a pravidelný menstruační cyklus by ocenila snad každá žena. Kromě změny každodenních návyků si lze upravit menstruační cyklus i pomocí účinných látek. K tomu vám pomohou doplňky obsahující vitaminy, minerály, ale i bylinky, které pozitivně ovlivňují úpravu menstruačního cyklu, ale i zmírnění příznaků menstruace.
Zinek
Zinek je minerál, který patří k nejdůležitějším látkám podporujícím plodnost a správnou reprodukční funkci. V doplňcích jej naleznete ve více chemických formách, důležité je vybírat si vysoce vstřebatelné formy zinku, jako jsou například chelátové (bisglycinát) a citrátové formy k zajištění denní dávky potřebné pro tělo.
Hořčík
Hořčík (magnesium) je cenný minerál, který pomáhá snížit únav, vyčerpání, pozitivně ovlivňuje fungování psychiky a ženám může být užitečný při období PMS k zmírnění symptomů. Klinické studie ukázaly, že také ovlivňuje menstruační křeče tím, že uvolňuje hladké svalstvo dělohy a snižuje prostaglandiny, které způsobují menstruační bolesti.
Železo a vitamin C
Železo je potřebné pro tělo během menstruace, kdy dochází ke krevním ztrátám a může dlouhodobě dojít až k anémii, pokud má tělo nedostatek železa. Vitamin C pomáhá zvýšit vstřebatelnost železa a oba, spolu se železem, pomáhají se snížením únavy a vyčerpání.
Vitamin B6
Vitamin B6 (pyridoxin) kromě vlivu na psychiku a nervový systém ovlivňuje regulaci hormonální činnosti. Je vhodný pro podporu tvorby červených krvinek a snížení únavy.
Vitamin E
Vitamin E (alfa-tokoferol) je pro ženy jistě zajímavým doplňkem nejen kvůli pozitivnímu vlivu na pleť, ale zejména pro regulaci hormonální činnosti. Klinické studie potvrdily vhodnost vitaminu E a rovněž D vitaminu při zmírnění příznaků PMS.
Inositol
Inositol (vitamin B8) dokáže napomáhat při syndromu polycystických vaječníků (PCOS), podpoře ovulace a pravidelnosti menstruačního cyklu.
Vitex jehněčí (Vitex agnus castus)
Vitex jehněčí neboli drmek je rostlina, která ovlivňuje zvýšení hladiny progesteronu. Zmírňuje problémy spojené s menstruačním cyklem. Vitex jehněčí je prospěšný v případech po-menstruačních bolestí, neplodnosti u žen, k zmírnění příznaků premenstruačního syndromu (PMS). Není vhodný při současném užívání hormonální léčby s obsahem progesteronu.
Pupalka dvouletá
Pupalku nejčastěji najdete jako pupalkový olej, ale také jako součást komplexů pro hormonální rovnováhu pro ženy. Na základě studií se prokázalo, že může pomoci zmírnit premenstruační symptomy (PMS), menstruační bolesti, hormonální akné, návaly horka a obnovit hormonální rovnováhu těla.
Maca peruánská
Maca se řadí k superpotravinám díky obsahu množství účinných látek podporujících zvýšení libida, plodnosti, redukujících stres, pozitivně ovlivňujících problémy s PMS a PCOS.
Podrobněji jsme se mace a vlivu na ženské tělo věnovali v článku na našem blogu!
V naší nabídce naleznete několik produktů s obsahem kombinace účinných látek vhodných pro ženy pro úpravu menstruace a harmonický cyklus. Doporučujeme např. Naturtreu Drmek a Methylfolát komplex pro ženské orgány, 90 kapslí s obsahem komplexu vitexu jehněčího (drmku), železa, metylfolátu, vitaminu C a zinku pro maximální pomoc reprodukčním orgánům ženy během života, nebo Naturtreu Ženská síla - Inositol & Drmek pro pohodu během PMS a problémy s PCOS, doplněný o myo-inositol a acetyl-L-karnitin.
Eko menstruace – jak odlehčit přírodě?
Péče o tělo a harmonický menstruační cyklus jsou velmi úzce spjaty. Hygienické menstruační pomůcky jsou převážně syntetického původu, což není ideální pro ženskou pokožku v jejích nejcitlivějších dnech. Toto téma je momentálně velmi aktuální a mnoho žen se stále více rozhoduje pro ekologičtější variantu nejen vzhledem k přírodě, ale také kvůli svému zdraví, jelikož většina vložek a tamponů je chemicky bělená a může mít nepříznivý vliv pro pokožku a celkové ženské zdraví.
Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik dokáže žena vyprodukovat odpadu za plodné období celého života menstruací? Průměrně má žena za život asi 440krát své dny, při menstruaci, která trvá průměrně 5 dní a žena použije 15 vložek nebo tamponů, by vyprodukovala 180 kusů za rok a za celý život až 6600 kusů odpadu. Při silné a dlouhé menstruaci by klidně mohla použít až 20000 kusů vložek či tamponů za plodné období života.
Mezi alternativy patří oblíbený menstruační kalíšek, který je vhodný i při cestování a sportu. Vydrží při středně silné menstruaci až 12 hodin. Následně stačí vylít obsah, umýt intimním gelem a po skončení menstruace převařit kalíšek ve vodě.
Tip pro používání kalíšku: Doporučujeme, zejména ze začátku, používat spolu s látkovými vložkami pro pocit bezpečí před přetečením.
Pokud si hned netroufáte na kalíšek, a ráda byste vyzkoušela zdravější a ekologičtější variantu k syntetickým vložkám, můžete dát šanci pratelným hygienickým vložkám nebo biologicky rozložitelným a kompostovatelným bavlněným jednorázovým vložkám a tamponům.
Závěr
Menstruace je důležitou součástí plodného období ženy a celý menstruační cyklus je úzce spjat s každodenními návyky. Pokud prožíváme stresové období nebo nemoc, velmi rychle to zpozorujeme na změnách načasování i průběhu cyklu. Většina žen má bohužel zkušenost nejen s nepravidelností menstruačního cyklu, ale také s bolestmi, PCOS, PMS a nedostatkem energie. Úžasné je, že příroda nám nabízí řadu bylinek, vitaminů a minerálů, které mohou pomoci zjemnit nechtěné součásti menstruace a celkového cyklu.
Autorka článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vědecká pracovnice v oboru chemie
Zdroje:
- https://www.webmd.com/teens/all-about-menstruation
- https://medlineplus.gov/menstruation.html
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle
- http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2675496/
- https://doi.org/10.1684/mrh.2017.0419
- https://doi.org/10.1111/1471-0528.14754
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780
- https://www.healthline.com/health/womens-health/what-to-eat-during-period
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186?p=1
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/polycystic-ovary-syndrome
- https://www.pristyncare.com/blog/11-foods-that-can-actually-delay-your-periods-naturally/