Aby byly naše vlasy silné a zdravé, vyžadují naši péči po celý rok. Léto má však svá specifika, která mohou na vlasy působit negativně. Určitě jste si všimli, že vlasy v tomto ročním období jakoby ztrácely vitalitu, jsou vysušené, oslabené, vybledlé, často se třepí a lámou... Co vlasům v letních měsících nejvíc škodí? Jakou péči vyžadují a jak je můžeme ochránit? Jaké kosmetické a výživové produkty nám při tom pomohou? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi v následujícím článku. Věříme, že v něm naleznete užitečné rady a tipy pro udržení krásných vlasů i během horkých letních dnů.
Nástrahy léta pro vlasy
Na následujících řádcích vám přiblížíme problémy, které v letním období nepříznivě ovlivňují kvalitu a zdraví našich vlasů. Je to především nepříznivý vliv UV záření, na které je třeba si dávat pozor i při koupání. Pokud trávíme dovolenou u moře, naše vlasy poškozuje slaná voda, na koupalištích je to zase chlór, který se přidává do vody v bazénech. Povíme si více i o tom, jak letní počasí ohrožuje pokožku hlavy a proč je třeba věnovat její ochraně zvýšenou pozornost.
Škodlivý vliv UV záření na vlasy
Sluneční paprsky na nás mají pozitivní i negativní účinky. Slunce je pro náš organismus přirozeným zdrojem potřebného vitamínu D, dobíjí nás pozitivní energií, snižuje stres a posiluje náš imunitní systém. Způsobuje však i předčasné stárnutí pokožky a má nepříznivý vliv na naše oči. Extrémní vystavování se slunečnímu záření dokonce přispívá ke vzniku rakoviny kůže.
Ne každý ví, že UVA a UVB paprsky pronikají nejen do naší pokožky, ale i do vlasových vláken, čímž poškozují jejich strukturu. I zde platí, že lidé se světlou pokožkou a světlými vlasy jsou na sluneční záření mnohem citlivější než lidé s tmavými vlasy a tmavou pokožkou. UV záření prokazatelně mění kvalitu naších vlasů. Zvýšená lámavost, dehydratace a třepení mohou následně způsobit jejich vypadávání. Přestože slunce nemá na vlasy až tak závažný vliv jako na naši pokožku, měli bychom jim v létě věnovat náležitou pozornost.
Vlasům v létě škodí i chlór a slaná voda
Léto je čas dovolených a prázdnin, které mnohdy trávíme u moře nebo na koupalištích. Mořská slaná voda sama o sobě vlasům neškodí, ale v kombinaci se slunečními paprsky je pro vlasy a vlasovou pokožku velkou zátěží. Vlasy jsou vysušené a často se lámou. Před koupáním v moři bychom je proto měli ošetřit kvalitním ochranným sprejem.
Chlór, kterému jsou naše vlasy vystaveny při návštěvě koupaliště, jim škodí ještě více. Zbavuje totiž pokožku i vlasy přirozeného ochranného kožního mazu a narušuje strukturu vlasů. Vlasy na takové oslabení často reagují zvýšeným vypadáváním. Proto vždy po koupání musíme chlór a sůl z vlasů důkladně vymýt čistou vodou. Při častějším koupání můžeme k ochraně použít koupací čepici. Ta nás ochrání i před UV zářením, které je ještě znásobováno odrazem od vodní hladiny. Před solí a chlórem vlasy ochráníme tak, že před koupáním použijeme vlasový olej.
Pozor na pokožku hlavy
Hovoříme-li o péči o vlasy, nemůžeme zapomínat ani na vlasovou pokožku. Pokud nebude zdravá, nebudou zdravé ani vlasy. Je to citlivá část našeho těla, která je v létě náchylná ke spálení a poškození. Proto ji musíme chránit tak, jako ostatní části kůže – musí být čistá, hydratovaná a chráněná před vlivem UV záření. Právě UV záření může také na pokožce hlavy způsobit vážné dermatologické problémy. Nejlepší ochranou je vhodná pokrývka hlavy. S odkrytou hlavou bychom neměli být na slunci v době mezi 10. a 15. hodinou a měli bychom pobývat převážně ve stínu.
Jak na péči o vlasy v letním období?
Abychom snížili riziko poškození vlasů a vlasové pokožky během letních dnů, musíme používat k jejich ošetření vhodné kosmetické přípravky. Důležitá je důsledná hydratace i dostatečný přísun vitamínů a minerálů. S našimi praktickými radami péči o vlasy v tomto období jistě snadno zvládnete.
Vlasová kosmetika s ochranným faktorem
Slunce, slaná mořská voda či bazény s chlorovanou vodou způsobují, že vlasy jsou vysušené, oslabené, mají poškozené a rozdvojené konečky, často se lámou a ztrácejí lesk a elasticitu. Proto je v tomto období důležité používat vhodné kosmetické přípravky, které je ošetří, dodají jim potřebné živiny a poskytnou jim dostatečnou ochranu. Speciální péče s ochranným UV faktorem chrání před poškozením, přičemž platí, že čím vyšší SPF (sun protection factor), tím vyšší ochrana. Dnes už máme na trhu širokou nabídku kosmetických výrobků, které dokážou před slunečními paprsky ochránit také vlasy a vlasovou pokožku. Účinně je ochrání spreje s vysokým SPF, masky na vlasy,oleje, šamponya kondicionéry s UV ochranou.
Pokud se pohybujeme na slunci bez pokrývky hlavy, je vhodné nezakryté části vlasové pokožky chránit opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe. Zvlášť vhodné je to u osob s řídkými vlasy. Pokožku hlavy chráníme také kvalitními kosmetickými přípravky. Používáme výživné a hydratační přípravky s ochrannými UV filtry. Vhodné jsou vlasové ochranné spreje, vlasové masky a olejové zábaly, které současně ošetří i naši pokožku. Po pobytu na slunci můžeme zase doporučit vlasové přípravky s obsahem aloe vera.
Nepodceňujte hydrataci
Sluncem vysušené vlasy vyžadují ošetření přípravky, které jim poskytnou potřebnou hydrataci. Po koupání v moři nebo v bazénu vlasy umyjeme kvalitním jemným přírodním čisticím šamponem a ošetříme kvalitním kondicionérem. Vhodné jsou i přípravky s obsahem keratinu. Po umytí vlasů jim dopřejte hydratační péči navíc, a to aplikací účinné hydratační masky či zábalus regeneračním vlasovým olejem. Pokud je to aspoň trošku možné, vyhýbáme se další tepelné úpravě vlasů. Snažíme se omezit používání kulem, fénů a žehliček, které mohou již tak oslabené vlasy ještě více vysušit a poškodit. V létě je nejrozumnější nechat vlasy uschnout volně, jen tak na vzduchu. Pokud se rozhodneme pro tepelnou úpravu účesu, vždy bychom předtím měli použít kosmetické přípravky určené k ochraně vlasů před teplem.
Vyzkoušejte přírodní vlasovou kosmetiku
Přírodní kosmetika zatěžuje vlasy méně než kosmetika obsahující přidané chemické látky. Obsahuje čistě přírodní rostlinné ingredience (bylinkové extrakty, rostlinné oleje, přírodní esence...), které naše vlasy a kůži ošetří velmi šetrným způsobem. Přírodní přípravky na vlasy jsou velmi vhodné pro citlivou pokožku, jemné a poškozené vlasy. Přírodní šampony v tekuté i tuhé formě nezatíží vlasy syntetickými látkami a poskytnou jim potřebnou hydrataci a výživu. Přírodní kondicionéry zlepší kvalitu vlasů i pokožky hlavy a usnadní jejich rozčesávání.
Při koupi přírodní vlasové kosmetiky dbejte na její kvalitu. Není však pravidlem, že veškerá kvalitní přírodní a bio kosmetika musí být zároveň i certifikována. Často si výrobci tak potrpí na kvalitu svých výrobků, že certifikáty vlastně nepotřebují. Takže není třeba to lámat přes koleno a úzkostlivě vyhledávat jen produkty s označením „certifikované, eko, bio a 100% natural“. Platí, že nakupovat je potřeba s rozumem.
Pomohou také vitamíny a minerály
Na kvalitu a zdraví našich vlasů má vliv celkový stav našeho organismu. Pokud dbáme o své zdraví během celého roku, odráží se to i na kvalitě našich vlasů. I když je v létě naše strava pestřejší než v zimním období, ne vždy nám zajistí dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů. V tom případě bychom je měli doplnit formou vhodných výživových doplňků. V letním období si vybíráme produkty, které mají příznivý vliv nejen na zdraví a vitalitu pokožky, ale posílí i naše vlasy (např. výživný komplex od CytoProtect – vitamíny a minerály na vlasy, nehty, pleť nebo Naturtreu Komplex pro krásné vlasy, nehty a pokožku).
Mezi vitamíny a minerály, které našim vlasům a vlasové pokožce poskytují potřebnou výživu, patří – vitamín A, C, B, D, E, zinek, železo, selen, vápník, draslík, fosfor, měď a další.
- Vitamín C je univerzální antioxidant, který naše tělo a vlasy efektivně chrání, mimo jiné i před nepříznivými účinky UV záření. Pro zdravé vlasy mají velký význam:
- vitamíny skupiny B, např. biotin (B7) podporuje růst vlasů i jejich celkové zdraví, stejně jako selen a zinek;
- vitamín E pomáhá při obnově vlasové tkáně;
- vitamín D stimuluje růst vlasů a zlepšuje jejich celkový stav. Jak jsme již zmínili výše, všechny tyto vitamíny a minerály příznivě ovlivňují nejen kvalitu vlasů, ale i naše nehty a pokožku celého těla.
Pár rad navíc
Aby byla péče o vlasy v letním období účinná a abychom se vyhnuli nepříjemným nástrahám, které s létem souvisí, nabízíme vám ještě pár dobrých rad na závěr.
Zakrývejte si hlavu
Nejlepší ochranou vlasů a pokožky hlavy v letním období je nošení šátku, klobouku nebo kšiltovky. Klobouk či kšiltovka by měly mít širší okraj, který zastíní i naši tvář. Měly by být z prodyšného přírodního materiálu, aby nás ochránily nejen před slunečními paprsky, ale i před pocením. Vhodné jsou lehké bavlněné nebo slaměné klobouky. Nabídka na trhu je široká. Proto neváhejte a udělejte z klobouku svůj stylový módní doplněk. Při delším pobytu na přímém slunci nás pokrývka hlavy chrání i před úpalem, který také patří k nepříjemným následkům nadměrného slunění. Kromě toho určitě oceníte i fakt, že vhodně zvolená pokrývka hlavy ochrání barvené vlasy před vyblednutím.
Dodržujte pitný režim
Nezapomínejme také, že na hydrataci vlasů má mimořádně důležitý vliv celková hydratace organismu. Právě v letních vedrech je důležité pitný režim zintenzivnit tak, abychom předešli nepříjemným příznakům, které s sebou nedostatečný příjem tekutin přináší (bolest hlavy, malátnost, závratě, celková nevolnost...). Nejvhodnější je pití čisté vody, neslazených minerálních vod a neslazeného čaje. Alkohol, káva a slazené nápoje se do pitného režimu nezapočítávají. Tekutiny bychom měli doplňovat průběžně během celého dne, a ne teprve tehdy, když už pociťujeme žízeň.
Repelenty ochrání také vlasovou pokožku
Letní období je také sezónou obtěžujícího hmyzu a nebezpečných klíšťat. Proto se při pobytu v přírodě (procházky v lese, opalování na travnatých plochách, venčení domácích mazlíčků, piknik v parku, pobyt na chatě apod.) chraňte lehkým oděvem a již zmiňovanou pokrývkou hlavy. Na nezakryté části těla aplikujte repelent proti hmyzu a klíšťatům. Pokud si hlavu nechráníte kloboukem nebo kšiltovkou, můžete repelent aplikovat i na vlasy a vlasovou pokožku, která by jinak před bodnutím hmyzu či před přisátím klíštěte nebyla chráněna. V tomto případě ale určitě doporučujeme použít přírodní repelenty bez přidaných chemických látek, které naše vlasy nepoškodí a nepodráždí ani citlivou pokožku.
Na závěr
Péče o vlasy v letních měsících má svá pravidla. Ta nejdůležitější jsme pro vás shrnuli v našem článku. Pokud je budete dodržovat, vyhnete se nejen viditelnému poškození vlasů (suchost, lámavost, třepení, nadměrné vypadávání apod.), ale udržíte je i silné a zdravé. Vlasy jsou nedílnou součástí našeho organismu. Proto platí, že na jejich kvalitu má vliv i naše celkové zdraví.
Pokud tedy mluvíme o ochraně před nástrahami léta, mluvíme také o ochraně pokožky celého těla (používání opalovacích krémů), ochraně očí před UV zářením (používání slunečních brýlí) a ochraně před nebezpečným hmyzem (používání repelentů). Nezapomínejte ani na doplňování vitamínů a minerálů a důsledně dodržujte pitný režim. Léto tak bude příjemným obdobím, které vás posílí a nabije spoustou pozitivní energie.
Redakce Vegmart
Zdroje k článku: