Běžnou únavu známe všichni. Někteří měli čest i s tou dlouhodobou, která už nabírá chronický charakter a člověk se jí nedokáže zbavit ani po několikadenním odpočinku. No a pak je zde chronický únavový syndrom, který můžeme ve zkratce označit jako ten nejhorší stupeň únavy. Máte i vy podezření, že se vás to týká? V tomto článku vám řekneme, co je to únavový syndrom, jak se od něj liší běžná únava a co dělat, abyste se této nepříjemné diagnózy zbavili.
Všechny typy únavy mají jedno společné: tělo naznačuje, že potřebuje polevit z tempa. Začíná to běžnou únavou. Pokud se tělu nedostává pomoci, může to postupně dospět až k chronické únavě nebo únavovému syndromu. Poznejte proto příznaky a varování svého těla včas, abyste mohli adekvátně reagovat.
Co je chronická únava nebo chronický únavový syndrom?
Chronický únavový syndrom, odborně myalgická encefalomyelitida, je závažné multisystémové onemocnění. Jedná se o únavu celého organismu, která trvá více než půl roku a charakterizuje ji neustálá únava, která neodezní ani po důkladném odpočinku. Příčiny chronického únavového syndromu mohou být rozmanité.
Běžná únava, nebo únavový syndrom?
Běžná únava má příznaky, které zná každý: můžete se cítit vyčerpaně několik dní za sebou, je to důsledek náročného období v práci nebo soukromém životě. Dlouhodobá únava už může trvat několik týdnů, nemůžete se z ní dostat pomocí odpočinku, i během dne pociťujete nutkání zdřímnout si a v noci máte problém usnout. Chronický únavový syndrom však trvá déle než 6 měsíců a výrazně zasahuje do vašich každodenních aktivit.
I když má únavový syndrom množství příznaků, může být pro lékaře velmi obtížné jej jednoznačně diagnostikovat.
Příznaky únavového syndromu
Chronickou únavu doprovází většina těchto příznaků:
- více než 6 měsíců trvající každodenní vyčerpání organismu, které ovlivňuje běžné aktivity,
- pocit nedostatku energie i po dostatečně dlouhém spánku – můžete se například cítit stejně (nebo dokonce více) unavení, jako když jste si lehli večer do postele,
- problémy s pozorností a neschopnost koncentrace,
- zhoršená paměť, pocit mozkové mlhy a ztížené vnímání,
- nekvalitní spánek – může se projevovat nespavostí, častým probouzením nebo polobděním,
- ortostatická intolerance – při změně polohy těla, například z lehu do sedu, přichází točení hlavy, závrať, mdloba,
- časté bolesti hlavy, kloubů nebo svalů,
- citlivé a oteklé lymfatické uzliny a bolest v krku.
Některé z příznaků se mohou dočasně vytratit a poté se opět objevit. Příznaky mohou také zesílit až do pocitu extrémní únavy po vysoké fyzické aktivitě nebo mentální či emocionální námaze, což je stav, který se nazývá post-námahová nevolnost (ve zkratce PEM z anglického výrazu post-exertional malaise). Ke zhoršení symptomů dochází po 12 až 24 hodinách po námaze a přetrvávat mohou i několik týdnů.
Příčiny chronického únavového syndromu
Nelze definovat jednoznačný důvod, pro který chronický únavový syndrom vzniká. Podle zjištění vědců může být kombinací více příčin. Patří sem například tyto:
- virové infekce – onemocnění COVID-19, zarděnky, virus Epsteina-Barrové (lidský herpesvirus 4, který může způsobovat mononukleózu), virus Ross River (RNA alfavirus přenášen komáry zejména na ostrovech jižního Pacifiku),
- některé bakteriální infekce,
- oslabený imunitní systém,
- alergie,
- hormonální nerovnováha,
- vysoká psychická zátěž, enormní stres,
- vysoká fyzická zátěž.
Dlouhodobou únavu může podporovat i špatné stravování, zanedbaný spánkový režim, nedostatek pohybu, skrytá onemocnění, vysoké pracovní tempo a celkové přetížení v životě.
Připomínáme však, že chronický únavový syndrom je již obtížné stadium únavy, na kterém se většinou podílí několik faktorů. Může být propojen i s autoimunitními onemocněními. Často bývá zaměňován za syndrom vyhoření. Ale zatímco chronický únavový syndrom je spíše fyzické onemocnění, syndrom vyhoření je psychologickou diagnózou.
Rizikové faktory únavového syndromu
Vědci zjistili, že pravděpodobnost rozvoje chronického únavového syndromu je u žen dvakrát až čtyřikrát vyšší než u mužů. Objevit se může v každém věku, ale nejvíce jsou na něj náchylní lidé v mladém a středním věku, běžný je výskyt mezi čtyřicátníky až padesátníky.
Vliv na něj mohou mít i genetické predispozice nebo životní prostředí, ve kterém trávíme většinu času.
Jak se z toho dostat? Rady pro zvládnutí chronické únavy
I když je obtížné jednoznačně diagnostikovat chronický únavový syndrom, nezdráhejte si promluvit se svým lékařem, pokud máte podezření, že jím trpíte. Pamatujte, že chronický únavový syndrom je vážnou diagnózou, která může mít na vaše zdraví dalekosáhlé důsledky. Nakonec, vědci vyhodnotili, že míra zotavení se při neléčeném chronickém únavovém syndromu je jen 5 %.
Fáze chronického únavového syndromu mohou přinášet různé příznaky. Pokud jste pod dohledem lékaře, může vám předepsat léky tlumící tyto symptomy, například antidepresiva proti rozvíjejícím se úzkostem či léky pro lepší spánek. Vedle toho je však důležité změnit celkový přístup k životu.
Chcete-li se nadobro zbavit chronického únavového syndromu, neobejdete se beze změny životního stylu. Přinášíme vám všeobecné rady, které by vám mohly pomoci chronickou únavu překonat.
Doplnění vitamínů a minerálů
Nedostatek živin může ovlivňovat nejrůznější procesy ve vašem těle, o kterých byste ani netušili. Tak například vitamíny skupiny B mají vliv na tvorbu energie z přijatého jídla, na správnou tvorbu hormonů, které mohou mít souvislost s energií v těle a zvládáním stresu, a mají na starosti i velké množství dalších metabolických procesů.
Také mohou plnit ochrannou funkci pro buňky, podporují správnou funkci psychiky a zdravé duševní výkonnosti, správné fungování nervového systému a přispívají ke snížení vyčerpání organismu a únavy. Vitamín B12 je navíc klíčový pro tvorbu červených krvinek.
Dalším vitamínem, který může ovlivňovat váš pocit únavy, je vitamín D. Ovlivňuje nejen správnou funkci svalů a kostí díky podpoře vstřebávání vápníku, ale může také podpořit motivaci a dobrou náladu. Získáváme ho především ze slunce, ale v našich končinách po většinu roku není reálné získat takto dostatečné množství. Výživové doplňky s vitamínem D jsou proto v zimě prakticky nezbytnou součástí výbavy, mimo jiné si takto můžete během období nemocí podpořit svůj imunitní systém.
Nezapomínejte ani na vitamín C, který je také klíčový pro imunitu, ale mnozí nevědí, že může pomoci snížit pocit únavy. Pokud nepřijímáte dostatek vitamínu C ze stravy, můžete si zejména během podzimu a zimy doplňovat i vyšší dávky, například přípravkem Veganicity Vitamín C 1000 mg s obsahem šípků a bioflavonoidů.
Z minerálů je pro tělo velmi podstatný zinek, který plní funkci antioxidantu a podílí se na nejrůznějších enzymatických procesech v těle. Při nedostatku zinku se jako jeden z příznaků uvádí podrážděnost a únava, přičemž podle jednoho výzkumu měli lidé s chronickým únavovým syndromem nedostatek tohoto stopového prvku v krevním séru.
Důležité je také doplnit si železo, magnesium, sodík a jód. Z dalších výživových doplňků, které mohou přispět k redukci únavy, můžeme zmínit koenzym Q10 nebo L-tryptofan. Tryptofan je esenciální aminokyselina, která se podílí na tvorbě vitamínu B1, hormonu melatoninu a neurotransmiteru serotoninu. Koenzym Q10 je antioxidant, který se podílí na tvorbě energie v buněčných mitochondriích a může být nápomocný při problémech s únavou.
Tyto všechny patří mezi nejlepší vitamíny proti únavě, které lze užívat ve formě výživových doplňků. I při jejich dávkování však postupujte podle doporučení svého lékaře.
Změna stravování
Za běžných okolností poskytuje vyvážený jídelníček dostatek potřebných vitamínů a minerálů. Problémy se začnou hromadit tehdy, pokud dlouhodobě konzumujete nedostatečně nutričně hodnotnou stravu. Typickým příkladem je rychlé stravování ve fastfoodech, příliš průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí s vysokým obsahem rafinovaného cukru a nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce.
Váš talíř by měla z velké části tvořit právě rostlinná strava, ideálně co nejčerstvější zelenina a zdroje bílkovin, jako jsou luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka, tofu, tempeh. Namísto sladkostí si dejte rozmanité oblíbené druhy ovoce. Konzumujte i nenasycené esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, které lidem s chronickým únavovým syndromem často chybí. Jejich skvělým zdrojem jsou panenské rostlinné oleje, různá semínka či vlašské ořechy. Zdrojem bílkovin a omega-3 jsou také živočišné produkty, jako je libové maso, vajíčka, mléčné výrobky, ryby.
Nejlepšího stravování docílíte, pokud si najdete čas na domácí přípravu jídla a vyloučíte ze stravy polotovary, ale i alkohol a nadměrné množství kofeinu, který vám může způsobovat spánkové problémy.
Podpora zdravého spánkového režimu
Dobrému spánku prospívá zavedení neměnných rutin. Chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, neponocovat. Pokud je to možné, pokuste se vyhnout dennímu dřímání. Několik hodin před spaním ztlumte světla, vyhněte se modrému světlu z obrazovek, vypněte počítač a odložte mobil. Mnohem lepší je přečíst si před spaním pár stran z oblíbené knihy.
Chcete-li si zlepšit spánek, z minerálů je prospěšné zejména magnesium. Na trhu můžete najít velké množství různých forem, je důležité zvolit si magnesium na spaní v co nejúčinnější formě. Zatímco formy s nízkou vstřebatelností jsou oxid nebo uhličitan hořečnatý, mnohem lepší volbou je například citrát hořečnatý, malát, chelát nebo orotát. Vhodné jsou také kombinace více forem hořčíku v jednom doplňku stravy.
Aminokyselina l-theanin nacházející se v čajových lístcích může také pomoci na podporu relaxace a produkce neurotransmiteru GABA v mozku. Systematický přehled studií s l-theaninem potvrzuje jeho slibné účinky při zvládání poruch spánku u dospělých i dětí.
Tradičně prospěšným pomocníkem pro zdravý spánek je hormon melatonin v syntetické formě a dobrou službu mohou odvést i bylinné extrakty na spaní z kozlíku, mučenky nebo meduňky. Pokud užíváte léky (například antidepresiva), poraďte se o možnosti užívání bylinek s lékařem.
Relaxační aktivity pro uklidnění mysli
Abyste se úspěšně popasovali s únavovým syndromem, potřebujete snížit nároky na svůj výkon, nenakládat si na sebe více, než je nutné. V době zotavování se z této diagnózy zkuste ze svého kalendáře škrtnout vše, co není opravdu nevyhnutelné. Místo toho si dopřejte koupel, meditaci, jógu, lehké cvičení nebo procházku na čerstvém vzduchu v přírodě. Činnosti a faktory, které jsou u vás příčinou chronické únavy, byste měli dlouhodobě vyloučit ze svého života.
Nedávejte si za cíl ani vysoké fyzické výkony a těžký trénink. Ten je většinou pro lidi s únavovým syndromem stejně nereálný, protože nemají dostatek energie. V této době zkrátka potřebujete citlivý přístup k sobě samému. Pokud byste si toho na sebe nakládali příliš mnoho, mohli byste být ještě více zklamaní a depresivní, pokud by se vám tyto cíle nepodařilo naplnit.
Závěr
Chronická únava neboli chronický únavový syndrom, to už není jen běžná únava. Je to vážná diagnóza, kterou byste měli řešit s lékařem. Nejvýraznějším příznakem je dlouhodobé, více než půl roku trvající každodenní vyčerpání, které výrazně zasahuje do běžných aktivit. Příčiny vzniku únavového syndromu nejsou zcela objasněny, ale mohou být propojeny s překonáním virové infekce nebo dlouhodobým extrémním psychickým přetížením.
Lékař po diagnostice může pacientům předepsat různé léky tlumící jednotlivé syndromy. Důležitá je však také změna životního stylu. Nezbytně byste měli zpomalit tempo v práci, doplnit si vitamíny a minerály, vyloučit škodliviny ze stravy, včetně alkoholu a kouření, jakož i popracovat na svém spánkovém režimu.
Redakce Vegmart
Zdroje:
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-fatigue-syndrome
- https://www.healthline.com/health/chronic-fatigue-syndrome
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10725970/
- https://www.cdc.gov/me-cfs/about/possible-causes.html
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568997218300880
- https://repository.up.ac.za/handle/2263/53465
- https://www.womenshealth.gov/az-topics/chronic-fatigue-syndrome
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15699087/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8584834/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273429/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4429650/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032705003125
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33942088/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26526835/
- https://www.researchgate.net/profile/Mel-Werbach/publication/12548254_Nutritional_strategies_for_treating_chronic_fatigue_syndrome/links/59ea9d3eaca272cddddb8318/Nutritional-strategies-for-treating-strategies-for
- https://www.mdpi.com/2504-3900/91/1/32