Jak se správně připravit na těhotenství? (průvodce)

Jak se správně připravit na těhotenství? (průvodce)

Otěhotnění je velké téma a v momentě, kdy se dva lidé rozhodnou, že chtějí založit rodinu, se jejich život začne pomalu měnit a přizpůsobovat tomuto kroku. Na počátku je vždy myšlenka. Žijeme své každodenní životy, studujeme, cestujeme, budujeme si kariéru a jednoho dne si začneme pohrávat s myšlenkou, že dozrál správný čas na dítě. Většinou si budoucí rodiče chtějí nejdříve připravit půdu nebo, pokud bychom to nazvali trochu poetičtěji, hnízdo, než nového člena rodiny přivítají. Tvoří společně zázemí, představují si, jaké to bude, a potom začnou pracovat na početí. Někdy však život zamíchá kartami a dvě čárky na těhotenském testu jsou obrovským překvapením. I to se stává. 

V tomto článku se ale zaměříme na páry, které těhotenství plánují a hledají informace, jak se k němu přirozeně dopracovat a na co je třeba hned zkraje myslet. Jak se tedy na těhotenství připravit? 


Poznejte své tělo

Jakémukoli úspěchu vždy předchází příprava. Ne nadarmo se říká, že připravenému štěstí přeje. Samozřejmě existují i výjimky potvrzující pravidlo, kdy k vytouženému těhotenství vede i velmi krátká cesta. Z dostupných informací ale víme, že až 8 z 10 párů počne dítě do 12 měsíců od prvního nechráněného styku. Proto je důležité vědět, jak funguje pohlavní soustava, za jakých okolností je nejvyšší šance otěhotnět a v neposlední řadě by ženy měly znát svůj menstruační cyklus.

Menstruace je čas od prvního dne jednoho cyklu po první den následujícího cyklu (tedy krvácení). Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní, ale nemusí tomu tak vždy být. Některé ženy mají 21denní cyklus, u jiných trvá dokonce až 45 dnů. Jako pomůcka pro sledování jeho délky může sloužit menstruační kalendář. Do něj si žena značí začátek krvácení, jeho intenzitu a délku trvání. Přibližně uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci, tedy uvolnění zralého vajíčka. Pokud dojde k sexuálnímu styku muže a ženy právě v období ovulace, má žena největší šanci počít. 

Určitě jste už slyšela slovní spojení plodné dny. Když předpokládáme, že cyklus trvá 28 dní, plodné dny nastávají desátý až patnáctý den od posledního krvácení. Je dobré zmínit, že za nejplodnější dny se považují den třináctý, tedy předovulační den, a čtrnáctý, ovulační den. Milováním se právě v těchto dnech výrazně stoupá šance na úspěšné početí. 


Jak ale poznám ovulaci?

Ovulaci signalizuje několik faktorů a některé ženy umí rozeznat, kdy u nich k ovulaci dochází. Mezi ty nejviditelnější znaky patří: 

  • plnější jakoby „nalitá“ prsa; 
  • mírná bolest v podbřišku; 
  • hlenovitý výtok; 
  • zvýšená chuť na sex. 

Může se však klidně stát, že žena nepozoruje žádné změny oproti ostatním dnům a vůbec netuší, kdy její nejplodnější období v měsíci nastává. 

Jednou z možností jak to zjistit, je pořídit si volně prodejné ovulační testy a postupovat podle přiloženého návodu nebo si měřit bazální teplotu v pochvě. Při ovulaci je totiž bazální teplota vyšší než obvykle. Měření vyžaduje trpělivost a rutinu, protože je třeba zachovat jisté podmínky, například teplotu měřit vždy přibližně ve stejnou dobu a stejným způsobem několik dnů po sobě, abyste měla jistotu, že zvýšenou teplotu značící probíhající ovulaci správně zaznamenáte.

Další možností je návštěva gynekologické ambulance. Lékař či lékařka dokáže vyšetřením a sonem zjistit, kdy je vajíčko zralé a vhodné k oplodnění. 


Stejně důležité jako fyzické zdraví je i to duševní

Přípravu na těhotenství lze rozdělit na dvě pomyslné skupiny – psychickou a fyzickou. Tělo a duše jsou spojené nádoby, a zaměřit se jen na tělesné zdraví není moc dobré. Často se stává, že se páru nedaří otěhotnět a všechna dostupná vyšetření ukážou, že muž i žena jsou zdraví a nic jim reálně nebrání v tom, aby se stali rodiči. 

Nicméně měsíce, nebo dokonce i roky snažení se o dítě jsou pro oba velmi psychicky náročné a umí otřást nejedním pevným vztahem. Stres, tlak okolí i sebe sama, životospráva, celkový způsob života, málo pohybu, srovnávání se s ostatními, „mechanické“ milování se jen během plodných dnů – toto vše může být důvodem, proč se těhotenství stále nedaří dosáhnout.

Co v takovém případě dělat? Neexistuje jednoznačná odpověď, to však neznamená, že neexistují nějaká řešení. Utřídit si vlastní myšlenky a být spokojen sám se sebou by mělo být důležité pro každého člověka bez ohledu na to, jestli se zrovna chystá být rodičem, nebo ne. Pokud vás neustále doprovází strach, pochybnosti a nespokojenost, je třeba vyhledat pomoc. 


Jak si vyčistit vlastní hlavu a proč je to zapotřebí?

To, jak přicházíme na svět, je velmi důležité pro náš následující život. Za jakých podmínek spatříme světlo světa nás ovlivňuje na více úrovních a vědomě či nevědomě podle toho jednáme. Je jasné, že nemáme šanci pamatovat si svůj vlastní porod a první roky života, ale vzpomínky máme někde hluboko zapsané. Skutečnost, že se chci stát rodičem a toužím na sobě pracovat i psychicky, znamená, že se vrátím na úplný začátek a pátrám po tom, jak jsem se narodila. 

Jak si to představit v praxi? Rozhovorem s vlastní matkou. Pokud mám možnost, ptám se na to, jaké těhotenství se mnou měla má matka:

  • Mluvila ke mně, když mě čekala?
  • Jak probíhal porod?
  • Proběhl doma, nebo v porodnici?
  • Měla možnost mě mít neustále u sebe, nebo mě sestřičky hned odnesly a vrátily mámě až druhý den po krk v zavinovačce?
  • Jak vypadalo naše šestinedělí (období 6–8 týdnů po porodu)?

Otázek je nespočet a hledáním odpovědí na ně si dílek po dílku skládáme obrázek vlastní osobnosti. Můžeme se postupně dostat až ke svým strachům a blokům, o kterých jsme ani nevěděly, že je máme. Teprve když si na ně posvítíme, pochopíme, co je třeba ještě zpracovat, uvolnit nebo úplně pustit. Pokud nejsme schopny pátrat samy, je zde možnost různých terapií.

Práce s terapeutem je dlouhodobější záležitost a vyžaduje trpělivost. Pokud si však myslíme, že tudy vaše cesta nevede, máme k dispozici další způsoby, jak o sebe pečovat a pomoci vlastní plodnosti i jinak. 


Péče o mé ženské já

Slyšeli jste o bylinkových masážních koulích? Jedná se o speciální směs sušených bylin zabalených do tkaniny a vytvarovaných do koule, pomocí které se masíruje podbřišek a kříž. Vaří se v horké vodě a přikládá se teplá na tělo. Prohřívá dělohu, připravuje ji na uhnízdění oplodněného vajíčka, uvolňuje smysly a odbourává stres. Je to relaxační technika a je velmi vhodná pro ženy, které se snaží otěhotnět. Můžete si ji vyrobit doma, nebo si tuto masáž dopřát v salonu, kde ji nabízí. Další volbou, jak se hýčkat i v pohodlí domova, je ženská vaginální napářka

V zemích, kde je nedostatečná zdravotní péče, je napářka dlouholetou součástí péče o ženy. V různých bylinných kombinacích se používá k podpoře plodnosti, přípravě k porodu, v období po něm nebo při gynekologických obtížích. 

Ve vodě uvařené bylinky se v nádobě položí pod napařovací židli s otvorem uprostřed, žena si do půl pasu vysvlečená sedne nad napařovací směs, zakryje se dekou a napařuje si lůno. Řebříček, jitrocel, kontryhel a další bylinky podporují dělohu a její ochablé vazivo. Čistí organismus, povzbuzují libido, správnou ovulaci, zvyšují množství progesteronu v těle a pomáhají upravovat nepravidelnou menstruaci. Není nezbytně nutné vlastnit napařovací židli. Klidně lze použít jen hrnec s bylinkami, nad který si žena čapne a zakryje se, aby pára neunikala do prostoru.


Nebýt na všechno sama

Víte, kdo je to dula? Nejde přitom o žádnou novinku 21. století, ale o poslání, které vykonávají ženy po celém světě dlouhá desetiletí. Dula je speciálně vyškolená žena, která doprovází jinou ženu (i jejího muže) na cestě za těhotenstvím, připravuje ji na porod i šestinedělí, také pečuje o novopečenou maminku, její dítě a je oporou pro celou rodinu. Psychicky podporuje budoucí rodiče, a právě i díky ní se může pár těšit z pozitivního těhotenského testu. Duly absolvují různé kurzy a celoživotně si své vzdělání doplňují. 

Každá dula se zaměřuje na jinou oblast a je důležité, aby mezi ženou a dulou bylo porozumění a důvěra. Můžete s ní probrat výše zmíněné masáže bříška na podporu otěhotněnínapářkuaromaterapii, úpravu životosprávy, jógu, dechová cvičení a mnoho dalších věcí. Každý z nás má své nahlížení na svět, očekávání a rozhoduje se podle toho, čemu věří. Potkat někoho, kdo vám rozumí, nesoudí, ale vyslechne vás a povzbudí, je velmi prospěšné i na cestě za úspěšným těhotenstvím. 

Další možností, jak na sobě pracovat, je vyhledat podpůrnou skupinu žen. Není to tak dávno, co jsme žily v komunitách. Starší ženy a matky pomáhaly mladším, společně se radily, staraly se o děti a fungovaly v početné skupině. Dnes žijeme velmi aktivním, ale zároveň individualistickým způsobem života. Nevíme o tom, že i jiné ženy řeší otázky plodnosti a otěhotnění, přitom by nám informace, jakým způsobem hledají řešení, jistě prospěly. Na internetu lze najít různé kurzy, workshopy a organizovaná setkání i na online bázi, kde se můžete začlenit, podělit se o své problémy a hodně se toho i dozvědět.


Pohyb a dostatek spánku

Do druhé skupiny zařazujeme přípravu tela na těhotenství neboli péči o naše zdraví a fyzické tělo. Lékaři doporučují alespoň šest měsíců před plánovaným těhotenstvím přestat kouřit. Týká se to obou partnerů, nejen budoucí matky. Je totiž dokázáno, že i pasivní kouření snižuje šance na početíAlkohol také hraje významnou roli. Jeho pravidelná a nadměrná konzumace obírá tělo o důležité živiny a u mužů snižuje kvalitu spermií. 

Každodenní stres a rychlý způsob života se také negativně podepisují na našem zdraví. K tomu, abychom svá těla připravily na otěhotnění, potřebujeme dostatečně dlouhý spánek (alespoň 8 hodin), pravidelný pohyb v podobě cvičení, dlouhých procházek nebo jiné aktivity, která nám přináší radost a donutí nás vstát od televize. 

Při sportu se v těle uvolňují endorfin a serotonin – tedy hormony štěstí, které jsou velmi potřebné k tomu, aby se člověk cítil dobře, příjemně a uvolněně. Naopak zvýšeným stresem se do krve vyplavují kortizol, adrenalin a noradrenalin, tedy tzv. stresové hormony. Pro náš život jsou sice potřebné, ale jen v případě, že se v našem organismu nachází krátkodobě, například při zátěžové situaci, jakou je zkouška, náhlé ohrožení našeho bezpečí nebo důležitý pohovor. Tehdy je tělo dokáže zpracovat. Pokud se ale vylučují v nadměrném množství a chronicky, jsou spouštěčem různých civilizačních onemocnění. 

„Kortizol dokáže doslova ,vypnout' reprodukční systém, což má za následek například poruchy menstruačního cyklu u žen, časté potraty nebo neplodnost.”


Strava při přípravě na těhotenství

Při přípravě těla na těhotenství bychom měly mít na zřeteli správné stravování, které jde ruku v ruce s pravidelným pohybem. Zařazení zeleniny, ovoce či vlákniny do našeho jídelníčku by mělo být samozřejmostí. Esenciální jsou živiny a vitamíny, zejména ze skupiny B, zvané foláty. Patří k nim aktivní forma kyseliny listové. Hraje významnou roli při dělení buněk a během prvních týdnů těhotenství, kdy žena o svém stavu nemusí zatím ještě vůbec vědět, ovlivňuje vývoj neurální trubice, ze které se vytváří mozek a mícha. Kyselinu listovou je vhodné začít užívat alespoň tři měsíce před plánovaným těhotenstvím a minimálně po celý první trimestr těhotenství. 

Vhodně stravovat by se neměla jen budoucí matka, ale i budoucí otec, jelikož druh potravin ovlivňuje i kvalitu spermií. Je třeba se vyhýbat hotovým (fastfood) nebo konzervovaným produktům, uzeninám, jídlům s vysokým obsahem rafinovaného cukru a naopak zvýšit podíl komplexních sacharidů, jako jsou cereálie, celozrnný chléb, hnědá rýže (rýže natural), těstoviny, luštěniny a zmíněné ovoce a sezónní zelenina. 


S přibývajícím věkem to bude těžší

Biologické hodiny nejsou jen fráze, kterou se ohání lékaři, když bijí na poplach, že ženy se stávají matkami ve vyšším věku. Ideální věk na otěhotnění je podle gynekologa MUDr. Kozára mezi 18. a 27. rokem života ženy. Do třicítky nastává jakási tříletá věková tolerance a po překročení 30 let začíná tělo stárnout a šance na početí se snižuje. 

Musíme počítat i s riziky spojenými s chemizací prostředí, zářením, enormním stresem, konzumním způsobem života. Problematické jsou také medicínské zákroky, kterými se ve vyšším věku problémy s neplodností řeší. 

Důležitý je také vztah staršího rodiče a dítěte. Podle MUDr. Kozára se u rodičů vyššího věku vytrácí hravost a vychovávají své děti příliš dospěle, snižuje se podpora dětské pohádkové fantazie.


Obezita snižuje kvalitu vajíček a způsobuje neplodnost

Další významnou překážkou úspěšného otěhotnění je obezita. Obézní lidé trpí nejrůznějšími přidruženými chorobami, jako například vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, vysoký cholesterol, cukrovka, gynekologické problémy či neplodnost. Ženské pohlavní buňky – vajíčka jsou extrémně citlivá. Kvůli obezitě dochází k negativnímu ovlivňování jejich zrání a vývoji embryí. Je vědecky dokázáno, že ženy trpící obezitou bojují se sníženou kvalitou vajíček a neplodnost se u nich vyskytuje častěji. Zároveň se u nich prodlužuje doba potřebná pro spontánní otěhotnění.

Problémy způsobené obezitou se projevují i během samotného těhotenství. Zvyšuje se výskyt těhotenské cukrovky, vrozených abnormalit, fetální makrosomie (porodní hmotnost dítěte nad 4000 g), komplikace s vyživováním plodu (preeklampsie) či vyšší riziko císařského řezu, upozorňuje embryoložka Ana Ivanová z Kliniky reprodukční medicíny, gynekologie a urologie Iscare. 

Pod neplodnost a neschopnost donosit zdravé dítě se však podepisuje i opačný extrém, tedy nutriční podvýživa. Z tohoto důvodu je při plánování těhotenství důležité brát dostatečně vážně udržování optimální hmotnosti.  

Helena Bieliková pro fertility.sk vysvětluje, že: „Nedostatek určitých živin zvyšuje v oblasti plodnosti riziko narušení hormonální rovnováhy, problémů s otěhotněním, s udržením těhotenství, dále riziko zpomalení růstu plodu, vývojových vad plodu (nejznámější je rozštěp nervové trubice v důsledku nedostatku kyseliny listové), předčasného porodu a jiných problémů.“


Jaká váha je optimální?

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, jestli mám ideální váhu, je vypočítat si svůj index tělesné hmotnosti, tedy BMI (Body Mass Index). Stačí znát svoji hmotnost a výšku a použít jednoduchý vzorec.

BMI = hmotnost v kg / (výška v m)2

Příklad: Žena o výšce 170 cm (1,70 m) váží 60 kg. Její BMI se vypočítá následovně:

  • BMI = 60 / (1,70)2 = 60 / 2,89 = 20,76

Následně se výsledek porovná s níže uvedenými hodnotami, podle čeho dokážeme určit, že žena o výšce 170 cm a váze 60 kg dosahuje normální hodnoty, a tudíž netrpí ani podváhou ani obezitou. 

  • Mírná podváha: pod 20
  • Normální hodnoty: 20–25
  • Nadváha: 25–30
  • Obezita: 30–40
  • Morbidní obezita: nad 40

Když po vypočtení BMI zjistíte, že trpíte mírnou nebo výraznou obezitou, je na čase se zamyslet nad tím, jak správně docílit nápravy. Nárazové a extrémní hubnutí je nevhodné a nebezpečné. Možná se vám náhle sníženým příjmem potravy podaří zhubnout, ale z dlouhodobého hlediska je to neudržitelné. Velmi rychle se lze vrátit k předchozímu způsobu života, nesprávnému stravování a v konečném důsledku i opětovnému nabírání na váze. 


Jaké doplňky výživy pro ženy a pro muže jsou nápomocné při otěhotnění a proč?

Teď už víte, jaké faktory ovlivňují vaši plodnost, čemu je dobré se vyhnout, co naopak do svého života zařadit. Pestrý jídelníček je důležitý, ale dostatek vitamínů a minerálních látek v těle můžeme podpořit i prostřednictvím správně zvolených doplňků stravy. 

Ženy by měly při přípravě na otěhotnění dbát na pravidelný přísun vitamínu E. Jedná se o silný antioxidant, který udržuje buňky v dobré kondici, ochraňuje plod před alkoholem, diabetem a snižuje riziko potratu. Železo má důležitou roli při dělení buněk a jeho nedostatek může způsobit vývojové vady. 

kyselině listové jste jistě už slyšely. Proč se však o ní tolik mluví? Kyselina listová hraje významnou roli při syntéze nukleových kyselin – DNA a RNA, při dělení buněk a ovlivňuje růst zárodečných tkání. Podporuje krvetvorbu, pomáhá při udržování psychické pohody a rovnováhy a je velmi nápomocná při správném vývoji neurální trubice, ze které se vytváří mozek a mícha. Obecně se doporučuje začít ji užívat alespoň měsíc před plánovaným otěhotněním a během prvního trimestru – tedy během prvních tří měsíců těhotenství. 

Dalším pomocníkem při otěhotnění je vitamín C, který zvyšuje vstřebávání zmíněného železa a tvorbu progesteronu, tedy ženského hormonu potřebného k udržení těhotenství. Spolu s vitamínem D podporuje zdravý imunitní systém. „Déčko“ je prospěšné při vstřebávání vápníku a draslíku, udržuje silné zuby a kosti. Jód je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy a normální tvorbu hormonů. 


Co je inositol?

Inositol, označovaný také jako vitamín B8, má podobnou strukturu jako molekula glukózy a je stavebním prvkem fosfolipidů v organismu. Inositol nalezneme v buněčné membráně srdce, svalů, mozku, v reprodukčních orgánech a v kostech. Běžně se nachází v ovoci – hrušce nebo žlutém melounu, v různých semenech a ořeších. 

Je prokázané, že podporuje metabolické procesy a hormonální rovnováhu. Indukuje ovulaci, a zvyšuje tím šanci na otěhotnění (platí i při umělém oplodnění), a co je důležité, má významný vliv na kvalitu a zrání vajíček. Zabraňuje hromadění tuků v játrech a přispívá ke správné hladině cholesterolu v krvi. Pokud se užívá během těhotenství, snižuje výskyt těhotenské cukrovky.


Jak podpořit mužskou plodnost?

Snaha úspěšně otěhotnět se týká obou partnerů. Správná životospráva, pravidelný pohyb, vyloučení alkoholu, cigaret, nadměrného množství kofeinu a duševní příprava by neměla být jen v zájmu ženy, ale i muže. I v jeho případě existuje několik vitamínů a minerálních látek, díky kterým zvýší partnerčiny šance na početí. Níže jsou uvedeny nejdůležitější prvky pro podporu mužské plodnosti: 

  • kyselina listová – u mužů zvyšuje počet spermií;
  • selen – je důležitý pro pohyblivost spermií a jejich kvalitu;
  • zinek – má vliv na tvorbu spermií a také jejich kvalitu, jeho nedostatek může způsobit sníženou hladinu testosteronu;
  • omega-3 mastné kyseliny – přispívají ke správnému prokrvení genitálií, podporují produkci spermií, jejich správnou funkci a kvalitu; 
  • L-karnitin – je nezbytný pro správné zrání a funkci spermií;
  • koenzym Q10 – podílí se na tvorbě, pohyblivosti a funkčnosti spermií, je obzvláště důležitý u mužů nad 40 let, u kterých jeho zásoba postupně a přirozeně ubývá;
  • inositol – ovlivňuje produkci, počet a pohyblivost spermií;
  • vitamín B12 – při nedostatku může dojít ke snížení množství a pohyblivosti spermií;
  • vitamín E – je významný pro správný vývoj spermií, přispívá k vyšší pohyblivosti spermií a zlepšuje jejich schopnost proniknout obalem oocytu;
  • chrom – jeho nedostatek může mít podíl na neplodnosti nebo sníženém počtu spermií;
  • kořen ženšenu – kromě silných regeneračních a povzbuzujících účinků je znám také pro podporou potence a plodnosti.

Dobrou zprávou je, že není třeba všechny uvedené vitamíny kupovat a užívat samostatně, protože na trhu je dostupná řada komplexů s požadovaným poměrem jednotlivých prvků. Z naší nabídky můžeme doporučit například: Viridian Fertility for Men pro podporu mužské plodnosti.

Připravit se na těhotenství lze více způsoby. Tak jako je každý z nás jedinečný a svobodný v rozhodování, máme právo se obklopit všemi dostupnými informacemi a možnostmi. Je třeba mít na paměti, že na cestě za úspěšným otěhotněním jsou v tom muž a žena spolu, a proto klíčovou roli hraje vzájemná podpora. Příprava neznamená nákladné nakupování výbavy pro miminko, ale podpora těla a duše, které tvoří jeden celek – nás samotných. 


Autor článku: Mgr. Andrea Gregorová, 2-násobná máma a popôrodní dula ve výcviku

Zdroje informací:

  1. https://sk.lab.online/kortizol
  2. https://najmama.aktuality.sk/clanok/244571/kedy-mat-dieta-ktory-vek-je-najvhodnejsi-nazor-odbornika-je-jednoznacny-telo-zeny-po-30-tke-starne/
  3. https://www.iscare.sk/sk/blog/vplyv-obezity-na-neplodnost-ivf/
  4. https://mamaaja.sk/clanky/snazilky/vplyv-telesnej-hmotnosti-na-plodnos
  5. https://www.iscare.sk/sk/blog/zahada-klesajucej-muzskej-plodnosti/?gclid=CjwKCAjwu_mSBhAYEiwA5BBmf3K2C8Id1dd3K25-nMQYIZKK6zbPbL5pY6gDlzVg6bvptOWRFbBCchoC6BAQAvD_BwE