Těhotenství a únava jsou nerozlučně spjaty. Je zcela normální, pokud se žena už od prvních dnů těhotenství cítí vyšťavená a bez energie. Těhotenství však trvá přibližně devět měsíců a ženy se během nich mohou setkat s různými typy a stadii únavy. Nezřídka si mohou klást otázky, zda je taková únava ještě normální a jak si pomoci. Pokud i vy právě procházíte touto životní etapou a máte spoustu otázek, zodpovíme vám je v tomto článku.
Dozvíte se mimo jiné i to, jaké vitamíny pro únavu v těhotenství můžete užívat bez obav.
Proč se objevuje únava v těhotenství?
Větší či menší únava na začátku těhotenství patří mezi nejčastější příznaky těhotenství. Pociťuje ji velká většina žen. Podle této studie ji například z počtu 605 těhotných žen zaznamenalo v různých stadiích těhotenství až 94,2 %.
Těhotenství je pro tělo ženy nesmírně energeticky náročné. Není divu, že se s tvorbou kompletně nového člověka pojí velká únava. Příčin je mnoho, od zvýšené krvetvorby přes tvorbu placenty, hormonální výkyvy a v pozdějších stadiích těhotenství přicházejí také problémy se spánkem kvůli těhotenskému bříšku. Přidává se také časté močení, stres a tlak plodu na orgány, což ženě narušuje spánek. Později v článku si všechny z těchto příčin podrobně rozebereme.
Kdy začíná únava v těhotenství?
Únava v těhotenství se může objevovat během celého devítiměsíčního období. Nejčastěji se však vyskytuje v prvním a třetím trimestru. Únava na začátku těhotenství je jedním z jeho nejvýraznějších příznaků. Některé ženy mohou pocítit únavu v těhotenství již týden od početí.
Příčiny a charakter únavy se však během těhotenství mohou měnit.
Únava v 1. trimestru těhotenství
V prvním trimestru a už i na samotném začátku těhotenství mohou únavu zapříčinit mnohé faktory, konkrétně:
- Vznik placenty – Tento orgán určený speciálně pro výživu děťátka mu dodává kyslík a živiny. Při tvorbě placenty spotřebuje tělo velké množství energie.
- Hormonální změny – Během těhotenství je zvýšená produkce progesteronu, který se stará o funkci mléčných žláz potřebných pro kojení. Progesteron má relaxační účinek a jeho zvýšená hladina může způsobovat únavu. Ta vzniká také obecně následkem častých změn hladin hormonů, které mohou ženy znát i z menstruačního cyklu před nástupem nového cyklu.
- Zvýšená tvorba krve – U těhotných žen dochází ke zvýšení objemu krve v těle až o 45 %. Krvetvorba je dalším energeticky náročným procesem pro tělo ženy.
Dalšími příčinami únavy v prvním trimestru může být vyšší metabolismus, tepová frekvence, vysoké nároky těla na živiny, ale také snížení hladiny cukru a krevního tlaku. S tím vším může souviset i výskyt těhotenské nevolnosti, která je nejen následkem zmíněných příčin, ale i samotná je příčinou únavy v těhotenství.
Únava ve 2. trimestru těhotenství
Během druhého trimestru se únava u mnoha těhotných žen zmírňuje. Není to ovšem pravidlem, každá žena je jiná a někdy se únava vyskytne i během čtvrtého až šestého měsíce těhotenství.
Ve většině případů však tělo po dokončení procesu tvorby placenty takříkajíc „zmírňuje tempo“. Přizpůsobuje se také hormonálním a fyzickým změnám. V tomto stadiu tedy obvykle nastává uklidnění energetických hladin.
Únava ve 3. trimestru těhotenství
Zejména ve třetím trimestru a ke konci těhotenství mohou být příčinou únavy komplikace se spánkem kvůli rostoucímu bříšku, nárůst váhy a s tím spojený těžší pohyb, ale také další fyziologické příznaky.
Množství žen například v této době trápí pálení žáhy, bolesti křížů ze stále větší zátěže rostoucího miminka, mohou také pociťovat syndrom neklidných nohou (nekontrolovatelné nutkání pohybovat nohama během odpočinku). Jednou z hlavních příčin je tlak plodu na vnitřní orgány – zejména tlak na močový měchýř způsobuje časté nutkání na močení, což narušuje spánek.
Ke špatnému spánku a celkové únavě může přispět i stres. Ať už z příprav na příchod nového člena rodiny, nebo z obav o jeho zdraví a průběh porodu.
Nezanedbatelným důvodem únavy může být i příliš mnoho povinností najednou – toto znají zejména maminky, které už mají jedno nebo více dětí.
Kdy zpozornět a kontaktovat lékaře
I nadměrná únava v těhotenství je běžná věc. Někdy však může být tak silná, že znemožňuje ženě vést byť jen částečně běžný život. Nezapomínejte na to, že s únavou mohou být spojeny i jiné diagnózy, a proto v případě pochybností neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Nadměrná únava v těhotenství může signalizovat také:
- Problémy se štítnou žlázou – Zvýšená nebo snížená funkce štítné žlázy se poprvé může projevit právě během těhotenství.
- Anémii, která je následkem vysoké tvorby krve a vyčerpání zásob železa.
- Těhotenskou cukrovku, nebezpečný stav, při kterém tělo ztrácí citlivost na inzulín a příznakem může být i nadměrná únava v těhotenství.
- Prenatální depresi, která se kromě únavy projevuje i dlouhotrvajícím smutkem a pocity beznaděje, apatie a nezájmu o běžné dění.
- Chronický únavový syndrom – Extrémní únava v těhotenství, která může být spojena s vážnou formou ranní nevolnosti (hyperemesis gravidarum).
S lékařem se poraďte i tehdy, pokud na sobě pozorujete příznaky syndromu neklidných nohou, spánkové apnoe (zástava dýchání během spánku i na několik desítek vteřin) nebo silné nespavosti. Zpozornět radíme i v případě, že pozorujete bušení srdce nebo naopak zpomalený tep, bolesti hlavy, dušnost a závratě.
Kdy přejde únava v těhotenství a jak si pomoci?
Výskyt únavy v těhotenství může být individuální, mnohé ženy ale pociťují více energie právě během druhého trimestru. Existuje několik způsobů, jak pomoci svému tělu zvládat těhotenskou únavu. Můžete si například doplnit vitamíny, změnit si denní režim podle potřeb svého těla, dodržovat spánkovou hygienu, zdravěji se stravovat či pravidelně cvičit.
Při prevenci únavy je dobré se zaměřit nejen na její fyzické projevy, ale i na ty psychické.
Poslouchejte své tělo
Je normální, pokud potřebujete spát víc. Vyhraďte si čas na každodenní „šlofíky“, je-li to nezbytné. Nepřehánějte to však s nimi, abyste v noci mohli usnout. Pozdní odpoledne a podvečer už nejsou vhodným obdobím ke zdřímnutí.
Pokud jste v práci, pomůže alespoň malý odpolední odpočinek, při kterém na chvíli ulevíte nohám.
Udělejte opatření pro dobrý spánek
Noční spánek by měl trvat alespoň 7 až 8 hodin. Před spaním si v ložnici dobře vyvětrejte. Mělo by v ní být chladněji než ve zbytku domácnosti. Ideální teplota pro ložnici je 17 až 19 °C.
Udržujte v posteli vždy čisté povlečení, pomoci vám může i vůně do interiéru s obsahem bylinek podporujících spánek. Zatemněte si okna a odstraňte z místnosti všechna elektronická zařízení, která mohou negativně ovlivňovat kvalitu spánku.
Pozor i na stimulanty. Kávu si vyhraďte na dopoledne, kofein v odpoledních hodinách by mohl ovlivnit váš spánkový režim. Nápoje na podporu energie byste měli v těhotenství užívat s opatrností i kvůli jejich potenciálně negativnímu vlivu na miminko.
Stravujte se často a preferujte vydatnou a zdravou stravu
Potřebujete do svého jídla zakomponovat potraviny, které jsou kalorické, ale přitom lehké na strávení a zdravé? Tyto podmínky splňují potraviny, které nejsou průmyslově zpracovány. Zejména celozrnné pečivo, ovoce, zelenina v co nejčerstvějším stavu, oříšky a semínka, luštěniny plné kvalitních bílkovin, mléčné výrobky, případně jejich rostlinné alternativy, i živočišné produkty. Poraďte se o své dietě s lékařem a naučte se připravovat si doma co nejzdravější jídla. Jezte raději častěji a menší porce, například 5 až 6krát denně.
Zvolněte z tempa a dodržujte rutiny
V období těhotenství je nezbytné zpomalit a delegovat co nejvíce úkolů na další členy rodiny. Pokud procházíte obdobím únavy, tělo si na ni snáze zvykne v případě, že má pravidelný režim.
Vyhraďte si čas na pohybovou aktivitu
Přestože je lákavější si lehnout a odpočívat, tělo potřebuje zdravou rovnováhu. Cvičení vybírejte po konzultaci s lékařem tak, abyste si neublížili. Pilates, jóga, plavání, ale i turistika či jízda na kole mohou být při normálním průběhu těhotenství možností, jak si pročistit hlavu a udržovat kondici. Prospěje také procházka na čerstvém vzduchu.
Pravidelný pohyb funguje také jako prevence zácpy, bolestí zad, problémů se srdcem a snižuje riziko preeklampsie (nedostatečného vyživování placenty následkem patologických změn v cévách) či těhotenské cukrovky.
Hýčkejte se
Dopřejte si příjemnou koupel, meditujte, čtěte si. Zkrátka byste měli přehodit priority, ubrat z povinností a místo nich si dopřát něco, co vám dělá radost. Pomůže to předejít úzkostem a nastolit klid v duši.
Co na energii v těhotenství?
Doplňky stravy jsou speciální kategorií mezi radami, jak se zbavit únavy v těhotenství. Zejména pokud víte, že příjem vitamínů a minerálů ze stravy vám nestačí. Je dobré vědět, které vitamíny v těhotenství můžete užívat a které zároveň mají potenciál pomoci vám v boji s únavou.
Těhotenství je ale citlivým obdobím, a proto se rozhodně o každém doplňku stravy poraďte s lékařem. Některé výživové doplňky, zejména ty s obsahem bylinek, mohou v tomto období uškodit vám nebo vašemu miminku. Rovněž nepřipadají v úvahu žádné léky na spaní, ale některé vitamíny a minerály pro těhotné vám při navození zdravého spánku mohou pomoci.
Lékaři často doporučují v těhotenství užívat hořčík na spaní, ale nejen na to. Hořčík v těhotenství podporuje i správný vývoj plodu, pomáhá udržovat stabilní krevní tlak, funguje jako prevence křečí, snižuje i riziko vzniku preeklampsie. Jelikož je součástí energetických procesů v těle, může pomoci proti únavě v těhotenství.
Hořčík pro těhotné vybírejte s ohledem na jeho formu a také podle toho, zda výrobce doporučuje užívat konkrétní hořčík v těhotenství. Nejlepší vstřebatelné jsou formy citrát, orotát, laktát či chelát. Vhodné jsou kombinace hořčíku s vitamínem B6 a tekutý lipozomální hořčík. V pozdějším stadiu těhotenství oceníte magnesiový sprej na tělo, zejména na bolavé nohy. Pokud si chcete dát vanu, hodí se hořčíková koupel.
Vitamíny skupiny B mají také v lidském těle na starosti mnohé energetické procesy, takže doplnit si můžete například vitamín B12, důležitý při procesu krvetvorby. Nedostatek vitamínu B12 by mohl hrozit zejména těm maminkám, které preferují rostlinnou stravu, proto je jeho příjem z výživových doplňků obzvlášť důležitý. Na podporu energetických procesů může dále pomoci i vitamín B3 (niacin) podílející se na tvorbě hormonů štítné žlázy nebo vitamín B5 (kyselina pantotenová) pro podporu tvorby hormonů zodpovědných za zvládání stresu.
Ideální je komplex vitamínů pro těhotné, kde se nacházejí všechny vitamíny skupiny B. V těhotenství je totiž nezbytná i kyselina listová (folát), ideálně ve formě bioaktivní alternativy kyseliny listové - L-metylfolát vápenatý nebo glukosaminová sůl kyseliny (6S)-5- methyltetrahydrolistové – Quatrefolic®. Kyselina listová je důležitá pro proces růstu zárodečných tkání a syntézy DNA a RNA.
Důležité je také céčko. Vitamín C hraje roli při podpoře normální funkce imunitního systému a může pomáhat proti únavě. Pro těhotné ženy je vhodná taková formulace výživového doplňku, která nedráždí žaludek, jako například produkt Vegetology Vitamín C s bioflavonoidy.
Vitamín D má vliv na podporu imunity, správné dělení buněk, ovlivňuje také motivaci a náladu. Při jeho nedostatku se častěji vyskytuje únava a svalová slabost. Jelikož v našich končinách můžeme ze slunečních paprsků získávat vitamín D jen krátké období v roce, měli bychom si jej doplňovat všichni, včetně těhotných žen.
Nesmíme zapomínat také na železo, které je důležité pro tvorbu červených krvinek, přenos kyslíku v těle, přispívá ke snížení vyčerpání a únavy. Proti únavě pomáhají také minerály zinek a jód. Těhotným ženám prospívá i dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin.
Závěr
Únava v těhotenství je jedním z nejčastěji se vyskytujících příznaků. V prvním trimestru je její příčinou vysoký energetický výdej těla pro tvorbu placenty, nové krve a vývoj plodu, ale i hormonální změny a nevolnosti. Ve třetím trimestru může být únava spojena s nespavostí kvůli tlaku dítěte na vnitřní orgány a častému močení, se stresem z porodu, ale také se samotným ztížením pohybu kvůli vysoké váze.
Ženě, která nemá během těhotenství komplikace, může pomoci užívání magnézia, železa, zinku, jódu a vitamínů skupiny B či vitamínů C a D. O užívání jakýchkoliv výživových doplňků byste se měla poradit se svým lékařem. Dalšími preventivními kroky v boji proti únavě v těhotenství jsou zdravá a kaloricky hodnotná strava, důraz na správný spánkový režim, každodenní přiměřený pohyb, častější odpočinek a snížení životního tempa.
Redakce Vegmart
Zdroje:
- htt ps://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-fatigue
- https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/pregnancy-fatigue.aspx
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8663733/
- https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/signs#f4
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4004113/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928162/
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-morning-sickness
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6790929/
- https://www.researchgate.net/publication/269929007_Mild_Adrenocortical_Deficiency_and_its_Relationship_to_1_Chronic_Fatigue_Syndrome_2_Nausea_and_Vomiting_of_Pregnancy_and_Hyperemesis_
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430821/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8584834/